Зміст статті:

 • 1 Чому з’являється високий артеріальний тиск
 • 2 Переваги дихальних вправ
 • 3 Дихальні вправи для гіпертоніків Стрельникової
 • 4 Оптимальні фізичні вправи
 • 5 Вправи по системі Бубновського

Про те, як жити з гіпертонією останнім часом все більше людей замислюються, особливо досягнувши віку 40 років.

Проблему високого артеріального тиску можна вирішувати не лише за допомогою медикаментозних засобів.

Дихальні вправи для гіпертоніків, дозволяють знизити тиск і зробити образ життя більш здоровим.

Чому з’являється високий артеріальний тиск

Перш ніж виконувати вправи від гіпертонії, важливо знати причини підвищеного тиску, і як жити з гіпертонією. До основним чинникам можна віднести:

 • Шкідливі звички,
 • Ожиріння, неправильне харчування,
 • Захворювання нирок,
 • Пасивний спосіб життя та стреси.

Багато хто замислюється, скільки живуть гіпертоніки. До цього питання слід підходити індивідуально, врахувати спосіб життя, лікування і причини, що викликали високий тиск, рівно також підбираються вправи для гіпертоніків.

Медикаментозні засоби не виконують лікування гіпертонії, вони сприяють зниженню тиску. Але якщо образ життя залишається колишнім, то показник тиску стає більше, ніж до застосування ліків.

У результаті людина вже не уявляє, як можна жити з гіпертонією без пігулок і продовжує таке лікування.

Переваги дихальних вправ

Гімнастика при гіпертонії позитивно діє на роботу серця. На ній перекачується більшу кількість крові з меншими зусиллями, тому знижується тиск крові на артерії, і його показник стає менше.

Лікування в домашніх умовах корисно гіпертонікам. Існують різні дихальні вправи для гіпертоніків, наприклад, авторства Стрельникової або Бубновського. Якщо їх робити, скільки належить, то можна істотно знизити ризик серцево-судинних захворювань і добитися зниження артеріального тиску.

Фізичні вправи при захворюванні гіпертонії мають кілька переваг:

 • гімнастику можна робити скільки завгодно (під контролем лікаря),
 • не потребує спеціальних умов,
 • систематично виконуючи гімнастику, люди живуть довше.
 • Артеріальний тиск часто супроводжується такими неприємними симптомами:

  • головним болем,
  • тремором,
  • тахікардією,
  • пітливістю.

  Лікування таблетками в цих випадках буде малоефективно, тому потрібно викликати швидку допомогу для отримання ін’єкції.

  Дихальні вправи для гіпертоніків Стрельникової

  Лікування і профілактика високого тиску рідко обходиться без вправ Стрельникової. Ця методика корисна гіпертонікам, на ній оздоровлюється безліч людей по всьому світу. Доведено, що виконуючи даний комплекс, люди живуть довше.

  Комплекс Стрельникової потрібно виконувати мінімум два місяці щодня, паралельно змінюючи свій спосіб життя. Спочатку виконуються найбільш прості вправи, потім їх кількість збільшується до 5. Гімнастика для гіпертоніків виконується в домашніх умовах.

  На першому етапі потрібно витратити деякий час на вивчення методики Стрельникової для зниження тиску. В якості розминки підходить проста вправа «Конячка» (на відео). Хворий сідає в будь-якій позі і розслабляється, але слід дотримуватися пряме положення спини. Потрібно зробити 4 глибоких вдихи носом без зупинки. Вдихи повинні бути різкими і гучними. Далі слід зробити паузу на 5 секунд, роблячи повільні вдихи ротом. Потім роблять ще 4 різких носових вдиху.

  Дана вправа виконується не менше 24 разів, при кожному повторі необхідно робити по 8 вдихів носом. У процесі виконання вправи не можна затримувати дихання, також заборонені тривалі паузи.

  Скільки носових вдихів і видихів потрібно:

  • 4 носових вдиху – різко і активно,
  • 1 видих – повільно і спокійно.

  Гімнастика для гіпертоніків передбачає концентрацію на вдиху, а не на видиху, щоб не збитися з рахунку.

  «Долоньки» це вправу по системі Стрельникової, яке виконується в положенні стоячи. Руки потрібно зігнути в ліктях і притиснути до плечей, долоні звернені від людини. Необхідно зробити 4 пари видихів і вдихів. На наступний день знадобиться ще один підхід після короткої перерви.

  Підготовчий етап також включає в себе вправа «Погончик». Потрібно робити різкі звуки носом по 8 разів, зробити перерву на скільки зажадає стан, і повторити. Дихальні вправи, показані для зниження тиску виконуються 12 разів.

  У перший день підготовки гіпертонікам потрібно робити вправи близько 15 хвилин. Підготовчий комплекс потрібно робити вранці і ввечері.

  Після виконання підготовчих вправ, потрібно перейти до «Кішці». Хворий встає рівне, відстань між стопами ніг повинна бути менше ширини плечей. Виконуючи вправу, краще не відривати ноги від підлоги.

  Потрібно різко присісти і повернути тулуб убік, одночасно робити різкий шмиг носом. Потім відбувається присідання, поворот тулуба в інший бік і знову різкий вдих. При цьому видихи відбуваються довільно між вдихами. Найкраще робити 8 вдихів і повторювати вправу близько 12 разів.

  Повороти тулуба в бік потрібно робити тільки в області талії, при цьому позиція спини залишається рівною. Виконують таку вправу також за допомогою стільця. Потрібно робити присідання на стілець і поворот тулубом.

  Лікування від гіпертонії з елементами дихальної гімнастики має призначатися літнім людям з великою обережністю. Тим, у кого занепад сил і сильне нездужання, можуть робити вправи лежачи, у цьому разі виконуються лише повороти з одночасними вдихами.

  Щоб зробити вправу «Обійми плечі», потрібно підняти руки вгору до рівня плечей і зігнути їх в ліктях. Одночасно двома руками обхопити себе за плечі, як би обійняти, при цьому різко вдихнути носом повітря. Вдохів повинно бути 8, повторювати вправу не менше 12 разів.

  Гімнастика Стрельникової також включає в себе вправа «Повороти головою». Для цього потрібно повернути голову вправо і різко вдихнути, потім повернути голову вліво і знову зробити різкий носової вдих. Видихи виконувати мимовільно після кожного вдиху.

  У вправі «Вушка» нахиляють голову вправо, вухо доторкається до правого плеча і робиться різкий носової вдих, після — нахил голови вліво, при цьому вухо повинне торкатися до другого плеча і різкий шмиг. Довільні видихи через рот.

  Останні вправи для гіпертоніків за системою Стрельникової, виконуються для поліпшення загального стану організму.

  Вправа «Насос» з комплексу Стрельникової. Потрібно одночасно з вдихом нахилити тулуб вперед. Руки при цьому вільно звисають вниз без напруження спини. На видиху тіло піднімається, але не потрібно досягати випрямленого положення тіла.

  У перший день вправа повторюється 4 рази, потім число збільшується вдвічі. Не можна приймати занадто низьке положення спини, оскільки це погіршує результат.

  Як стверджують прихильники гімнастики Стрельникової, будь такий тренажер ефективний при гіпертонії. Заняття на деякий час нормалізують тиск. При тяжкому перебігу гіпертонії показано медикаментозне лікування.

  Оптимальні фізичні вправи

  Існують фізичні навантаження, які будуть корисні при гіпертонії, скільки б вона не тривала.

 • Тренажер або їзда по рівній місцевості (на відео). Потрібно вибрати помірний темп, при якому організму комфортно,
 • Плавання. Краще використовувати при ожирінні і захворюванні суглобів,
 • Гімнастика у воді. Розслаблює м’язи завдяки зниженню статичних зусиль м’язів.
 • Прогулянки на повітрі.
 • Якщо немає можливості ходити в зал, можна придбати тренажер, щоб займатися в домашніх умовах. При гіпертонії займаються на степ-дошці, з гантелями або м’ячем для йоги. Також корисний еліптичний тренажер або бігова доріжка, пристрої дозволяють виконувати кардіо-вправи і спалювати зайву вагу.

  Вправи від гіпертонії повинні бути динамічними, не рекомендується використовувати силовий тренажер, оскільки це веде до підвищення артеріального тиску і медикаментозне лікування стане необхідним. Для зменшення ризику отримання травм, тренажер потрібно використовувати тільки після розігріву перед вправами.

  Перед тренуванням не рекомендується їсти солодку їжу, вона підвищує тиск. Використовувати тренажер потрібно не раніше, ніж через півтори години після прийому їжі. На заняттях для зниження тиску не можна пити багато води, максимум пів-літра. Можна використовувати той чи інший тренажер, після консультації з тренером.

  Під час тренування хворий повинен стежити за диханням, на ній неприпустимі глибокі вдихи і різкі видихи. При слабкості, запамороченні і прискореному пульсі потрібно припинити використовувати тренажер і відпочити, фізичні навантаження при гіпертонії повинні бути дозованими.

  На початку тренування виконують вправи на ноги для направлення крові в нижню частину тіла. Закінчувати тренування потрібно розминкою, щоб нормалізувати дихання і пульс.

  Крім перерахованого, також корисна ранкова зарядка. Слід виконувати вправи для спини, рук і голови протягом півгодини.

  Важливо проконсультуватися з тренером про те, скільки вправ необхідно і який тренажер буде використаний.

  Вправи по системі Бубновського

  В домашніх умовах можна рекомендувати вправи Бубновського, тобто систему розслаблення спини (на відео). Для цього потрібно стати на коліна таким чином, щоб був упор на долоні і коліна. Далі необхідний прогин спини.

  При наступному вправі потрібно з вихідного положення сісти на ліву ногу, зігнувши її і одночасно відтягнути назад праву ногу. Ліва нога тягнеться вперед на скільки можливо, намагаючись опуститися нижче. При пересуванні поперемінно і одночасно задіюється права рука — ліва нога, потім навпаки. Видих виконується в кінцевих точках. За один підхід потрібно робити 20 рухів.

  Розтяжка спини виконується з того ж вихідного положення, але руки згинаються в ліктях і на видиху тулуб опускається на підлогу, а на вдиху руки випрямляють, намагаючись опуститися на п’яти. При цьому тренуються м’язи попереку і спини. Вправу слід повторювати до 6 разів.

  Вправи для гіпертоніків, що знижують тиск завжди приносять відчутну користь, люди довше живуть, однак не слід сподіватися лише на ці процедури. У запущених випадках слід здійснювати лікування медикаментозними препаратами, скільки буде потрібно. Відео до цієї статті розповість про те, що таке дихальна гімнастика, і як вона впливає при гіпертонії.