Найчастіше медичні терміни дуже легко можуть заплутати пацієнта. Мало того, зіткнувшись із загадковою кодуванням, уяву хворого тут же малює трагічну картину. Не є винятком для подібних ситуацій і хронічний гастрит. Як розтлумачити і розшифрувати незрозумілі цифри і букви у власному анамнезі?

Що таке МКБ і код гастриту?

 

Для простого обивателя МКБ 10 і К29.1-9 є набором незрозумілих букв і цифр, але для спеціаліста таке поєднання говорить про багато що. Під МКБ слід розуміти міжнародну класифікацію хвороб. Її система статистики всіх захворювань прийнята в нашій охороні здоров’я за основу.

Цифра 10 вказує на періодичність, з якої були зібрані статистичні відомості, тобто ці дані були отримані на протязі 10 років.

Що стосується наступного поєднання К29.1-9, то воно вказує на вид хронічної патології шлунка.

Основні види хронічного гастриту згідно МКХ 10

Гострий геморагічний (ерозивний) Код 29.0

Патологія представляє собою різновид запального процесу на поверхні порожнини шлунка. Особливість захворювання полягає в тому, що початком є не формування запаленої ділянки, а мікроциркуляторні порушення в судинах підслизової поверхні. Далі вони провокують крововиливи, поступово просочуючи верхній шар порожнини. В результаті порушень в судинах стінки шлунка можу виникати тромби, що і викликає гострий гастрит, запальні процеси та ерозії. Також таке захворювання ще називають ерозивний геморагічний гастрит.

Інші види гастриту (гострий тип) Код 29.1

Такий вид патології викликається в результаті нетривалої дії агресивного середовища, в ролі якого може виступити недоброякісна їжа, лікарські препарати та ін.

В залежності від типу пошкодження слизової, а також особливостей клінічних ознак гастрит буває:

  • катаральним;
  • фібринозним;
  • коррозивным;
  • флегмонозні.

Алкогольний Код 29.2

Відповідно МКБ10 такий гастрит не протікає на тлі запального процесу. Гострий гастрит, при якому спостерігається пошкодження внутрішньої оболонки шлунка, формується внаслідок тривалого прийому алкоголю і часто супроводжується ерозіями.

Під дією етанолу відбувається посилення продукування соляної кислоти, яка поступово роз’їдає стінки шлунка, порушуючи, таким чином, їх структуру і позбавляючи можливості повноцінно здійснювати свої функції.

При цьому повністю порушується процес кровообігу, відбувається пригнічення вироблення захисного слизу, що перешкоджає відновленню клітин слизової шлунка.

Хронічний поверхневий Код 29.3

Патологія вважається найбільш легко формою, яка досить часто діагностується серед хворих. Несвоєчасно або не якісно проведене лікування загрожує цій формі перейти в більш складну патологію. Поверхневий вид протікає тільки в зовнішньому выстилающем шарі, не руйнуючи більш глибокі рівні слизової шлунка.

Хронічний атрофічний Код 29.4

Хронічний гастрит за МКБ 10 являє собою запальний процес на слизовому шарі шлунка, який провокує її витончення. У результаті подібної деструкції знижується вироблення шлункового секрету, а також значно менше стає епітеліальних клітин, що беруть участь в регенерації слизової. На цьому тлі формується секреторна недостатність шлункової порожнини.

Неуточнений хронічний Код 29.5

Згідно класифікації МКХ 10 такий вид гастриту має дві форми:

  • антральную;
  • фундальную.

Для антрального типу характерна локалізація запального процесу в нижній частині шлунка, званого антральным відділом. У цій частині розташовані залози, які продукують травний гормон гастрин. За допомогою його виявляється потужний вплив на соляну кислоту. У разі його нестачі виникає підвищена кислотність, яка викликає запальний процес на стінках шлунка. Захворювання в більшості випадків набуває хронічного тип.

Гострий гастрит антрального виду найчастіше виникає в результаті харчової інтоксикації, грубому порушенні харчування і харчової або лікарської алергії.

Фундальний гастрит розвивається у верхній і середній зоні шлункової порожнини. Саме в цій частині розташовані травні залози, призначення яких полягає у виробленні соляної кислоти. У випадку часткової втрати травними залозами своїх функцій антральний відділ зберігає свою структуру.

Інші хронічні види 29.6 Код

Крім вище перерахованих форм хронічний гастрит може бути:

  • гіпертонічним;
  • гранульоматозним гігантським,
  • хвороба Менетріє.

Гіпертонічний тип гастриту характеризується підвищеною збудливістю тонусу шлункової стінки. Причиною такої патології є збудливість вегетативної нервової системи. Гострий вигляд більшою мірою є супроводжуючим симптомом таких захворювань як невроз, виразка, рак шлунка або інших захворювань шлункової порожнини.

Особливістю гранульоматозного гастриту є відсутність здатності до самостійного розвитку. Найчастіше сприятливим фоном служать такі захворювання як мікоз, туберкульоз, хвороба Крона. Також він може з’явитися внаслідок попадання стороннього тіла в порожнину шлунка.

Хвороба Менетріє проявляється у вигляді переродження слизового шару шлунка. Внаслідок деструктивного процесу на його стінках утворюються кісти і аденоми. При цьому виникає секреторна недостатність, гострий гастрит характеризується шлунковими кровотечами.

Також в даний перелік шлункових патологій входить неуточнений гастрит під кодом 29.7. Для цього захворювання характерне неясна локалізація запального ділянки.