Як правильно використовувати антибіотики при гастриті

Для успішного лікування виразки шлунка і гастриту грамотно призначена схема прийому медикаментів підкріплюється відповідальним підходом пацієнта. Якщо при діагностиці даного захворювання виявлена бактерія хелікобактер пілорі, то антибіотики стануть необхідним і обов’язковим елементом комплексного впливу на усунення запалення слизової шлунка. Антибіотики при гастриті, так і при будь-яких захворюваннях приймати небезпечно, тому без висновку спеціаліста і призначення індивідуального дозування приймати їх небезпечно! Більш того, самолікування може призвести до виразки.

Зміст статті

 • Що таке антибіотики?
 • Які антибіотики зазвичай призначаються при гастриті?
 • Показання до обов’язкового призначенням

Що таке антибіотики?

Як правильно використовувати антибіотики при гастриті

У широкому сенсі це поєднання органічних речовин, основа яких може бути натуральної або напівсинтетичній. Спеціальні хімічні речовини, що виробляються живими організмами або природними речовинами, здатні пригнічувати активне розмноження мікробів і руйнувати їх клітини. Відкриття антибіотиків справило справжній фурор, а поява пеніциліну в часи Другої світової війни стало переломним моментом у боротьбі з бактеріями. З тих пір з’явилися тисячі препаратів, і кожен з них грає свою роль у лікуванні безлічі захворювань, що мають бактеріальну природу.

Які антибіотики зазвичай призначаються при гастриті?

Як правильно використовувати антибіотики при гастриті

Шкідлива бактерія, що провокує гастрит, має улюблене місце проживання – слизову шлунка.

Розвиток і посилення запальних процесів при цьому може привести до виразки 12-ти палої кишки. Курс бактеріальної терапії повинен бути пройдений під наглядом гастроентеролога, а конкретні ліки підбирається виходячи з клінічної ситуації з урахуванням індивідуального стану хворого і слизової його шлунку.

У список антибіотиків можуть входити 4 групи основних засобів, кожна з яких має певну основу:

 • Кларитроміцин (Клицид СР, Биноклар, Кларексид).
 • Омепразол (Омефез, Промез, Омез).
 • Амоксицилін (Амоксил, Амоксиклав, Амоксикар).
 • Нитромидазол (Метронідазол, Орнідазол).
 • Початок такої терапії було покладено Баррі Маршал, який брав участь у відкритті бактерії хелікобактер пілорі і довів високу ефективність прийому антибіотика Метронідазол. Саме з його допомогою вдалося домогтися повного знищення бактерії (ерадикації). На даний момент цього можна досягти, використовуючи кілька антибіотиків в правильному поєднанні.

  Метронідазол

  Як правильно використовувати антибіотики при гастриті

  Історично доведена дія, випробуваний на собі самим Баррі Маршал, на жаль, втратило свою величезну популярність при лікуванні гастритів і виразок у зв’язку з підвищенням стійкості до ліків бактерії. Проведені дослідження довели цю стійкість, 60% пацієнтів виявили резистентність до препарату метронідазол, що є суттєвим показником не в його користь. Тому препарат йде в комплексі з антибіотиком Амоксицилін.

  Метронідазол не призначають зазвичай більш ніж на місяць, а в процесі прийому можуть спостерігатися деякі побічні ефекти, які яскраво виражені при тривалому прийомі. В тому числі, існує обмеження в прийомі в першому триместрі вагітності чи при виявленні непереносимість. У таких випадках Метронідазол не рекомендується.

  Кларитроміцин (Коаліціада СР)

  Як правильно використовувати антибіотики при гастриті

  Одне з найбільш популярних засобів, використовуваних як зброї проти хелікобактер пілорі. Цей антибіотик має значним спектром дії, який часто підкріплюють антисекреторними препаратами для прискорення та підвищення ефективності очищення організму від бактерій. До речі, Кларитроміцин (Коаліціада СР) майже не викликає побічних дій у 98% пацієнтів. Коаліціада випускається в декількох варіантах:

  • Коаліціада і Коаліціада СР у формі таблеток.
  • Коаліціада у формі порошку для приготування суспензії.
  • Коаліціада у вигляді розчинної речовини для приготування розчину для інфузії.

  Форма випуску визначає основні характеристики препарату. Так, таблетки Коаліціада СР мають пролонговану дію, а Коаліціада – таблетки негайного вивільнення. Перевага Коаліціада СР у тривалому впливі, у тому числі на хелікобактер.

  Коаліціада СР повинен призначатися в суворій відповідності з ситуацією, оскільки він не завжди показаний. А у вигляді суспензії не тільки допоможе впоратися з бактерією, але і вважається хорошим профілактичним засобом виразки 12-ти палої кишки.

  Амоксицилін

  Як правильно використовувати антибіотики при гастриті

  Амоксицилін є антибіотиком з підвищеною стійкістю до кислот. Це напівсинтетичний препарат з вираженим бактерицидним ефектом. Спектр дії антибіотика Амоксицилін досить широкий, чутливість до нього проявляється з боку безлічі бактерій.

  Призначається Амоксицилін в парі з Метронідазолом, подвоюючи їх ефективність і знижуючи ймовірну стійкість бактерії. Такий симбіоз – одна з найбільш застосовуваних схем лікування гастриту і виразки шлунка, захворювань, викликаних хелікобактер пілорі.

  Показання до обов’язкового призначенням

  Кожна ситуація пацієнтів вимагає розробки стратегії лікування, але є випадки, коли працюють встановлені правила і ерадикаційної терапія призначається в обов’язковому порядку:

  • Виразка шлунка і 12-ти палої кишки
  • Генетична схильність до ракових пухлин даної області
  • Атрофічний гастрит (передраковий стан)
  • Функціональна диспепсія

  Антибіотики при гастриті кардинальна, але вимушена міра у процесі лікування. Розроблено безліч варіацій, наприклад, вищезгаданий Амоксицилін і Метронідазол.

  Схем лікування досить багато, якщо одна з них не спрацювала, то призначається наступна. Запалення слизової шлунка може стати відправною точкою розвитку інших захворювань. При появі характерних симптомів і болі в області шлунка не зволікайте зі зверненням до фахівця!