Харчування при переломах ноги: деякі особливості

Нещасний випадок, внаслідок якого відбувається перелом, може статися з кожним. І це навіть не залежить від віку і статусу людини. Зламати ногу можна в будь-якому місці, і навіть у себе вдома. Терапія такої травми – це досить складна і тривала справа, в якому нехтувати дрібницями не варто. Мова йде про правильне харчування під час відновлення кісткової тканини. Існують деякі різновиди їжі, які допоможуть цього процесу відбутися швидше.

Зміст:

 • 1 Білкове відновлення при переломі
 • 2 Кальцій і вітамін D, як основа раціону при переломі
 • 3 Що не можна їсти при переломі?
 • 4 Режим правильного харчування при переломі

Білкове відновлення при переломі

Найчастіше перелом ноги супроводжується пошкодженням сухожиль і тканин м’язів. З-за цього в організмі людини зникає велика кількість білка. Щоб зробити відновлення цих тканин, організму знадобиться підтримка у вигляді деяких вітамінів і мінералів, а саме В, С, D, цинку, фосфору і калію.

Харчування при переломах ноги: деякі особливості

Перелом ноги

Якщо в організмі людини буде міститися мало білка і він не буде вступати в потрібній кількості разом з їжею, організм буде витрачати той білок, який міститься в крові. Медики називають такий процес гіпопротеїнемією. Це призведе до зменшення білка в складі крові, що відіб’ється на загальному стані людини, його самопочуття. Як наслідок, кісткові тканини будуть зростатися дуже повільно.

Під час перелому ноги можна пошкодити і велику кістку. Тоді хворому потрібно буде додавати в організм близько 150 гр білка з їжею. Дуже добре, якщо половина такої їжі буде мати рослинне походження, половина – тварина. До другого можна віднести яйця, рибу, м’ясні продукти.

Дуже корисними для відновлення білкових тканин стануть продукти, у складі яких присутній желатин або інший елемент, який може мати схожу дію (холодець з м’яса птиці або свині, желе тощо).

Кальцій і вітамін D, як основа раціону при переломі

Основними помічниками для зрощення кістки ноги стане вітамін D і кальцій. Їх повноцінне надходження в організм стане тим елементом, який допоможе швидко підняти людину на ноги після перелому. Їх наявність в організмі в нормальній кількості сприяє швидкому зрощенню сухожиль і кісткової тканини.

Серед продуктів, які містять кальцій, можна виділити:

Харчування при переломах ноги: деякі особливості

Овочі та фрукти

 • продукти з молока (весь спектр, починаючи зі сметани і закінчуючи ряжанкою)
 • горіхи, боби і різного роду насіння (в першу чергу мова йде про квасолі, потім вже про горошку, сої, маку, мигдалі)
 • свіжі овочі, ягоди, зелень (у цих продуктах не міститься велика кількість калію, але в них є речовини, які допомагають організму швидше його засвоювати – брокколі, морква, селера, редиска, вишня, абрикоси, виноград, смородина)
 • морепродукти, а саме м’ясо лосося і сардини

Вітаміном D насичені такі продукти:

 • риб’ячий жир – у цьому продукті є просто величезна кількість цього вітаміну
 • деякі види риби (палтуса і тріска)
 • жовток яйця (у сирому вигляді), печінка, масло рослинного походження
 • петрушка, овес, люцерна, хвощ, кульбаба
 • картопля

Ученими також доведено, що людський організм може сам по собі синтезувати вітамін D. Для цього йому просто потрібні ультрафіолетові промені сонця. Тому варто пам’ятати, що навіть людині з гіпсом корисно бувати на сонці.

Але обмежуватися прийомом продуктів з кальцієм і вітаміном D3 не варто. Існує багато інших складових, які роблять процес зрощення кісток. Правильне харчування при переломах ноги включає в себе обов’язкове вживання вітаміну С. А якщо використовувати його в доповнення до кальцію та вітаміну D3, то можна отримати чудову схему відновлення кісткової тканини, в якій саме вітаміну С відведена роль сполучного компонента.

Харчування при переломах ноги: деякі особливості

Вітамін С

Для того, щоб задовольнити потребу організму у вітаміні С, слід їсти багато цитрусових або ж болгарський перець. У цих продуктах можна знайти джерело цієї корисної речовини. І зовсім неважливо, в якому вигляді вони вживалися – цілими або подрібненими у сік.

Звичайно ж, вживання свіжих фруктів і соків – це розкіш не для кожного. Але в такому випадку ідеальним варіантом стане звичайна аскорбінова кислота, в якій є необхідна кількість вітаміну С у консервованому стані.

Іншими продуктами, які потрібно вживати для того, щоб отримати необхідну порцію цього вітаміну, стають:

 • ківі
 • обліпиха
 • петрушка
 • смородина
 • шипшина (у свіжому вигляді)
 • ялівець
 • жимолость

Поєднання вітамінів С, D3 та кальцію дає позитивний результат для відновлення кісткових і хрящових тканин ноги.

Що не можна їсти при переломі?

Під час лікування перелому ноги необхідно дотримувати певну дієту. І робити це потрібно беззаперечно, адже від виконання цих простих правил залежить тривалість і легкість одужання. Існує перелік продуктів, які категорично не рекомендується вживати в їжу після переломів.

Однією з головних причин такого кроку стає те, що ці продукти «забирають» з організму кальцій, а значить послаблюють кістки.

Такими продуктами є:

 • солодкі газовані води
 • каву в порошку і гранулах, який розчиняється у воді
 • помідори
 • велика кількість цукру
 • солодощі різного роду
 • дуже солона або солодка їжа

Не варто закривати очі на цей перелік, адже правильне збалансоване харчування – це значна частина успіху під час лікування переломів ноги.

Режим правильного харчування при переломі

Загоєння перелому – це особливий стрес у людського організму, тому в цей період просто життєво необхідно правильно харчуватися. Варто приділяти достатньо уваги та режиму вживання їжі.

Важливо вживати достатню кількість рідини. У день норма становить близько 2 літрів. Ту їжу, яку людина планує з’їдати за один день, слід ділити на 5-6 прийомів. Таким чином, живлення стає дробовим, а порції досить дрібними.

Зазвичай хворі з переломами ноги багато часу проводять в ліжку і дуже мало рухаються, тому варто вживати нежирну і некалорійну їжу, яка швидко засвоюється організмом. Крім того, з-за неактивного способу життя жири будуть спалюватися набагато повільніше, що може привести до ожиріння людини. Після лікування зайва вага буде вантажем на нещодавно зміцнілі ноги.

У звичайному стані перелом гоїться через півтора-два місяці. Виходячи з цього і потрібно планувати свій раціон.

Дуже часто хворі з переломом ноги мало часу приділяють харчуванню, і більше звертають свою увагу на медикаментозне лікування. Але правильне харчування тільки посилить дію ліків і допоможе прискорити процес відновлення кісткової тканини та хрящів.