Як вилікувати герпес генітальний та як його попередити?

Вірус герпесу вражає статеві орнаны сечостатевої системи приблизно половини дорослого населення у віці після 40 років. Патологія відноситься до категорії інфекційних і часто протікає практично безсимптомно, що ускладнює діагностику, правильну постановку діагнозу і своєчасне лікування. Саме ця причина високих показників інтенсивності захворюваності є основною. Розквіт епідеміологічної ситуації та розповсюдження генітального герпесу припадає на початок 70 років, які ознаменували собою розпал сексуальної революції.

Зміст:

 • 1 Основні типи і форми генітального герпесу
 • 2 Причини розвитку та шляхи зараження
 • 3 Симптоматика і специфічні прояви захворювання
  • 3.1 Загальні прояви генітального герпесу
  • 3.2 Симптоми у жінок
  • 3.3 Ознаки у чоловіків
 • 4 Діагностика і методи лікування статевого герпесу

Основні типи та форми генітального герпесу

Герпес генітальних органів класифікується як інфекційне захворювання, спровоковане вірусом герпесу. Піддаються зараженню шкірні покриви, а також слизові оболонки, зокрема, органів, що належать до сечостатевій системі. Шлях передачі патології від носія до здоровій людині — статевий контакт з ним.

Як вилікувати герпес генітальний та як його попередити?

Вірус герпесу може жити в організмі людини дуже довго

Вірус, потрапляючи одні раз в організм, залишається там довічно, досить часто рецидивує. Статевий герпес може вражати практично всі органи і частини сечостатевої системи людини.

У медичній практиці виділяється два основних типи вірусу, а також змішаний тип. Вірус першого типу спостерігається у 20% пацієнтів з даною патологією. Йому властиво вражати переважно слизову носоглотки, очей, а також шкірні покриви губ.

Близько 80% пацієнтів є носіями так званого статевого герпесу 2 типу, якому властиве вражати слизові органів сечостатевої системи. Цей тип герпесу називається статевим або генітальним. Також герпетичну інфекцію можна класифікувати на первинну і рецидивуючу.

Зараження 1 типом статевого герпесу відбувається переважно ще в дитинстві. Джерелом зараження може стати будь-який контакт з носієм, наприклад, звичайний поцілунок або через предмети із зразками слини зараженої людини, включаючи посуд. При висиханні слини вірус герпесу гине.

Після первинного інфікування герпетичних вірусом приблизно на 2-4 день в області статевих органів утворюються специфічні висипання, які незабаром розкриваються, а на їх тлі з’являються ерозійні освіти, специфічні виразки. Для чоловіків більш характерним місцем локалізації висипань є область крайньої плоті, іноді – головка і тіло члена, а також мошонка. У пацієнтів-жінок специфічні бульбашки проявляються також на статевих органах, зокрема на статевих губах, піхві або в області промежини.

При відсутності професійного та своєчасного лікування хворих з первинним статевого герпесом майже у третини пацієнтів спостерігається розвиток рецидивуючої форми, з характерним важким перебігом.

Зараження рецидивуючою формою патології відбувається переважно вже після досягнення статевої зрілості і початку статевого життя в момент тісного контакту з інфікованим партнером. У багатьох людей захворювання протікає безсимптомно, і вони можуть навіть не підозрювати, що є його носіями, інфікуючи інших людей.

Рецидивуюча форма статевого герпесу може протікати з типовими специфічними проявами, а також з атиповими симптомами. У першому випадку мова йде про звичному місці локалізації захворювання слизової статевих органів, а також характерних для патології симптомах – свербінні і палінні, що супроводжується бульбашкових висипань.

Що стосується атипового перебігу рецидивуючого герпесу, то його діагностика буває скрутна.

Захворювання може протікати з характерною об’єктивною симптоматикою, проявами запального процесу в осередках інфікування або в окремих її компонентах. Також така форма може клінічно протікати малосимптомно. Частіше ця форма характерна для жінок.

Загострення рецидивуючої форми герпесу відбувається щорічно до 6 і більше разів. Знизити кількість рецидивів можна лише при кваліфікованому лікуванні.

Більш детальну інформацію про генительном герпесі дізнайтеся з цього відеоматеріалу.

Причини розвитку та шляхи зараження

Правильно визначити, як вилікувати герпес генітальний, причини та стадії його розвитку зможе тільки кваліфікований фахівець. Передається вірус при інтимному контакті з партнером-носієм. Що стосується дітей, то вони можуть отримати інфекцію від інфікованої матері при проходженні по родових шляхах. Дуже в рідкісних випадках зараження відбувається контагиозне, наприклад, через накопичений вірус на унітазі.

Як вилікувати герпес генітальний та як його попередити?

Герпес передається декількома шляхами

Якщо згрупувати всі шляхи передачі захворювання, то можна виділити основні:

 • при статевому контакті з хворою людиною в стадії вираженої симптоматики і при її відсутності, коли людина є лише носієм інфекції;
 • при генитально-оральному контакті з хворою людиною;
 • самозараження з перенесенням вірусу герпесу з вогнища інфікування на здорові частини тіла;
 • під час вагітності та при пологах, коли відбувається інфікування хворою матір’ю дитини;
 • побутовим способом при взаємодії зі слиною хворої людини, в якій сконцентрований вірус герпесу.

Коли людина заразилася вірусом герпесу, він стає небезпечним і для інших людей, так як є джерелом зараження. При супроводі захворювання клінічними ознаками вірус герпесу виділяється приблизно на 8-9 день після появи симптоматики.

При безсимптомному перебігу захворювання виділення вірусу з організму інфікованої людини відбувається протягом усього його життя і може тривати протягом 1-2 діб.

Таким чином, систематичне обстеження у спеціаліста на предмет виявлення вірусу герпесу повинно проводитися не рідше 2 разів на рік. Це дозволить пройти своєчасне лікування і не стати джерелом зараження для здорових людей.

Симптоматика і специфічні прояви захворювання

Найчастіше статевий герпес може протікати абсолютно безсимптомно. За статистикою саме така форма складає до 80% всіх випадків. Найчастіше такий перебіг інфекції відбувається у жінок, які стають джерелом зараження, навіть не здогадуючись про своє захворювання.

У інших пацієнтів з герпесом симптоматика може з’являтися періодично. Зазвичай настають такі періоди, коли ослаблена імунна система на тлі перенесених захворювань або стресів.

У всіх інших випадках хвороба протікає зі специфічною симптоматикою. При цьому інкубаційний період становить близько 4 днів, але може тривати і до 26 днів.

Загальні прояви генітального герпесу

Серед загальних симптомів герпесу, характерних для пацієнтів обох статей, можна відзначити:

 • підвищення температури, хворобливі відчуття в м’язах, нудоту, напади головного болю;
 • болі з локалізацією в область живота, спровоковані збільшенням лімфовузлів;
 • збільшення і запалення пахових лімфовузлів, їх болючість.

Симптоми у жінок

Як вилікувати герпес генітальний та як його попередити?

У жінок симптоми яскраво проявляються

У пацієнтів-жінок захворювання протікає з яскравим проявом місцевої симптоматики. Слизова оболонка уражених статевих органів і сечовипускального каналу червоніє і набрякає. На ній з’являються специфічні влучні бульбашки з водянистим вмістом.

Їх поява супроводжується печінням і больовими відчуттями. Через деякий час пухирці лопаються, утворюючи специфічні виразки та ерозії, які заживають досить тривалий час, від 2 до 4 тижнів.

Коли герпес вражає сечовий міхур і сечівник, спостерігаються різі при сечовипусканні, а частота позивів до сечовипускання збільшується. Досить часто може розвиватися герпетичний цистит, який характеризується появою больових відчуттів в кінці процесу сечовипускання, а також хворобливістю сечового міхура і наявністю домішки крові в сечі. У більшості пацієнтів жіночої статі інфікування сечостатевої системи є єдиним проявом генітального герпесу.

При ураженні герпетичних вірусом анальної області та прямої кишки можуть з’являтися специфічні тріщини та свербіж анального отвору. Інфекція може вражати гемороїдальні вузли.

У хворих жінок герпетичний вірус може бути наслідком таких серйозних патологій як лейкоплакія шийки матки, кольпіту, ендометриту, сальпінгоофориту, раку шийки матки та інших хвороб органів малого тазу.

Ознаки у чоловіків

Генітальний герпес у пацієнтів-чоловіків проявляється у вигляді появи характерних бульбашок, місцем локалізації яких є головка статевого члена, область крайньої плоті, мошонка, область навколо анального отвору. Сьогодні є досить мізерні дані щодо того, які захворювання сечостатевої системи у чоловіків можуть бути спровоковані вірусом герпесу.

Як вилікувати герпес генітальний та як його попередити?

Чоловік скаржаться на відчуття печіння

При виникненні герпесу уретри пацієнти скаржаться на відчуття печіння, болі і різі при акті сечовипускання. Часто в патологічний процес втягується (у вигляді близького розташування) і передміхурова залоза, що спричиняє розвиток простатиту або уретриту герпетичного напрямку.

Якщо герпес вражає сечовий міхур у чоловіків, є симптоми гострого циститу з характерними болями при акті сечовипускання, гематурією. Має місце розлад сечовипускання, включаючи зміну кількості сечі, струмені і частоти позивів до сечовипускання.

При ураженні статевим герпесом прямої кишки (ампули) і анального отвору у пацієнтів-чоловіків найчастіше мають місце рецидивуючі тріщини і дрібні ерозійні освіти. В області сфінктера присутнє відчуття печіння, часом досить сильний свербіж і біль. Акти дефекації можуть проходити з кровотечами. Висипання можуть також викликати відчуття розпирання в області сігми, а також метеоризм. Це свідчить про подразнення нервових закінчень в області тазу.

Часто рецидивуючі форми генітального герпесу багато намагаються лікувати самостійно.

Однак, щоб уникнути небажаних наслідків доцільно звернення за кваліфікованою допомогою, особливо якщо мають місце наступні симптоми:

 • блювотні рефлекси;
 • інтенсивні головні болі з м’язовою напругою в потиличній області;
 • запаморочення та сплутаність свідомості;
 • висока температура, що супроводжується ознобом і загальною слабкістю;
 • судоми;
 • втрата нюху або зміна відчуття звичних запахів і смаків;
 • сильні болі в суглобах.

При даних проявах пацієнти потребують кваліфікованого обстеження і невідкладного лікування. Тільки в умовах госпіталізації та адекватного лікування можна уникнути багатьох серйозних наслідків інфекції.

Діагностика і методи лікування статевого герпесу

Як вилікувати герпес генітальний та як його попередити?

При підозрі на герпес потрібно пройти ретельний огляд

Пацієнти з підозрою на статевий герпес проходять ретельний огляд у фахівця зі збором анамнезу, візуальним оглядом області статевих органів і анального отвору. Також в даному випадку призначається ряд специфічних аналізів на виявлення інфекції.

До лабораторних досліджень належить загальний аналіз крові і сечі, бактеріологічний посів, аналіз ПЛР. За допомогою діагностичних заходів можна з високою точністю визначити збудника захворювання.

Що стосується лікування статевого герпесу, то воно може затягнутися на досить тривалий час і вимагати значних зусиль. Основна мета терапії при герпесі – зупинити його розмноження і підвищити природні захисні функції організму пацієнта. Для лікування доцільно комплексне призначення противірусних препаратів, мазей місцевої дії, імуностимуляторів, а також інших загальнозміцнюючих препаратів.

Серед найбільш ефективних і поширених препаратів для лікування генітального герпесу можна відзначити валацикловір, фамцикловір, пенцикловир, ацикловір.

Самі пацієнти також можуть приймати активну участь у лікуванні герпесу статевих органів, використовуючи народні методи. Полегшити свій стан можна за допомогою теплих ванночок, сольових компресів. Область зовнішніх статевих органів необхідно утримувати в чистоті та сухості. Будь-які лікувальні заходи в домашніх умовах повинні бути узгоджені з лікарем.