Як лікувати гайморит у дитини і як його попередити?

Гайморит проявляється запаленням слизової оболонки гайморових пазух. Вони розташовані у верхній щелепі і є найбільшими пазухами в навколоносовій області, з’єднуючись з носовою порожниною через невеликі отвори. Різні простудні захворювання часто викликають їх запалення, що нерідко зустрічається у дітей.

Зміст:

 • 1 Що являє собою гайморит?
  • 1.1 фактори, що Призводять до виникнення
  • 1.2 Клінічні прояви
 • 2 Лікування гаймориту у дитини
  • 2.1 Промивання носа
  • 2.2 Консервативна медикаментозна терапія
 • 3 Профілактика запалення гайморових пазух

Що являє собою гайморит?

Організм дитини піддається різноманітним інфекційних хвороб, з-за яких і виникає гайморит. Але причин для його прояву безліч. Найчастіше він виникає у ослаблених дітей, які перенесли важку хворобу або алергічну реакцію. Деякі люди схильні до гаймориту з-за особливостей організму і гайморових пазух.

Фактори, що призводять до виникнення

Як лікувати гайморит у дитини і як його попередити?

Гайморит викликається різними причинами

Серед проблем, які сприяють розвитку гаймориту, зазначають:

 • Ослаблену імунну систему
 • Алергію
 • Хронічні захворювання носоглотки
 • Аномальний розвиток або патології носової порожнини
 • Одонтогенні проблеми з верхніми зубами

Але частіше гайморит виникає з-за запущених випадків нежиті або респіраторної вірусної інфекції. Перебуваючи в носовій порожнині, інфекція може потрапити разом зі слизом і гноєм в гайморові пазухи. Але частіше запалення слизової оболонки носа просто перекриває доступ до пазухах, що перешкоджає їх нормальної вентиляції. Така ситуація оптимальна для розмноження бактерій, які заповнюють порожнину гноєм. Заповнені рідиною пазухи мають високу щільність і чинять тиск на інші сегменти носоглотки і голови.

Гайморові пазухи можуть бути перекриті через алергічної реакції дихальних шляхів і захворювання зубів. Це теж сприяє розвитку бактерій в порожнині. Алергічна реакція часто призводить до гаймориту при великій кількості алергену.

Інфекційне зараження у дітей може сприяти розвитку гаймориту. Коли їх імунітет слабкий, будь-яка інфекційна хвороба сприяє розвитку набряку в носовій порожнині і закупорці гайморових пазух.

Причини гаймориту у дітей включають все, що блокує доступ до гайморові пазухи. Різні інфекційні захворювання, алергія, нежить і деформація носової порожнини — все це сприяє прояву хвороби. Деякі з них розвивають хронічну форму гаймориту, блокуючи доступ до пазухи на тривалий термін.

Клінічні прояви

Діти відчувають симптоми гаймориту швидше, ніж дорослі. Це пояснюється чутливістю організму, що розвивається. Але розвиток симптоматики теж проходить швидше за цієї ж причини.

Гайморит у дитини буває одностороннім і двостороннім. На це впливає кількість пазух, які були уражені хворобою. При односторонній хвороби симптоматика зачіпає лише половину обличчя і носової порожнини, яка відноситься до хворої гайморової пазусі. При двосторонніх випадках симптоми поширюються на все обличчя.

Як лікувати гайморит у дитини і як його попередити?

Гайморит має яскраві ознаки

Основними ознаками гаймориту у дитини є:

 • Утруднене дихання носом, його закладеність
 • Тиск в області гайморових пазух
 • Підвищення температури (при загостренні хвороби)
 • Болі в області гайморових пазух, щоках, вилицях і скронях

Іноді спостерігається головний біль, локалізований в певній частині голови. Гайморит супроводжується рясними виділеннями з носа у вигляді слизу або гною. Тривалий высмаркивание в таких випадках не допомагає, адже ніс очищається лише на кілька хвилин.

При переході гаймориту в хронічну стадію проявляються хворобливі відчуття в горлі, іноді сухість і першіння. Подальше лікування хвороби більш важке, ніж при її тимчасової формі.

Основні симптоми гаймориту — закладеність носа, головний біль, нові виділення і температура.

Це позначається на поведінці дитини, коли той не може повідомити матері про проблему. Запалення гайморових пазух може перейти в хронічну форму, яка відображається погіршенням симптоматики і болісними відчуттями в горлі.

Про симптоми та лікування гаймориту дізнайтеся з запропонованого відео.

Лікування гаймориту у дитини

Лікування гаймориту у дітей та дорослих має одну мету — відкриття проходу до гайморові пазухи, блокованого з-за різних причин. Найчастіше це пов’язано з набряком слизової оболонки носа, тому попередньо знімають запалення. Перед тим, як лікувати гайморит у дітей, потрібно встановити справжню причину виникнення запалення.
Лікування гаймориту вибирається його типом і тяжкістю.

Як лікувати гайморит у дитини і як його попередити?

Лікування гаймориту залежить від його виду

 • Вірусний гайморит. Виникає ГРВІ, причина — нежить. Якщо відсутні болі в області гайморових пазух, то таку хворобу лікують медикаментами. Усувається первісна причина хвороби — нежить, після чого гайморит проходить сам.
 • Алергічний гайморит. Виникає із-за набряку слизової оболонки носа у процесі алергічної реакції. Усунення алергену і зупинка реакції знизить набряк, після чого гайморит проходить.
 • Бактеріальний гайморит. Для лікування гаймориту, викликаним бактеріальною інфекцією, використовують антибіотики. Необхідно усунути причину запалення, розташовану в гайморових пазухах. Тому курс антибіотиків проводиться тривалий і сильний. Ці препарати шкідливі зростаючому організму, тому лікування проводиться з приписи лікаря.
 • Хронічний гайморит. Хронічним називають гайморит, який не проходить на протязі місяця. Але вилікує його, можливо, усунувши ту ж причину. Такий гайморит виникає навколишнього алергену або стійких бактерій в гайморових пазухах, що лікується індивідуально.

Для лікування гострого бактеріального гаймориту використовують хірургічний спосіб — прокол. До цього способу рідко вдаються, адже для дитини він хворобливий і неприємний. Але при великому скупченні гною і бактерій він найбільш ефективний, перешкоджаючи розвитку хронічного стану хвороби.

Лікування будь-якої форми гаймориту зводиться до усунення причини запалення. Це припинить накопичення гною і дозволить йому вийти через ніс. Але бактеріальний гайморит може розвинутися у важку форму, із-за чого для лікування використовують антибіотики і хірургічні методи.

Промивання носа

При нежиті та гаймориті в носі виникає слиз і гній. Їх виведенням займаються спеціальні клітини на поверхні слизової оболонки. Але при розвитку хвороби вони не справляються, адже навантаження занадто висока. Тому для очищення носової порожнини використовується промивання, підтримує природні процеси очищення.

Як лікувати гайморит у дитини і як його попередити?

Для лікування гаймориту використовуються різні препарати

Процедура промивання носа проводиться за допомогою спринцівки або шприца без голки. Воду не потрібно заливати в носоглотку, потрібно лише промити верхні канали носової порожнини. Рідина заливається по черзі через обидві ніздрі, в процесі чого витікає через них же або через рот.

Ця процедура проводиться лікарями, але вона більш складна. Пацієнт лягає на спину, голова закидається назад. Після чого в ніс вводяться катетери, які вводять туди антибактерицидний засіб. Один катетер подає рідину, а другий її відкачує. Це використовується при бактеріальному гаймориті, очищаючи носову порожнину та гайморову пазуху від бактерій.

Речовини, використовувані для промивання, є в аптеках. Це спеціальні розчини, найчастіше на основі кухонної солі. Приготувати його можна і вдома, ретельно дотримуючись пропорції. В іншому випадку можна обпалити носоглотку.

Альтернатива солі при промиванні — фурацилін. Цей препарат очищає ніс від бактерій, змиваючи всі мікроорганізми і бактерії зі слизової оболонки.

Приготування:

 • Половина таблетки фурациліну розтирається в порошок.
 • Додається до двох склянок теплої води.
 • Вода розмішати до повного розчинення порошку.

При використанні фурациліну не можна допускати попадання розчину в рот. Засіб для промивання краще чергувати, можна використовувати деякі трави начебто звіробою, ромашки і череди.

Промивання дозволяє прискорити лікування гаймориту. Воно очищає носову порожнину від гною і слизу, усуваючи мікроорганізми. Для цього використовують розчин на основі солі, трав або фурациліну. Але медичне промивання, проведене лікарем, має більшу ефективність.

Консервативна медикаментозна терапія

Для лікування бактеріального та хронічного гаймориту застосовуються ліки. Вони використовуються для різних цілей, включаючи усунення набряку і симптомів. Тому курс лікування препаратами прописується лікарем, самостійний вибір не рекомендується.

Завдання препаратів при гаймориті:

 • Відвід слизу і гною з гайморових пазух та носової порожнини
 • Зниження симптомів і больових відчуттів
 • Придушення інфекції
 • Зниження набряку слизової оболонки
 • Запобігання розвитку рубців

Як лікувати гайморит у дитини і як його попередити?

Для лікування гаймориту використовуються різні препарати

Для цього застосовують декілька видів ліків. Лікування проходить комплексно, відразу усуваючи симптоми, стимулюючи очищення гайморових пазух і усуваючи причину хвороби.

Застосовуються такі препарати:

 • Протинабрякові засоби. Знижує приплив крові до вогнища запалення, зменшуючи набряк слизової оболонки.
 • Антибіотики. Усувають інфекцію, розташовану в гайморових пазухах.
 • Муколітики. Стимулюють природні процеси очищення носа, перешкоджають накопиченню слизу в гайморових пазухах. Деякі види знижують в’язкість слизу, що прискорює її рух.
 • Анальгетики. Перешкоджають запальні процеси в гайморової пазусі, полегшують симптоматику хвороби.
 • Кортикостероїди. Знижують запальні процеси в слизовій оболонці.

Для лікування гаймориту використовують протинабрякові засоби і муколітики. Інші препарати застосовують в окремих випадках бактеріальної або хронічної хвороби. Але при лікуванні дитини воліють уникати медикаментів, адже вони шкодять організму, що росте.

Тому для лікування гаймориту застосовуються багато препаратів, які мають різне призначення. Для дітей їх використовують рідко, але при бактеріальної формі вони необхідні. Лікування препаратами істотно прискорює процес одужання.

Профілактика запалення гайморових пазух

Гайморит — це запальний процес біля головного мозку. Тому дитину краще убезпечити від нього, дбаючи про її розвиток. Профілактику цієї хвороби починають заздалегідь, перешкоджаючи розвитку запальних процесів у дитячому тілі.

Як лікувати гайморит у дитини і як його попередити?

Профілактика гаймориту полягає в зміцненні імунітету

Основним методом профілактики гаймориту є зміцнення імунітету. Це повноцінне харчування, прийом вітамінів, активність і свіже повітря. Це знижує загальну кількість хвороб, що перешкоджає розвитку запалення в гайморових пазухах. Хороший імунітет буде перешкоджати проникненню бактерій в організм, а одужання буде швидше.

Другий спосіб — усунення факторів, що загрожують нормальному носовому диханню. Серед них:

 • Деформована перегородка носа
 • Поліпи
 • Гіпертрофія носових раковин
 • Алергія
 • І інші проблеми, які сприяють закупорці гайморових пазух.

Основною причиною гаймориту є погано вилікуваний нежить і йому подібні захворювання. Їх лікування перешкоджає розвитку хвороби і закупорці носової порожнини. У процесі таких захворювань потрібно регулярне промивання носа, що не дозволяє слизу заблокувати канал в гайморові пазухи.

Для профілактики гаймориту використовують загальне оздоровлення організму і усунення факторів, що сприяють розвитку цієї хвороби. При цьому потрібно лікувати інші захворювання, що стосуються носоглотки. Це перешкоджає блокуванню гайморових пазух і їх запалення.

Гайморит — захворювання, що вражає гайморові пазухи. Воно характеризується закупоркою їх каналів і запальними процесами, що супроводжуються накопиченням слизу і гною. Лікування цієї хвороби у дітей займає до місяця, якщо хвороба не перейшла в хронічну форму. Гайморит супроводжується болем у голові і великою кількістю слизу з носа, тому лікувати його потрібно своєчасно.