Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

Хелікобактер пілорі – це шкідлива унікальна бактерія, яка може довгий час проживати в шлунку і ніяк себе не видавати. Однак, якщо вона знаходиться в неактивному стані, не шкодить людині. Але після того, як паразит активується, він почне руйнувати стінки внутрішніх органів.

Цей паразит може викликати різні захворювання у людини, одним з найнебезпечніших є хелікобактеріоз. Мешкає він в пилическом відділі шлунка, від того і отримав таку назву. Друга частина назви – хелико вказує на спіралевидну форму бактерії. Виявити наявність цієї бактерії вдалося зовсім недавно, навіть менше ніж 50 років тому. Але до сьогоднішнього дня не вдалося знайти ліків, які б відразу ж нищили її.

Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

Потрібно знати, що, незважаючи на небезпеку, хелікобактер – це одна з поширених бактерій, які селяться у людини після герпесу. Всього їй інфіковано близько 60% людей, але варто пам’ятати, що у половини вона знаходиться в активованому стані.

Зміст статті

 • Що це за бактерія
 • Особливості бактерії
 • Як відбувається зараження
 • Які захворювання розвиває

Що це за бактерія

Хелікобактер пілорі – це мікроскопічний організм, який позбавлений клітинного ряду. Варто відзначити, що жити вони можуть не тільки в організмі живих істот (людей і тварин). Неодноразово було помічено їх «проживання» на горах і вулканах. Але, проте, в умовах зовнішнього середовища їм виживати набагато складніше.

Ця бактерія має кілька факторів, які виділяють її серед інших паразитів:

 • Тривале перебування в організмі людини, що знижує його імунну систему.
 • Швидке адаптування до умов нового середовища.
 • Поразка окремих органів і тканин, найчастіше це ШКТ.
 • Зараження інфекційними захворюваннями після проникнення в організм.
 • Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

  Якщо говорити про інших бактеріях, про тих, які відрізняються такими ж особливостями, виявити їх навряд чи вдасться. Так як всі інші паразити мають нетривале життя і гинуть в різних умовах. Варто відзначити, що хелікобактер виділяє таку речовину, за рахунок якого захисна функція людини слабшає.

  Сама по собі бактерія невеликого розміру. Всього у хелікобактер 4-6 джгутиків за рахунок яких вона пересувається дуже швидко в різних умовах.

  В діаметрі вона не досягає 0,5 мкм, а довжиною пілорі не більше 3 мкм. Напевно, багато людей такі одиниці вимірювання бачать вперше. Але вони існують і означають дуже мізерні значення.

  Цю бактерію можна назвати микроаэрофильной, тобто для її розвитку і повноцінного розмноження потрібен кисень. Але варто відзначити, що він потрібен в мінімальних кількостях, набагато менше того, що є в атмосфері. Енергію ж пілорі отримує за рахунок гідрогеназа, яка добувається за рахунок окислення водню, що виділяється іншими бактеріями в організмі.

  Під час свого проживання в організмі бактерія створює якісь біоплівки, які й захищають їх від імунітету людини і негативного впливу антибіотиків.

  Тобто для їх виведення з організму потрібні сильні препарати. Саме ця особливість і підвищує виживаність в настільки небезпечній середовищі для інших паразитів.

  Деякі лікарі висувають таку теорію, що одного разу заразившись хелікобактер, навряд чи вдасться вивести її з організму, вона залишиться на стінках шлунка довічно. Шкоди завдавати людині вона не стане, так як буде перебувати в неактивній стадії. Але як тільки з’являться провокуючі фактори, бактерія почне розмножуватися, викликаючи хронічні хвороби шлунка і травного ТРАКТУ.

  Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

  Особливості бактерії

  Однією з відмітних особливостей цієї бактерії можна назвати те, що її відносять до числа сімейних. Це означає, що якщо хтось з домочадців є її носієм, ризик передачі іншій людині дорівнює 95%.І як показує статистика, ця бактерія тривалий час себе ніяк не видає. А тому, якщо у когось з членів вашої сім’ї мешкають усередині бактерії потрібно провести аналіз всіх.

  Дає про себе знати інфекція хелікобактер при провокують чинники, наприклад, при перенесеному стресі, інфекційному захворюванні, зниженні імунітету. Як показує статистика, то дуже часто заражена людина лікується не від того, що може спровокувати ускладнення.

  Також до однієї з відмітних особливостей цієї бактерії можна віднести те, що вона може виживати практично в будь-якому середовищі. Пристосовується хелікобактер дуже швидко до нового місця проживання, а за допомогою своїх джгутиків чудово кріпиться на внутрішні органи людини.

  Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

  Якщо говорити про інших паразитів, то вони гинуть практично відразу ж у кислому середовищі шлунка. Інфекції хелікобактер пілорі ж стійкі. Потрібно відзначити, що в неактивній фазі бактерія може перебувати кілька років, чекаючи більш сприятливого періоду для своєї активації.

  Завдяки проведенню численних досліджень вдалося довести, що бактерія швидко пристосовується до будь-якому середовищі завдяки наступним особливостям:

 • Аміак нейтралізує кисле середовище шлунка.
 • Бактерія ховається в слизу, тим самим захищаючись від шлункового соку.
 • Коли хелікобактер починає слабшати, спостерігається значне розмноження, яке поступово руйнує організм людини. У такому разі встояти перед бактеріями дуже складно навіть найсильнішим антибіотикам. Чим страшний цей паразит.

  Ця бактерія виробляє уреазу, яка в густого слизу дозволяє їй пересуватися. Крім того, ця речовина нейтралізує соляну кислоту, тим самим, роблячи середовище бактерії, сприятливою.

  Для того, щоб вивести з організму цю бактерію потрібно чимало часу. В основному терапія проводиться антибіотиками, які повинен підбирати лікар.

  Бактерія хелікобактер пілорі не тільки пристосовується до будь-якому середовищі, але і до найсильніших препаратів. Так, наприклад, якщо ви лікували інше захворювання, наприклад, ангіну антибіотиками одного ряду, не варто ними ж виводити з організму хеликобакер. Найімовірніше, засіб буде не ефективно. Адже можливо під час перенесеної ангіни бактерії вже жили у вашому організмі.

  Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

  Ще однією особливістю можна назвати ту, що бактерія може змінювати свою форму, коли відчуває небезпеку і несприятливе середовище для себе. Так з спіралевидної форми вона може перетворитися в кулясту і кокковидную. Саме це дозволяє зберігатися їй в умовах, які небезпечні для бактерій. Крім того, це один з важливих факторів у розмноженні бактерій.

  Як відбувається зараження

  Не обов’язково зараження проходить від іншої людини. Є безліч чинників і умов, які провокують проникнення хелікобактер в організм. Розвиватися вони можуть як у дитини, так і дорослого. Причому у дітей спостерігається зараження набагато частіше, адже вони не завжди стежать за своєю гігієною.

  Наведемо простий приклад. Мама купила дитині яблука в магазині. А по дорозі додому він дуже захотів фрукт. І мамі нічого не залишається робити, як дати йому з’їсти його. І навіть якщо вона протре фрукт серветками, це може не захистити від зараження.

  А тому перед тим як поїсти, потрібно вимити руки, постійно мити фрукти і овочі. Також гігієни потрібно приділяти увагу після відвідування туалету та громадських місць.

  Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

  Їсти потрібно тільки свіжоприготовлену їжу і не балувати себе шкідливими продуктами. Правильне харчування – ось головна міра профілактики від проникнення хекобактер.

  Але все ж, як показує статистика, в основній групі зараження перебувають люди, чий вік старше 60 років. Саме їх «пожирає» бактерія зсередини. Потрібно знати, що у людей такого віку руйнування внутрішніх органів відбувається набагато швидше. Але на сьогоднішній день в медицині немає точної етіологічної картини, згідно цієї бактерії.

  Які захворювання розвиває

  Як вже говорилося вище, то мікроорганізм живе в шлунку і може розвивати багато захворювання у людини. Ставитися до них треба з усією відповідальністю, оскільки вони можуть провокувати розвиток серйозних ускладнень. До захворювань, які можуть виникнути після проникнення хелікобактер, належать такі:

  • виразка;
  • гастрит;
  • гепатит;
  • рак;
  • поліпи;
  • ерозії.

  Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

  Факт! На сьогоднішній день доведено, що хелкобакер – одна з причин раку шлунка та ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

   

  Ця бактерія офіційно була відкрита в 1979 році. Якщо до цього часу вважалося, що такі недуги як гастрит або виразка виникають виключно із-за неправильного харчування, то після 1979 року все змінилося. Виявлення цього паразита довело протилежне, тільки його присутність в організмі викликає такі серйозні захворювання у людини.

  Найчастіше це хелікобактер викликає гастрит, який розвивається з наступного:

 • Бактерія виділяє токсини.
 • Відбувається розчинення захисного слизу шлунка.
 • Попадання соляної кислоти під слизову шлунка.
 • Доведено! Вченими було доведено, що бактерії, які провокують розвиток виразки набагато небезпечніші для людини, ніж ті, які викликають гастрити та інші захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

  Багато людей думають, що бактерія розвиває такі небезпечні захворювання тільки з-за зниженого імунітету людини. Насправді це лише один з провокуючих факторів. Велике значення відіграє штам самого паразита. Також швидкість розвитку цього вірусу залежить від кількості джгутиків, за рахунок яких відбувається його пересування.

  Варто також відзначити і таку особливість, що довічного імунітету до цієї бактерії у людини точно не виробиться. А тому повторне зараження мікроорганізмами не виключено. Варто відзначити, що якщо вони проникають вдруге в організм людини, найчастіше мова йде про хронічних захворюваннях.

  Хелікобактер пілорі: бактерія в шлунку

  Вивчення цієї бактерії присвячено не одне століття і лише кілька років тому вдалося виявити про те, яку небезпеку вона несе для людини. Варто зазначити, що коли вона була виявлена, вчені проводили безліч досліджень, які довели, що існує чимало антибіотиків за рахунок яких можна вивести її з організму. Але як показала практика, це далеко не так. І для того щоб зрозуміти, яке лікування будуть ефективно для людини й швидко вивести бактерію з організму буде потрібно ще чимало часу.