Як зменшити чутливість зубів: поради стоматологів

Підвищена чутливість зубів — серйозна проблема, якої схильний кожен третій житель планети. Позбавитися від зайвої чутливості можна, але для цього слід вжити цілий комплекс заходів, включаючи самостійний догляд і кваліфіковану медичну допомогу.

Зміст:

 • 1 Причини появи чутливості зубів (гіперестезії)
 • 2 Які існують методи лікування?
  • 2.1 Медикаментозна терапія
  • 2.2 Народна медицина
 • 3 Як попередити розвиток гіперестезії?
 • 4 Відбілювання і чутливість зубів
 • 5 Поради щодо вибору зубної пасти

Причини появи чутливості зубів (гіперестезії)

Гіперестезія, як на медичному говіркою називають підвищену чутливість зубів, що проявляється у вигляді болю. Біль ця може бути різкою або зовсім незначною, триває невеликий проміжок часу, виникаючи тільки при впливі подразника.

Як зменшити чутливість зубів: поради стоматологів

Часто зуби починають хворіти після контакту з холодною їжею

Найчастіше больові відчуття викликає контакт зубів з холодною або гарячою їжею, водою, кислими або солоними продуктами (фрукти, маринади, копченості), а також чистка зубів пастами. Болючість при контакті з перерахованими подразниками триває від кількох секунд до хвилини.

Гіперестезія може бути генералізованої — якої схильні всі зуби, а може бути локалізованою, при якій больові відчуття виникають при контакті з подразниками тільки одного або декількох зубів. Крім того, періоди загострення цього захворювання змінюються періодами ремісії.

Не варто ставитися легковажно навіть до легких проявів підвищеної чутливості зубів.

Гіперестезія, як будь-яка хвороба розвивається поступово.

Перші ознаки її прояви: легкий дискомфорт на холодну або гарячу їжу, потім на солодкі, солоні, кислі смаки їжі. Більш серйозне перебіг захворювання проявляється больовою реакцією на будь-який дотик до зубів (іноді навіть на простий вдих).

Причини виникнення підвищеної чутливості:

 • Карієс. При карієсі відбувається руйнування і витончення емалі і дентину, що і викликає реакцію на подразники.
 • Пародонтит. При ньому оголюється коренева шийка зуба, оголюються нерви, виникає біль.
 • Демінералізація емалі зубів — поява на поверхні білих плям, з тонкою емаллю.
 • Механічні травми зубів. Виникають при сколах, дефекти пломб, ударах. Мікротріщини в емалі також сприяють появі болю.
 • Неправильне чищення зубів (занадто жорсткими щітками, абразивними пастами).
 • В деяких випадках наслідки втручання лікаря щодо виправлення прикусу за допомогою установки брекетів.
 • Вживання харчових кислот (маринади, цитрусові) і продуктів, що впливають на емаль (кава, наприклад), а також куріння.

Як бачимо, у більшості випадків гіперестезія обумовлена поганим станом зубної емалі. Ряд причин виникнення підвищеної чутливості зубів можна усунути досить легко, інші вимагають медичного втручання та корекції способу життя в цілому.

Про підвищеної чутливості зубів ви можете дізнатися з цього відео.

Які існують методи лікування?

При появі навіть невеликого дискомфорту, пов’язаного з зіткненням зубів з чим-небудь, не слід пускати перебіг хвороби на самоплив. Лікар-стоматолог, провівши діагностику, виключить інші захворювання, пов’язані з зубним болем (наприклад, пульпіт), призначить необхідне лікування.

Медикаментозна терапія

Як зменшити чутливість зубів: поради стоматологів

Лікування чутливості зубів залежить від причин виникнення

Вибір способу лікування підвищеної чутливості зубів залежить від причин її виникнення. При виснаженні і демінералізації емалі лікування спрямоване на її відновлення (ремінералізацію). У цьому випадку показано фізіопроцедури і фторування.

Фторування проводиться аплікаціями на поверхню зубів препаратів кальцію і фтору, а також покриттям зубів фторосодержащими лаками.

З фізіотерапевтичних процедур дає хороший ефект електрофорез із застосуванням глицерофосфатов і спеціальних кап, просочені ліками, що зменшують чутливість зубів. І фторування і фізіолікування проводять курсами по 10-15 процедур.

Медикаментозне лікування емалі зубів такими препаратами, як флюоколь (у вигляді аплікацій), плівками «Диплен». Таке лікування недешево, але дає полегшення стану вже після першого застосування.

Гіперестезія, викликана карієсом або пародонтозом проходить з усуненням причини основного захворювання. Після лікування карієсу, установки пломб, усунення сколів і мікротріщин, зуби перестають болісно реагувати на подразники. Для закріплення ефекту проводять фізіопроцедури.

Перераховані способи лікування можливі лише в умовах спеціалізованої клініки.

Народна медицина

На допомогу традиційній медицині можна додати випробувані домашні засоби для зниження чутливості зубів. Народна медицина накопичила чимало способів, як зменшити чутливість зубів:

 • Ефективним засобом, що знижує больові відчуття, є масло чайного дерева. Додавши 2-3 краплі олії на склянку води, слід полоскати цим розчином порожнину рота вранці і ввечері.
 • Полоскання з відвару дубової кори або ромашки поліпшує стан слизової, зубів, знімає запалення, а значить, знижує хворобливість зубів в цілому.
 • Прополісні аплікації. Розім’ятим шматочок прополісу сформувати коржем, накласти на хворий зуб (або кілька зубів). Тримати 30 хвилин. Прополіс можна просто пожувати, не ковтаючи її. За рахунок вмісту антибактеріальних речовин корисні крім прополісу, будь-які продукти бджільництва.
 • Просте і дієве засіб зниження чутливості зубів — молоко. Не піддавалося стерилізації молоко злегка підігріти і пити повільно, затримуючи кожен ковток в порожнині рота.

Прийом розмолотої шкаралупи курячих яєць. До 15 грамів порошку можна додавати в будь-яку їжу (супи, каші).
При лікуванні гіперестезії необхідно приймати полівітаміни, препарати з кальцієм і фтором (в дозі, призначеній лікарем). Неприпустимо призначати собі лікування самостійно, це може закінчитися втратою зубів.

Як попередити розвиток гіперестезії?

Як зменшити чутливість зубів: поради стоматологів

Лікування підбирається індивідуально стоматологом

Чутливість зубів можна знизити, якщо не нехтувати лікуванням у стоматолога, зміцнюючи емаль з допомогою спеціальних паст, дотримуючись гігієни порожнини рота.

У профілактичних цілях, а також після проведеного лікування, необхідно скоригувати свій догляд за зубами і виконувати ряд рекомендацій:

 • Не допускати прийому їжі контрастної температури, занадто гострої та кислої.
 • Вживати досить молочної їжі, кальцій – і фторовмісних продуктів (сир, горіхи, печінка, риба).
 • Відбілювати зуби тільки в медичних умовах, найбільш безпечними методами (ультразвукове, лазерне відбілювання).
 • Дотримуватися кількох правил гігієни (вибрати щітку середньої жорсткості, використовувати запропоновану лікарем пасту, зубну нитку, полоскати рот відварами трав або спеціальними ополіскувачами).

І звичайно, не забувати відвідувати стоматолога не рідше двох разів на рік, навіть якщо проблема чутливості зубів не стоїть гостро після всіх вжитих заходів.

Відбілювання і чутливість зубів

Як зменшити чутливість зубів: поради стоматологів

При відбілюванні збільшується чутливість зубів

Найчастіша причина чутливості зубів — відбілюючі процедури. Навіть після професійно проведеного відбілювання в клініці на кілька днів зуби стають дуже чутливими.

На щастя, це швидко проходить, якщо вибілювати попередньо проліковані зуби і дотримувати рекомендації лікаря: чистити їх м’якою щіткою, не вживати гострих, кислих продуктів, уникати контрастних температур.

При збереженні хворобливості зубів понад тижні після процедури професійного відбілювання, призначають спеціальні пасти і гелі, що знижують чутливість.

Більш складні ситуації складаються, якщо відбілювання проводиться самостійно, або з допомогою таких «варварських» коштів, сода або активоване вугілля. При цьому шар емалі зазнає атаки абразивних часток, стає пористим, стоншується і гостро реагує на подразники.

У такому разі може знадобитися фізіолікування та зміцнення емалі аплікаціями з лікарськими препаратами. Щоб не доводити до цього, не варто економити на здоров’ї зубів, відбілюючи їх самостійно.

Поради щодо вибору зубної пасти

Звичайні зубні пасти при підвищеній чутливості зубів не ефективні. Не потрібно чекати, що почистивши один-два рази зуби пастою, рекламованої як чудодійний засіб, ви позбудетеся від хворобливих відчуттів, не варто.

Як зменшити чутливість зубів: поради стоматологів

Зубну пасту рекомендує стоматолог

Тільки стоматолог може порекомендувати відповідну пасту, виходячи зі стану порожнини рота і зубів пацієнта. Спеціальні пасти містять препарати фтору, калію та стронцію в певних дозах. Перераховані речовини пригнічують активність сенсорних нервових закінчень і знижують больові відчуття.

Добре зарекомендували себе такі пасти:

 • ROCS Sensitive. Містить гідроксиапатит кальцію — структурний мінерал зубної емалі, зміцнюючий пошкоджену емаль зубів пацієнта, а також дрібнодисперсні абразиви, делікатно очищають зуби.
 • Innova Sensitive. Паста фірми SPLAT спеціально для чутливих зубів. Також містить гідроксиапатит, минерализующий емаль зубів і абразиви рослинного походження. Регулярне застосування пасти знижує болючі відчуття і реакцію на гаряче-холодне.
 • MEXIDOLdent Sensitive. Знижує хворобливість при регулярному застосуванні за рахунок мексидола. Може використовуватися при ряді інших захворювань зубів. Курс застосування — до 2-х місяців.
 • Lacalut Sensitive знижує чутливість при регулярному застосуванні за рахунок фториду натрію і аминофторида, створюють захисний шар на поверхні зубів і зміцнюють емаль. Пасту застосовують курсами не довше 2-х місяців.

Існують і інші спеціальні пасти для догляду за зубами, схильними до гіперестезії. Такі пасти коштують у кілька разів дорожче звичайних, але їх застосування окупиться поліпшенням стану зубної емалі.

Комплексний підхід до зниження чутливості зубів, що включає в себе регулярне відвідування стоматолога, правильний догляд та своєчасно розпочате лікування, дозволять впоратися з такою хворобою, як гіперестезія і зберегти здоров’я і красу зубів надовго.