Як правильно приймати активоване вугілля: про що важливо знати

Незважаючи на велику кількість сучасних сорбентів активоване вугілля, як і раніше знаходиться в аптечці кожної сім’ї. Однак це універсальний засіб при інтоксикаціях має протипоказання і побічні ефекти.

Зміст:

 • 1 Показання та протипоказання
 • 2 Правила застосування при отруєнні
 • 3 Схуднення і активоване вугілля
  • 3.1 Варіант 1
  • 3.2 Варіант 2
  • 3.3 Варіант 3
 • 4 Відмінності білого вугілля від чорного

Показання та протипоказання

Як правильно приймати активоване вугілля: про що важливо знати

Традиційний активоване вугілля

Активоване вугілля — це справжнісінький вугілля, але пройшов ретельну обробку. Потрапляючи в організм, вугільні таблетки всмоктують шкідливі речовини за рахунок великої кількості мікроскопічних пір.

Активоване вугілля поглинає отрути, токсини тваринного і рослинного походження, снодійні речовини, синильну кислоту, солі важких металів, гази і алкалоїди. Цей багатофункціональний антидот застосовується в наступних випадках:

 • При отруєнні продуктами (інтоксикація несвіжими рибою або м’ясом, отруєння грибами, простроченими молочними продуктами).
 • При збої роботи органів травлення (пронос, підвищене газоутворення, диспепсія, зайва вироблення шлункового соку).
 • При отруєннях алкалоїдами (нікотин, стрихнін, морфін, кофеїн).
 • Під час інфекційних захворювань ШКТ (сальмонела, холера, черевний тиф, дизентерія).
 • При порушенні роботи печінки (гострий і хронічний гепатит, холецистит в хронічній формі, холецистопанкреатит).
 • Сорбент часто призначають для зменшення метеоризмов при підготовці до ендоскопії або рентген-діагностики. Активоване вугілля використовується при алергічних реакціях, дерматитах. Актуальним вважається вживання активованого вугілля для усунення наслідків хіміотерапії і променевого опромінення.

  Протипоказань для активованого вугілля небагато: він заборонений особам з виразкою шлунка, порушеннями слизової оболонки кишечника, кишкової атонії, при кровотечах. Препарат не рекомендується хворим, що страждають хронічними запорами. Не варто приймати ентеросорбент більше покладеної дозування — це може погіршити всмоктуваність корисних мікроелементів та вітамінів.

  При передозуванні лікарського засобу є ймовірність кишкової непрохідності, завороту кишок, сильної алергії і порушення роботи органів дихання.

  Правила застосування при отруєнні

  Як правильно приймати активоване вугілля: про що важливо знати

  Вугілля при отруєннях

  У застосуванні лікарського препарату є просто одне правило: 1 таблетка на 10 кг ваги. При появі нудоти, блювотних позивів, болі в шлунку рекомендується прийняти 3-4 таблетки. Обов’язково запивати вугілля великою кількістю води.

  Головне завдання активованого вугілля — допомога при отруєнні. Щоб визначити скільки таблеток потрібно випити, необхідно знати як правильно приймати активоване вугілля.

  Бажано вжити активоване вугілля не пізніше 12 годин після можливої інтоксикації. Якщо у людини сильна блювота, таблетки вугілля можна розтерти в порошок і використовувати для промивання шлунка (столова ложка порошку на літр води).

  Медикамент не поєднується з іншими сорбентами. Прийом додаткових коштів для інтоксикації не буде мати сенсу, оскільки вугілля почне поглинати і лікарський засіб.

  В інших випадках вугілля використовується:

  • В лікуванні алергії стандартний курс становить тричі в день від 2 до 4 таблеток не більше 14 днів.
  • При метеоризмах рекомендується вживати не більше 7 днів-по 1 таблетці 3 рази в день.
  • При захворюваннях, які супроводжуються гнильними процесами в кишечнику призначається тижневе застосування ліки:10 р. порошку тричі на добу.
  • Щоб позбутися від діареї необхідно пити по 3 таблетки 3 рази на добу до поліпшення стану.

  Активоване вугілля дозволений вагітним, дітям і матерям. Малюкам до двох років дозволяється вживати 2 таблетки на день (у формі порошку), 3-вічок дають до 4 таблеток на добу, після 6 років — 6 таблеток.

  Вугілля бажано пити на голодний шлунок. Різниця між таблеткою і прийомом їжі повинна бути близько 2 годин. Лікарі не рекомендують вживати чорний сорбент довше 4 днів (за винятком індивідуальних схем лікування конкретного хворого).

  Ліки абсорбує всі, тому при зберіганні вугілля не повинен стикатися з іншими препаратами або хімічними речовинами.

  Схуднення і активоване вугілля

  Як правильно приймати активоване вугілля: про що важливо знати

  Активоване вугілля для схуднення

  Якщо докласти зусиль, то з допомогою чорного сорбенту дійсно можна скинути пару зайвих кілограм. Безпосередньо таблетки не впливають на жирову тканину. Зате вугілля покращує роботу печінки за рахунок виведення з організму надлишків холестерину, покращує діяльність підшлункової залози і надниркових залоз.

  Головне завдання активованого вугілля при схудненні — позбавити тіло від зайвої рідини, прибрати набряки. Розроблено декілька схем, за якими людині пропонується схуднути:

  Варіант 1

  Протягом місяця потрібно приймати перед вечерею або обідом індивідуальне дозування. (Приклад: на 100 кг потрібно 10 таблеток одноразово).

  Варіант 2

  Пити по 2 таблетки препарату щоранку, запиваючи вугілля 200 мл води.

  Варіант 3

  У день слід випити 10 таблеток, які можна розділити на 3 рівні частини і випити за годину до їжі.

  Методика схуднення спрямована на нормалізацію роботи кишечника, яка порушена практично у всіх людей з ожирінням різного ступеня. Тому результат від такого очищення організму швидше позитивний. Але не варто забувати про абсорбуючих властивостей вугілля: його не можна приймати тривалий період.

  Автори способів схуднення за допомогою чорного вугілля радять проводити 10-дневние курси з перервою на 10 днів. Ще одним негативним ефектом такої «дієти» — запори. За відгуками тих, що худнуть, після закінчення курсу нерідко доводиться приймати проносні.
  Дієту на активованому вугіллі краще поєднувати з помірними фізичними навантаженнями і раціональним харчуванням: вага буде знижуватися набагато швидше.

  Відмінності білого вугілля від чорного

  Як правильно приймати активоване вугілля: про що важливо знати

  Білий вугілля

  Білий колір досягається за рахунок крохмалю: цим відрізняється білий вугілля від свого чорного аналога. В іншому характеристики препаратів ідентичні. Білий вугілля також призначений при детоксикації організму при гострих кишкових розладах, дерматитах і алергії. І все-таки відмінність між ними є:

  • У білого аналога немає побічного ефекту у вигляді закрепів, препарат стимулює перистальтику кишечника і прискорює виведення отруйних речовин.
  • Білий сорбент протипоказаний вагітним жінкам, при лактації та дітям молодше 14 років.
  • Дозування препарату значно менше, ніж у чорного: дозволено приймати до 4 р. на добу, оскільки 1 таблетка поглинає токсинів так, як 4 таблетки чорного вугілля.
  • Білий вугілля сприяє розщепленню поживних речовин.

  За допомогою профілактичного вживання білого вугілля можна позбутися від висипань на обличчі, особливо в області чола і підборіддя. Оскільки препарат покращує роботу кишечника, то в лікуванні прищів він буде більш доцільний, ніж чорний вугілля. Цінова політика у відношенні білого вугілля цілком доступна усім верствам населення.

  Великої різниці між двома лікарськими засобами не відзначається за винятком дозування таблеток і невеликого відмінності у протипоказання.

  При грамотному використанні активоване вугілля є першою допомогою при харчовому або алкогольному отруєнні. Однак, зловживаючи препаратом, можна заробити гіповітаміноз або непрохідність кишечника.