Як лікувати сухий кашель у дитини за Комаровським

Дитина закашляв – гірше нікуди! Безперервний кашель мучить ненаглядне чадо – всій родині немає спокою! Про себе думаєш: «Краще б я сто раз перехворіла…» Знайома картина? Є вихід з цієї ситуації. Знаменитий на просторах інтернету доктор Комаровський роздає поради з лікування сухого кашлю у дитини. Його рекомендації наведені в цій статті.

Зміст:

 • 1 Кашель – що це?
 • 2 Причини кашлю на думку Комаровського
 • 3 Методи лікування
 • 4 Поради доктора Комаровського
 • 5 Як полегшити стан
 • 6 Профілактика

Кашель – що це?

Що таке кашель? Це важливий механізм організму, який сприяє нормальному функціонуванню дихальної системи. Слизова оболонка наших бронхів весь час виробляє певну речовину. Воно включає в себе необхідні компоненти, які в свою чергу дозволяють зберегти еластичність тканин.

Як лікувати сухий кашель у дитини за Комаровським

Дитячий кашель

Пил, що потрапляє в органи дихання, всмоктується мокротою. Комаровський зазначає, що саме ця мокрота є головним борцем організму з інфекціями, проникаючими в організм дитини укупі з вдихається пилом. Також у ній містяться антимікробні речовини:

 • лізоцим
 • імуноглобулін

Також Комаровський загострює увагу на наступний нюанс. У мокроти існують певні фізико-хімічні властивості: в’язкість і щільність. На медичному мовою — це реологія мокротиння. Логічно припустити: якщо у слизу ненормальна реологія, то вона свої функції не зможе виконувати в повному обсязі.

Тепер що стосується сухого кашлю. Сухий кашель виникає на початку запалення слизових оболонок, коли ще немає мокротиння у бронхах. Це стадія розвитку хвороби, коли інфекція викликає подразнення дихальних шляхах.

Якщо є кашель, то організм сам з ним не впорається. Йому треба допомогти!

Причини кашлю на думку Комаровського

Сухий кашель, на думку доктора Комаровського, найчастіше не супроводжується ні нежитю, ні температурою. Напади сухого кашлю тривають довго і виснажують організм дитини.

Важливо! Напади сухого кашлю загострюються вночі внаслідок особливості вегетативної нервової системи. В цьому випадку потрібно впливати безпосередньо на кашльовий центр.

Слід пам’ятати, що кашель – це тільки симптом хвороби. Щоб перемогти кашель, потрібно в першу чергу встановити причину його виникнення. Якщо займатися самолікуванням і пригнічувати тільки симптоми, то хвороба незабаром повернеться. Комаровський стверджує, що своєчасно вплинувши на саму причину кашлю, можна позбавитися не тільки від дратівної симптому, але і всіляких ускладнень хвороби.

Як лікувати сухий кашель у дитини за Комаровським

Алергічний кашель

Сухий кашель може бути не тільки симптомом хвороб дихальних шляхів, але і передвісником захворювань серцево-судинної і нервової систем.

Найпоширеніші причини виникнення сухого непродуктивного кашлю:

 • вірусні інфекції
 • бактеріальні інфекції
 • інфекції змішаного вірусно-бактеріальної етіології)
 • алергени
 • локалізовані пухлини в області дихальних шляхів
 • поразка бронхів хімічними речовинами (бензин, клей, фарби)

Причин виникнення сухого кашлю багато. Найголовніше, підібрати ефективне лікування.

Методи лікування

Який метод лікування рекомендує доктор Комаровський? Найпростіше лікування сухого кашлю – це цілеспрямований вплив на кашльовий центр. На допомогу прийдуть медикаменти, активною речовиною яких є кодеїн. Без призначення лікаря застосовувати ці препарати не варто.

Як лікувати сухий кашель у дитини за Комаровським

Муколітики

Комаровський стверджує, що дитину позбавити від недуги допоможе не тільки кодеїн. Цілком можна обійтися більш щадними засобами, що полегшують приступи непродуктивного кашлю.

Сьогодні в аптеках представлено все різноманіття протикашльових засобів:

 • відхаркувальні препарати (муколітичні), що надають дію на збільшення об’єму мокротиння
 • засоби, що чинять протикашльову дію і зупиняють напади кашлю

Важливо пам’ятати! Часте застосування не за призначенням фахівця може привести до ускладнення захворювання. Не можна застосовувати муколітичні засоби дітям до 2-х років. Це небезпечно для їхнього здоров’я.

Для малюків краще скористатися більш безпечними препаратами. До їх числа Комаровський відносить:

 • Мукалтин
 • Нашатирно-анісові краплі
 • Бромгексин
 • Амброксол

Алгоритм лікування підбирає тільки лікар. Якщо причина сухого кашлю діагностована правильно, то позбавлення від нього пройде набагато швидше.

Поради доктора Комаровського

На переконання Комаровського, наявність вологого повітря у приміщенні – необхідна умова успішного і швидкого одужання дитини. Склад повітря безпосередньо впливає на кількість і якість відокремлюваного мокротиння. І навпаки, сухе повітря, на думку доктора Комаровського, містить багато пилу і шкідливих елементів, які сприяють нарощуванню кашлевих нападів.

Як лікувати сухий кашель у дитини за Комаровським

Регулярне провітрювання

Звідси висновок. Провітрювати, провітрювати і ще раз провітрювати! У приміщенні, де знаходиться хвора дитина, повітря завжди повинен бути прохолодний і вологий. Температура не більше 18°C, вологість – 50%. Домогтися бажаної вологості можна за допомогою зволожувача повітря. Якщо його немає, то можна розставити ємності з звичайною водою, яка буде випаровуватися і зволожувати навколишній повітря.

Наступний рада Комаровського — позбутися від побутової пилу. Чим більше пилу в кімнаті, тим вище ймовірність висихання слизу в бронхах. Допоможе регулярне вологе прибирання приміщення. Проводити прибирання слід тільки чистою водою, без застосування хімічних засобів.

Не варто нехтувати наступною важливою рекомендації: пити якомога більше рідини. Бажано, щоб температура споживаної рідини була дорівнює температурі тіла. Це сприяє більш швидкому її всмоктуванню в кров. І, отже, більш успішному розрідженню і виділенню мокротиння в дихальних шляхах. В якій кількості вживати рідину? Це залежить від віку дитини, стану повітря в приміщенні, наявності підвищеної температури.

Дізнатися, достатній обсяг дитина випиває можна за цією ознакою. Якщо дитина мочиться хоча б один раз в 3 години, то рідини в організмі достатньо.

Необхідно пам’ятати, що при наявності нежитю, болю в горлі і підвищеної температури лікування муколітичними і протикашльовими препаратами буде безглуздим.

Також Комаровський рекомендує при кашлі тримати ноги дитини в теплі. При відсутності температури проводити зігріваючі процедури: ванночки для ніг з гірчицею, носити теплі шкарпетки. Можна в шкарпетки покласти по столовій ложці сухої гірчиці. Зайвим не буде і застосування гірчичників. Їх слід накладати на спину і груди на 3-5 хвилин. Після їх застосування слід надіти теплу кофтину, щоб продовжити зігріваючий ефект.

Як полегшити стан

Доктор Комаровський вважає, що для полегшення нападів непродуктивного кашлю корисними будуть прогулянки на свіжому повітрі. Але тільки в тому випадку, якщо у дитини немає високої температури.

Також для зменшення сухого кашлю можна скористатися народними засобами:

 • стакан теплого молока з медом
 • півсклянки молока із содою
 • чай з варенням з малини

Засоби для полегшення нападів кашлю можна приготувати і разом з дитиною. У склянку молока нехай покладе три плоду інжиру. Підготовлену суміш довести до кипіння, трохи остудити. Приготоване самим малюком ліки буде випито з великим задоволенням!

Як лікувати сухий кашель у дитини за Комаровським

Бананове пюре

Сприятиме усуненню кашлю бананове пюре. У підготовлене пюре додати теплої води і подати дитині. Ефективним буде вживання калини. З ягід готують чай з квіток – відвар. Калина містить велику кількість вітаміну C.

Щоб полегшити стан, можна робити легкий масаж грудей. Рухи повинні бути у вигляді поплескування і постукування, сприяють кращому відходженню мокротиння. Робити розтирання зігріваючими мазями, накладати компреси на грудну клітку і спину. Діткам постарше можна робити інгаляції з фізіологічним розчином або мінеральною водою. Також полегшать стан всілякі льодяники від кашлю.

Всі перераховані способи полегшення нападів непродуктивного кашлю є непоганою підмогою. Але вони не замінюють медикаментозного лікування.

Профілактика

Трохи про профілактику. Комаровський не втомлюється повторювати, що найголовніше в профілактичних цілях не допускати зниження імунітету дитини. Ні для кого не секрет, що слабкий імунітет більш схильний до інфекцій і вірусів.

Щоденне провітрювання житлового приміщення знижує ризик зараження в 2-3 рази, бо збудники хвороб гинуть в холодному повітрі.

Величезною підмогою в боротьбі з вірусними захворюваннями (у тому числі від грипу) є профілактичні щеплення. Їх потрібно робити кожен рік при настанні холодного часу року. Позитивний ефект від щеплення настає через два тижні. Бажано, щоб в цей період дитина не контактував з інфекційними хворими.

Важливо! На щеплення направляє тільки лікар! Дитина повинна бути абсолютно здоровий. Щеплення можна робити з 6 місяців.

У сезон застуд в профілактичних цілях доктор Комаровський рекомендує пити відвар із шипшини. Це зміцнить імунітет дитини, так як шипшина містить велику кількість вітаміну C.

Якщо дитина хворіє простудними захворюваннями більше 8 разів на рік, то лікарі їх відносять до групи часто і тривало хворіють (ЧДБ). В цьому випадку необхідна консультація лікаря-імунолога. Часто хворіючим дітям педіатр може призначити санаторно-курортне лікування. Причому абсолютно безкоштовно! За рахунок Міністерства охорони здоров’я.

Ще одним дієвим профілактичним засобом є загартовування. Але тільки в міру. Слід починати з поступового зниження температури води. Щодня знижувати на один градус. Починати загартовування слід з ніг. Наприклад, у перші дні – помочили ніжки в прохолодній воді, на п’ятий день – до стегон і так далі. Загартовувати слід тільки здорову дитину. Навіть якщо є тільки невеликий нежить – загартовування слід припинити.

При будь-якому кашлі необхідна консультація кваліфікованого фахівця. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням! Не тільки не вилікуєш, але і заробиш ускладнення. Здоров’я дитини тільки у ваших руках!