Як і чим знизити тиск: зниження артеріального тиску

Зміст статті:

 • 1 Ознаки високого тиску
 • 2 Механізм регулювання тиску
 • 3 Немедикаментозні методи зниження АТ
 • 4 Лікарські методи
 • 5 Інші способи знизити АТ
 • 6 Профілактика

Коли кров’яний тиск стабільно підвищений, це стан називається гіпертонічною хворобою.

Сміливо можна сказати, що в розвинених країнах гіпертонією страждає близько 35% дорослого населення і кількість хворих з кожним роком неухильно зростає.

Недолік інформації і мізерна симптоматика стають причиною того, що на ранній стадії рідко хто звертається за допомогою кардіолога, посилюючи тим самим свій стан.

Якщо розпочати лікування у самому початку захворювання, можна розраховувати на контроль гіпертонії, попередження небезпечних для життя і здоров’я ускладнень.

Ознаки високого тиску

При скачках ПЕКЛО людина починає страждати від шуму, дзвону у вухах, запаморочення. Ці симптоми завжди вказують на порушення нормального кровообігу в головному мозку. Крім цього у гіпертоніка постійно болить голова, особливо в потилиці, пульсує в скронях, що вказує на такі проблеми:

 • венозний застій;
 • спазм судин.
 • Як і чим знизити тиск: зниження артеріального тискуЧерез звуження судин сітківки та зорового нерва двоїтися в очах, порушується чіткість зору. При дуже високому тиску судини стають крихкими, що провокує крововилив у кон’юнктиві, навіть тимчасову втрату зору.

  Інші характерні ознаки підвищеного тиску: стенокардія, задишка, напади блювання, нудота. У переважній більшості випадків названі симптоми проявляються у гіпертоніків похилого віку, хто має супутні патології серця.

  Якщо має місце надлишок рідини в організмі, серцевому м’язі все важче прокачувати великі обсяги крові. Цей патологічний процес в підсумку дає про себе знати проявом задишки, застою в легенях. При порушенні кровотоку в коронарних артеріях не виключені часті болі в області серця.

  Нудота і блювання пов’язані з підвищеним внутрішньочерепним тиском, особливість гіпертонії – після блювоти довгоочікуваного полегшення не настає. Якщо пацієнт не знижує тиск, воно може стати причиною:

  • інфаркту;
  • інсульту;
  • летального результату.

  Раніше вважалося, що ішемічна хвороба стає наслідком атеросклерозу судин, які несуть кров до серця. Однак на сьогодні достовірно відомо, щоб розвинувся інфаркт, достатньо однієї гіпертонічної хвороби. Та й атеросклероз частіше буває у гіпертоніків, оскільки їх судини схильні до надмірної навантаженні, яка планомірно їх послаблює і робить крихкими.

  Частота ускладнень патології безпосередньо залежить від віку хворого. Слід знати, що для молодих пацієнтів прогноз на майбутнє більш обтяжений, ніж для людей, хворих в похилому віці. На перебіг і кінцевий результат гіпертонічної хвороби впливає кілька чинників:

  • рівень АТ, його стабільність;
  • швидкість прогресування атеросклерозу судин;
  • наявність супутніх захворювань.

  Якщо почати профілактику як можна раніше, а лікування проводити під контролем лікаря, це дозволить знизити ймовірність ускладнень, поліпшить прогноз. У разі якщо ПЕКЛО хоча б кілька разів виходило за межі 140/90 мм. рт. ст., пацієнту необхідно лікування. Діабетик потребу в медикаментах при тиску від 130/80.

  При АТ нижче названих величин досить обмежитися профілактикою і краще робити це якомога раніше.

  Механізм регулювання тиску

  Як і чим знизити тиск: зниження артеріального тискуЩоб розуміти причини підвищення тиску, необхідно знати механізм роботи серцево-судинної системи. Серце при кожному скороченні виштовхує в аорту певну кількість крові, чим більше сила скорочення, тим вище буде систолічний тиск.

  Таке ПЕКЛО часто називають серцевим, щоб його добре знизити потрібно застосовувати сечогінні препарати.

  З цієї причини всі фактори, що змушують серце скорочується частіше і сильніше, завжди приведуть до перепадів кров’яного тиску. Якщо сказати точніше, провокуючі фактори викликають потужний викид адреналіну, який посилює:

 • скоротність серцевого м’яза;
 • спазмування периферичних судин.
 • Кожна артерія тіла забезпечена м’язовими волокнами. Вони при скороченнях серця звужуються, що і стає причиною підвищення тиску. Такі м’язи вкрай чутливі до різних гормональних речовин, сигналів нервової системи. Зважаючи на це причиною підвищеного АТ стануть: хвороби нирок, щитовидної залози, стимулятори нервової системи.

  По мірі старіння організму стінки артерій втрачають природну еластичність, здатність розширювати просвіти. Кровоносні судини дуже погано пристосовуються до змін тиску і не в змозі розширюватися в потрібний момент. Сильне звуження просвіту артерій і втрата еластичності завжди сприяють атеросклеротичних процесів, у тому числі і появи бляшок на стінках.

  Важливий момент – стан плазми (рідкої її складової). Щоб відбувалося зниження тиску рідини повинна бути помірна кількість. Кожна речовина, що потрапляє в судинне русло, сприяє зростанню тиску всередині артерій.

  Надлишок води виводиться нирками, з цієї причини всі патології нирок, які пов’язані з погіршенням освіти урини, також можуть бути причиною зростання тиску і гіпертонії.

  Немедикаментозні методи зниження АТ

  Буває, що у гіпертоніка виявлена початкова стадія захворювання. У такому разі лікарські препарати призначають не завжди, досить часто можна обійтися немедикаментозними методами корекції. До таких прийнято відносити:

  • повна відмова від куріння (причому навіть пасивного), спиртних напоїв;
  • зниження надлишкової маси тіла;
  • включення помірних фізичних навантажень;
  • щоденні прогулянки на свіжому повітрі;
  • зниження споживання натрію (кухонної солі).

  Важливо переглянути свої харчові звички, збільшивши кількість рослинної їжі, особливо багатої на магній, калій, кальцій. Важливо обмежити споживання тваринних жирів, перероблених рослинних. Особливо небезпечні для здоров’я пальмове і кокосове масла.

  Потрібно звернути увагу на метаболічний синдром, який пов’язують із зайвою вагою, цукровим діабетом другого типу. Навіть якщо показники тонометра вписуються в межі високо-нормального тиску, таким пацієнтам показано розпочинати медикаментозне лікування.

  Лікарські методи

  Як і чим знизити тиск: зниження артеріального тискуНе виключено, що альтернативні способи для зниження тиску не приносять результату, наприклад, коли показники АТ занадто високі, мають місце серйозні фактори ризику (спадковість, цукровий діабет, ураження органів-мішеней).

  Коли пацієнт застосовує немедикаментозні методи зниження тиску протягом 4 місяців, а вони йому не допомагають, лікар прийме рішення про необхідність підключення лікарських препаратів. Кількість коштів завжди визначається з обов’язковим урахуванням вихідного кров’яного тиску, наявності супутніх патологій.

  На сьогоднішній день медики використовують 2 стратегії лікування:

  • монотерапія (лікування одним препаратом);
  • комбінована терапія (кілька ліків).

  Найчастіше монотерапія показана при гіпертонічній хворобі 1 ступеня з середнім або низьким ризиком початку ускладнень. Згідно свіжим рекомендацій, у якості монотерапії необхідні тіазидні і тиазидоподобные сечогінні засоби.

  Важливий фактор у підборі препарату проти тиску – це ступінь доведеності його ефективності в питанні зниження ймовірності ускладнення гіпертонічної кризи. Тіазидні діуретики стали найпопулярнішими гіпотензивними препаратами і найбільш вивченими.

  Що стосується комбінованої терапії, вона показана пацієнтам з 2 та 3 ступенем гіпертонічної хвороби або підвищеним ризиком розвитку ускладнень з боку судин і серця.

  Регулярний прийом ліків з різними механізмами впливу дозволить добре знизити підвищений АТ, а ще це важливо, щоб знизити кількість небажаних реакцій організму. Існування відразу декількох класів гіпотензивних засобів:

 • розширює спектр їх імовірних комбінацій;
 • дозволяє підібрати найбільш ефективну комбінацію для конкретного пацієнта.
 • Важливий момент – лікування гіпертонії і зниження тиску необхідно проводити постійно протягом усього життя. Пояснюється цей факт досить просто. Високий АТ регулярно б’є по органів-мішеней, провокуючи незворотні зміни в них. Кожен гіпертонічний криз наближає людину до ще більших небезпечних ускладнень артеріальної гіпертензії. Щоб цього не допустити, потрібно приймати лікування не тільки після стрибка тиску, але і для його попередження.

  У випадку, коли напад уже стався, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. А до її приїзду краще прийняти один з препаратів:

  • Дибазол (0,02 г одноразово);
  • Клофелін (0,075 мг).

  Постійна терапія передбачає прийом лікарських засобів Эднит, Еналаприл і подібних. Однак слід знати, що противогипертонические препарати постійно удосконалюються.

  Час від часу лікар може коректувати рекомендоване лікування, дозування препаратів.

  Інші способи знизити АТ

  ЧтЯк і чим знизити тиск: зниження артеріального тискуоби заспокоїти серце і розширити просвіт в артеріях, потрібно прийняти будь-які заспокійливі лікарські трави півонії, валеріана, меліса. Серце перестане сильно битися, якщо повністю відмовитися від чорного натурального кави, міцного чаю, енергетичних напоїв.

  Для зниження тиску, нормалізації нервової системи лікар може призначити ліки:

 • Барбовал;
 • Новопассит.
 • В додаток не завадить зробити розслабляючий антистресовий самомасаж.

  Знизити АТ допоможе періодична чистка судин від надлишку холестерину, різних атеросклеротичних новоутворень (бляшки, атеросклеротичні смуги). Для максимально ефективної чистки краще попередньо зробити клінічний аналіз крові на рівень холестерину, його фракцій.

  Для процедури лікар може призначити препарати з групи статинів, наприклад, Вазилип або більш сучасні його аналоги.

  Для зниження кров’яного тиску корисно вивести з організму надлишки вологи. У цих цілях звичайно застосовуються сечогінні лікарські трави або їх збори. Щоб не нашкодити собі, необхідно знати протипоказання до таких рослин.

  Можна виводити вологу за допомогою гарячих ванночок для ніг, грілки з гречкою, яку кладуть на область нирок, різке обмеження кухонної солі в раціоні.

  Профілактика

  Як і чим знизити тиск: зниження артеріального тискуЩоб не доводити тиск до критичних показників чи надовго знизити його, вкрай важлива своєчасна профілактика. Кардіологи рекомендують врегулювати режим сну і неспання – необхідно спати не менше 8 годин на добу. Найкраще прокидатися і лягати спати в один і той же час. Корисно для зниження тиску і здоров’я обмежити нічні чергування і часті відрядження.

  Ще один спосіб профілактики – перегляд харчових звичок, ведення рухомого способу життя, заняття спортом.

  Оскільки частою причиною підвищеного тиску є нервове перенапруження, пацієнтам з гіпертонічною хворобою краще освоїти дієві способи психологічного розвантаження:

  • медитація;
  • самонавіювання;
  • аутотренінг.

  Добре навчитися бачити тільки позитивні сторони того, що відбувається навколо, постійно працювати над характером, щоб бути більш врівноваженим, знизити нервові переживання.

  Пацієнтам з підвищеним тиском потрібно в обов’язковому порядку відмовитися від згубних звичок. Особливо небезпечно для здоров’я куріння, оскільки сигаретний дим і смоли, що містяться в ньому, в кілька разів збільшують ризики розвитку ішемічної хвороби серця. А ось після вживання спиртних напоїв артеріальний тиск відразу підвищується на 10 мм. рт. ст., тому алкоголь також необхідно обмежити. Цікавий спосіб зниження АТ запропонований відео в цій статті.