Врослий ніготь на великому пальці ноги – досить часта проблема, в більшості випадків чисто косметична, але, тим не менше, здатна привести до більш тяжких ускладнень. Причини вростання нігтя досить різноманітні, а його наслідки – від незначного дискомфорту і непривабливого зовнішнього вигляду до інфекційних захворювань.

Зміст сторінки

 • 1 Врослий ніготь на великому пальці ноги — основні причини
 • 2 Симптоми врослого нігтя — фото
 • 3 Лікування і корекція — що робити?
 • 4 Методи лікування
 • 5 Ортопедичні методи
 • 6 Хірургічне лікування — коли необхідна операція
 • 7 Лікування в домашніх умовах
 • 8 Дивіться відео: Як лікувати врослий ніготь
 • 9 Дивіться відео: Врослий ніготь: причини і профілактика виникнення

Врослий ніготь на великому пальці ноги — основні причини

Сприяти вростання нігтя можуть самі різні причини. Перерахуємо найпоширеніші з них:

 • Фото: Незручне взуття з вузьким носком

  Механічне пошкодження нігтьової пластини, що в подальшому веде до неправильного росту. Найчастіше причиною подібного стану стає невдалий педикюр. Занадто короткий підстригання нігтя призводить до того, що його гострий край пошкоджує околоногтевой валик і провокує його вростання.

 • Незручне взуття з вузьким носком, стискаючий ногу, також сприяє вростання нігтя – йому просто нікуди рости, крім сусідніх м’яких тканин.
 • До цього ж призводить підвищена пітливість ніг, викликана особливостями або потовиділення, або неправильним підбором взуття, яка не відповідає погоді, або виконана з синтетичних матеріалів, не дозволяють шкірі «дихати».
 • Грибкова інфекція — поширена причина порушення росту нігтьової пластини. Уражений грибком ніготь шарується, стає товщі, його структура порушується, що веде до підвищеної ламкості з утворенням гострих країв. Навколишні м’які тканини при цьому також стають більш пухкими, запаленими, легше піддаються пошкодженню хворим нігтем.
 • Ніготь може неправильно відрости після його видалення. Якщо травми або захворювання стопи призвели до того, що ніготь довелося видалити хірургічним шляхом, то є ймовірність того, що процес його відновлення буде порушений, і ніготь врастет.
 • Чималу роль у формуванні патології відіграє спадковість. Часто вона призводить до того, що врослий ніготь утворюється і без яких-небудь зовнішніх причин. І навіть проведення профілактичних процедур не завжди допомагає запобігти розвитку порушень.

Як виглядає патологічний процес, можна побачити на фото врослого нігтя на великому пальці ноги, яких вдосталь на тематичних сайтах в інтернеті, присвячених цій проблемі.

Симптоми врослого нігтя — фото

Фото: Симптоми врослого нігтя

Врослий ніготь – дефект формування нігтьової пластини, при якому її частина знаходиться під околоногтевым валиком. Це порушує мікроциркуляцію крові в м’яких тканинах і в самому нігті. Ступінь ураження може бути різною, аж до майже повного відходу нігтьової пластини під м’які тканини навколонігтьової валика.

На ранніх стадіях такий стан не заподіює незручностей, єдиною проблемою є неестетичний зовнішній вигляд, оскільки нігтьова пластина потовщується і деформується. При тривалому перебігу патології з’являється болючість при ходьбі, потім біль стає постійним і проявляється навіть у спокої. Найчастіше такі зміни виникають на великому пальці або мізинці ноги, інші пальці стопи зачіпаються рідше. Іноді можливо вростання нігтя на руках. У м’які тканини зазвичай вростає один з зовнішніх країв нігтьової пластини, набагато рідше — обидва краї. Фахівці розрізняють 3 ступеня патологічного процесу:

 • Фото: Врослий ніготь

  Перша ступінь – навколо врастающего нігтя відмічається почервоніння і набряклість валика, поступово розвиваються запальні явища в м’яких тканинах, і відзначається незначна болючість під час ходьби.

 • Друга ступінь – на цьому етапі збільшується гострий кут нігтьової пластини, вростають в валик. Больові відчуття посилюються, зростає гіперемія і набряклість м’яких тканин, нерідко виникають виразки і починає розвиватися гнійно – некротичний процес.
 • Третя ступінь – формуються гнійно-кров’янисті гранульоми, які можуть кровоточити. Хронічний запальний процес і тиск гранульоми і бічного валика призводять до деформації нігтьової пластини. Вона потовщується, стає тьмяним і ламким.

Врослий ніготь становить небезпеку для здоров’я, оскільки з-за свого неправильного розташування він пошкоджує навколишні тканини і стає вхідними воротами для інфекції. Порушена мікроциркуляція крові в околоногтевом валику перешкоджає швидкому загоєнню травм, що в підсумку може призвести до того, що врослий ніготь на великому пальці гноїться, запалюється і нарывает. Якщо запустити такий стан, воно може загрожувати важкими гнійними ураженнями стопи і навіть сепсис.

Лікування і корекція — що робити?

Методів лікування врослого нігтя існує досить багато. Деякі з них дозволяють швидко вирішити проблему, інші вимагають часу, але надійно запобігають рецидиви, треті добре допомагають на ранніх стадіях, не допускаючи розвитку тяжких патологій. Застосовуються як консервативні, так і хірургічні методи, в якості профілактики та лікування ранніх стадій врослого нігтя можуть допомогти народні кошти.

З питанням, що робити, якщо вріс ніготь на великому пальці ноги – в першу чергу слід звернутися до лікаря, щоб він підібрав найбільш оптимальний варіант лікування з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. Розглянемо варіанти лікування врослого нігтя.

Методи лікування

Така патологія, як врослий ніготь насилу піддається лікуванню, так як майже у половині випадків захворювання повертається рецидивами. Залежно від тяжкості уражень і причин, що викликають вростання нігтьової пластини, фахівці підбирають схему комплексної терапії. Всі існуючі методи лікування прийнято поділяти на консервативні, ортопедичні та хірургічні.

Консервативне лікування
Фото: Обробка ураженого нігтя

Консервативні методи лікування спрямовані на зменшення хворобливих відчуттів і запобігання гнійно – запальних процесів у навколишніх м’яких тканинах. Вони можуть використовуватися як самостійний вид терапії при відносно неважких ураженнях або доповнювати хірургічне втручання.

Пацієнту рекомендують робити гарячі ванни для ніг з розчином марганцівки або настоєм календули, які забезпечать протизапальну і дезінфікуючу дію. Уражений ніготь слід щодня обробляти антисептичними розчинами і анти мікробними мазями або кремами (Левомеколь, Банеоцин). Це допоможе запобігти приєднання бактеріальної інфекції.

Одночасно з обробкою ураженої ділянки, здійснюють накладання марлевих валиків або підводять під гострий край нігтя марлеві смужки , просочені антисептичними розчинами. У процесі лікування необхідно забезпечити правильний догляд за нігтьової пластиною і дуже акуратно підрізати її краю.

Консервативне лікування в більшості випадків виявляється малоефективним, тому виправдано тільки на початковій стадії хвороби. При подальшому розвитку патологічного процесу переходять до ортопедичним прийомам.

Ортопедичні методи
Фото: Ортопедичні методи лікування врослого нігтя

Ортопедичне лікування спрямоване на зміну напрямку росту нігтьової пластини за рахунок поступового розгинання і збільшення радіуса кривизни проблемного нігтя. Використання цих методів допомагає підняти краї врастающей пластини і відокремити її від тканин нігтьового валика. Перед процедурою жорсткі ділянки нігтя обробляють спеціальним размягчающим складом. Непоганий результат дає апаратний манікюр, але найбільший ефект від цієї процедури буде все ж на початковому етапі хвороби.

 • Апаратний або медичний педикюр. Ця процедура проводиться у спеціалізованих клініках з використанням спеціальних інструментів. Вона дозволяє видалити врослі частини нігтя і уражені м’які тканини, якщо область вростання невелика. Також це хороший профілактичний засіб, що не дозволяє допустити розвитку врослого нігтя.
 • Гелеве покриття дозволяє впоратися з ранніми стадіями вростання нігтя. Гель наносять на нігтьову пластину, створюючи бажану форму нігтя. Після затвердіння він підтримує задані характеристики, захищає ніготь від негативного впливу зовнішнього середовища, оберігає від проникнення інфекції. При цьому гель абсолютно прозорий, тому зовнішній вигляд нігтя зберігається. З часом гель сприяє відновленню нормальної форми нігтя. Ще одна перевага цього способу в тому, що подальші рецидиви захворювання практично виключені.
 • Підтримують скоби або пластини (ідентичні брекетів) встановлюються поверх нігтя. Вони створюють тиск на м’які тканини, відсуваючи їх від зростаючого нігтя і забезпечують умови для його нормального росту. Застосовується не тільки на ранній, але і на середній стадії захворювання, якщо немає інфекції. Пластини можуть мати різний зовнішній вигляд і крім основної своєї функції, виконують ще й косметичну.
 • Протезування нігтя. Цей метод схожий на гелеву корекцію. Застосовується або для додання нігтю необхідної форми, або для заміщення видаленого разом з матрицею нігтя після операції. Спеціальний гель у цьому випадку наносять на уражену шкіру пальця, формуючи штучну нігтьову пластину.

Якщо і ці методи не дають потрібного результату – залишається єдиний шлях. Це видалення проблемного нігтів хірургічним шляхом.

Хірургічне лікування — коли необхідна операція
Фото: Хірургічне лікування

Хірургічне лікування врослого нігтя на великому пальці проводиться в тому випадку, якщо площа ураження м’яких тканин велика і у пацієнта розвиваються запальні ускладнення. Оперативне втручання дозволяє радикально видалити уражену ділянку і зупинити інфекційні ускладнення. Але у методу є свої недоліки. Так, після хірургічного видалення врослого нігтя, слід тривалий період відновлення і залишається ризик рецидивів і повторного вростання нового нігтя. Для того, щоб уникнути негативних наслідків, разом з хірургічними методами застосовуються і консервативні.

Хірургічна операція. Оперативне лікування передбачає видалення нігтя разом з м’якими тканинами під місцевою анестезією. Ніготь видаляється повністю, але його матриця – джерело зростання – не пошкоджується, тому ніготь після операції відростає заново. Навіть після радикального видалення нігтя, не виключений ризик рецидиву, оскільки хірургічне втручання не зачіпає причин його вростання. В післяопераційному періоді пацієнта необхідно регулярно робити перев’язки, при необхідності – із застосуванням антибіотиків. Після того, як ранова поверхня заживе, можливо протезування нігтя або використання різних консервативних методик для запобігання його повторного вростання.

Хірургічна операція характеризується високим ступенем травматичності, тривалим періодом реабілітації, збереженням хворобливості і чутливості тканин навіть при незначному тиску, що в деяких випадках не дає пацієнтові надіти звичну взуття і перешкоджає ходьбі. До того ж, навіть таке радикальне лікування не позбавляє від рецидивів і майже в 50 % випадків відростаючий ніготь знову починає вростати в м’які тканини. Тому зараз класичне оперативне втручання застосовують рідко, віддаючи перевагу більш прогресивними методиками.

Фото: апаратна процедура

Крім хірургічного лікування існують сучасні апаратні процедури, які зводять до мінімуму ризик рецидивів і значно скорочують реабілітаційний період.

Лазерне видалення. Це найсучасніший і щадний метод, під час якого використовується спеціальний медичний лазер. Процедура спрямована на видалення врослої частини нігтя і м’яких тканин навколо нього, дозволяє зняти запалені тканини і запобігти повторне вростання. Лазер здатний знищувати спори грибка і перешкоджати розвитку ускладнень. Процедура відрізняється бескровностью, вираженою бактерицидною дією і мінімальним пошкоджуючим ефектом. В результаті загоєння тканин після процедури відбувається в два рази швидше, ніж при класичній хірургічної операції. Недолік методу в тому, що пошкоджується нігтьова матриця, тому форма нігтя не відновлюється, зовнішній вигляд нігтя перестає бути естетичним. У цьому випадку застосовується часткове протезування нігтя.

Фото: апарат Сургитрон

Радіохвильове випромінювання робить на пошкоджений ніготь різноманітне вплив – видаляє пошкоджені ділянки, знезаражує, сприяє більш швидкому загоєнню післяопераційної рани. Процедура проводиться під місцевою анестезією, реабілітаційний період після неї досить короткий. Ніготь відновлюється самостійно, ризик ускладнень мінімальний. Втручання проводять за допомогою апарату ” Сургитрон, виробляє радіохвилі певної частоти. Перевага цього методу в більш високій точності і контрольованості впливу, а також у відсутності термічного пошкодження навколишніх тканин.

Лікування в домашніх умовах

Народні методи лікування дозволяють впоратися із захворюванням на ранній стадії. Вони допустимі тільки в тому випадку, якщо врослий ніготь не ускладнився запальними захворюваннями і не вражений грибком. Існує кілька методів, що дозволяють впоратися з проблемою в домашніх умовах.

Фото: компреси на ніч на уражений палець

Найпростіший з них – компреси на ніч на уражений палець. В якості лікувального компонента може виступати мазь Вишневського, вершкове масло або сік алое, розведений водою. Лікувальний склад наноситься на марлю, яку потім щільно прибинтовують до пальця. Для посилення ефекту можна надіти на уражену ногу шкарпетку. Вранці компрес знімають і манікюрними ножицями видаляють врослу частину нігтя, наскільки це можливо. При необхідності процедуру повторюють кілька разів. Після видалення врослої частини, край нігтя необхідно акуратно підрівняти пилкою.

Позбутися від врастающего нігтя допомагають ванни з марганцівкою, сіллю, содою, фурацилліном, ромашкою або звіробоєм. Вода для ванночок обов’язково повинна бути теплою або гарячою (настільки, щоб не доставляти дискомфорт), це дає додатковий распаривающий ефект, робить ніготь більше податливим. Після ванночок необхідно обережно видалити врослу частину нігтя, підрівняти його пилкою і надіти шкарпетку. Фурациллиновые або сольові ванночки можуть допомогти і при гнійних ураженнях, вони прискорюють видалення гною, надають антисептичний та дезінфікуючий ефект і полегшують загоєння тканин навколо нігтя.

Корисною може виявитися і мазь, що складається з рівних часток часнику, цибулі, алое, вершкового масла і меду. Вона наноситься на ніготь з вечора, як компрес, надає розм’якшує і антисептичну дію, перешкоджає розвитку інфекції.

Фото: вершкове масло

Ще один ефективний рецепт, який краще застосовувати на ніч. Спочатку потрібно розтопити невеликий шматок вершкового масла. Потім взяти напальчник, наповнити його теплим вершковим маслом і надягти на великий палець ноги. Як тільки біль стихне, палець звільняють, під край розм’якшеного нігтя підсунути марлевий валик, просочений антисептиком (перекисом водню, хлоргексидином) і палець міцно перебинтувати.

Ще один поширений спосіб заснований на спробі обдурити організм. Для цього починають регулярно обробляти пилою середню частину нігтьової пластини. Спилювання виконують після гарячої ножний ванночки. При цьому діяти потрібно обережно, прибираючи не більше 2/3 товщини нігтя. В результаті запилена центральна частина нігтя почне ущільнюватися, він як би стянется до країв, і бічні краї перестануть вростати.

Народні рецепти добре допомагають, якщо процес не перейшов в запущену стадію. Але перед їх застосуванням слід проконсультуватися з лікарем. Це допоможе уникнути небажаних наслідків.

Профілактика

Фахівці говорять про те, що перед тим, як лікувати врослий ніготь на великому пальці, необхідно усунути причину його вростання. Необхідно обстежитися і вилікувати грибкові захворювання, якщо вони є, виробити у себе звичку носити зручне взуття – з досить широким носком, щоб не здавлювати пальці. Каблук не повинен бути занадто високим, взуття потрібно вибирати точно за розміром. Після операції з видалення нігтя необхідно користуватися консервативними методами корекції, щоб не допустити його повторного вростання.

Важливо навчитися правильно доглядати за нігтями – не підстригати їх дуже коротко, підрівнювати пилкою, щоб не залишати гострий край, перед педикюром застосовувати розпарювальні ванночки для ніг, користуватися кремами, пом’якшувальними шкіру. Важливу роль відіграє і дотримання особистої гігієни, регулярне миття ніг і чищення нігтів.

Професійний педикюр в салонах краси допомагає утримувати нігті на ногах у порядку, дозволяє вчасно помітити можливу загрозу і вчасно звернутися до лікаря. Для більшої ефективності корисно час від часу відвідувати процедуру медичного педикюру – вона запобігає проблему і перешкоджає вростання нігтя.

Дивіться відео: Як лікувати врослий ніготь

Дивіться відео: Врослий ніготь: причини і профілактика виникнення