Як швидко вилікувати опік: перевірені поради

Про те, як швидко вилікувати опік, доводилося задуматися практично кожній людині. Навіть при відсутності надзвичайних ситуацій у світі щохвилини одна людина отримує опікову травму. Більше двох третин випадків відбувається в побуті.

Зміст:

 • 1 Які існують види опіків?
 • 2 Методи лікування
 • 3 Що робити при опіку окропом?
 • 4 Помилки надання першої допомоги

Які існують види опіків?

При опіку відбувається коагуляція білків, з яких складаються тканини, що призводить до їх загибелі (некрозу).

Як швидко вилікувати опік: перевірені поради

Опіки класифікують за різними ознаками

Опіки класифікують залежно від:

 • вражаючого фактора (термічні, хімічні, променеві, електричні);
 • площі ураження – обмеженою або зачіпає великі поверхні;
 • глибини – поверхневі або глибокі;

характеристик уражених тканин (рівномірності або очаговости, утворення струпа, сухого або вологого некрозу).

Розпізнавання ступеня опіку проводиться за такими ознаками:

 • почервоніння і припухлість шкіри – 1 ступінь;
 • поява бульбашок – 2 ступінь;
 • кровотеча при 3-а ступеня або омертвіння шкіри і судин при 3-б ступеня;
 • обвуглювання – 4 ступінь.

Серед найбільш часто зустрічаються побутових опіків можна виділити термічні, що походять від дії:

 • полум’я;
 • окропу або пара;
 • розжареного жиру;
 • гарячих предметів.

На жаль, нерідкі випадки опіку ротової порожнини і стравоходу при проковтуванні оцтової есенції або рідких засобів побутової хімії, тобто кислот або лугів. Особливо непробачно, якщо через недбальство дорослих страждають маленькі діти.

Лікуванням тяжких опіків займаються в спеціалізованих комбустіологічних центрах, в хірургічних відділеннях.

Методи лікування

Чимало страждань влітку можуть принести сонячні опіки, особливо для людей зі світлою чутливою шкірою.
Позасмагавши або скупавшись в полуденний час, до вечора можна не тільки відчути печіння, але і покритися наповненими рідиною пухирями. А потім провести залишок відпустки, сховавшись від сонця і знімаючи клапті відмерлої шкіри.

Чи можна цього уникнути, навіть якщо сонячний опік стався? Звичайно, адже відомі безліч способів – від «бабусиних» з прикладанням сирої тертої картоплі або змазування сметаною до використання сучасних компактних упаковок з коштами, які приносять полегшення болю, зменшення запалення і швидке відновлення.

Як швидко вилікувати опік: перевірені поради

Легкий сонячний опік не небезпечний

У легких випадках може допомогти засіб з ментолом або просто вологий рушник, яке слід час від часу перевертати прохолодною стороною. Важливо тільки при цьому не перебувати на протязі, так як при перегріві імунітет ослаблений, і легко підхопити застуду.

Вдома, на дачі, в автомобілі, на відпочинку необхідно мати засоби першої допомоги при опіках. Це можуть бути спреї, мазі, гелі, серветки, що дозволяють обробити обпалену сонцем шкіру, зняти жар, зменшити біль і прискорити загоєння.

Непогано загоюють засоби, що містять пантенол. Якщо це піна з балончика, до її недоліків можна віднести те, що вона бруднить, розтікається, залишає відчуття жару під нею.

Порівнюючи випробувані засоби, якщо ще не утворилися бульбашки, можна порекомендувати емульсію касторової олії Рициниол. Тюбика об’ємом 15 або 30 мл вистачить на весь відпустку. Емульсія складається з жирних кислот, родинних клітин епітелію, вона розтікається тонким шаром по поверхні, вбирається, захищає і дезінфікує, але не перешкоджає шкірному диханню.

Дуже важлива властивість емульсії – знеболення. Через 10-15 хвилин біль і печіння повністю проходять, а пухирі не утворюються.

Єдиною проблемою у використанні цього препарату є необхідність щільно закручувати кришку тюбика-крапельниці, щоб масляне засіб не розтеклася.

Також швидко загоює і знеболює хітозановий гель з сріблом із серії Васна з добавками або без них. Він утворює дихаючу плівку, яка трохи стягує шкіру. Якщо упаковка без дозатора, брати гель потрібно тільки чистою ложечкою або шпателем і рівномірно наносити тонким шаром на обпалену поверхню. При лікуванні сонячних опіків гель можна застосовувати разом з маслом або жирним кремом. Недоліком гелю є те, що він повинен зберігатися в холодильнику і в поїздці може втратити властивості.

Своєчасне застосування цих засобів допоможе уникнути ускладнень і не зіпсувати відпочинок. Сонячний опік в поєднанні з тепловим ударом становить небезпеку для здоров’я і може потребувати медичної допомоги.

При опіках відбувається значна втрата рідини. Не потрібно забувати у спеку пити достатню кількість чистої води.

Про лікування сонячного опіку дізнайтеся з запропонованого відео.

Що робити при опіку окропом?

Від опіку окропом застрахуватися важко. Це може стати не тільки результатом чужій чи власній необережність при поводженні з каструлею або чайником, але і в лазні, при прориві опалювальної системи, поломки крана гарячого водопостачання, радіатора автомобіля.

Зазвичай окріп або гарячий пар утворюють обширні рівномірні поверхневі опіки, результатом яких стає спочатку сильний біль, а потім — вологий некроз. Тяжкість стану залежить від глибини і площі обпаленої поверхні. Потерпілий може відчувати сильний больовий шок.

Як швидко вилікувати опік: перевірені поради

Ступінь опіку визначається за правилом долоні

Корисно знати, що для вимірювання опіку існує «правило долоні». Площа, що закривається долонею, прийнято вважати за 1% поверхні тіла людини. Навіть поверхневі опіки більше 10% поверхні лікують в умовах стаціонару, тому що велика площа некрозу тканин веде до інтоксикації продуктами розпаду, порушення водного та електролітного балансу, діяльності судин, внутрішніх органів, зокрема нирок. Опік до 5% відносять до легкого ступеня.

При невеликій поверхні опіку окропом спочатку потрібно кілька хвилин, охолоджувати шкіру під струменем прохолодної води. Це допомагає зменшити біль.

Утворився при опіку міхур не розкривають. Лопнув пухир потрібно обробити по краях розчином дезінфікуючого засобу (фурацилін, риванол та ін). Від забруднення пошкоджену поверхню потрібно захистити вологою стерильною пов’язкою, серветкою, наприклад, із засобом Эплан.

Подальше лікування складається:

 • у знеболенні;
 • зменшення набряку та запалення;
 • недопущення занесення інфекції в місці пошкодження.

Сучасна фармацевтика пропонують багато засобів першої допомоги при опіках, які повинні бути в будь-якій домашній аптечці. Деякі з них повинні зберігатися в холодильнику.

Приємним відмінністю нових препаратів є комплексність: хороший знеболюючий ефект поєднується з лікувальним дією і утворенням захисної дихаючої поверхні.

Їх використання дозволяє обійтися без пов’язок, якщо є можливість залишатися на час лікування вдома. При виході на вулицю, на роботу місце опіку треба захистити стерильним матеріалом. Зняття пов’язки зазвичай дуже болісно.

Попередньо її слід змочити одним з дезінфікуючих розчинів. Можна використовувати розчин новокаїну.
Опіки, отримані дитиною, важко переживаються всією родиною. Можна бути спокійніше, якщо в будинку є Рициниол або Васна. Ці кошти значно полегшують страждання і прискорюють загоєння. Через кілька хвилин біль проходить, і можна продовжувати звичайне життя.

Рициниолом відмінно і безболісно отмачиваются пов’язки. Якщо його застосували не відразу, і на місці опіку утворився грубий струп, цей препарат розм’якшить його, прискорить відторгнення. Регенерація епітелію, утворення нової рожевої шкіри пройде набагато швидше і без рубців.

Будь-які інші олійні форми, наприклад, обліпихова олія, не можна застосовувати відразу після опіку. Вони знадобляться на наступному етапі, коли відбудеться формування первинного шару шкіри. Це допоможе уникнути неприємних відчуттів стягання і свербіння.

Знаючи про існування сучасних засобів допомоги при опіках, що застосовуються в хірургічних кабінетах поліклінік процедури можна зарахувати до надзвичайно болючим і навіть жорстоким.

Помилки надання першої допомоги

Ситуації, в яких можна отримати опік, часом викликають стрес і паніку. Тому дії людей, які надають першу допомогу, не завжди адекватні і можуть нашкодити потерпілому.

Як швидко вилікувати опік: перевірені поради

Існує багато сумнівних рецептів лікування опіків

Засоби масової інформації пропонують чимало рецептів лікування опіків. Деякі з них можна зарахувати до варварським.

Не можна:

 • застосовувати примочки зі спиртовмісними рідинами;
 • змащувати місце опіку жиром, яєчним білком, мазями, косметичним кремом або піною (утворюється щільна плівка перешкоджає теплообміну, опік поширюється вглиб);
 • розкривати міхури у непристосованих умовах;
 • віддирати клапті одягу від місця опіку.

Прикладати холод краще через чисту пов’язку. Необхідно захистити обпалену поверхню від забруднень, інакше розвинеться нагноєння.

Якщо площа опіку можна оцінити відразу, про глибину судити не можна, а вона може виявитися значною. Тому краще переоцінити тяжкість травми, ніж недооцінити її і звернутися за допомогою.

Опіковий шок – грізне ускладнення. Потерпілого не можна залишати без нагляду, тому що його стан може погіршитися.

Все в житті передбачити неможливо, але мати під рукою засоби першої допомоги при опіках необхідно. В екстреній ситуації вони допоможуть заощадити час і, можливо, навіть зберегти життя. Описані препарати можна придбати практично в будь-якому місті, замовити в інтернет-магазині. Їх вартість невелика, а своєчасність застосування дозволить уникнути багатьох проблем і болю.