Як вилікувати зубний біль в домашніх умовах: кращі способи

Нерідко ми стикаємося з тим, що раптово починає боліти зуб – без видимої причини, після випадкового відколу або травми, а може після походу до стоматолога. У статті наводяться різні методи полегшення зубного болю.

Зміст:

 • 1 Причини виникнення зубного болю
  • 1.1 Стоматологічні причини
 • 2 Коли зубний біль можна лікувати вдома?
 • 3 Екстрені заходи при зубному болі
 • 4 Зняття болю медикаментозними засобами
 • 5 Полегшення болю народними методами

Причини виникнення зубного болю

Коли ми говоримо про те, що болять зуби, ми можемо мати на увазі різні патологічні стани. Сама по собі зубна тканина не володіє чутливістю – больові відчуття виникають при оголенні зубного нерва, або при запаленні в навколишніх м’яких тканинах.

Як вилікувати зубний біль в домашніх умовах: кращі способи

Зубна біль

Характер болю може бути різним: іноді складно визначити, який саме зуб болить, тому що неприємні відчуття поширюються на всю щелепу, віддає у вухо, скроню або навіть провокують мігрень. Біль може бути стріляє, ниючим або пульсуючим, в залежності від виду ураження. Вона може бути постійною або посилюватися лише під впливом їжі або температури.

Крім того, деякі захворювання можуть суб’єктивно відчуватися як зубний біль – наприклад, запалення трійчастого нерва, гайморової пазухи або хвороби скронево-нижньощелепних суглобів. Тому навіть при знятті хворобливих відчуттів будинку необхідно звертатися до лікаря за діагностикою і лікуванням.

Стоматологічні причини

Причини виникнення зубного болю можуть бути наступними:

 • неправильне пломбування зуба
  Як вилікувати зубний біль в домашніх умовах: кращі способи

  Запалення

 • пульпіт
 • пародонтит
 • оголення шийки зуба
 • глибока каріозна поразка
 • тріщини в емалі зуба

Деякі з видів цих хворобливих відчуттів вдається екстрено послабити чи зняти в домашніх умовах, однак зникнення симптомів не означає позбавлення від проблеми. Справа в тому, що деякі види патологічних процесів схильні до переходу з гострою в хронічну стадію, в ході якої можуть розвинутися такі ускладнення:

 • остеомієліт (запалення кісткової тканини з подальшим руйнуванням щелепи)
 • флегмона (гнійне запалення сполучної тканини)
 • гнійний абсцес
 • некроз нервової тканини

За цієї причини після полегшення симптомів слід негайно відвідати стоматолога.

Біль при ураженні зубів може носити різний характер і не завжди локалізуватися в місці ураження. У той же час, деякі захворювання нестоматологічного характеру можуть відчуватися як біль у зубах. Ігнорування діагностики може призвести до тяжких наслідків для здоров’я.

Коли зубний біль можна лікувати вдома?

Причина зубного болю – запалення – не підлягає домашнього лікування, оскільки часто справжня причина захворювання криється в інфекції, невралгії неявних або інших причинах, і для їх виключення необхідно відвідати лікаря.

Як вилікувати зубний біль в домашніх умовах: кращі способи

Полоскання сіллю

Позбавлення від болю в домашніх умовах можливо тільки в тому випадку, коли немає можливості негайно відвідати стоматолога, або ж якщо пацієнт переніс якусь стоматологічну процедуру (наприклад, видалення зуба), після якої можливі залишкові больові явища. У цьому випадку стоматолог зазвичай сам дає рекомендації щодо знеболювання.

Ігнорування діагностики і тривалий самолікування при стоматологічних захворюваннях може призвести до зазначених вище причин – абсцесу, некрозу, руйнування щелепи. Однак ще гірше, якщо біль викликаний іншими хворобами – наприклад, гайморитом, де зволікання загрожує розплавленням гайморової пазухи і ураженням головного мозку.

Зняття хворобливих відчуттів вдома не є альтернативою лікуванню, воно призначене лише для тимчасового полегшення болю до походу до фахівця.

Екстрені заходи при зубному болі

Якщо у пацієнта раптово виникає сильний зубний біль, слід вжити деякі заходи для запобігання ускладнень (при запаленні) та полегшення симптомів:

Як вилікувати зубний біль в домашніх умовах: кращі способи

Допомога стоматолога

 • Перш за все слід припинити прийом їжі і солодких напоїв, почистити і прополоскати зуби спеціальним ополіскувачем або розчином соди (чайна ложка на склянку теплої води).
 • Не грійте хворе місце. Якщо біль викликаний гнійним запальним процесом, тепло сприятиме поширенню інфекції і абсцесу. Якщо немає можливості відвідати лікаря відразу, то уникайте твердої їжі і повторюйте після кожного вживання їжі очищення порожнини рота зубною пастою і розчином соди.
 • Менше лежите. Якщо піднімається температура, викликайте швидку допомогу. При нездужанні пацієнта слід розташувати під невеликим кутом, так щоб голова була трохи вище решти тіла – це зменшить приплив крові до джерела болю.
 • При неправильному прикусі не смыкайте зуби щільно. До огляду стоматологом намагайтеся якомога менше говорити, не жувати і не закривати рот до кінця. Крім того, забороняється без встановлення причини хворобливості приймати антибіотики.

Для полегшення болю необхідно забезпечити гігієну порожнини рота і спокій для хворого. Щоб уникнути ускладнень не тріть, не грійте хворе місце, і не приймайте антибіотики.

Зняття болю медикаментозними засобами

До основних груп препаратів, що застосовуються при зубному болю, відносяться знеболюючі і протизапальні. Існують також комбіновані препарати, що поєднують в собі принципи дії цих груп. Інші ліки можна вживати тільки з призначення лікаря.

Часто призначаються знеболюючі є:

Як вилікувати зубний біль в домашніх умовах: кращі способи

Знеболюючі

 • Дексалгін 25
 • Баралгін
 • Нурофен
 • Анальгін
 • Найз
 • Кеторол
 • Темпалгін

Всі ці препарати є ненаркотичними знеболюючими засобами. Вони не викликають звикання, однак при їх вживанні слід уважно читати інструкцію і уникати передозування, т. к. передозування знеболюючими викликає парадоксальну реакцію – посилює біль.

До протизапальних препаратів відносять Парцетамол і його поєднання в різних препаратах – наприклад, Гриппостад, Актасулид. Ці засоби допомагають зменшити запалення, зняти жар і зменшити біль. Крім того, протизапальні засоби можна приймати не менш ніж за 3 години до прийому у лікаря, т. к. їх ефект ускладнює діагностику.

В домашніх умовах проти зубного болю можна використовувати анальгезуючі та протизапальні засоби. Антибіотики та інші препарати приймати без призначення лікаря не можна.

Полегшення болю народними методами

Для зменшення болю після стоматологічних втручань добре використовувати народні рецепти, т. к. больовий синдром може бути досить тривалим, а використання знеболюючих препаратів на протязі довгого часу може викликати токсичні ефекти.

Можна використовувати місцеві засоби аналгезії: наприклад, закладати в область хворого зуба тампон, змочений гвоздиковим маслом, або шматочок прополісу. Іноді допомагає жування квіток гвоздики або прикладання до болючого місця промитого корінця подорожника. Зверніть увагу, що останній метод краще не застосовувати при наявності відкритих ранок в порожнині рота, оскільки є ризик зараження правцем або іншими інфекціями з грунту.

Добре допомагають полоскання різними відварами. До найбільш відомим відносять відвари ромашки, календули, звіробою, кори дуба. Також можна робити відвар з гарбузового хвостиків. Одним із способів знезараження та знеболювання є полоскання міцним алкоголем. Для цього підійдуть несолодкі спиртні напої (горілка, ром, віскі). Великий ковток набирають в рот, тримають якийсь час у місці болючості, а потім спльовують. Ковтати алкоголь не можна.

Допомагає і акупунктурний масаж – вплив на біологічні точки організму. Для його твори не обов’язково володіти спеціальними знаннями – досить масажними рухами розтирати мочку і раковину вуха на стороні хворого зуба.

Полегшити біль немедикаментозними засобами можна полосканнями, компресами або акупунктурні масажем. Ці методи добре допомагають зняти біль і зменшити запалення.