Як доглядати за знімними зубними протезами: доцільність вибору

З віком деякі люди з ряду причин стикаються зі складною дилемою – повною відсутністю зубів. Зараз сучасні технології в галузі стоматології можуть запропонувати кілька рішень проблеми. Найбільш популярний метод постановки знімних зубних протезів.

Зміст:

 • 1 Особливості знімних зубних протезів
  • 1.1 Різновиди конструкцій
  • 1.2 Постановка і звикання
 • 2 Засоби для фіксації протезів
 • 3 Догляд за знімними зубними протезами
  • 3.1 Промивання зубного протеза
  • 3.2 Чищення порожнини рота
  • 3.3 Чистка знімних протезів
  • 3.4 Антисептична обробка
  • 3.5 Зберігання зуботехнічних конструкцій

Особливості знімних зубних протезів

Встановлення зубних протезів допомагає компенсувати повну або часткову відсутність зубів. Перевагою знімних протезів є:

Як доглядати за знімними зубними протезами: доцільність вибору

Силіконові зубні протези

 • Простота виготовлення
 • Невисока вартість
 • Безболісність
 • Відсутність застосування хірургічного втручання
 • Можливість своєчасного проведення лікувальних і профілактичних заходів
 • Довгий період використання при коректному ставленні

Дані стоматологічні конструкції відновлюють цілісність зубного ряду, надають естетичний вигляд.

Різновиди конструкцій

Існує кілька різновидів зубних протезів. Все залежить від кількості і типу відсутніх зубів та індивідуальних особливостей людини. Як правило, знімні стоматологічні конструкції класифікуються як:

 • Повні знімні
 • Умовно-змінні
 • Частково-знімні
 • Всі вони поділяються на пластичні та бюгельні протези. Пластичні зубні протези кріпляться до десні за рахунок ефекту присмоктування. Бюгельні конструкції кріпляться до здоровим стійким зубах.

  Постановка і звикання

  Як доглядати за знімними зубними протезами: доцільність вибору

  Встановлення зубного протеза

  У перші 1-2 місяці використання протеза відбувається звикання до нього. Це дуже складний, іноді болісний період для людини, яка вимагає терпіння, сили волі та наполегливості. Щоб рот звик до чужорідного предмету, слід спочатку протягом перших двох тижнів носити зубний протез постійно, видаляючи лише на час чищення та догляду. В цей час бажано носити конструкцію навіть вночі.

  З незвички знімний зубний протез буде заважати, обмежувати рухи щелеп, змінювати голос.

  Щоб прискорити період адаптації, необхідно побільше розмовляти і читати вголос, краще перед дзеркалом. Візуальний контроль допомагає закріпити тактильні відчуття.

  При вживанні їжі, треба віддавати перевагу м’якому і негарячій їжі. У разі виникнення будь-яких проблем з зубним протезом рекомендується негайно звернутися до лікаря для корекції.

  Засоби для фіксації протезів

  Щоб зубний протез ідеально прилягав до десні і міцно тримався на своєму місці в роті, щоб він не злітав під час ретельного пережовування твердої їжі, використовують спеціальні стоматологічні матеріали. Найбільш доцільно їх використання при низькому рівні слюновыделения.

  Існує 3 основних виду засобів для фіксації:

 • Спеціальні порошки, які напилюють тонким шаром для надійного кріплення на ту частину протеза, яка повинна прилягати до десні. Така фіксація забезпечує щільне прилягання і оберігає від попадання частинок їжі під протез.
 • При тривалому звиканні до зуботехнічної знімної конструкції використовують спеціальні смужки з полотна, які забезпечують не тільки прилягання, але й пом’якшують тиск на щелепі.
 • Найпоширеніше засіб для фіксації протеза – гель і крем. Працюють, як клей. Наносяться на самий край конструкції тонкою смужкою або точково, щоб не виходити назовні. Такі засоби працюють за кількома напрямками: фіксація, амортизація, дезінфекція. Термін дії – до 24 годин.
 • При кожному знятті протеза залишки фіксуючих засобів підлягають видаленню. Це не складно, так як всі препарати водорастворимы.

  Догляд за знімними зубними протезами

  Як доглядати за знімними зубними протезами: доцільність вибору

  Як правильно доглядати за протезами

  Незалежно від особливостей конструкції знімні зубні протези вимагають спеціального ретельного догляду, який включає чищення, промивання, зберігання. Тривалість служби багато в чому залежить від догляду. При зневажливому ставленні зубний протез швидко втратить презентабельний вигляд, знайде неприємний запах, стане місцем скупчення патогенних мікроорганізмів і незабаром стане нефункціональним. Тому життєво важливо і необхідно дотримувати ряд правил, пов’язаних з носінням і доглядом за виробом.

  Як доглядати за знімними зубними протезами? Досить дотримуватися деяких правил і рекомендацій лікаря-стоматолога. Ефективність очищення зубних конструкцій залежить від послідовності дій і застосування методів в комплексі.

  Існує кілька етапів у процесі догляду за знімними зубними протезами:

 • Зняття і промивання конструкції;
 • Очищення (полоскання) ротової порожнини;
 • Чистка протеза 1-2 рази на добу,
 • Дотримання обережного поводження з виробом,
 • Замочування на ніч.
 • Промивання зубного протеза

  Як доглядати за знімними зубними протезами: доцільність вибору

  Промивання обов’язково

  Стоматологи рекомендують проводити промивання знімного протеза регулярно після кожного прийому їжі, але не рідше ніж 2 рази в добу. Для цього треба акуратно без застосування зусиль зняти протез. Потім його промивають проточною водою, видаляючи застряглі частинки їжі.

  Обов’язково треба приділити увагу видалення твердих частинок їжі з борозенок протеза. По закінченні даного процесу потрібно промити конструкцію кип’яченою водою. Це запобігає попадання патогенних мікробів на протез і в рот.

  Чищення порожнини рота

  Перш ніж встановити протез на його місце потрібно ретельно очистити ротову порожнину від залишків їжі. Якщо в роті збереглися свої зуби, то потрібно застосування зубної щітки з м’якою щетиною для їх очищення. Одночасно очищають небо і мову. Бажано використовувати зубну пасту.

  Якщо зуби відсутні, то для чищення порожнини рота досить застосування марлевого тампона. Останнім часом з’явилися спеціальні щітки для очищення неба і мови, оснащені спеціальними м’якими силіконовими шипами і сосочками.

  Чистка знімних протезів

  Двічі в день необхідна чистка протеза. Для цього використовується спеціальна паста та зубна щітка з м’якою щетиною. Застосування даних засобів допоможе зняти наліт, який накопичується на зовнішній частині конструкції.

  Для чищення знімного зубного протеза потрібна спеціальна низкоабразивная зубна паста, наприклад, дитяча. Якщо під рукою немає такого засобу, то можна використовувати рідке мило або засіб для миття посуду, не містить агресивних хімічних сполук. Після чищення протез промивають за допомогою кип’яченої води.

  Антисептична обробка

  Ідеально використання розчинів для чищення, промивання і зберігання протезів. Із спеціальних розчинних таблеток з особливою биоформулой готується рідкий препарат, яким промивають конструкцію. В період проведення чистки биораствором можна спостерігати очищення поверхні від нальоту, відновлення початкового кольору без слідів фарбування.

  Антисептична рідина допоможе позбутися від нальоту, знищити патогенну флору, змити залишки крему або клею, які застосовуються поліпшення фіксації протеза і його прилягання до десні.

  Найпопулярнішими і дієвими водорозчинними таблетками для обробки зубних протезів вважаються шипучі таблетки Lacalut Dent, ROCS, Dentipur Cleansing, Fittydent Cleansing, COREGA, Protefix, President, Dontodent Intensiv Reiniger.

  Обробку спеціальним розчином рекомендують проводити перед сном, напередодні нічного зберігання протеза. Раз в тиждень бажано проводити обробку знімного протеза сильним засобом.

  Додатковим методом обробки знімних зубних протезів є ультразвукова санація в кабінеті стоматолога, яку бажано проводити не рідше, ніж 1 раз у півроку.

  Зберігання зуботехнічних конструкцій

  Як доглядати за знімними зубними протезами: доцільність вибору

  Найкраще місце для зберігання

  За давньою звичкою багато людей зберігають знімні зубні протези в ємності з рідиною: кип’яченою водою або розчином. Протези старого зразка вимагали занурення в рідку середу через пересихання каучукової маси і пластика, так як пересихали, втрачали еластичність і розтріскувалися.

  Однак, сучасні конструкції, створені на основі акрилу, нейлону і силікону, що не потребують таких умовах зберігання. Вони прекрасно зберігають свої якості і функціональність, перебуваючи поза рідини. Тому достатньо для зберігання протеза помістити його в спеціальний контейнер або футляр. Можна зберігати знімну конструкцію загорнувши в чисту тканину. Головний принцип зберігання – чистота і безпека.

  Зберігання протеза має бути безпечним, без ризику впливу на нього важких предметів, сили і ударів. Незважаючи на те, що протез витримує велике навантаження при пережовуванні їжі, він досить крихкий при перекруте і іншому тиску.

  Будь-яка річ з часом втрачає свої функціональні властивості, морально і фізично старіє, вимагаючи заміни. Продовжити життя знімними зубними протезами допоможе спеціальний догляд і гігієнічні процедури. Свіжість і чистота порожнини рота не дадуть виникнути неприємних запахів і відчуттів.