Як робити непрямий масаж серця: екстрене реанімування при зупинці серця

Непрямий масаж такого життєво важливого органа, як серце, здійснюється у випадках його зупинки у людини зважаючи біологічних збоїв у роботі організму або при одержанні травм унаслідок нещасних випадків. Повернути людини до життя після припинення функціонування серця можна максимум за 6 хвилин, саме тому не зайвим буде знати як правильно і при яких обставинах необхідно самостійно робити потерпілому екстрене реанімування.

Зміст:

 • 1 Суть самостійного серцево-легеневої реанімації
 • 2 Обов’язковість непрямого масажу серця
 • 3 Послідовність і комплексність непрямого масажу серця
 • 4 Особливості і відмінності серцево-легеневої реанімації у дітей, протипоказання
 • 5 Результативність проведення непрямого масажу
 • 6 Що неприпустимо при зовнішньому масажі серця

Суть самостійного серцево-легеневої реанімації

Як робити непрямий масаж серця: екстрене реанімування при зупинці серця

Реанімація серця

В разі зупинки серця і повного припинення дихання необхідно налагодити біологічний процес кровообігу і повітрообміну в організмі. Розташоване між рухомий грудиною і нерухомим хребтом серце періодично стискається, отримуючи потоки крові і виштовхуючи їх в судини. Саме ці скорочення відповідальні за нормалізацію кровообігу в організмі. Необхідність штучного заповнення легенів повітрям сторонньою людиною одночасно з непрямим масажем серця зумовлене необхідністю отримання легкими і серця повітряних потоків.

Таким чином, непрямий масаж серця (зовнішній) своєю метою має штучну імітацію функції кровообігу і дихання.

Обов’язковість непрямого масажу серця

Непрямий масаж серця обов’язковий при наступних ознаках відсутності активної роботи серця і легенів:

 • відсутність дихання
 • відсутність найменших проявів роботи пульсів
 • відсутність реакції зіниць на різкий яскраве світло
 • синюшність шкірних покривів
 • блідість обличчя

Серцева реанімація проводиться виключно в комплексі з штучним диханням, інакше зроблені спроби повернути людину до життя будуть безуспішні. Непрямий масаж серця проводиться за наявності хоча б однієї ознаки зупинки серця.

Послідовність і комплексність непрямого масажу серця

Комплекс заходів по нормалізації кровообігу з метою відновлення серцебиття і дихання, складається з двох основних частин:

 • підготовча
 • безпосередньо масаж
 • Підготовча частина передбачає грамотне становище потерпілого та особи, яка буде виконувати непрямий масаж. В першу чергу слід покласти на тверду поверхню потерпілого: для цього його необхідно перетягнути на асфальт або іншу тверду поверхню. Якщо ж такої можливості немає, можна підкласти дошку безпосередньо під грудну клітку для посилення площі дотику грудної клітини з опорою.

  Як робити непрямий масаж серця: екстрене реанімування при зупинці серця

  Як правильно робити масаж

  Голова реанімованого повинна бути закладена тому, для фіксації такого становища слід підкласти спеціальний валик або схожий на нього пристосування під шию.

  Це необхідно для проведення штучного дихання в перервах між сеансами масажу, щоб повітря, що вдихається, як можна глибше проникав у грудну клітку. Перед початком реанімуючих дій необхідно переконатися у відсутності сторонніх предметів у ротовій порожнині.

  Особа, що виконує непрямий масаж серця повинен знаходитися на колінах збоку потерпілого. Корпус тіла повинен бути трохи спрямований вперед таким чином, щоб при натисканні долонями на грудну область сила йшла від ваги всього тіла, а не тільки від рук.

  Безпосередньо непрямий масаж серця починається з запрокидування голови потерпілого злегка назад, потім при затиснутому носовому проході робляться вдихання в ротову порожнину 4-5 разів. Тільки після цього слід негайно провести 1 цикл натиску на грудну клітку в кількості 30 разів з частотою до 100 разів у хвилину. Далі слід повторити процедуру штучного дихання. Ці два основні дії чергуються між собою безперервно протягом 6-7 хвилин або до прибуття швидкої допомоги.

  Сила вдавлювання грудної клітки повинна бути прирівняна до глибини натиску до 5 см, навіть якщо під час реанімації потерпілого імовірно зламалося одне або кілька ребер – процедуру переривати категорично не можна.

  Важливо правильно вибрати необхідну область грудної клітини для непрямого масажу, а саме для натискання підстави долонь. Для цього необхідно від того місця де сходяться ребра піднятися вище до горла на 2-3 пальця. Можна вирахувати цю точку іншим способом:

  відстань від місця стику ключиці спереду і до стику ребер умовно ділиться на три частини, масаж проводиться на кордоні середньої нижньої третини. У чоловіків ця межа відповідає середній соскової лінії, на відміну від жінок.

  Від грамотно проведеної технічно реабілітації залежить результат всього процесу – запрацює знову серце або ж посилення кровотоку і кровообігу не зможе вплинути на нормалізацію роботи життєво важливих органів організму.

  Особливості і відмінності серцево-легеневої реанімації у дітей, протипоказання

  Техніка проведення даної процедури значно відрізняється у дітей грудного віку (до року) і у дітей дошкільнят. Відмінність безпосередньо в специфіці натискання на грудну клітку.

  Як робити непрямий масаж серця: екстрене реанімування при зупинці серця

  Масаж серця немовляти

  У грудников непрямий масаж серця здійснюється тільки двома пальцями: середнім і безіменним. Частота масажних натискань у грудних дітей має бути збільшена до 120 в хвилину. Причинами зупинки серця і дихання можуть послужити не тільки отримані травми або нещасний випадок. Серце у немовляти може зупинитися через вроджених захворювань або через синдрому раптової смерті. У дітей дошкільників у процесі серцевого реанімування бере участь підстава тільки однієї долоні.

  Для проведення непрямого масажу серця є протипоказання:

  • проникаюче поранення в серце
  • проникаюче поранення в легке
  • закрита або відкрита черепно-мозкова травма
  • абсолютна відсутність твердої поверхні
  • інші видимі рани, несумісні з проведенням екстреного реанімування

  Не знаючи правил проведення реанімації серця і легенів, а також наявних протипоказань можна погіршити ситуацію ще більше, не залишивши потерпілому шансів на порятунок.

  Результативність проведення непрямого масажу

  Про ефективність проведення серцево-легеневої реанімації можна судити по появі ознак життя потерпілого. Це відновлення пульсу, поява слабкого дихання або ж різкий глибокий подих, також з’являється реакція зіниць на різкий і яскраве світло, а саме їх звуження, надалі нормалізація і відновлення дихання, підвищення тиску, зникнення блідості і синюшності на руках і шиї.

  Закінчити непрямий масаж серця у випадку необхідності можна після промацування пульсу сонної артерії, однак, для стабілізації стану його можна проводити більш тривалий час.

  Фахівці та медики рекомендують не припиняти проведення реанімації потерпілого аж до приїзду швидкої допомоги, навіть за відсутності у нього ознак життя і поліпшення стану. Офіційний дозвіл на припинення проведення непрямого масажу серця може дати тільки кваліфікований лікар.

  Що неприпустимо при зовнішньому масажі серця

  Як робити непрямий масаж серця: екстрене реанімування при зупинці серця

  Як правильно зробити масаж

  Для досягнення виключної результативності непрямого масажу серця, а саме відновлення нормальної циркуляції крові та процесу повітрообміну, і приведення людини в тактильного відчуття шляхом точкового впливу на серце через грудну клітку, необхідно слідувати деяким простим рекомендаціям:

 • Діяти впевнено і спокійно, не метушитися.
 • Зважаючи невпевненості в собі не залишати потерпілого в небезпеці, а саме обов’язково проводити реанімаційні заходи.
 • Швидко та ретельно проводити підготовчі процедури, зокрема, звільнення ротової порожнини від сторонніх предметів, закидання голови в необхідне для штучного дихання, положення, звільнення грудної клітини від одягу, попередній огляд на виявлення проникаючих поранень.
 • Надмірно не закидати голову потерпілого назад, так як це може призвести до створення перешкод для вільного надходження повітря в легені.
 • Продовжувати реанімування серця і легенів постраждалого аж до приїзду лікарів або рятувальників.
 • Крім правил проведення непрямого масажу серця і специфіки поведінки в екстреній ситуації, не варто забувати і про заходи особистої гігієни: слід використовувати одноразові серветки або марлю під час штучного дихання (при наявності таких).

  Фраза «порятунок життя в наших руках» у випадках необхідності негайно виконати непрямий масаж серця постраждалій людині, що перебуває на межі життя і смерті, набуває прямий сенс. При проведенні цієї процедури важливо все: положення потерпілого і особливості його окремих частин тіла, положення особи, що виконують непрямий масаж серця, чіткість, розміреність своєчасність його дій і абсолютна впевненість у позитивному результаті.