Як розпізнати ознаки виразки шлунка і симптоми

Виразкові захворювання шлунка проявляється на тлі вже існуючого запального процесу, коли не проводилось лікування або хворий ігнорував заходи профілактики загострень. Виразка шлунка проявляє виражені симптоми, які відрізняються у кожного хворого, залежно від форми виразки і тривалості прогресування патології. Поставити діагноз виразка шлунка можна тільки після збору всіх ознак, клінічних проявів, а також інструментального дослідження. Перші ознаки виразки шлунка починаються з болю. Виражена болючість спостерігається у верхній абдомінальної частини вже на ранньому етапі розвитку захворювання. Характерними симптомами для виразки виступають болю на порожній шлунок і в нічний час.

Як розпізнати ознаки виразки шлунка і симптоми

Клінічний перебіг виразкової хвороби можна розпізнати за характером болю, суб’єктивних відчуттів хворого, погіршення загального самопочуття. Виразкові ураження шлунка протікає в хронічній формі, часто загострюється, а після медикаментозного лікування на час стихає.

Важливо в діагностиці виразки звернути увагу на перші симптоми цієї недуги, адже саме вони можуть розповісти про патологічний процес шлунка.

Зміст статті

 • Як виявляється виразка шлунка?
 • Супутні симптоми
 • Ускладнення та їх ознаки
 • Діагностичні ознаки виразки

Як виявляється виразка шлунка?

Клінічні симптоми виразкової хвороби проявляються в період загострення, частіше це весняно-осінній період, коли знижується імунний захист і все патології в організмі нагадують про себе неприємними симптомами. Тривалість рецидиву варіюється від місяця до півроку, і за цей час виразка може порушити функціонування всього шлунково-кишкового тракту, тому своєчасне виявлення симптомів є гарантією ефективного підтримання стану органів травлення.

Як розпізнати ознаки виразки шлунка і симптоми

Важливі ознаки патології в період загострення:

 • локалізовані болю при виразковій хворобі в районі верхній частині черева;
 • на пізньому етапі захворювання болі мають розмитий характер;
 • диспепсичні розлади: діарея, блювання з кров’ю або домішкою жовчі;
 • погіршується самопочуття хворого: з’являється головний біль, підвищена стомлюваність;
 • мозкові порушення: мігрень, загальмованість свідомості, апатичне стан, запаморочення;
 • печія, відрижка (спостерігається у половини хворих), неприємний запах з рота (галітоз).

Точно визначити розвиток виразкової хвороби самостійно складно, так як перераховані вище ознаки відносяться до неспецифічних симптомів і можуть супроводжувати будь-які інші патології шлунково-кишкового тракту.

Симптоми виразкової хвороби визначаються функціональними порушеннями органів травлення. Порушення кислотності, рефлюкс, зловживання алкоголем, прийом токсичних речовин, хронічне запалення – все це дає свої ознаки, і формують загальну клінічну картину захворювання.

Симптоми печії і відрижки при виразковій хворобі допомагають визначити недугу, якщо розвиваються протягом декількох годин після прийому їжі, і при цьому болючість після їжі відсутній. Залежно від того, які продукти приймає хворий, симптоми також відрізняються.

Визначити виразку можна шляхом спостереження за своїми відчуттями на голодний шлунок і при насиченні. Голод при виразковій хворобі завжди супроводжується вираженим болем, кисле середовище починає роз’їдати запалений виразковий ділянку, що і викликає цей симптом. Після насичення, кислота спрямована на розщеплення їжі, і тому біль на час стихає. Болючість проходить також після застосування антацидних препаратів Маалокс, Альмагель.

Як розпізнати ознаки виразки шлунка і симптоми

Якщо виразкові захворювання супроводжується запаленням, буде присутня підвищена температура при виразці шлунка в межах 38-39 градусів. На тлі підвищення температури, а також інтоксикації організму хворого пропадає апетит, що тільки посилює біль і постійний дискомфорт. У такому випадку лікар призначає дієтичне харчування, що припускає частий прийом їжі, але невеликими порціями і в подрібненому вигляді. У гострий напад виразкової хвороби можна спостерігати посилення симптоматичного комплексу, біль особливо яскраво проявляється в нічний час, хворий скаржиться на відчуття переповненого шлунка і дискомфорт у всій черевної порожнини.

Супутні симптоми

Виразка шлунка рідко перебігає самостійно, частіше діагностується виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, але симптоми при цьому залишаються аналогічними. Порушення функціонування кишечника дає симптоми диспепсії, хворий практично не розлучається з постійною діареєю, рідше трапляються запори, залежно від того, яким лікування та харчування дотримується хворий.

Супутні симптоми виразкової хвороби шлунка:

 • прогресивне зниження ваги на тлі погіршення апетиту;
 • після прийому їжі біль стихає, але дискомфорт тільки посилюється;
 • характерна «кинджальний» біль;
 • анемічний синдром, уповільнений пульс, порушення дихання;
 • тахікардія, підвищене потовиділення, холодний піт.

Напад нудоти завжди супроводжується блювотою, а в разі ускладнень виразки (перфорації) починається шлункова кровотеча і з блювотними масами виділяється кров.

Важливо! Виражена симптоматика виразки спостерігається не у всіх пацієнтів. В окремих випадках захворювання протікає абсолютно безсимптомно, що дуже небезпечно ризиком ускладнень і переходу патології в злоякісний процес. Гострий напад виразки можна відразу виявити і почати лікування, але приховане захворювання можна виявити лише після проходження рентгенографічної діагностики та ультразвукового дослідження.

Як розпізнати ознаки виразки шлунка і симптоми

Симптоми, які проявляються в разі ігнорування лікування виразки на ранній стадії:

 • постійний біль на голодний і повний шлунок;
 • спазм стінок шлунка, складність проходження їжі, її зворотний заброс в стравохід;
 • поява отворів на стінці виразки, що призводить до виходу вмісту шлунка в черевну порожнину (гострий напад перитоніту);
 • анемічний синдром, втрата свідомості, больовий шок;
 • непрохідність кишечнику, рефлюкс гастрит.

Крім основних симптомів важливо своєчасно визначити та ознаки ускладнень виразкової хвороби.

Ускладнення та їх ознаки

 • Перфорація виразки супроводжується тимчасовим полегшенням стану хворого, болючість на час проходить, проходить напруга, але це помилкове полегшення, насправді розвивається інтоксикація.
 • Абсцес – починається скупчення гнійного вмісту в шлунку.
 • Кровотеча – шлунковий крововилив проявляється сильним болем, блюванням з кров’ю, кров також спостерігається в калових масах. Це ускладнення потребує негайного хірургічного лікування.
 • Пенетрація виразкового ураження – процес проростання виразки на прилеглі ділянки. Це підшлункова залоза, печінка, малий сальник, жовчний міхур, кишечник.
 • Стеноз воротаря (м’язового сфінктера) починається поступово, порушується моторика кишечнику, болю знаходять тупий характер, хворий скаржиться на відчуття тяжкості і розтягування в епігастральній області. Це ускладнення призводить до сильного схудненню і слабкості хворого.
 • Пенетрація

  Пенетрація виразки має три ступеня вираженості. На першій стадії проростання формується каллезная виразка і починається перипроцесс. Для другої стадії характерно проростання поразки на дванадцятипалу кишку, між нею і шлунком формується спайка. Третя стадія найбільш небезпечна, виразка переходить на інші паренхіматозні органи, утворюються нориці.

  Ступені стенозу та його ознаки

 • Ступінь компенсації – стан залишається стабільним, рентгенологічна діагностика показує знижений показник евакуації шлунка.
 • Ступінь субкомпенсації – стан хворого погіршується, підвищується стомлюваність, відбувається різке схуднення через зневоднення на фоні блювання.
 • Ступінь декомпенсації – сильне погіршення самопочуття, зневоднення, моторика шлунка знижена, спостерігається гіпохлоремія, евакуація барію сповільнена на більш ніж 12 годин.
 • Найбільш серйозним ускладненням виразки шлунка є малігнізація – перехід захворювання в злоякісне протягом. До переходу виразки в раковий процес схили люди з генетичною схильністю до онкології, які страждають алкоголізмом, а також курці з великим стажем.

  Діагностичні ознаки виразки

  Дослідження виразки включає ультразвукову діагностику, рентгенографію, гістологічний аналіз тканин, а також загальний аналіз крові, сечі і калу. На ультразвукової діагностики можна визначити межі і чітку локалізацію виразкового ураження, побачити перфорацію і інші ускладнення.

  Як розпізнати ознаки виразки шлунка і симптоми

  Підтвердити діагноз дозволяє езофагогастродуоденоскопія або гастроскопія. Цей діагностичний метод передбачає дослідження стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки шляхом введення гнучкого ендоскопа через ротову порожнину. Метод дозволяє оцінити стан слизової оболонки шлунка і кишки, взяти матеріал для дослідження, поставити точний діагноз і визначити варіанти лікування.