Як лікувати забій пальця на руці: про що потрібно пам’ятати?

Часто трапляється так, що люди робочих спеціальностей вдаряються пальцями про різні предмети. Але, навіть не працюючи фізично можна пошкодити кінцівку. На сьогоднішній день забій пальця руки вважається досить поширеною травмою. Тому кожна людина повинна знати ознаки цієї недуги і те, як правильно надати допомогу при ударі пальця руки. Саме про це піде мова в нашій статті.

Зміст:

 • 1 Як розпізнати забій пальця на руці?
 • 2 Які існують види травм?
 • 3 Лікування при ударі пальця руки
  • 3.1 Надання першої допомоги
  • 3.2 Терапія та реабілітація
 • 4 Коли потрібно негайно звертатися до лікарні?

Як розпізнати забій пальця на руці?

При ударах легкого ступеня симптоми запалення непримітні настільки, що про наявну травмі свідчать тільки зовнішні ознаки: синці або набряки, в тому числі під нігтьову пластину.

Як лікувати забій пальця на руці: про що потрібно памятати?

Забій пальця характеризується різними симптомами

Характерними симптомами пошкодження пальця кисті є наступні:

 • Гострий, нестерпний біль у пальці;
 • У місці отримання травми виникає почервоніння;
 • Підшкірні крововиливи – палець синіє одразу ж після удару або через деякий час;
 • Набряклість м’яких тканин – після удару палець опухає і сильно збільшується в розмірі;
 • У місці удару спостерігається порушення чутливості, відчуття оніміння, яке супроводжується болем при торканні;
 • Обмежується рухливість пальця, при цьому зберігається повний обсяг рухів;
 • Можливо кровотеча та розвиток травматичного шоку.

З часом біль проходить, відновлюється рухливість пальців. В чому полягає небезпека цього стану? Може статися нагноєння пальця, і навіть освіту плоских бородавок, які видалити набагато складніше, ніж вилікувати забій пальця руки.

Як бачите, основні симптоми удару дуже схожі з ознаками вивиху та перелому. Тому не будьте впевнені в тому, що це просто забій. Перестрахуйтеся і не відкладайте візит до травматолога на «потім».

Про одному з ознаці удару дізнайтеся з запропонованого відео.

Які існують види травм?

Удари пальців рук класифікуються за кількома параметрами.

Як лікувати забій пальця на руці: про що потрібно памятати?

Удари діляться за місцем знаходження

За місцем знаходження тупої травми вони поділяються на:

 • Забій суглоба пальця руки, що виник у місці з’єднання фаланг кисті і пальців;
 • Одиночний удар фаланги пальця;
 • Множинний забій фаланги пальця;
 • Забій фаланги пальця, коли травмується і суглоб.

Існують такі ступені тяжкості ударів пальців рук:

 • Перша, вона ж є легким ступенем, – пошкодження знаходяться в межах шкіри. Така травма проходить самостійно протягом чотирьох днів;
 • Середня ступінь – при пошкодженні пальця набрякає підшкірна клітковина, відчувається сильний біль;
 • Важка ступінь з внутрішніми крововиливами – гематомами і синцями. При отриманні такої травми потрібно звернутися в терміновому порядку до лікаря, так як її ігнорування може викликати серйозні ускладнення.

Множинна травма за симптомами схожа з переломом фаланг. Тому необхідний рентген, на підставі якого можна судити про ступінь руйнування тканин пальця. Якщо при проведенні рентгенограми не спостерігаються суглобові і кісткові ушкодження, то діагноз забій підтверджується.

Лікування при ударі пальця руки

Перш ніж дізнатися, як лікувати забій пальця на руці, необхідно надати першу допомогу.

Як лікувати забій пальця на руці: про що потрібно памятати?

Важливо вміти правильно надати першу допомогу

Надання першої допомоги

 • Якщо на палець надіто кільце, його потрібно терміново зняти, так як у міру розвитку набряку зробити це буде неможливо.
 • Потім палець потрібно обмити під струменем холодної води і додати заморожений продукт з морозильної камери. Холодна вода зніме гострий біль, але занадто довго мочити палець (наприклад, накладати холодні компреси) не бажано, так як це негативно позначиться на стані шкіри. Лід зменшить крововилив, звужує судини і запобігає розвиток вираженого набряку.
 • Якщо в області пошкодження пальця є маленькі садна і рани, їх потрібно обробити будь-яким антисептичним розчином (йодом, перекисом водню або зеленкою). Змащувати весь палець в профілактичних цілях немає потреби, так травматолог не зможе наочно оцінити стан пальця.
 • Якщо нігтьова пластина частково відшарувалася, промийте рану і накласти бинт, щоб попередити подальше травмування. Ні в якому разі не фіксуйте відірвану частину нігтьової пластини лейкопластиром – коли будете знімати пов’язку, є ризик її відриву.
 • Забій пальця руки лікується амбулаторно. Внутрішньошкірні гематоми необхідно розкривати. Якщо є піднігтьові гематоми, роблять прокол нігтя і випускають кров, яка там зібралася. При великій піднігтьового гематоми може бути проведена операція з видалення нігтя.

Терапія та реабілітація

Хворий повинен скоротити навантаження на руку протягом трьох днів і по можливості тримати її в піднятому положенні. Після прикладання холоду на хворий палець потрібно докласти сухе тепло.

Завдяки впливу тепла реабілітаційний процес проходить значно швидше, так як воно сприятливо відбивається на динаміці відновлення пальця після удару.

Щоб зняти запальний процес, рекомендуються мазі місцевої дії: Вольтарен, Диклофенак, Фастум Гель, Індометацин і т. д. За призначенням лікаря можуть бути проведені фізіотерапевтичні процедури, прискорюють процес одужання.

Знеболюючі препарати, як правило, не використовуються, при сильному болі одноразово можна випити анальгін або будь-який інший анальгетик.

Коли потрібно негайно звертатися до лікарні?

Як було зазначено раніше, основною ознакою забиття, – біль. Якщо біль у пальці занадто сильна, це може свідчити про наявність перелому. У такому випадку потрібно терміново звернутися в травмпункт.

Як лікувати забій пальця на руці: про що потрібно памятати?

Важливо уникнути ускладнень після отримання удару пальця

Попередити ускладнення допоможе тільки грамотно надана медична допомога, а не перевірені «бабусині методи». Після проведення рентгенологічного дослідження лікар поставить діагноз, на підставі якого буде призначено лікування.

Дуже серйозно треба ставитися до удару людям з цукровим діабетом. Справа в тому, що навіть незначна на перший погляд травма пальця може викликати серйозні ускладнення, які згодом можуть призвести до ампутації. Тому при виникненні забиття слід терміново звернутися до фахівця.

Не затягуйте відвідування травматолога, якщо забій пальця руки стався у дитини. Діти не здатні оцінити всю серйозність ситуації, тому малюка в обов’язковому порядку повинен оглянути лікар.

Не варто ігнорувати забій пальців руки. Навіть при незначних травмах зверніться за консультацією і професійною допомогою до лікаря-травматолога.

Пам’ятайте, щоб попередити забій пальця, необхідно дотримуватися профілактичні заходи. Будьте гранично обережні і уважні в своїх рухах при занятті спортом або фізичною працею. Неухильно дотримуйтеся правил техніки безпеки на виробництві.