Целіакія — аутоімунне захворювання дітей і дорослих, яке виникає через нездатність організму сприймати глютен (клейковину). Цей білок входить до складу багатьох злакових культур, зокрема, його багато в зернах пшениці, ячменю, вівса і жита. Глютен є майже у всіх макаронних і хлібобулочних виробах.

Наслідком захворювання є запальне пошкодження кишечника, порушення його всмоктуючої функції, що тягне за собою інші недуги.

Целіакію часто ототожнюють з харчовою алергією. Хоча глютен і є алергеном і алергія на нього існує, механізми цих захворювань різні.

Симптоми целіакії

Непереносимість глютену часто залишається не діагностованою, і вся терапія зводиться лише до усунення симптомів, хвороба продовжує руйнувати організм.

 • Болі в кишечнику
  Найбільш очевидна ознака непереносимість глютену — розлад травних процесів. Які страждають на целіакію після вживання в їжу продуктів, що містять глютен, відчувають сильне здуття живота, пронос або запор.
 • Запаморочення
  З-за нездатності тонкого кишечника повноцінно всмоктувати цінні мікроелементи і вітаміни хворі на целіакію часто схильні слабкості, запаморочення, дезорієнтації.
 • Перепади настрою
  Люди з непереносимістю клейковини часто бувають дратівливими, неспокійними, пригніченими з нез’ясовних причин. Воно й не дивно: постійні проблеми з кишечником мало кого будуть радувати…
 • Напади мігрені
  Вельми поширений симптом, але в комплеске з іншими він дає привід звернутися до лікаря для здачі відповідних аналізів. Напади мігрені у хворих на целіакію зазвичай настає через 30-60 хвилин після їжі.
 • Висипання на шкірі та свербіж
  Якщо кишечник не може нормально сприймати клейковину, це відразу проявляється на шкірі у вигляді висипань. Імунна система реагує на дисфункцію травного тракту, виробляючи антитіла, які можуть викликати сухість, свербіж шкіри.
 • Хронічна втома
  Досить тривожний знак, якщо людина спить по 8-9 годин на добу, але при цьому прокидається з почуттям втоми. В даному випадку організм витрачає всі сили на переробку і висновок шкідливого для нього білка. Після виключення з раціону продуктів, що містять глютен, стан пацієнта, як правило, покращується.
 • Непереносимість лактози
  У непереносимості лактози схожі з целіакію симптоми. І якщо у людини вона вже діагностовано, то цілком резонно обстежитися на предмет непереносимість глютену, так як ці два розлади часто йдуть рука об руку.
 • Єдиний метод лікування целіакії — це сувора безглютенова дієта, при якій заборонено вживати пшеницю, жито, овес або ячмінь в їжу в будь-якому вигляді, і коригування харчування з метою заповнити нестачу вітамінів і мінералів. Запущені форми з ускладненнями додатково лікують медикаментами.

  Якщо стаття була для тебе корисною, поділіться нею з друзями.