Високий систолічний тиск при нормальному або низькому діастолічному

Зміст статті:

 • 1 Види кров’яного тиску
 • 2 Причини підвищення тиску
 • 3 Методи діагностики
 • 4 понизити?

Іноді трапляються ситуації, коли систолічний тиск підвищується, а діастолічний залишається в межах норми. У пацієнтів виникає резонне питання, чи є такі симптоми проявом гіпертонічної хвороби або це нормальне явище.

Медики багатьох країн світу єдині в думці, що в даному випадку доводиться говорити про так звану ізольованої систолічної гіпертензії.

Такий патологічний стан не менш небезпечно для здоров’я і життя, ніж гіпертонія. Тому важливо розібратися в причинах проблеми, її симптоми і розглянути основні способи лікування.

Види кров’яного тиску

В розмовах людей часто можна почути згадування про нижньому і верхньому тиску. Лікарі використовують дещо іншу термінологію:

 • систолічний;
 • діастолічний тиск.
 • Високий систолічний тиск при нормальному або низькому діастолічномуДіастолічний тиск для зручності прийнято називати верхнім, оскільки саме воно під час вимірювання буде визначатися в першу чергу.

  При скороченні серцевого м’яза кров з великою силою вкидається в судини, тиск, що виникає при цьому в артеріальному просвіті, називають верхнім.

  У момент розслаблення серцевого м’яза визначається діастолічний тиск (нижнє). Систолічний тиск вище, ніж показники діастолічного.

  Для оцінки функціонування серцево-судинної системи і ризику розвитку небезпечних захворювань найбільше значення відведено пульсового тиску. Його легко можна вирахувати, якщо відняти від верхнього тиску показник нижнього.

  Чим вище отримана цифра, тим більше ймовірність виникнення небезпечних для здоров’я і життя ускладнень. У таких ситуаціях важливо починати лікування якомога раніше.

  Причини підвищення тиску

  Зазвичай проблеми з тиском виникають у людей похилого віку, в групу ризику розвитку гіпертонії та ізольованої систолічної гіпертензії входять пацієнти старше 55 років, оскільки це пов’язано з конкретними віковими змінами:

  • у кровоносних судинах;
  • у серце.

  Основні причини підвищення систолічного артеріального тиску: зниження еластичності судинних стінок, атеросклероз, статева приналежність, хронічні захворювання.

  По мірі старіння організму еластичність судинних стінок знижується із-за того, що при серцевому викиді кров надходить у судини з величезною швидкістю, що призводить до їх розтягування. У людей похилого віку істотно знижується кількість еластичних волокон, артерії втрачають здатність розширюватися. Внаслідок цього серцевий м’яз функціонує нормально, але підвищується систолічний тиск.

  Інша очевидна причина проблем з систолічним тиском – атеросклероз, викликаний неправильним харчуванням, сидячим способом життя. При захворюванні відбувається закупорювання судин, в них зменшується просвіт. В результаті:

 • чим менше просвіт в судинах;
 • тим з більшою силою з ним рухається кров.
 • Як свідчить медична статистика, до віку 50 років проблеми з тиском виникають переважно у чоловіків. Однак після 50 картина змінюється, гіпертонією страждають жінки, виною цьому – гормональна перебудова організму. Під час клімаксу змінюється рівень жіночих статевих гормонів (естрогенів), що веде до ослаблення тонусу судинних стінок.

  Не менш небезпечні другорядні причини підвищення систолічного тиску, до них відносять захворювання:

  • наднирників;
  • щитовидної залози;
  • нирок.

  В даній ситуації є гостра необхідність усунути основну проблему, після цього тиск нормалізується сама собою.

  Завжди слід пам’ятати, що підвищений систолічний тиск при нормальному діастолічному відразу в кілька разів збільшує ймовірність розвитку небезпечних ускладнень, як інфаркт міокарда, ішемічний, геморагічний інсульт, гостра серцева недостатність.

  У переважній більшості випадків причини гіпертонічної хвороби пов’язані з подагричним артритом, ожирінням, цукровим діабетом.

  Методи діагностики

  Перед тим, як призначити лікування, лікар повинен встановити причини високого кров’яного тиску, ретельно дослідити пацієнта для виключення патологій щитовидної залози, нирок. Ефективне лікування вимагає визначення можливих факторів ризику, для цього принципово здати такі аналізи:

  • кров;
  • сеча;
  • ЕКГ серця;
  • УЗД судин.

  Високий систолічний тиск при нормальному або низькому діастолічномуЗагальний аналіз крові допомагає визначити рівень гемоглобіну, еритроцитів, наявність запальних процесів в організмі. Для оцінки функції нирок людині призначають загальний аналіз сечі, печінкові та ниркові показники видно при біохімічному дослідженні крові.

  Електрокардіограма серця необхідна для отримання даних про роботу серцевого м’яза, при необхідності лікар призначить УЗД серця і нирок.

  Щоб встановити кількість холестерину в організмі людини, призначають ліпідограму, її результати розкажуть про наявність атеросклерозу. Крім цього потрібно провести УЗД судин, проконсультуватися у невропатолога, окуліста, зробити рентген органів грудної клітки.

  Як знизити?

  Коли систолічний тиск підвищується до позначки 140-160 міліметрів ртутного стовпа, є можливість нормалізувати його без застосування лікарських препаратів. Лікування без таблеток, яке допоможе знизити тиск – це правильне харчування, помірні фізичні навантаження при гіпертонії.

  Лікування передбачає також зниження маси тіла, адже кожен зайвий кілограм:

 • сильно збільшує навантаження на серце;
 • чим провокує підвищення тиску.
 • Знизити артеріальний тиск допомагає максимальне зниження кількості споживання тваринного жиру, не менше ніж третину раціону повинна становити рослинна їжа. Така гипохолестериновая дієта попередить ріст холестеринових бляшок.

  Високий систолічний тиск при нормальному або низькому діастолічномуЛікування високого тиску вимагає відмовитися від споживання кухонної солі, важливо хоча б знизити добову норму натрію до 5 грамів.

  Зміцнити судини, підвищити витривалість серця допомагає відмова від паління цигарок, розпиття спиртних напоїв, підвищення фізичної активності.

  Якщо показники діастолічного тиску так і не вдалося знизити, лікар призначить лікування антигіпертензивними медикаментами. Слід звернути увагу, що категорично заборонено самовільно призначати собі препарати, встановлювати кратність їх прийому.

  На сьогодні лікування гіпертонії і високого тиску проводять за допомогою таких засобів:

  • сечогінні препарати;
  • бета-адреноблокатори;
  • інгібітори АПФ;
  • блокатори кальцієвих каналів;
  • блокатори рецепторів ангіотензину.

  Приймати сечогінні засоби потрібно для того, щоб знизити набряклість, застійну серцеву недостатність при діастолічному тиску. За допомогою бета-адреноблокаторів вдається усунути причини високого тиску, знизити частоту пульсу, але такі ліки можна приймати при брадикардії.

  При ізольованої систолічної гіпертонії основа терапії – це інгібітори АПФ. Якщо має місце поєднання з бронхіальною астмою, призначають блокатори кальцієвих каналів. Відео у цій статті, допоможе розібратися в тому, який тиск норма, а яке ні.