Як лікувати високий тиск: як вилікувати і позбутися від підвищеного тиску

Зміст статті:

 • 1 Особливості гіпертонії
 • 2 Ліки при гіпертонічному кризі
 • 3 Профілактика, лікування без ліків
 • 4 Лікування препаратами високого тиску

Всім добре відомо, що підвищений тиск (гіпертонічна хвороба) являє собою найбільш широко поширену проблему.

Захворюванням в наші дні страждає кожна п’ята людина в світі, а в нашій країні кожен третій.

Небезпека гіпертонії в тому, що вона довгі роки може протікати абсолютно непомітно для людини, пацієнта час від часу турбують лише головні болі.

Пізніше у нього погіршується пам’ять, працездатність, з’являється надмірна дратівливість. Через місяці симптоми наростають, виникає слабкість в кінцівках, з’являються постійні болі в грудях, запаморочення, набряклість, може істотно знизитися інтелект.

Особливості гіпертонії

Починаючись як збій регуляції артеріального тиску, гіпертонічна хвороба незабаром стає причиною різноманітних патологій внутрішніх органів. Підвищений тиск провокує розвиток стенокардії, інфаркту міокарда, ішемічного або геморагічного інсульту.

Як і інші хронічні недуги, гіпертонію можна коригувати тільки за умови:

 • систематичної грамотної лікарської терапії;
 • усвідомленої зміни звичного способу життя.
 • Як лікувати високий тиск: як вилікувати і позбутися від підвищеного тискуПри органічному поєднанні названих факторів вдасться підтримувати оптимальні показники артеріального тиску, зберегти відмінне самопочуття, працездатність.

  Високий АТ нерозривно пов’язано з рядом умов, надають серйозний вплив на стан серцево-судинної системи. Приблизно 60% дорослих можуть виявити у себе ті чи інші фактори ризику гіпертонічної хвороби, при цьому у половини з них присутні більше 1 чинника.

  Доведено, що артеріальна гіпертензія часто розвивається у близьких родичів. Ризик зростає у кілька разів, коли страждає підвищеним тиском понад 3 з них.

  Інший фактор ризику – пол. Чоловіки частіше схильні до захворювання, ніж жінки, особливо після віку 35 років.

  Кількість хворих зрівнюється після 50 років, коли у жінок починається менопауза, їх організм зазнає серйозні гормональні перебудови.

  Ліки при гіпертонічному кризі

  Якщо гіпертонічна хвороба нестабільна, пацієнт періодично може страждати від різких перепадів рівня АТ, які називають гіпертонічним кризом. В такому стані людина перебуває не довго, але воно дає потужні симптоми і може стати причиною летального результату. До ознак кризи слід віднести:

  • головні болі, зазвичай різкі і сильні;
  • артеріальний тиск вище 150/95 мм рт. ст.;
  • втрату орієнтації в просторі, сопровожденную нападами нудоти, погіршенням зору;
  • різку гіперемію шкіри обличчя;
  • патологічну паніку, незрозуміле почуття страху.

  Будь епізод гіпертонічного кризу вимагає обов’язкового медикаментозного лікування. Воно передбачає застосування відразу декількох препаратів, надання максимально швидкої допомоги потерпілому.

  Засоби проти підвищеного артеріального тиску слід приймати тільки для плавного купірування нападу, який не супроводжує серйозними ускладненнями. Основними препаратами слід назвати Ніфедипін (розсмоктувати під язиком, починає працювати через 5 годин), Каптоприл (приймають по 10 або 50 мг, діє через 5 годин).

  Додатково слід прийняти сечогінний препарат, бета-адреноблокатор, вазодилататор. Найпопулярніший діуретик – Фуросемід. Його вводять внутрішньовенно в дозі 1 мг на кожен кілограм тіла хворого. Ліки можуть впливати на організм по-різному залежно від індивідуальної реакції пацієнта. Тому іноді виправдано збільшення дози до 12 мг/кг ваги.

  Добре на високий артеріальний тиск впливають бета-адреноблокатори:

 • Атенолол;
 • Есмолол.
 • Їх застосування виправдане в разі гіпертонічного кризу на тлі зниженої частоти серцевих скорочень.

  До вазодилататорам відносять засіб Нітропрусид натрію, який купірує оксид азоту в судинах, сприяючи розслабленню артерій.

  Профілактика, лікування без ліків

  Як лікувати високий тиск: як вилікувати і позбутися від підвищеного тискуОскільки вилікувати гіпертонію і назавжди знизити високий артеріальний тиск неможливо, вкрай важливо займатися профілактикою. Вона може бути первинною чи вторинною.

  Первинна профілактика необхідна здоровим людям, ПЕКЛО у яких не виходить за межі норми, вторинна – для попередження загострень, гіпертонічних кризів. Запропонований нижче комплекс заходів допоможе не тільки утримувати показники тиску, а також позбавитися від зайвої ваги, істотно поліпшити загальне самопочуття.

  Починати лікування підвищеного тиску потрібно з плавного підвищення фізичної активності. Всі вправи повинні бути спрямовані на тренування витривалості:

 • загальнорозвивальні;
 • заняття на тренажерах;
 • дихальна гімнастика;
 • біг;
 • ходьба;
 • плавання.
 • Однак при сильному фізичному перенапруженні може відбутися підвищення систолічного АТ, з цієї причини оптимальний варіант – починати займатися поступово, за 30 хвилин, але кожен день в один час.

  Непомітно позбутися від м’якої і помірної гіпертонії допоможе обмеження споживання кухонної солі. Максимальний обсяг натрію на добу – 1 чайна ложка (5 г). Необхідно враховувати, що високий тиск провокують також різні м’ясні напівфабрикати, ковбаси, соління, копченості. Звісно, від таких продуктів варто відмовитися повністю.

  Щоб зміни смаку були не такими відчутними, сіль можна замінювати часником, пряними травами. Якщо гипертонику вкрай складно різко відмовитися від солі, можна запитати дозволу лікаря вживати продукт зі зниженим вмістом натрію, смак якого практично не відрізняється.

  Позбутися від тиску допоможе відмова від їжі тваринного походження:

  • сметана, вершкове масло;
  • сало, смажене м’ясо.

  В меню має бути достатня кількість овочів, ягід, фруктів, нежирних сортів риби, олії. Молочні продукти і м’ясо повністю виключати з харчування не можна, їх потрібно замінити сортами з мінімальною кількістю жиру. Це допоможе знизити вагу і збагатити раціон найважливішим при гіпертонії елементом – калієм.

  Знизити високий артеріальний тиск у гіпертоніка допоможе обов’язкова психологічна розвантаження, оскільки саме стрес є основною причиною зростання артеріального тиску. До способам зняття емоційної напруги прийнято відносити: медитацію, аутотренінг, самонавіювання. Необхідно навчитися у всьому і завжди бачити тільки позитивні моменти, шукати радості життя, працювати над рисами характеру, мінятися в кращу сторону.

  Ще одна умова успішного лікування – це відмова від згубних звичок. Куріння, спиртні напої і високий артеріальний тиск сміливо можна назвати бомбою уповільненої дії, яка рано чи пізно вб’є людину.

  Коли діагноз гіпертонічна хвороба підтверджений, до всіх перерахованих вище способів профілактики слід додати ще захист від негативних наслідків:

 • ураження органів-мішеней (очі, серце, мозок, нирки);
 • грізних ускладнень (інфаркт, інсульт, ішемічна хвороба).
 • Лікування препаратами високого тиску

  Як лікувати високий тиск: як вилікувати і позбутися від підвищеного тискуЯкщо профілактичні заходи не принесли бажаного результату, як лікувати підвищений тиск в такому випадку? Як позбавитися від нього раз і назавжди?

  Високий АТ, яке зберігається на тлі зміни образу життя, вимагає підключення лікарських препаратів. В іншому випадку не виключено загострення гіпертонічної хвороби.

  Вилікувати захворювання допоможе монотерапія та застосування комбінованих препаратів. Найчастіше одним засобом у мінімальних дозуваннях лікують тільки першу ступінь гіпертонії, коли незначні порушення здоров’я.

  Величезне значення має правильний вибір ліки, з якого починається терапія. Потрібно в обов’язковому порядку врахувати всі можливі протипоказання, можливість корекції супутніх порушень, якщо є така необхідність.

  Частіше інших кардіологи рекомендують лікарські засоби, які максимально задовольняють вимоги:

 • збереження нормального жирового, вуглеводного обміну;
 • відсутність впливу на рівень електролітів у тканинах, крові;
 • плавне зниження артеріального тиску;
 • відсутність впливу на діяльність центральної нервової системи.
 • Лікування підвищеного АТ одним препаратом проводять як можна довше, збільшуючи лише його дозування. Однак рано чи пізно з’являється необхідність застосування ліків іншої групи або комбінації з декількох засобів різних груп.

  Варіацій лікування може бути декілька, наприклад, бета-адреноблокатори можуть бути доповнені діуретиками, антагоністами кальцію та інгібіторами АПФ. Крім цього, лікар може порекомендувати інгібітори АПФ в комплексі з сечогінними препаратами або антагоністами кальцію.

  Може бути, що подібне лікування не зможе вилікувати підвищений артеріальний тиск, отже, є показання для підключення третього препарату.

  Як лікувати високий тиск: як вилікувати і позбутися від підвищеного тискуТрохи інакше підходять до терапії тяжкої або злоякісної гіпертонічної хвороби. Особливість в тому, що необхідно не тільки утримувати тиск в нормі, але і позбавитися від симптомів ураження органів-мішеней. Сюди відносять порушення механізмів ауторегуляції головного мозку, серця, судин очей, нирок.

  У хворих з тяжким перебігом артеріальної гіпертензії різке зниження кров’яного тиску (приблизно на 25% від вихідного і вище) несе загрозу стрімкого погіршення самопочуття, небезпечних ускладнень, аж до летального результату. Слід нормалізувати АТ етапами: спочатку не більш ніж на 15%, через місяць ще на 15%.

  До другого етапу зниження тиску приступають тільки за умови:

 • щодо хорошого самопочуття;
 • відсутності стенокардії, ниркової недостатності;
 • відсутності порушення кровообігу в головному мозку.
 • При надто високому АТ практикується лікування комбінаціями з трьох або чотирьох препаратів проти гіпертонії. Коли синдром злоякісної гіпертонії поєднується з недостатністю (ниркової, коронарної, серцевої, цереброваскулярної), показано проведення операційного лікування.

  Результати вжитих терапевтичних заходів при проблемах з тиском і поразки органів-мішеней прийнято вважати позитивними, якщо вдалося досягти:

  • плавне зниження АТ на 25% і більше (якщо порівнювати з початковими показниками);
  • повне або часткове зникнення ознак гіпертонічної енцефалопатії;
  • поліпшення загальної картини очного дна, поліпшення якості зору (яке було підтверджено діагностикою);
  • поліпшення функцій нирок (концентраційної, азотовидільної).

  Гіпертонік, незалежно від віку і ступеня захворювання, навіть за умови абсолютної нормалізації кров’яного тиску повинен ретельно стежити за своїм самопочуттям. Йому необхідно систематично приймати гіпертензивні препарати, щодня вимірювати свій тиск, записувати результати в спеціально відведену для цього зошит.

  Показувати лікарю дані вимірювань слід кожні 3 місяці, так як за цей період могла розвинутися толерантність до медикаментів. Якщо це сталося, доктору потрібно переглянути необхідні дозування або взагалі змінити схему лікування.

  При своєчасному початку терапії є реальна можливість на всі 100% попередити розвиток небезпечних для здоров’я і життя ускладнень захворювання, у тому числі інсульту, ниркової недостатності, сліпоти, інфаркту.

  Якщо застосовувати медикаменти, плавно знижують кров’яний тиск, пацієнт перестане страждати від болісних головних болів, у нього покращиться засинання, якість сну, зміцняться нерви. Як знизити високий тиск розповість фахівець у відео в цій статті.