Вогнищева алопеція у чоловіків – досить рідкісна різновид облисіння, при якій поразці піддаються коріння волосся. Цю форму алопеції називають ще і гніздовій. Результатом патологічного процесу є залисини круглої форми, які можуть з’явитися на голові чоловіка всього за кілька тижнів.

Таке раптове облисіння стає причиною істотного психологічного дискомфорту. Тому, чоловікові потрібно знати все про перші ознаки та причини захворювання, щоб вчасно звернутися до лікаря і попередити подальше прогресування недуги.

Зміст сторінки

 • 1 Чому виникає вогнищева алопеція у чоловіків?
 • 2 Характерні симптоми
 • 3 Види осередкової алопеції
 • 4 Діагностика
 • 5 Методи лікування
 • 6 Народні засоби
 • 7 Дивіться відео: Вогнищева алопеція, (осередкове облисіння), лікування волосся
 • 8 Дивіться відео: Лікування волосся — гніздова (вогнищева) алопеція

Чому виникає вогнищева алопеція у чоловіків?

Причини осередкової алопеції у чоловіків досі вивчаються. Вчені вважають, що спровокувати раптову втрату волосся можуть такі негативні фактори:

 • Генетична схильність. Ризик захворювання значно збільшується, якщо в сім’ї у найближчих родичів були випадки осередкової алопеції;
 • Аутоімунні порушення. Багато вчених вважають, що вогнищева алопеція має аутоіммунну природу, при якій клітини крові (лімфоцити), які відповідають за імунітет, починають сприймати коріння волосся як чужорідного агента і руйнувати їх.
 • Хронічні захворювання. Втрату волосся можуть викликати хвороби ендокринної, травної системи, дерматологічні патології (вітіліго, червоний плоский лишай). Поштовхом до розвитку алопеції можуть стати анемії, венеричні хвороби, ревматоїдні артрити, системна червона вовчанка, гельмінтози.

Спровокувати втрату волосся здатні супутні фактори:

 • Постійні нервові стреси;
 • Перенесені інфекційні захворювання;
 • Будь-яка фізична травма голови;
 • Професійна діяльність, пов’язана з отруйними хімічними речовинами (лугами, кислотами, солями деяких металів).

Деякі дослідники висувають цікаву теорію, яка отримала назву L-мозаїки. Її суть зводиться до того, що на різних ділянках голови чутливість волосяних цибулин до дії чоловічих гормонів різна. Вірність цієї теорії багато в чому підтверджує той факт, що у чоловіків волосся можуть випадати тільки на потилиці або на тімені.

При лікуванні захворювання фахівці намагаються в першу чергу встановити можливу причину втрати волосся, оскільки від цього буде залежати вибір методу терапії і лікарських препаратів.

Характерні симптоми

Небезпека осередкової алопеції в тому, що симптоми виникають раптово і хвороба швидко прогресує. За короткий час чоловік може залишитися без волосся на голові, причому ураження можуть піддатися брови, борода, рослинність в пахвових западинах, шкіра на тілі.

Захворювання частіше розвивається раптово, волосся починають випадати пучками. Утворюються лисини різного розміру з чітко окресленими краями. На початковому етапі шкіра на голові стає гиперемичной і роздратованою, хворий може відзначати відчуття печіння та свербежу. При многогнездовой алопеції вогнища ураження по мірі подальшого прогресування хвороби можуть зливатися. Відмінною особливістю захворювання є те, що поодинокі вогнища облисіння можуть зникнути так же раптово, як і з’явилися.

Ще одним характерним симптомом патології є зміна зовнішнього вигляду нігтьових пластин. На них з’являються поздовжні смужки, наперстковидные вдавлювання, або ознаки хвилеподібною деформації країв.

Види осередкової алопеції

Залежно від клінічної картини захворювання фахівці виділяють кілька видів гніздовій алопеції:

 • Розсіяна. Для неї характерне утворення вогнища облисіння в одному місці (наприклад, на маківці). При цьому подальшого розповсюдження захворювання на інші ділянки голови не спостерігається.
 • Субтотальна. Захворювання прогресує, і вогнища облисіння поширюються на велику площу. Ураженню піддаються волосся на тілі, брови, борода, вуса.
 • Тотальна (злоякісна). Рослинність на голові і тілі випадає повністю. Шкіра голови рясно потіє, салится, стає блідою. Лікування при тотальної алопеції вже не дає результату.

Діагностика

При зверненні пацієнта з симптомами алопеції, проводять низку діагностичних заходів, які дозволять уточнити різновид патології. Фахівці здатні переводити захворювання у стан ремісії, яке може тривати десятиліттями і забезпечувати збереження шевелюри.

Осередкове облисіння у чоловіків вимагає негайної діагностики, за результатами якої лікар зможе встановити причину патології і призначити адекватне лікування. Оскільки вогнищева алопеція – це непередбачуване і маловивчене захворювання, процес терапії потребує терпіння і точного, методичного дотримання всіх лікарських рекомендацій.

Діагностичні заходи включають в себе ряд лабораторних і клінічних досліджень:

 • Загальний і біохімічний аналіз крові;
 • Аналіз крові на гормони;
 • Мікроскопічний аналіз волосся;
 • Визначення рівня гормону кортизолу, що виробляється наднирковими залозами;
 • Аналіз крові на мікоплазму, токсоплазму, вірус Епштейн — Барр.

Пацієнту під час обстеження рекомендують додатково отримати консультацію ендокринолога, дерматолога, трихолога, психолога.

Методи лікування

Лікування осередкової алопеції у чоловіків передбачає застосування медикаментозної терапії та фізіотерапевтичних процедур. У деяких випадках ефективними виявляються методи альтернативної народної медицини.

Терапія осередкової алопеції — тривалий процес, що потребує постійного прийому лікарських засобів. Для лікування захворювання застосовують такі медикаменти:

 • Специфічні і неспецифічні імуносупресори (препарати, що пригнічують імунітет). До них належать циклоспорин, кортикостероїди, метоксипсорален. Завданням таких засобів є ослаблення аутоімунних процесів, які сприймають волосяні цибулини як щось чужорідне і руйнують їх.
 • Використання препаратів, що надають подразнюючу дію (кротоновое масло, формальдегід, хризаробин, дитранол). Роздратування на шкірі відволікає клітини імунної системи від руйнування волосяних фолікулів. Таким обманним шляхом вдається зупинити випадіння волосся. Ця методика працює в тих випадках, коли облисіння викликано збоєм імунної системи.
 • Застосування речовин, що викликають симптоми контактного дерматиту. Для цього застосовують хімічні стимулятори, при нанесенні яких на шкірі виникає запалення і імунна система перемикається на ліквідацію цього процесу.
 • Міноксидил. Препарати на основі міноксидилу сприяють зміцненню волосся за рахунок прямого впливу на волосяні фолікули і викликає подовження фази росту волосяного стрижня.
 • Застосування експериментальних препаратів. При лікуванні осередкової алопеції у чоловіків, застосовують нові лікарські засоби. Наприклад, препарати на основі гормоноподобних пептидів і цитокінів або засоби, що містять природні макроліди (такролімус).

Препарати у формі мазей і кремів наносять безпосередньо на вогнище ураження, ін’єкції під шкіру голови роблять довгостроково, протягом 10-12 місяців. Препарати у таблетованій формі призначають короткими курсами, оскільки у них є багато серйозних протипоказань.

Фізіотерапевтичне лікування гніздової алопеції передбачає сеанси масажу, лікування лазером і процедури мезотерапії.

Мезотерапія – це ін’єкційний метод, при якому в шкіру голови вводять спеціальні лікувальні коктейлі з вітамінів, амінокислот, мікроелементів, ферментів і інших поживних речовин. Такі процедури позитивно впливають на стан волосяних цибулин, живлячи, зміцнюючи і стимулюючи ріст волосся.

Масаж голови — дуже популярна, безпечна і приємна процедура. Сеанси масажу дозволяють поліпшити кровообіг в шкірі голови, що сприяє припливу кисню і поживних речовин до коренів і перешкоджає втраті волосся.

Лазеротерапія довела свою ефективність при терапії осередкової алопеції, викликана гормональними порушеннями і спадковою схильністю. Для посилення ефекту цей метод застосовують одночасно з прийомом лікарських препаратів. Під час процедури промені лазера проникає у волосяні цибулини, зміцнюють їх і стимулюють процес зростання волосся на тканинному рівні. Лазерний метод неефективний тільки в одному випадку, коли в результаті тотального облисіння повністю зникають все волосся.

Радикальним методом лікування алопеції є трансплантація власних волосся на вогнища облисіння. У більшості випадків волосся добре приживаються, зберігають життєздатність і незабаром на місці ураження починається активний ріст здорового волосся.

Народні засоби

Засоби народної медицини для лікування алопеції слід правильно підбирати і застосовувати після консультації з лікарем.

Хорошим зміцнюючим ефектом володіють маски з лопуха, ріпчастої цибулі, хмелю. Вони сприяють пробудженню і зміцненню волосяних фолікулів.

Приплив крові до коренів і зміцнення волосся забезпечить маска з соку алое, часнику і меду. Аналогічною дією володіють гірчичні маски і обробка голови настоянкою червоного гіркого перцю. В деяких випадках допомагає навіть втирання в шкіру голови звичайної кухонної солі. Лікування народними засобами рекомендують проводити курсами 2 тижні, між якими робити перерву в 5 – 7 днів.

Крім цього, слід налагодити правильне харчування, вживати більше продуктів з вмістом вітаміну А,В,С і фолієвої кислоти. Такий набір необхідних вітамінів міститься в морепродуктах, печінці, яйцях, помаранчевих і червоних овочах і фруктах. Крім коригування раціону, пацієнтам радять вести здоровий спосіб життя, відмовитися від тютюну і алкоголю та уникати стресових ситуацій.

Дивіться відео: Вогнищева алопеція, (осередкове облисіння), лікування волосся

Дивіться відео: Лікування волосся — гніздова (вогнищева) алопеція

Відгуки про лікування

Відгук №1

У цьому році на голові дуже сильно стали вилазити волосся на маківці швидко утворилася лисина. Обстеження підтвердило, що це вогнищева алопеція. Зараз приймаю препарати з миноксидилом і проходжу процедури лазерної терапії.

Пропонували сеанси мезотерапії, але я не хочу робити болючі уколи під шкіру. Сподіваюся на краще, кажуть, що лисина може зарости так само швидко, як і з’явилася.

Максим, Спб

Відгук №2

На голові утворилося кілька невеликих лисин, волосся випало дуже швидко. Боюся, що зовсім облысею. Настрій на нулі, зовнішній вигляд не додає оптимізму. Знайомі запитують, не перехворів я лишаєм. Зараз проходжу обстеження, буду лікуватися.

Кажуть, що розроблені нові препарати, які здатні допомогти в моєму випадку, крім цього є різні процедури, які зміцнюють волосся. Сподіваюся, що лікування допоможе, хоча мене попередили, що воно може бути тривалим.

Денис, Москва