Втрата свідомості причини і симптоми. Перша допомога при втраті свідомості – штучне дихання, непрямий масаж серця

Зміст статті:

 • Причини втрати свідомості:
 • Недостатність припливу крові до головного мозку може виникати:
 • Втрата свідомості через нестачу кисню в крові відбувається при наступних захворюваннях і станах:
 • Перша допомога при втраті свідомості
 • Методика проведення штучного дихання і непрямого масажу серця.

Як правило, втрата свідомості людиною пов’язується з порушенням роботи центральної нервової системи. Під час такої події люди не можуть тримати рівновагу і падають, не в змозі рухати кінцівками. Можливо лише наявність судом на період втрати свідомості. До того ж, люди в такому стані не реагують на оточуючих, не здатні логічно мислити і відповідати на запитання інших.


Причини втрати свідомості:

На даний момент існує декілька причин через які з’являється ризик виникнення втрати свідомості. Ось основні з них:

Перше — брак припливу крові до ділянок мозку;

Друге — недостатнє живлення мозку;

Третє — малий відсоток кисню в крові;

Четверте — неправильна робота і виникнення нехарактерних розрядів в області головного мозку.

Ці та інші порушення можуть вказувати на тимчасові недуги або ж на серйозні проблеми зі здоров’ям.

Далі ці причини будуть розглянуті більш докладно.

Недостатність припливу крові до головного мозку може виникати:

 • Така причина може стати наслідком надто вираженої роботи вегетативної системи. Як правило, такі реакції вона чинить на зовнішні подразники, нестандартні ситуації. Як приклад, можна назвати звичайний переляк, переживання, недолік кисню в крові людини.
 • Нерідко втрата свідомості з цієї причини виникає із-за проблем в області кардіології. А відбувається це унаслідок того, що зменшується серцевий викид крові. Дуже часто такі випадки закінчуються інфарктом міокарда. Непритомність може виникнути внаслідок неправильного ритму при роботі серця. Проблему можуть викликати часті нервові імпульси, які супроводжують передсердя і шлуночки. Після таких неприємностей у людини з’являються різного роду патології. Особливо гостро відчуваються перебої при скороченнях, кров не надходить в даному органу в потрібній кількості своєчасно. А все це значно позначається на роботі головного мозку.
 • До речі, деякі наслідки після неправильної роботи припливу і відтоку крові у пацієнта, лікар може помітити на кардіограмі. На ній явно показуються неправильні нервові відростки в області шлуночок. Тим не менш, вони практично ніколи не викликають втрату свідомості. Людина може і не помічати у себе даної проблеми і жити в звичному для нього режимі.

 • Дуже часто випадків втрати свідомості схильні люди, які тривалий час страждають від зниженого артеріального тиску. У зоні ризику перебувають також особи, які мають проблеми із застосуванням гіпотензивних препаратів. Літні люди не є тому виключенням. Як правило, дана причина виникає із-за різкої зміни положення тіла людиною. Наприклад, він може різко встати, тобто змінити позу сидячи або лежачи. Під час активності не кінцівок виникає затримка в роботі судин. При такому швидкому русі вони не встигають повернутися в потрібну форму. Все це і викликає зниження роботи артеріального тиску і надходження крові до головного мозку.
 • Втрата свідомості виникає і з-за істотних змін в області великих судин. Адже саме за їх рахунок і йде живлення головного мозку. Дана неприємність викликає захворювання під назвою атеросклероз. В наслідок його в судинах скріплюються стінки і просвіти в них.
 • Тромби також нерідко викликають часті втрати свідомості. Вони можуть повністю або частково закрити собою прохід по судинах. Утворення тромбів, як правило, пов’язують з багатьма оперативними втручаннями. Нерідко така проблема проявляється після операції по заміні природних клапанів серця. Цікаво, що тромби можуть виникнути в будь-якому віці і їхній появі схильний кожна людина. Тому часто людям, які мають ризик до появи такого закупорювання, прописують спеціальні медикаменти, які приймаються на постійній основі. Другий випадок появи тромбів в судинах характеризується неправильною роботою ритму серця. В даному випадку доктором також прописуються певні препарати для прийому.
 • Втрата свідомості є наслідком анафілактичного шоку. Той, у свою чергу, зазвичай виникає із-за сильної алергічної реакції на будь-який препарат лікарського походження. Викликати втрату свідомості може і інфекційний шок, який проявляється після важких захворювань. Даний стан з цієї причини зазвичай викликає розширення судин в області. Тобто, значно збільшується відтік крові в області серця. Таку реакцію надають судинорозширювальні компоненти в препаратах. В цей же час виникає проникність кровоносних капілярів. Вони починають функціонувати все з більшою силою. Всі перераховані вище причини знову ж таки порушують приплив крові до головного мозку.
 • У разі виявлення у людини даних симптомів необхідно одразу звернутися за кваліфікованою допомогою до фахівця. Той повинен буде призначити ряд аналізів, провести обстеження. Лише після отримання усіх результатів, можна буде говорити про точний діагноз. Таким чином, пацієнт повинен буде пройти такі процедури:

  • — відвідування фахівця в області неврології для визначення наявності судинної дистонії.;
  • — відвідування лікаря-терапевта для визначення наявності гіпотонії, тобто захворювання, внаслідок якого спостерігається низький артеріальний тиск. Також він проведе ряд процедур для визначення схильності пацієнта до гіпертонії;
  • — обов’язковим буде проведення процедури ЕХО, тобто УЗД серця. Все це дозволить визначити наявність вад і серцевої недостатності в системі;
  • — як варіант, пацієнту буде запропоновано доплеровське УЗД. З його допомогою досліджуються судини, наявність патологій в них.

  Втрата свідомості через нестачу кисню в крові відбувається при наступних захворюваннях і станах:

 • Втрата свідомості з цієї причини може виникнути із-за браку чистого кисню у повітрі, яке вдихає людина. Тому нерідко в задушливих приміщеннях виникає ризик запаморочень і непритомних станів.
 • Багато захворювання в області легенів, такі як бронхіальна астма, можуть викликати втрати свідомості. Особливо гостро така проблема стосується людей, що страждають від такої недуги в хронічній формі. Часті позиви кашлю можуть стати причиною порушення механізму роботи легенів. Таким чином, виникає суттєва нестача кисню при вдихах. Під час цього також може проявитися недостатній серцевий викид.
 • Анемія теж є однією з причин виникнення частих втрат свідомості. Пояснюється це низьким вмістом гемоглобіну в крові, а адже він не повинен опускатися нижче 70гл. Але непритомність може статися і при високому змісті цієї речовини в організмі людини. Але, як правило, відбувається ео лише в задушливих приміщеннях.
 • Втрата свідомості нерідко стає ознакою отруєння організму отруйними окисом кисню. Даний газ неможливо побачити і відчути на запах або смак. Потрапити в організм окис кисню може під час опалювальних процедур. Приміром, під час розтоплювання печі або із-за відсутності витяжок під час використання газу. Даний газ виходить також з вихлопної труби автомобіля. Тому вкрай рекомендується уникати ситуацій знаходження в машині без провітрювання її кабіни. Даний газ легко потрапляє в легені людини. Там він відразу з’єднується з гемоглобіном. Внаслідок цього починають закриватися шляху проходження свіжого кисню в кров. Таким чином, в організмі виникає кисневе голодування. Не виключені зміни в роботі серця.
 • Щоб вирішити проблему втрати свідомості з даної причини необхідно пройти ряд обов’язкових процедур і аналізів. Таким чином, дуже важливо:

  • — зробити загальний аналіз крові. З його допомогою можна побачити точну кількість всіх тілець у крові людини, таких як гемоглобін і еритроцити. За допомогою цього аналізу з’ясовується наявність астми у пацієнта;
  • — обов’язковою процедурою є рентгенографія області легенів. Тут же виявляється наявність бронзита та інших захворювань, також онкологічних змін.;
  • — потрібно пройти спірографію. З її допомогою визначається правильність дихання людини, сила його видихів;
  • — нерідко потрібне відвідування фахівця в області алергічних реакцій. Адже часто такий стан викликають багато алергени у зовнішньому середовищі.

   

  Синкопе стану при порушенні метаболізму (живлення) головного мозку, відбуваються в основному при такому захворюванні як цукровий діабет.

 • Люди, які страждають від цукрового діабету, нерідко можуть помилитися з правильним дозуванням введення інсуліну в організм. В наслідок цього значно зменшується вміст цукру в крові, що призводить до порушення живлення головного мозку. Також з цієї причини відбувається неправильне надходження нервових імпульсів.
 • Втрата свідомості спостерігається не тільки з-за великої кількості інсуліну в організмі, але і при його недоліку. Таким чином, кров насичується величезною масою глюкози, що несе шкоду багатьох органам, які пов’язані з цими процесами. Відбувається зміна метаболізму. Людина, яка страждає саме з таких причин, може неприємно пахнути парами ацетону.
 • Причиною виникнення втрати свідомості може стати молочнокисла кома. В даному випадку відбуваються захворювання, пов’язані з нирковою недостатністю. Кров хворого починає насичуватися великою кількістю молочної кислоти. Запах ацетону в даному випадку не відчувається.

  Діагностувати наявність цукрового діабету у пацієнта необхідно в будь-якому випадку. Відбувається це методом здачі крові в лабораторію. Даний аналіз обов’язково здається на голодний шлунок. Аналіз крові зможе багато чого розповісти про захворювання того чи іншої людини. Наприклад, у разі, якщо аналіз виявив підвищений вміст глюкози в капілярній крові, значить інсулін не має сильного впливу на придушення її вироблення. Для уточнення діагнозу потрібно проведення ще одного аналізу. В першу чергу здається кров на голодний шлунок, потім пацієнтові пропонується випити певну дозу розчину глюкози і процедура проводиться знову. Якщо глюкоза перевищує норму, то у людини є цукровий діабет.

  Визначити наявність глюкози можна наслідком аналізу сечі. У здорової людини даної речовини в мечі бути не може. Для повноти визначення діагнозу виявлення цукрового діабету, доктора використовують вимірювання гемоглобіну після декількох тижнів проведення певних процедур.

  Дуже часто лікарі призначають своїм пацієнтам провести УЗД. Дане дослідження допоможе визначити патології в підшлунковій залозі, побачити причини, із-за яких і утворилося дане захворювання. Все тому, що саме підшлункова залоза і відповідає за вироблення інсуліну.

  Порушення передачі імпульсів по аксонах мозку або виникнення патологічних розрядів у нейронах головного мозку виникає при наступних станах:

 • Ця причина дуже часто викликає втрати свідомості у людини. У нього нерідко трапляються припадки, які повторюються з певною частотою. Це відбувається з-за розрядів нейронів в області головного мозку. Досить легко визначити наявність нападу у людини. В цей час у нього спостерігаються часті посмикування м’язів, вони знаходяться в напруженому стані.
 • Втрата свідомості є характерним наслідком черепно-мозкових травм, сильних ударах головою. В цей же час відбуваються струси, забиття, пухлини в мозку і поблизу розташований частинах. Після таких травм спостерігається зсув областей півкуль мозку. Відбувається якесь здавлювання, підвищується внутрішньочерепний тиск. Дані процеси ускладнюють звичну роботу головного мозку. У разі, якщо удар був незначним, втрата свідомості пройде в декількох хвилинах і не принесе суттєвих змін в організмі. При сильних травмах не виключено виникнення набряків і розривів різних судин. Якщо випадок критичний, людина може впасти в кому.
 • Інсульт будь-якого роду, наприклад, ішемічний або геморагічний, є однією з причин частих втрат свідомості. Обидва види мають ряд відмінностей між собою. Таким чином, ішемічний інсульт викликає неправильне кровопостачання до кори головного мозку, в наслідок чого з’являються закупорки. Нерідко до такого стану приходять люди, які у великих дозах приймають неякісний алкоголь або настоянок з великим вмістом спиртового відсотка. Другий вид інсульту виникає через розривів судин в корі головного мозку. Таким чином, проявляється крововилив, який нерідко закінчується смертю пацієнта.
 • Єдине, що ріднить обидва види інсультів, так це причина їх виникнення. Ці захворювання стають наслідком постійних стрибків артеріального тиску, коли воно різко піднімається і з такою ж швидкістю опускається. Тому дуже важливо своєчасно перевірятися на наявність проблем у даній області.

  Перша допомога при втраті свідомості

  Кожна людина повинна мати поняття про надання першої допомоги, якщо на його очах стався випадок втрати свідомості. Ось кілька рекомендацій, які допоможуть врятувати життя іншій людині.

  Нерідко людина втрачає свідомість, перебуваючи в задушливому приміщення. В даному випадку в організм перестає надходити достатня кількість свіжого повітря. Також це може статися із-за частих хвилювань і переживань. При втраті людиною свідомості за даний причин потрібно провести наступні заходи:

  • — звільнити горло людини, розв’язати краватку, розстебнути гудзики на комірі, прибрати шарф;
  • — забезпечити доступ повітря до приміщення, де знаходиться хворий. Можна також винести його на вулицю;
  • — для того, щоб привести людину до тями, потрібно піднести до його дихальним шляхам ватку, змочену в нашатирному спирті;
  • — якщо людина ніяк не може прийти до тями, потрібно забезпечити йому безпечне положення тіла. Краще перевернути його на один бік, простежити, щоб мова не западав. Це може викликати задуху. Даний ознака краще всього перевірити за перші секунду, розтиснувши щелепи хворого пальцями або іншими предметами. При необхідності, мову слід зафіксувати до однієї з щік ротової порожнини. Головне, щоб дихальні шляхи були повністю відкритими.
  • — дуже важливо визначити наявність пульсу у людини в непритомному стані і правильності його дихання;
  • — у разі, якщо пульс і дихання відсутнє у хворого, необхідно спробувати зробити йому масаж серця або штучне дихання. Краще всього, щоб цю процедуру робив вміє людина;
  • — обов’язково потрібно викликати швидку допомогу. Пр виклику необхідно в точності описати всі симптоми хворого.

  Бувають випадки, коли людина не стає свідком того, як інший втрачає свідомість. В даному випадку потрібно провести такі заходи:

  • — спробувати відшукати свідків, які бачили, як чоловік впав у непритомність. Можливо, хтось знає причину цієї пригоди. Не варто соромитися оглянути кишені потерпілого. Бути може вдасться знайти спеціальні препарати, які допоможуть того прийти до тями. Люди, які страждають від хронічних захворювань часто носять ліки з собою;
  • — необхідно спробувати точно визначити наявність можливих пошкоджень у людини, який впав в обморок. У випадку кровотеча, слід спробувати його зупинити ще до приїзду машини швидкої допомоги;
  • — важливо визначити наявність пульсу та дихання у людини. Для нащупывания пульсу, слід покласти два пальці руки на щитовидний хрящ потерпілого. Далі слід опустити пальці трохи нижче. В даній області пульс повинен добре прощупуватися.
  • — бувають ситуації, коли пульсу у людини немає і дихання відсутнє, але він залишається теплим. Тоді потрібно спробувати перевірити реакцію зіниць на світло. Нерідко людина, яка знаходиться практично при клінічній смерті, добре реагує на прояв світлових променів. Перевірити це можна за допомогою такого способу: закриті повіками очі постраждалу людину слід відкрити. Якщо він ще живий, то зіниці миттєво почнуть звужуватися. Але буває і так, що хворий лежить з відкритими очима. В даному випадку, їх варто прикрити долонею або темною тканиною на кілька секунд, після чого проводиться попередній досвід. Якщо неприємність сталася пізно ввечері або вночі, як світла можна використовувати мобільний телефон або ж ліхтарик. Існує ще один спосіб для перевірки реакції ока людини. Для цього знадобитися хустинку або інша м’яка тканина. Нею необхідно доторкнутися до повік. Жива людина в лобом стані тут же почне блимати. Це природна реакція на зовнішній подразник.

  Нерідко швидка допомога приїжджає через великий проміжок часу після її виклику. Адже кожна хвилина важлива, якщо людина перебуває в непритомному стані. Тому варто спробувати самостійно допомогу потерпілому. Як варіант, відновити життєві процеси може штучне дихання рот в рот або ж масаж серця будь-якого виду. Але не потрібно поспішати з цими методами. Дуже часто вони завдають великої шкоди людині, не надаючи і грама користі для його здоров’я. Але також вони рятують життя людині. Поки швидка допомога знаходиться в дорозі. Головне, не перестаратися, особливо при здійсненні масажу серця, так як це може загрожувати складними переломами.

  Методика проведення штучного дихання і непрямого масажу серця.

  Починати процедуру слід з того, щоб покласти хворого в зручну позу і звільнити ротову порожнину від надмірного слиновиділення або блювотних мас. Далі слід закинути назад голову людини таким чином, щоб передня щелепа трохи висунута. У разі,якщо щелепа була сильно стиснута, її необхідно спробувати розтиснути підручними предметами, не завдаючи серйозних травм хворому. Лише після цього проводиться процедура введення повітря рот в рот. Також варто спробувати скористатися способом введення повітря рот в ніс. Робити штучне дихання краще всього через носову хустинку. Потрібно зробити два глибоких вдиху хворого, ніс або рот при цьому слід добре затулити. Після вдиху потрібно натиснути прямими руками на середину грудини людини. Досить буде десяти натискань. Далі процедура повторюється за таким же планом. Краще всього проводити таке штучне дихання і непрямий масаж серця одночасно двом людям. Самотужки впоратися з цим дуже складно. Одна людина проводить вдих, а іншої натискає на грудну клітку. Один-два вдихи повинні поєднуватися з трьома-п’ятьма натисканнями.

  Проводити дану процедуру потрібно тривалий час. Зупиниться можна буде лише після приїзду швидкої допомоги.