Як вилікувати закладеність носа без нежиті?

Закладеність носа – вкрай неприємний симптом, адже він заважає вільно дихати і жити нормально. Часто це прояв супроводжується утворенням слизу, але так буває не завжди. А якими можуть бути причини і лікування закладеності носа без нежиті?

Як вилікувати закладеність носа без нежиті?Огляд причин закладеності носа без нежиті, методи лікування

Зміст

 • 1 Суть проблеми
 • 2 Симптоми
 • 3 Причини
 • 4 Як лікувати?

Суть проблеми

Чому виникає закладеність носа? Вона пов’язана з набряком тканин і розширенням судин. Зазвичай такі зміни є наслідком будь-яких патологічних процесів. Іноді до закладеності приєднується виділення слизу, але у деяких цей симптом спостерігається без нежиті.

Симптоми

Основним симптомом є, звичайно, безпосередньо закладеність носа. Але так як вона може приводити до постійного дефіциту кисню, то нерідко виникають і деякі інші пов’язані з гіпоксією прояви, наприклад, головні болі, підвищена стомлюваність, запаморочення, зниження працездатності, сонливість та інші подібні.

Причини

Причини закладеності носа без нежиті можуть бути різними:

 • Інфекційний риніт. Як правило, при такому захворюванні активно виділяється слиз (тобто соплі), але в перші дні розвитку вона може не виходити. Так що якщо на наступний день ринорея (тобто нежить) все ж з’явиться, ймовірно, в слизові оболонки носових пазух вторглися патогенні мікроорганізми (наприклад, грибки, віруси, найпростіші паразити, бактерії), і ваш організм намагається від них звільнитися, виводячи разом із слизом.
 • Алергічний риніт. Якщо слизові оболонки носових пазух потрапляють алергени, то організм реагує на це виділенням гістамінів, які провокують запалення і набряклість тканин. Найчастіше алергія супроводжується відділенням слизу, але може протікати і без нежиті.
 • Вазомоторний риніт. Таке захворювання обумовлена порушеннями нервово-рефлекторних механізмах реагування слизової на зовнішні дратівливі впливу. У підсумку оболонки не можуть давати адекватну відповідь і набрякають. В основі проблеми зазвичай лежать порушення роботи вегетативної нервової системи, але точні причини невідомі.
 • Поліпи в порожнині носа. Вони можуть повністю або частково перекривати носові проходи і, таким чином, порушувати природні процеси дихання, не провокуючи при цьому виділення слизу.
 • Аденоїдит – розростання аденоїдних тканин. Таке захворювання часто діагностується у дітей і може сильно порушувати носове дихання, що проявляється у вигляді закладеності носа. Але нежитю немає, адже слизові пазух жодним чином не дратуються і в процес не втягуються.
 • Різні травми носа, причому як прості, так і складні. Наприклад, навіть банальна подряпина або садно на слизовій оболонці може викликати її набряк і, як наслідок, закладеність. Більш складний варіант – викривлення носової перегородки, воно теж значно порушує процеси нормального носового дихання.
 • Надмірно сухе або забруднене повітря. З-за таких негативних факторів слизові можуть пересихати, дратуватися, запалюватися і набрякати, причому все це іноді відбувається без нежиті.
 • Прийом певних лікарських засобів. Деякі з них викликають розширення судин, в тому числі і розташованих в носі. І з-за цього може розвиватися закладення. Але вона припиниться після відміни медикаментозного засобу.
 • Зловживання алкоголем. Така шкідлива звичка теж може провокувати розширення судин.
 • Сторонні тіла в носі. Ця причина найбільш поширена серед дітей, яким властиво вивчати своє тіло і засовувати в отвори різні предмети.
 • Вагітність. Так, симптом часто зустрічається серед майбутніх мам і безслідно зникає після пологів.

Як вилікувати закладеність носа без нежиті?

Як лікувати?

Лікування закладеності носа має бути спрямоване, насамперед, на усунення причин виникнення такого симптому. Напрямки терапії можуть бути наступними:

 • Лікування алергії полягає у виключенні будь-яких контактів з потенційними алергенами. Але так як можливо це далеко не завжди, то багатьом алергікам призначаються антигістамінні препарати, що усувають основні симптоми реакцій, в тому числі і закладеність носа.
 • Лікування може включати й так звані ” відволікаючі процедури, засновані на звуженні судин за рахунок стимуляції припливу крові до іншим частинам тіла (відповідно, вона йде з судин носа, і вони звужуються). Це можуть бути гарячі ванночки для ніг, носіння вовняних шкарпеток (для посилення та прискорення ефекту можна насипати гірчицю), гірчичники на ікри.
 • Для усунення основного симптому лікар може порадити застосування судинозвужувальних крапель, що знімають набряклість. Вони дуже ефективні, але шкідливі, так як, по-перше, найчастіше пересушують слизові, по-друге, викликають звикання і розвиток хронічного риніту. І щоб уникнути небажаних наслідків, не застосовуйте засоби даної категорії довше 5 днів, а також вибирайте препарати з вмістом масел (вони зволожують носові пазухи і сприяють їх регенерації при ушкодженнях).
 • Можна спробувати випити чай з липою або малиною, такі засоби стимулюють активне потовиділення і тим самим виводять рідину, трохи знімаючи набряклість слизових оболонок носових пазух.
 • При наявності поліпів знадобиться хірургічне лікування, що передбачає оперативне видалення таких новоутворень.
 • Допоможуть полегшити стан і регулярні промивання носових пазух з використанням морської води, фізіологічного розчину або спеціальних препаратів, таких як «Аквалор», «Долфін», «Аквамаріс». Дані процедури дозволять зволожити слизові, вивести надлишок рідини (цей ефект відноситься до розчинів з вмістом солі), а також очистити порожнину від забруднень, алергенів і патогенних мікроорганізмів.
 • Якщо ви підозрюєте, що в носі є якийсь сторонній предмет, то негайно зверніться до отоларинголога, щоб він за допомогою спеціального обладнання його витягнув. Але робити це самостійно не варто, адже при будь-якому необережному русі ви можете заштовхати чужорідне тіло ще далі, а це призведе до небажаних наслідків.
 • Може допомогти лікування народними засобами. Так, добре себе зарекомендував сік алое, який слід закапувати в кожну ніздрю по дві краплі кілька разів на день. Ця рослина володіє масою корисних властивостей: купірує запальні процеси, стимулює регенерацію і прискорює процеси загоєння, а також надає антисептичну дію. Також можна використовувати і сік коланхоэ, але він може спровокувати чхання, так що його краще розбавляти водою. А деякі радять застосовувати буряковий або морквяний свіжовичавлений сік.
 • Обов’язково зволожуйте повітря в приміщенні, особливо в опалювальний сезон (будь обігрівальні прилади сильно сушать його). Для цього можна використовувати зволожувач або наповнені водою і розставлені по кімнаті ємності.
 • При хронічному або вазомоторний риніті отоларинголог може рекомендувати курсове застосування гормональних назальних крапель або спреїв.
 • Залишається тільки побажати всім якомога швидше почати лікування закладеності без нежиті, позбавитися від неї і вільно почати дихати носом.

  Як вилікувати закладеність носа без нежиті?