Стоматит, інакше запалення слизової ротової порожнини — досить часте захворювання, особливо у дитячому віці. Виходячи з причини, що викликала його, перші симптоми стоматиту можуть бути різними, хоча загальні прояви хвороби схожі. Провокують стоматит різні бактерії, вірусні інфекції, гриби, часто він може бути одним з проявів скарлатини або вітряної віспи. Перші ознаки хвороби спостерігаються на слизовій порожнини рота. Якщо дорослий виявляє захворювання відразу, то за маленькою дитиною слід уважно спостерігати. Через больових відчуттів малюк категорично відмовляється їсти, вередує, у нього спостерігається рясне слиновиділення, може підвищитися температура.

Зміст:

 • 1 Форми стоматиту та симптоми захворювання
 • 2 Причини виникнення стоматиту
 • 3 Загальні принципи лікування стоматиту
 • 4 Лікування стоматиту лікарськими препаратами
  • 4.1 Розчин Люголя
  • 4.2 Фукорцин
  • 4.3 Йодинол (синій йод)
  • 4.4 Зеленка
  • 4.5 Ністатин
  • 4.6 Кандид
  • 4.7 Флуконазол
  • 4.8 Лизобакт
  • 4.9 Стрептоцид
 • 5 Народні засоби для лікування стоматиту

Форми стоматиту та симптоми захворювання

Герпетичний стоматит

Розрізняють кілька проявів стоматиту в залежності від різновиду інфекції:

 • Вірусний
 • Герпетичний
 • Бактеріальний
 • Кандидозний
 • При вірусному стоматиті на початку хвороби може спостерігатися підвищення температури, а на слизовій рота, зазвичай між десною і внутрішньою стороною щоки, з’явитися невелика за розміром ранка, її не завжди можна побачити при огляді. З перебігом хвороби висипання поширюються на слизову губ і язика з притаманними больовими ознаками. Самопочуття погіршується: хворий стає млявим, примхливим, може спостерігатися збільшення лімфатичних вузлів.

  Герпетичний стоматит розвивається, коли його збудником стає вірус герпесу. При цьому на слизовій оболонці рота спостерігаються пухирчасті висипи, які швидко лопаються, перетворюючись у ерозії, і потім покриваються білим нальотом.

  Існує ще одна форма стоматиту, причиною якого є бактерії, на яснах, язиці, внутрішньої поверхні щік з’являється велика кількість ранок, оточених білястим нальотом. Слизова оболонка при цьому яскраво-червона, набрякла, язик обкладений нальотом і з рота відчувається неприємний запах.

  Кандидозний стоматит викликається грибком роду Candida, усередині ротової порожнини і на язиці з’являється білуватий наліт, який, поширюючись, викликає почервоніння і порушення тканин слизової оболонки аж до кровоточивості.

  Як бачите, всі форми схожі між собою і не завжди можна розрізнити, вірусна або бактеріальна форма спровокувала захворювання, просто потрібно вчасно це помітити і відвідати лікаря. Як і при багатьох інфекційних захворюваннях, розвиток хвороби залежить від агресивності вірусу або мікроба і від стану імунітету хворого. Так як імунітет дитини ще недостатньо розвинений, стоматит швидше з’являється у маленьких дітей.

  Причини виникнення стоматиту

  Стоматит під мікроскопом

  Іноді стоматит виникає після травми. У разі дитячого віку, якщо непосида — дитина впала і прикусив при цьому щоку, а велика кількість мікробів цим скористалося.

  Алергічна сприйнятливість може теж дати поштовх розвитку захворювання, коли у хворого спостерігається непереносимість якого-небудь продукту або ліки.

  Ослаблені пацієнти, після перенесеного захворювання, зокрема ГРЗ, часто страждають проявами кандидозного стоматиту, особливо на тлі прийому антибіотиків, тому якщо хворий лікується вдома, про це не варто забувати. На тлі проявів стоматиту може з’явитися ще одне захворювання – гінгівіт, запалення ясен. Десна при цьому стають червоними, припухлими, і кровоточать.

  Дуже важливо розпізнати причину виникнення недуги, щоб не допустити розвитку хвороби надалі.

  Загальні принципи лікування стоматиту

  Лікування стоматиту прямо залежить від фактора, за якого відбулося захворювання. У разі вірусного стоматиту основні зусилля будуть спрямовані на боротьбу з вірусною інфекцією і підвищення захисних функцій слизової оболонки. Призначаються препарати відповідно до віку хворого та місцеве лікування слизової рота у вигляді противірусних мазей. Лікування застосовується комплексно, можна ліки доповнити домашніми процедурами шляхом обробки порожнини рота відварами лікувальних трав, чергуючи з полосканням антисептиками кожні 3 години. В якості антисептиків застосовують Риванол, Фурацилін, Перекис водню.

  Антисептик Фурацилін

  При мікробному стоматиті лікування проводять виходячи з віку дитини або дорослого і ступеня поширення хвороби. Якщо спостерігаються поодинокі виразки на слизовій рота, застосовують місцеве лікування у вигляді зрошення порожнини рота, полоскань і таблеток для розсмоктування.

  У разі розвитку кандидозного стоматиту застосовуються протигрибкові засоби. З лугів використовують 10-20% розчин бури в 1% розчині метиленового синього. Дітям старшого віку рекомендують Декаминовые карамелі, які потрібно вживати по 1 штуці кожні 3 години. Лікування дітей від стоматиту потрібно вести під наглядом у стоматолога, який, на відміну від батьків, зможе старанно обробити уражену слизову оболонку.

  При особливо занедбаному стоматиті, лікування проводять в стаціонарі.

  Крім лікарських засобів, при стоматиті необхідно дотримуватися дієти. Слід уникати вживання фруктових соків, гострих або кислих і гарячих страв. Краще вживати ледь теплі, рідкі або напіврідкі продукти, наприклад, каші, пюре, йогурт або сир, тобто їжа повинна бути щадною для слизової рота.

  Лікування стоматиту лікарськими препаратами

  Серед медикаментозних засобів добре зарекомендували себе такі лікарські препарати.

  Розчин Люголя

  Це досить ефективний препарат, що володіє протизапальними властивостями, так як згубно діє на мікроби, що застосовується при захворюваннях горла, у тому числі і для позбавлення від стоматиту. Змочіть ватяний диск в розчині Люголя, і обробити всі уражені місця на слизовій оболонці. Часта обробка веде до швидкого одужання.

  Фукорцин

  Цілющий Фукорцин

  Результативним антисептичну і протигрибковою дією володіє Фукорцин. Він сприяє швидкому загоєнню виразок, знищення патогенних мікробів і грибів, але викликає відчуття печіння, і має протипоказання. Використовується тільки для зовнішнього використання. Змащувати слизову оболонку рота слід дуже акуратно, точечно розподіляючи засіб ватною паличкою на уражені ділянки, мінімально зачіпаючи здорові тканини, щоб не отримати роздратування і опіку. Дітям менше 1 року застосовувати не варто.

  Йодинол (синій йод)

  Є ефективним антисептиком. Успішно застосовують для лікування стоматиту. Знищує дріжджові і патогенні гриби, підходить і дорослим і дітям. Для приготування розчину йодинола, у склянку кип’яченої остиглої води капають препарат до появи темно-жовтого кольору. Для успішного лікування протягом тижня слід обробляти рот розчином йодинола. Дітям, які ще не навчилися робити полоскання, змащувати хворі місця ватним диском, змоченим в розчині.

  Зеленка

  Цим засобом лікують стоматит з 1917 року, коли виявили властивості зеленки і визнали її однією з найбільш швидкодіючих антисептиків. З допомогою зеленки ведуть дезінфекцію ранок. Досить змащувати ватяними паличками хворі ділянки 2-3 рази на добу.

  Ністатин

  Застосовують при лікуванні кандидозного стоматиту, так як ефективно бореться з грибками роду Candida. Використовують внутрішньо у формі таблеток, а ще тримають за щокою до повного розсмоктування. Важливо враховувати, що таблетки погано всмоктуються і діють місцево, тому їх необхідно розсмоктувати або тримати якомога довше в роті перед проковтуванням. Паралельно використовують нистатиновую мазь.

  Кандід

  Лікувальний препарат, який успішно бореться з різними видами грибів. Його також використовують при кандидозному стоматиті. Розчином змащується порожнину рота 2-3 рази в добу, поки повністю не очиститься.

  Флуконазол

  При кандидозному стоматиті сильне протигрибкову дію надає флуконазол. Його використовують по 100 мг на день протягом однієї або двох тижнів, результативний при різних формах захворювання.

  Лизобакт

  Використовують для дітей у віці старше 3 років, а також дорослих. Випускають в таблетках для розсмоктування. Їх успішно застосовують при стоматиті і простудних захворюваннях горла, завдяки відмінному лікувального протимікробній місцевим дії.

  Стрептоцид

  Володіє бактерицидними властивостями, вживають разжевыванием таблетки в порожнині рота, або у вигляді порошку прикладають ватяними паличками до язвочкам.

  Полоскання відварами протизапальних трав теж дає свій позитивний лікувальний ефект.

  У період загоєння ранок можна використовувати засоби, які прискорюють регенерацію тканин: обліпихова олія або Каротолин.

  Народні засоби для лікування стоматиту

  Полоскання харчовою содою

  Стоматит успішно лікується безліччю різноманітних засобів і відварів. Найстарішим і, мабуть, самим дієвим і безпечним способом боротьби зі стоматитом здавна був розчин соди.

  Сода завжди дивувала своїми антисептичними і спеціальними особливостями, полоскання розчином соди нешкідливо і безболісно. На 200 мл прокип’яченої води знадобиться 1-2 ч. л. харчової соди. Такий содовою водою потрібно полоскати ротову порожнину не менше 4 рази на день. У кого не спостерігається алергія на мед, можна провести більш смачну процедуру. Приготувати мазь з таких складових: 1 курячий білок, 1 ч. л. соняшникової олії, 1 ч. л. меду. Змащувати порожнину рота 2 рази на день.

  Рослин для лікування стоматиту, природа подарувала нам безліч, деякі з них ми розглянемо:

  • Шавлія. 40 г листя шавлії заварюють 200 мл кип’яченої води, і тримають на водяній бані, не даючи відвару закипати близько чверті години, дають охолонути, потім проціджують.
  • Календула. 2 ст. л. квіток календули запарити 200 мл окропу, тримати на водяній бані 15 хвилин, потім остудити до повного охолодження, процідити. Для дорослих можна застосувати спиртову настоянку календули, при цьому розбавляючи її перевареною водою, виходячи з пропорції 10 мл настойки на 200 мл води. Розчином обробити ротову порожнину.
  • Часник. Дорослим корисно з’їдати щодня по одному зубчику часнику, такий спосіб до того ж зміцнює ясна. Підійде використання часнику для лікування стоматиту. Надкушенный зубок часнику слід якомога довше протримати в роті. Хороший протимікробний і антивірусний ефект дає суміш роздавленого часнику з медом. 1 головку часнику подрібнити і змішати з 100 г меду. Змащувати такою маззю уражені місця кожні 2 години.
  • Полоскати рот відваром листків ожини: 2 ст. ложки чорноголова звичайної заварити окропом, варити 10 хвилин, проціджене засіб використовувати для полоскання.
  • 1 ст. ложки коренів перстачу залити холодною водою. На невеликому вогні дати покипіти під кришкою чверть години. Процідити половину відвару, випивати протягом дня невеликими дозами, а решту використовувати для полоскань.
  • 2 ст. ложки деревію висушеного насипати в емальований посуд і додати 400 мл води. Прокип’ятити на малому вогні при закритій кришці чверть години, потім такий же час дати настоятися, проціджений настій вживати для полоскань.
  • Добре нейтралізує поганий запах з рота, що виникає при стоматиті наступний настій. Взяти по 2 ст. ложки суниці і м’яти, залити 500 мл кип’ятку в термосі, на наступний ранок процідити. Ефект позбавлення від запаху гарантований.
  • 1 ст. л. вербейника звичайного залити склянкою води. На невеликому вогні кип’ятити чверть години. Після прибрати з вогню, процідити, полоскати рот відваром.
  • 100 г насіння кропиви змішати з 1 літром горілки. Протягом двох тижнів наполягати розчин у темряві, час від часу збовтуючи. Потім настій процідити, змащувати їм болючі місця.
  • 1 ч. л. звіробою на ніч залити в термосі 100 мл окропу. На наступний день процідити, невеликими дозами вжити протягом дня.
  • При стоматиті використовують сік свіжих зелених пагонів каланхое. Для цього свіжі пагони з листям витримують у холодильнику 7-10 днів, потім подрібнюють і віджимають сік. Змазують ясна і запалені ділянки слизової оболонки.
  • Ромашка. Настоєм з 1 ст. л. ромашки аптечної на 200 мл води полощуть зів при стоматиті та інших захворювань порожнини рота.
   40 р. ромашки аптечної заварити 1 літром окропу, 15 хвилин тримати на водяній бані, дати повністю охолонути, потім процідити і розбавити в настої 2 ст. л. меду.
  • Кора дуба. Відвар кори дуба застосовують для лікування ясен, при стоматиті, а також при будь-якому запаленні в зіві і глотці. Для цього 2 ст. л. подрібненої кори дуба заварюють склянкою окропу, протягом 10 хвилин кип’ятять, далі настоюють протягом 1 години.


  Важливо пам’ятати, що стоматит просто так не виникає. Необхідно ретельно дотримуватися дозування антибіотиків, гормональних засобів, дотримуватися санітарно-гігієнічний режим, своєчасно усувати запальні вогнища в організмі, особливо захворювання зубів. Для маленьких дітей захворювання може бути спровоковано мікротравмами слизової оболонки рота, особливо коли ріжуться зуби, адже в такому віці дитина тягне до рота все, до чого може дотягнутися або доповзти, тому дуже важливо стежити за чистотою цих предметів.