Як передається стоматит: ознаки, способи передачі та профілактика

Стоматит є досить поширеним і дуже неприємним захворюванням, від якого частіше страждають діти. Причини недуги – запальні процеси в порожнині рота у вигляді виразок, тріщин та ерозій на слизовій оболонці. Як передається стоматит? Відповідь залежить від виду захворювання, тому варто найбільш детально розглянути кожен.

Зміст:

 • 1 Види і причини стоматиту
 • 2 Шляхи передачі стоматиту у дітей
 • 3 Способи зараження у дорослих
 • 4 Профілактика стоматиту

Види і причини стоматиту

Як передається стоматит: ознаки, способи передачі та профілактика

Чому виникає стоматит

Причин захворювання безліч: крім механічних пошкоджень (подряпин, укусів і опіків), стоматиту сприяє слабкий імунітет, а також серцево – судинні, шлункові і кишкові захворювання, порушений обмін речовин і алергічні реакції.

Види стоматиту:

 • Катаральний. Є найлегшою формою недуги, при якій відбувається поверхневе запалення слизової оболонки у роті. При катаральній формі стоматиту хворий відчуває неприємні відчуття, печіння в ротовій порожнині, підвищене слиновиділення. Характерними ознаками є набряклість і почервоніння слизової, наявність на ній білого нальоту і неприємний запах з рота. Основною причиною фахівці вважають грибкову інфекцію (частіше кандидоз). Ця форма стоматиту може бути ускладненням після перенесеної ангіни, скарлатини і т. д. На початковій стадії легко і швидко піддається лікуванню.
 • Виразковий. Причинами такого стоматиту можуть бути отруєння, хвороби ШЛУНКОВО-кишкового тракту (в першу чергу виразка шлунка), травми ротової порожнини і запущений катаральний стоматит. Ця форма може проявитися у вигляді ускладнення після кору, вітряної віспи та інших інфекційних захворювань. Найбільш часті симптоми: хворобливі і глибокі виразки в ротовій порожнині, підвищена температура тіла, збільшені лімфатичні вузли.
 • Афтозний. Найбільш важкий вид захворювання, часто переходить в хронічну форму. Характеризується появою глибоких і великих виразок (афт) в ротовій порожнині. Симптоматика та ж, що у двох попередніх видів, тільки найбільш яскраво виражена. Причинами є алергічні та вірусні захворювання, в тому числі грип, герпес, стафілокок.
 • Найбільшу небезпеку представляє важка запущена форма, при якій хворобливі відчуття настільки сильні, що позбавляють людину можливості приймати їжу і питво. Внаслідок чого може наступити виснаження і зневоднення організму.

  Шляхи передачі стоматиту у дітей

  Як передається стоматит: ознаки, способи передачі та профілактика

  Дитячий стоматит

  Згідно зі статистикою, діти складають основну групу ризику і найбільш схильні до зараження стоматитом. Цей факт легко пояснити, адже малюки – дуже допитливий народ, і пізнають світ всіма доступними методами: на дотик, на запах, на смак і т. д.

  Грибкових або вірусних стоматитом дитина може захворіти ще на стадії появи на світло, проходячи через родові шляхи не здорової матері. Саме тому вагітним жінкам рекомендується частіше здавати аналізи і приділяти більше уваги гігієні.

  Можливе зараження дитини при грудному вигодовуванні у разі розвиненого кандидозу соска у мами; шляхом поцілунків, облизування дорослими дитячих сосок і ложок, через рушники та постільна білизна. Вірусний стоматит зараження протікає повітряно-крапельним шляхом.

  Повзають і ледь початківці ходити дітки часто хворіють стоматитом в результаті травм ротової порожнини. До цієї групи ризику можна віднести малюків, у яких ріжуться зубки, адже вони готові засунути в рот все, що попадається в руки.

  Дошкільнята та діти молодшого шкільного віку піддаються ризику захворіти через шкідливих звичок: гризти нігті, олівці, ручки і т. д. До травм і подальшим запаленням ротової порожнини призводить любов дітвори до жорстких кислоти і продуктів харчування, таких як чіпси, сухарики, карамель. У цієї вікової групи стоматит під час ангіни, отиту, пневмонії може бути викликане стафілококами або стрептококами.

  Якими б не були шляхи зараження стоматитом, турботливі батьки зможуть їх перепинити, дотримуючись гігієнічні норми і прищеплюючи любов до акуратності своєму потомству.

  Способи зараження у дорослих

  Як передається стоматит: ознаки, способи передачі та профілактика

  Як виглядає стоматит у дорослого

  Дорослі люди страждають від стоматиту рідше дітей, однак від зараження ніхто не застрахований.

  Бактеріальних і грибкових стоматитом хворіють в основному діти, дорослій людині з хорошим імунітетом ці види захворювання загрожують рідко. Можливість зараження існує при наявності травми порожнини рота у дорослого, якщо він буде користуватися однією посудом з хворою дитиною.

  Вірусна форма небезпечна для всіх без винятку, причому вона передається не лише через предмети побуту, але і при розмові, кашлі, чханні. Хворих на інфекційний стоматит краще по можливості ізолювати від здорових людей і забезпечити окремим посудом, постіллю і предметами особистої гігієни.

  Травматичним стоматитом страждають як діти, так і дорослі, відмінності лише в причини травм. У дорослої людини це, як правило, результат невдалого протезування, інтоксикації або наслідок хіміотерапії. Сама по собі ця форма не заразна і небезпеки для оточуючих не становить. Але не варто забувати, що при відсутності лікування, навіть найменша ранка може стати осередком інфекції. Особливо у літніх людей, імунітет яких зазвичай знижений.

  Найбільш поширені причини зараження стоматитом дорослих:

  • Невиконання санітарних норм: доїдати залишки їжі за дітьми та іншими членами сім’ї, пити з одного посуду з хворим і т. д.
  • Поцілунки, від яких необхідно утриматися на період хвороби.
  • Використання чужих предметів гігієни або неправильне зберігання (зубній щітці хворого стоматитом не місце поряд з іншими зубними щітками).

  Усунення вищевикладених причин дозволить уникнути неприємних наслідків і зберегти здоров’я як власне, так і близьких людей.

  Профілактика стоматиту

  Як передається стоматит: ознаки, способи передачі та профілактика

  Регулярне відвідування стоматолога

  Будь-яке захворювання легше запобігти, ніж вилікувати – це давно відомий факт. Щодо стоматиту запобіжні заходи досить прості:

  • Дотримання санітарних і гігієнічних вимог, часте миття рук.
  • Догляд за порожниною рота, своєчасне лікування карієсу, видалення зубного каменю і нальоту, періодичні візити до стоматолога.
  • Ведення здорового способу життя та зміцнення імунітету.
  • Правильне харчування, щоб уникнути порушень у роботі органів травлення.
  • Профілактика інфекційних захворювань.

  Якщо запобіжні заходи не допомогли, і з’явилися перші ознаки захворювання, необхідно терміново звернутися до лікаря. Тільки фахівець зможе правильно визначити причину стоматиту і призначити правильне лікування, яке на ранній стадії захворювання не буде дуже болючим і вирішить проблему в короткі терміни.

  Турбота про власне здоров’я та здоров’я близьких людей не буває марною і завжди призводить до позитивних результатів. Це дуже благородний і вдячна праця.