Кісточка є досить уразливим місцем на тілі людини. Що потрібно робити і як лікувати вивих щиколотки, щоб не запустити запальний процес і не дати перейти в хронічну форму.

Зміст:

 • 1 Вивих щиколотки
 • 2 Симптоми патології
 • 3 Ступеня вивиху гомілковостопного суглоба
 • 4 Надання першої допомоги
 • 5 Лікування проблеми
 • 6 Профілактика вивиху

Вивих щиколотки

Вивих стопи

Нижні кінцівки у людини є вразливим місцем, оскільки саме на них припадає більша щоденне навантаження при ходьбі. Травма гомілковостопного суглоба, тобто щиколотки, властива людям похилого віку або любительки високих підборів. Однак, отримати забій такого типу можна і при необережній ходьбі, падінні, занятті спортом або просто необережному русі.

Вивих щиколотки відбувається у разі підвертання стопи назовні або всередину. В результаті чого відбувається зміщення суглобових кісток, при якому може відбутися розрив або часткове пошкодження зв’язок. Коли розрив зв’язок не відбувається, діагностують розтягнення зв’язок гомілковостопного суглоба. У разі часткового зміщення суглоба встановлюють діагноз — підвивих стопи.

Симптоми патології

При вивиху гомілки спостерігаються наступна характерна симптоматика:

 • больові відчуття в області щиколотки з різною інтенсивністю
 • наявність пухлини і набряків в місці удару
 • обмеженість у русі або повна відсутність можливості ступити на ніг
 • підвищення температури в області ушкодженого ділянки

Ступеня вивиху гомілковостопного суглоба

Залежно від удару розрізняють кілька ступенів вивиху гомілковостопного суглоба:

Стадії вивиху

 • Початкова ступінь: діагностується пошкодження зв’язок без пошкодження кістки. Спостерігається легка набряклість в місці удару, і присутні помірні больові відчуття. Як правило, при даній ступеня вивиху рухова функція не порушується.
 • Друга (середня) ступінь вивиху. Відбувається частковий розрив зв’язок, які оточують кістку. Виникає яскраво виражена набряклість, шкірні покриви навколо пошкодженої ділянки гарячі, болючі відчуття інтенсивного характеру.
 • Важка ступінь вивиху. Характеризується повним розривом зв’язок, кістка виходить з суглоба. Спостерігається сильна набряклість і припухлість, ступати на ногу складно із-за сильних больових відчуттів.

Точно встановити до якого ступеня відноситься пошкодження гомілковостопного суглоба допоможе рентгенівський знімок.

Надання першої допомоги

Дуже важливо своєчасне і правильне надання першої допомоги, щоб не допустити запалення. Якщо вчасно не захистити кісточку від запалення, що утворилася на пошкодженій ділянці між кістками суглоба груба і щільна тканина згодом буде перешкоджати ковзання сухожиль, зв’язок і кісток в нозі.

Для зменшення інтенсивних больових відчуттів і набряклості, необхідно виконати наступні дії для надання першої допомоги:

 • На місце забитого місця необхідно прикласти холод і тримати тривалістю 10-15 хвилин. Добре підійдуть компреси з льоду, загорнуті в рушник або шматок тканини. Якщо льоду під рукою немає, можна обернути пошкоджене місце тканиною, змоченою холодною водою.

  Накладання бинта

 • Обов’язково потрібно забезпечити повноцінний спокій травмованій нозі. Виключити навантаження, здійснювати мінімальну кількість рухів з використанням травмованої ноги.
 • Накласти на хворе місце тиснучу пов’язку – еластичний бинт — для фіксації в нерухомому стані пошкодженого суглоба. При цьому фіксація не повинна порушувати повноцінне кровообіг кінцівки: не повинно бути відчуття поколювання в стопі, колір шкірних покривів не повинен набувати багряно-синюватих відтінків.
 • Постаратися забезпечити стан хворої ноги в підвищеному положенні, можна підкласти валик або подушку. Підвищене положення ноги буде давати можливість підвищення відтоку рідини, що забезпечить зменшення набряклості.
 • Через два-три дні до хворого місця необхідно прикладати теплі водні компреси, допомагаючи тим самим травмованому суглобі відновитися. Замість водних компресів можна використовувати спеціальні мазі або крему, допомагають зігрівати запалений суглоб.
 • При сильних больових відчуттях інтенсивного характеру рекомендується приймати протизапальні препарати або скористатися спеціальними мазями.

Лікування проблеми

Перш за все необхідно визначити вид удару, наявність і ступінь вивиху гомілки, а також виключити перелом.

Травматолог на огляді шляхом пальпації та візуального огляду пошкодженої ділянки визначить ступінь забиття. Однак, в більшості випадків потрібно рентген.

Нанесення лангетки та мазей

При легкій формі травмування щиколотки можна застосувати самостійне лікування за допомогою використання мазей або інших препаратів, прописаних лікарем. У разі присутності значних больових відчуттів, неможливості ступити на пошкоджену ногу, наявності обширного набряку потрібна медична допомога. У подібних ситуаціях необхідно вправляти кістки. Подібну процедуру може проводити тільки кваліфікований фахівець. Вправлення виконується під місцевою анестезією, як правило, в умовах стаціонару.

У будь-якому випадку, курс лікування і відновний період залежить від ступеня пошкодження суглоба. У разі легкого удару і цілісності зв’язок можна обійтися простим еластичним бинтом, який буде обмежувати рух стопи. У випадках часткового розрив зв’язок накладається гіпсова лангета. При повному розриві зв’язок пацієнта госпіталізують в спеціальне відділення травматології.

У курс лікування може входити також призначення знеболюючих препаратів, протизапальних засобів. Крім того, добре допомагають для відновлення зв’язок гомілкостопу фізіотерапевтичні процедури, заняття лікувальною фізкультурою, курс масажу.

Якщо залишити без уваги будь-забій в області щиколотки і не вживати ніяких заходів по відновленню працездатності суглоба, можна спровокувати виникнення хронічного запального процесу.

Профілактика вивиху

Для запобігання вивиху гомілковостопного суглоба, особливо для пацієнтів, які стикалися з подібним захворюванням, необхідно дотримуватися простих профілактичних заходів:

 • Ходити в зручному взутті з твердою фіксованою п’ятою
 • Не ходити у взутті на високих підборах
 • Дотримуватися активний спосіб життя, підтримуючи зв’язки в тонусі. Малорухливий спосіб провокує ослаблення зв’язок і м’язів
 • Постійно робити комплекс вправ, спрямований на розтягнення м’язів литок і стоп

На жаль, отримати вивих щиколотки досить просто, ніхто від цього не застрахований. А ось вилікувати і нормалізувати роботу гомілковостопного суглоба, ще і не допустити розвитку ускладнень, досить складно.