В даний час багато людей стикаються з болями в м’язах, приймаючи ці симптоми за ознаки захворювань кісток та нервової системи. Чому так відбувається, якщо практично будь-який лікар може з легкістю діагностувати міозит? І чому так важливо діагностувати хворобу на ранніх стадіях?

Причини хвороби

Зазвичай причини недуги – це перенапруження або травма м’яза, сильна судома, переохолодження або надто інтенсивні тренування. Також до причин захворювання відносять інфекції: грип, ГРВІ, ангіна, тонзиліт, ревматизм, паразитів, різні види грибка. Можуть бути й інші причини: проблеми, пов’язані з обміном речовин, наявність подагри, цукрового діабету, червоного вовчака, ревматоїдного артриту, сколіозу, остеохондрозу.

У групі ризику знаходяться люди, які працюють без постійної зміни поз: піаністів, скрипалів, далекобійників, таксистів і програмістам необхідно якомога частіше виконувати вправи на незадіяні групи м’язів.

Різновиди хвороби


Запалення м’язів поділяють на різновиди, виходячи з локалізації хвороби в організмі:

Шия

Ознаки: відчуття болю в області шиї, неможливість вільного повороту голови. Причини захворювання: довге перебування в незручній позі, застуда;

Спинні м’язи

Виникає за надмірного навантаження на поперековий відділ хребта. Ознаки: локалізація болю в поперековому відділі (посилюється при пальпації);

Ножні м’язи

Хвороби ніг вкрай різноманітні, тому даний вид міозиту найчастіше плутають з іншими захворюваннями. Ознаки: біль у ножних м’язах, що виявляється навіть при перебуванні в стані спокою. Дані хвороби ніг характерні для професійних спортсменів;

Грудні м’язи

Хвороба легко переплутати з невралгією, якщо не звертати увагу на ознаки: біль повинна відчуватися на всьому протязі ребер, а не на конкретних точках;

Інфекційний

Симптоми: загальна слабкість і сильні болі в м’язах;

Гнійний

Симптоми: підвищення температури, наявність ознобу, набряків і болі в м’язах;

Міофасцити

Симптоми: наявність ущільнень і несильний біль у м’язах. Хвороба легко діагностувати за наявності кальцієвих солей в сполучних тканинах;

Поліміозит

Симптоми: біль і сильна слабкість м’язової області. Даний недуга найбільш складно вилікувати, оскільки вражені відразу кілька груп м’язів.

Симптоми хвороби

 • Наявність болів в області шиї, плечей, лоба, вуха і потилиці;
 • Наявність ниючих болів в області грудної клітини, спини, попереку або литкових м’язів;
 • Посилення болю при пальпації, різкій зміні температури і рухової активності;
 • Наявність болів після переходу організму в стан спокою;
 • Наявність припухлості і вузликів у м’язах;
 • Хворий з працею розгинається, нахиляється і повертає голову;
 • На вогнищі захворювання з’являються набряки і почервоніння;
 • Присутній слабкість в м’язах, а в особливо важких випадках і атрофія.

Чому не можна ігнорувати перераховані вище симптоми?

При відсутності належного лікування хвороба буде зачіпати нові групи м’язів і призводити до їх повної атрофії. Тобто, людина може на все життя залишитися практично безпорадним. Саме тому, якщо Ви побачили якісь ознаки, що вказують на можливість міозиту, відразу ж зверніться за допомогою до фахівця.

Чому не можна займатися самодіагностикою?

Дана хвороба має безліч подібностей з іншими недугами: ознаки можна прийняти за ранній остеохондроз, симптоми болю в попереку можуть означати хвороби нирок, а біль у вухах – починається отит.

Діагностика


Якщо ви хочете пролікувати недуга максимально ефективно і швидко, то не відкладайте похід до лікаря на довгий час: чим раніше поставлений правильний діагноз, тим менше часу займе лікування. Зазвичай лікарі використовують наступні методи діагностики:

 • Проведення магнітно-резонансної томографії;
 • Проведення ультразвукового дослідження;
 • Проведення електрокардіограми.

Чому не можна проводити діагностику самостійно?

Звертаючись до кваліфікованого фахівця, Ви убезпечите себе від постановки неправильного діагнозу: наприклад, хвороби ніг можна переплутати з миозитом ножних м’язів, а грудної міозит – з радикулітом. Якщо ж Ви поставите неправильної діагноз і почнете приймати засоби не допомагають процесу лікування, то хвороба буде прогресувати, і згодом вилікувати її буде набагато складніше.

Лікування

При запаленні м’язів в даний час лікарями активно використовуються такі методи лікування:

Медикаментозне

Зазвичай захворювання можна пролікувати ін’єкціями гіалуронової кислоти. Дане ліки не тільки допомагає попередити стирання суглоба, але і здатний замінити практично синовіальну рідину.

Також пролікувати недугу можна за допомогою блокади суглобів. Чому саме цей спосіб рекомендується медиками?

 • По-перше, введення ліків не в кров, а в порожнину суглобової сумки допомагає пролікувати недугу в рекордні терміни.
 • По-друге, гострі болі можуть бути переможені лише за один сеанс, оскільки ліки діє безпосередньо на вогнище.

Масаж і терапія


Дані методи використовуються як додаткові, виконуючи допоміжну функцію: при їх використанні процес лікування прискориться. Як доповнення до масажу можуть бути використані сеанси голковколювання і фізіотерапії. Після них поліпшується кровотік в організмі, приходить в норму тиск, відновлюється тонус м’язи, а також поліпшується загальне самопочуття.

Пам’ятайте, що ці засоби є допоміжними, тому вилікувати міозит, користуючись тільки ними, неможливе;

Застосування ударно-хвильової терапії

Суть методики полягає в наступному: спеціаліст з допомогою акустичних хвиль впливає на всі види виростів і ущільнень у м’язах, тим самим видаляючи надлишки різноманітних солей. В результаті терапії поліпшується рухливість суглоба в рекордні терміни.

Застосування тканинної нейроадаптации

Дана методика є порівняно новою, але вже добре зарекомендувала себе. Суть її полягає в наступному: низькочастотні імпульси впливають на осередок захворювання, майже відразу ж знімаючи набряки і запалення. В результаті цього деградація тканин значно сповільнюється, а потім і припиняється;

Дотримання дієти

Дана методика також є допоміжною:

 • Вживайте велику кількість води;
 • Їжте їжу, багату кальцієм і магнієм (якщо це з якихось причин неможливо, то приймайте засоби, що містять ці елементи);
 • Жири здатні зменшувати вогнища запальних процесів;
 • Життєво необхідні протизапальні засоби або трав’яні відвари.

Чому допоміжними методами не можна вилікуватися?

Методи не допомагають пролікувати самого збудника захворювання, а лише усувають його прояви. Саме тому дані засоби доречні лише в комплексній терапії.

Чому не можна пролікувати недуга самостійно?

Використовуючи неперевірені кошти, Ви ризикуєте не тільки не вилікувати захворювання, але й посилити його. Перед прийомом кошти обов’язкова попередня консультація з фахівцем, оскільки у Вас можуть бути протипоказання до прийому даного засобу (наприклад, алергічна реакція). Крім того, самостійне лікування може призвести до втрати працездатності (наприклад, при хворобі ніг або рук).

Чому не можна пролікувати недуга, звертаючись до нетрадиційної медицини?

Якщо Ви хочете пролікувати хвороба, не звертайтеся до знахарів, роздає оголошення з фразами: “лечу будь-яке захворювання м’язів без консультацій”, “лечу міозит за один сеанс”, “лечу міозит з фотографії”, “лечу міозити травами і молитвами”. Швидше за все, від такого лікування Вам стане тільки гірше.

Також дотримуйтесь особливої обережності при виборі засобу для лікування: якщо знайомі кажуть Вам фрази типу “ми лікуємо всі хвороби холодом”, “ми лікуємо запалення гірчичниками і травами”, “я лечу міозити голковколюванням”, “будь-яку хворобу лечу правильно підібраною дієтою”, то це абсолютно не означає, що подібне лікування не може нашкодити конкретно Вашому організму.

Профілактика

Щоб не витрачати величезну кількість часу на лікування захворювання, слід займатися профілактикою:

 • Завжди вибирайте одяг по сезону: коротка спідниця, безумовно, гарна, але не при мінусовій температурі. А ризик отримання міозиту литкового м’яза зростає;
 • Не перенапружуйтеся;
 • Не намагайтеся вилікувати інфекційні захворювання, уникаючи постільного режиму. Краще зателефонувати керівнику і чесно сказати: «я лечу ГРВІ», «лечу ангіну, вийду на роботу через тиждень» або «не хочу заражати колектив, тому лечу грип удома». Таким чином, Ви можете уникнути багатьох ускладнень, а також вилікувати недугу в лічені дні;
 • Не сидите спиною до вікон;
 • Не уникайте ранкової зарядки або невеликих фізичних навантажень;
 • Якщо Ви любите поласувати сигаретами, то постарайтеся звести їх вживання до мінімуму. Теж саме відноситься до алкоголю і інших шкідливих звичок.