Як змінюється артеріальний тиск протягом доби і в положенні сидячи-лежачи

Зміст статті:

 • 1 Артеріальний тиск: зміна впродовж доби
 • 2 Якщо показники тонометра часто відрізняються
 • 3 Як отримати більш точні результати
 • 4 Моніторинг показників

Високий артеріальний тиск людина може не завжди відчувати, тому багато людей протягом тривалого часу не здогадуються про присутнім порушення здоров’я.

Якщо не лікувати захворювання, гіпертензія нерідко викликає серйозні хвороби, які виявляються, коли починають проявлятися перші симптоми.

Наявність гіпертонії можна вчасно виявити, якщо регулярно контролювати показники артеріального тиску.

Вимірювання краще всього проводити на протязі доби в домашніх умовах, в спокійній обстановці, в положенні стоячи, сидячи або лежачи на ліжку. Це дозволить отримати більш точні дані і з’ясувати, чи існує загроза розвитку серйозних хвороб.

Артеріальний тиск: зміна впродовж доби

Багато пацієнтів задаються питанням, чому результати вимірювання виходять різними, якщо вимірювати артеріальний тиск кілька разів в день стоячи, сидячи або лежачи.

Биття серця у людини може змінюватися постійно протягом доби, тому під час проведення вимірювання артеріальний тиск в певний момент може бути нижче або вище колишніх показників.

Щоб отримати точні дані, потрібно користуватися тонометром кожен день в один і той же час, при цьому навколишнє обстановка не повинна змінюватися. Справа в тому, що людський організм залежимо від щоденних біоритмів, які схожі, коли артеріальний тиск вимірюється в однакових навколишніх умовах.

Зокрема, артеріальний тиск протягом доби змінюється за певних обставин:

 • Артеріальний тиск стає вище в ранковий час, коли людина знаходиться в лежачому положенні.
 • Вдень показники стають нижче.
 • У вечірній час артеріальний тиск знову підвищується.
 • Саме низький артеріальний тиск спостерігається в нічний час, коли людина знаходиться в положенні лежачи і міцно спить.
 • Як змінюється артеріальний тиск протягом доби і в положенні сидячи лежачиТаким чином, якщо є мета отримати точні дані, потрібно проводити вимірювання тиску кожен день в один і той же час. Дані, отримані в ранковий і вечірній час, порівнювати не має ніякого сенсу.

  Нерідко пацієнти замислюються, чому артеріальний тиск змінюється, стає вище, якщо вимірювання проводить лікар в поліклініці. Не секрет, що проводити вимірювання за допомогою тонометра потрібно, коли людина знаходиться в положенні сидячи, стоячи або лежачи.

  Також дослідження показують, що пацієнти, перебуваючи у лікарському кабінеті, часто відчувають так званий синдром білого халата. Подібний стан не є хворобою, однак у людини спостерігається мимовільне підвищення кров’яного тиску з-за стресової ситуації і нервозності, яку відчуває хворий при відвідуванні лікаря.

  Між тим такі симптоми, отримані в положенні лежачи, сидячи або стоячи, можуть стати першим сигналом до необхідності проведення обстеження людини. Це дозволить уникнути розвитку серйозних хвороб і всіляких ускладнень.

  Якщо показники тонометра часто відрізняються

  Показники артеріального тиску не є постійними, вони залежать від фізичного і розумового стану людини в певні моменти життя, часу доби та умови проведення вимірювань. З цієї причини використовувати тонометр потрібно при одних і тих же умовах і в певний час. Також важливо відпочити за п’ять хвилин до проведення дослідження.

  Через дві хвилини після дослідження в лежачому положенні рекомендується додатково виміряти тиск в положенні стоячи, щоб виявити різке зниження тиску. Так звана ортостатична гіпотензія найчастіше виявляється в літньому віці, а також у людей з цукровим діабетом або приймають судинорозширювальні препарати.

  Бувають випадки, що результати вимірювань стають постійно то вище, то нижче, незважаючи на відпочинок і дотримання всіх необхідних рекомендацій. У цьому випадку тонометр використовують не менше трьох разів з інтервалом в одну хвилину. Після цього підраховується середнє значення з отриманих даних. Також рекомендується займати положення лежачи, стоячи і сидячи.

  Якщо ж стрибки спостерігаються постійно, при цьому дані помітно вище або нижче норми, рекомендується протестувати вимірювальний прилад в Метрологічній лабораторії або місцевому відділенні РосТеста.

  Як отримати більш точні результати

  Щоб зовнішні фактори не змогли вплинути на результати вимірювання, слід дотримуватися певних правил.

  • Перед тим, як проводити вимірювання, мінімум за годину не можна палити, вживати алкогольні напої, а також пити каву.
  • Напередодні дослідження необхідно спорожнити сечовий міхур, так як при повному сечовому міхурі показання тиску стають вище на 10 мм рт. ст.
  • Не можна проводити вимірювання, коли людина піддається страху, стресу або болю. Подібний стан також робить результати вище.

  Як змінюється артеріальний тиск протягом доби і в положенні сидячи лежачиВажливо переконатися, що манжета перебувати в правильному положенні. Якщо вона розташовується в області плеча, відстань до ліктьового згину має становити 2,5 див. Якщо вимірювання проводиться в області зап’ястя, манжета розташовується на 1 см вище зап’ястного суглоба.

  Аналогічно для отримання точних результатів потрібно перевірити, наскільки щільно або вільно надіта манжета. Правильним натягом вважається, якщо під манжету можна просунути два пальці. При щільному ж облегании показники виявляться набагато вище реальних.

  Місце вимірювання в області зап’ястя або плеча повинно знаходитися на рівні серця. При зміщенні положення хоча б на 1,5 см результати стають вище на 1 мм рт. ст.

  Процедура повинна проводитися в положенні лежачи, стоячи або сидячи. М’язи рук при цьому повинні бути розслаблені. В іншому випадку тиск підвищується на 10 мм рт. ст. Також не можна розмовляти, так як зайва напруга викликає підвищення на 7 мм рт. ст.

  Необхідно стежити, щоб верхня частина руки в області плеча не пережималась одягом. Під час процедури рекомендується знімати облягаючі речі, все це простий інструкції, як правильно міряти тиск.

  Перед тим, як провести повторне вимірювання, потрібно відпочити хоча б одну хвилину. Також важливо не забувати про добові біоритми і проводити дослідження в один і той же час доби.

  Артеріальний тиск вимірюється наступним чином:

 • Пацієнт знаходиться в положенні стоячи або сідає на стілець. Корпус розслаблений і спирається на спинку.
 • Рука звільняється від одягу і кладеться на стільницю. Манжета надівається таким чином, щоб балон знаходився на рівні серця і над плечовою артерією. Нижній край розташований на 2 см вище ліктьової ямки.
 • Стетоскоп щільно притискається без надмірного зусилля до ліктьового згину, де спостерігається найбільша пульсація. Важливо, щоб головка приладу не стикалася з манжетою і трубкою.
 • Потрібно переконатися, що стрілка на манометрі стоїть на позначці 0, вентиль груші перекривається і швидко накачується повітря в манжету, поки не зникне пульс. Повторно нагнітати повітря в манжету при цьому не можна. Далі вентиль груші повільно відкривається, тиск повітря поступово знижується.
 • Потрібно дочекатися першого тону в стетоскопе. Перший показник стрілки тонометра вкаже на верхнє систолічний тиск. Продовжуючи спускати повітря, потрібно зафіксувати показник, коли повністю зникнуть тони, ця цифра вказує на нижню діастолічний тиск.
 • Найкраще робити вимір мінімум два рази з невеликою перервою, після чого отримати середній результат.

  При вимірі в положенні стоячи використовують спеціальну стійку з регульованою висотою і підтримуючої поверхнею для руки і вимірювального приладу.

  Висота стійки вибирається таким чином, щоб середина манжети розташовувалася на рівні серця.

  Моніторинг показників

  Як змінюється артеріальний тиск протягом доби і в положенні сидячи лежачиДля отримання точних даних лікарі рекомендують проводити моніторинг протягом декількох днів. Це дозволяє дізнатися справжню величину тиску людини, підібрати правильний курс лікування.

  Також лікар має можливість виявити захворювання у людей, які завдяки одноразовим вимірюванням вважають, що у них нормальний артеріальний тиск.

  Для проведення моніторингу використовують спеціальні сучасні прилади, які вміють зберігати в пам’яті понад 100 вимірювань тиску і частоти серцевих скорочень із зазначенням дати і часу дослідження.

  Після того, як проведені вимірювання стоячи, сидячи або лежачи, дані передаються на комп’ютер, де за допомогою спеціальної комп’ютерної програми обробляються результати.

  Як правильно інтерпретувати показання монометра розкажуть гості Олени Малишевої у відео в цій статті.