Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиків

При відсутності вагітності наявність хламідій не дає про себе знати, однак після настання запліднення така інфекція здатна збільшити шанси на патології розвитку плода і навіть його загибель. Саме з цієї причини діагностика і визначення хламідіозу – важлива складова процесу підготовки організму жінки перед вагітністю.

Зміст

 • Часта причина проблем з гінекології – хламідії
 • Що таке хламідіоз, і його наслідки
 • Якщо виявлено хламідіоз у вагітної
 • В крові
 • У мазку
 • Чим небезпечний хламідіоз для плода
 • Симптоми
 • Причини появи
 • Якщо не долечен хламідіоз і завагітніла
 • Якщо приєднався трихомоніаз
 • Чи можливо лікування хламідіозу під час вагітності
 • Прогнози
 • Корисне відео
 • Часта причина проблем з гінекології – хламідії

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківХламідії – найбільш часто диагностируемая патологія, при якій нема можливості зачати, народити здорового малюка або навіть виносити його.

  Улюблене місце проживання такої патогенної флори – слизова, зокрема, цервікального каналу та шийки матки. Саме таке розташування інфекції провокує масу захворювань у гінекологічній частини.

  Що таке хламідіоз, і його наслідки

  Інфекційне захворювання, яке на початкових стадіях розвитку проходить в прихованій формі та передається при незахищеному статевому контакті – хламідіоз, викликається хламідіями Chlamydia trachomatis. Найбільш ймовірна схема розвитку етіології – класичні прояви молочниці, які періодично з’являються, то проходять, печіння і дискомфорт в період статевого акту. Явних проявів таке захворювання саме по собі не має.

  За рахунок того, що інфікування та подальший розвиток колоній Chlamydia trachomatis проходить в прихованій формі, існує великий ризик переродження такого захворювання в хронічну форму, що вже як наслідок є важко контрольованим процесом.

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківХламідіоз у жінок проявляється дещо безсимптомно, в той час як у чоловіків симптоматика більш виражена, супроводжується сверблячкою, набряком головки пеніса, сукровичні виділення з уретрального каналу.

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківНаслідки хламідіозу у жінок до настання вагітності:

  • запалення внутрішніх і зовнішніх статевих органів;
  • ерозія шийки матки;
  • коліти;
  • біль і печіння при статевому контакті;
  • безпліддя;
  • порушення менструального циклу, його болючість.

  Завагітніти при хламідіозі вкрай складно, при цьому відзначаються часті викидні, кровотечі на ранніх термінах, переривання вагітності без очевидної симптоматики (спонтанні викидні). Але, якщо зачаття відбулося, то в такому випадку зберігається ризик:

  • викидня на ранніх термінах;
  • інфікування плоду внутрішньоутробно або при проходженні пологовими шляхами;
  • вроджена глухота;
  • патології серця, нирок;
  • фізіологічні каліцтва;
  • порушення ЦНС;
  • катаракта.

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківПри настанні вагітності на тлі не недоліковані хламідіозу гінекологи схиляються до абортированию.

  Тільки після повного виліковування можна планувати вагітність.

  В іншому випадку, передбачити ризики та наслідки для плода неможливо.

  Якщо виявлено хламідіоз у вагітної

  Локалізація хламідій наголошується в крові і/або в сечі. В залежності від місця знаходження патогенних бактерій негативного впливу зазнають ті або інші органи. Наприклад, при наявності в сечі хламідій особливий шкода завдається ниркам і печінці.

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківАнамнез збирається на основі аналізів крові і сечі. Обов’язково потрібно провести обидва дослідження одночасно, оскільки при наявності хламідій у сечі може не бути в крові, і навпаки.

  В крові

  Найбільш інформативним і достовірним є аналіз крові на наявність в ній імуноглобулінів на хламідіоз. Якщо антитіл невелика кількість, це свідчить про хронічному перебігу захворювання.

  Діагноз правомірне при підтвердженні двома методами діагностики:

 • мазок (мікроскопія);
 • кров на антитіла до хламідій (біохімічний метод).
 • Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківКоли титр (концентрація) антитіл стає високим, а в анамнезі є певні скарги пацієнтки, показано курсове лікування.

  Цифри з результатів аналізу повинні бути кратними — більше або менше в 2 рази порівняно з попереднім аналізам ( IgA 1:40 і IgG 1:80). Сумнівним і негативним результатом вважається титри 1:5 і менше.

  Підвищення титру IgG — процес хронічної форми. Призначається лікування при наявності скарг або якщо до цього людина не лікувався з приводу даної інфекції. Високі цифри IgA — при гострому процесі або загострення хронічного.

  У мазку

  Виявлені хламідії в мазку, як правило, вимагають підтвердження аналізом крові. Найчастіше виявляються при взятті стандартного мазка. Якщо є перевищений кількість лейкоцитів, то приймається рішення про вивченні мазка на наявність патогенної флори, у тому числі на хламідії, трихомонади, гонококи.

  Метод ПІФ передбачає взяття мазків за допомогою люмінесцентного мікроскопа. Однак і в цьому випадку є ризик отримати хибнопозитивний результат, що потребує додаткового підтвердження.

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківЯкщо лейкоцитів у мазку 80-100 в межах видимості, це говорить про запальний процес, який може бути як кульпітом, так і реакцією на хламідії.

  Чим небезпечний хламідіоз для плода

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківХламідії, провокуючи запалення слизової, не дозволяють проходити крізь шийку матки сперматозоїдів. Це обумовлено утворенням спайок, які з часом, без адекватного лікування рубцюються і грубіють.

  Якщо зачаття все-таки відбулося, то зберігається ризик як інфікування плода, так і розвитку у нього на ранніх стадіях ембріогенезу патологій органів. Зокрема, такі ризики стосуються дихальної системи, серцево-судинної та розвитку кінцівок.

  На пізніх термінах при адекватному медичному супроводі можливе збереження вагітності. Проте в даному контексті мова йде про первинному інфікуванні хламідіозом, коли пацієнтка хворіє вперше.

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківПри своєчасному лікуванні хламідіозу на ранніх термінах повне вилікування без негативних наслідків для плода відзначається в 95% випадках.

  Запальний процес в матці, який продукується хламідіями, провокує ускладнення для плода з боку плацентарного живлення, забезпечення життєдіяльності. Також відзначаються такі патології розвитку дитини внутрішньоутробно:

  • гальмування процесу зростання і розвитку, відставання в розвитку;
  • патології нирок, підшлункової залози, печінки;
  • безпліддя плода, зокрема, високий ризик для дівчаток в майбутньому;
  • викидень.

  Симптоми

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківСимптоматика хламідіозу під час вагітності залежить від ступеня складності протікає захворювання – чим більше хламідій, тим більш виражена симптоматика. В основному, прояви хламідіозу наголошується в наступному:

  • тягне або ниючий біль в області нижньої частини живота;
  • біль при статевому акті;
  • різь в сечоводі після сечовипускання;
  • виділення біло-жовтого кольору з сірими слизовими вкрапленнями;
  • запалення придатків;
  • цистит, важко піддається лікуванню.

  Всі симптоми є індивідуальними. Вибирається певна тактика лікування в залежності від ступеня складності хвороби протікає на конкретний термін.

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківХламідіоз не лікується народними засобами, спринцюванням. Такі дії тільки провокують переродження захворювання у хронічну форму, яка важко піддається лікуванню.

  Причини появи

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківПатогенез хламідіозу – тільки інфікування через незахищений статевий акт. Ймовірність зараження шляхом купання у відкритому водоймищі і перенесення захворювання через рушник виключається.

  Якщо не долечен хламідіоз і завагітніла

  Вагітність на тлі хламідіозу можлива, але чревата ускладненнями та ризиками, як для матері, так і для плоду. Якщо проводилося лікування, і на його тлі жінка завагітніла, то говорити про нормальний розвиток плода можна після діагностичних заходів у зв’язку з зростаючим ризиком інфікування плода. Крім того, антибактеріальна терапія, яка передбачає використання високих доз шкідливих для плода на ранніх термінах гестації препаратів, життєво небезпечна для дитини.

  При зачатті і показання до переривання рекомендується перервати вагітність на ранніх термінах. При цьому аборт до 5 тижня – це застосування медикаментозних препаратів, які провокують скорочення матки і відторгнення плідного яйця. Повноцінна і здорова вагітність можлива на фоні здорового організму матері.

  Якщо приєднався трихомоніаз

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківЯк правило, інфікування хламідіозом відбувається в сукупності з іншими захворюваннями, які також є патогенними. Якщо відбулося приєднання вторинної інфекції – трихомоніазу (збудник – трихомонади), то застосовується комплексне лікування антибіотиками і процедурами промивання (санації) піхви.

  Етапи терапії:

 • Лікування трихомоніазу.
 • Перескладання аналізів для підтвердження повного лікування.
 • Терапія, спрямована на боротьбу з хламідіями.
 • Відновлювальна санація шляхів з постачанням піхви корисними бактеріями. Відновлення флори піхви відбувається через 2 тижні після інфікування.
 • Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиків Лікування проводиться сімейної пари, до закінчення курсу статеві контакти протипоказані.

  Чи можливо лікування хламідіозу під час вагітності

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківЛікування хламідіозу пов’язане з особливостями гестаційного періоду, стану жінки і наявності в неї інших захворювань. Для боротьби з хламідіями використовуються антибіотики тетрациклінового ряду, які протипоказані при вагітності. Застосування цефалоспоринів не завжди дієво, а тому говорити про можливості лікування коштує виходячи з клінічної картини та співвідношення ризику для плоду і матері.

  Лікування ділиться на дві категорії:

 • Місцеве.
 • Загальне комплексне.
 • Місцеве лікування передбачає вплив на хламідії, які розвиваються на шийці матки. В такому випадку використовується розчин з препаратами, що знижують ризик розростання хламідій і проникнення їх в більш глибокі шари.

  Якщо уявити плаценту у вигляді сітчастого фільтра, то через сито здатні проходити тільки дрібні молекули, а великі немає. При лікуванні організму матері застосовується саме такий принцип, вибираються антибіотики з низькою прохідністю, щоб на плід не чинили негативного впливу. Молекулярна маса таких ліків більше, ніж пропускна можливість капілярів. Однак при прийомі антибіотика все ж є ймовірність впливу на малюка.

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківАнтибіотик діє на організм мами, але в період лікування він змінює обмін речовин в організмі вагітної і плоду. Такі препарати призначають короткими курсами, щоб наслідки були мінімальними.

  Прогнози

  Хламідіоз під час вагітності, його ризики, лікування та ускладнення для плода: причини, прояви, наслідки для вагітності і варіанти вибору антибіотиківПрогнози для вагітності досить оптимістичні у тому випадку, якщо інфекція діагностована своєчасно, а пацієнтка дотримується рекомендацій лікаря.

  Однак і виключати повністю патологічні зміни або переривання вагітності не можна навіть при отриманні терапії. Все залежить від ряду факторів і процесів, які опосередковано або прямо впливають на результат лікування. Відсоток лікування – 90-95%.

  Хламідіоз вражає більшу половину жінок репродуктивного віку. Практично 68% жінок не здогадуються про те, що у них є дана патогенна інфекція. Серед таких хворих відзначається і великий відсоток вагітних жінок, які дізнаються про свій діагноз спонтанно, в ході звичного обходу лікарів. Проте панікувати не варто. У ряді ситуацій можна говорити про позитивний результат вагітності, якщо методи лікування застосовувались адекватні.

  Корисне відео