Які бувають пломби для зубів: цементні, металеві

Питання про те, яку краще поставити пломбу, нерідко заводить пацієнта стоматологічної клініки в глухий кут. У чому різниця між великим різноманіттям матеріалів, чим загрожує установка дешевої пломби і в чому перевага розрекламованих керамічних вкладок – про все це читайте далі у статті.

Зміст:

 • 1 Що таке зубна пломба?
 • 2 Якими бувають зубні пломби
  • 2.1 Цементні пломби
  • 2.2 Металеві пломби
  • 2.3 Композитні пломби
   • 2.3.1 Химеоотверждаемый композит
   • 2.3.2 Светотвердеющий композит
  • 2.4 Компомерные пломби
  • 2.5 Зубні вкладки
 • 3 Основні причини випадіння пломб

Що таке зубна пломба?

Які бувають пломби для зубів: цементні, металеві

Пломби для зубів: порятунок від дірок і осколов

У стоматології пломбою називають матеріал для заповнення порожнини зуба. Як правило, такі порожнини утворюються в результаті дії карієсу, однак бувають і випадки механічного впливу: зуб може відколотися з-за удару, падіння або інших травмуючих ситуацій.

Для того, щоб поставити пломбу, стоматолог очищає зуб від уражених ділянок і заливає утворену порожнину пломбирующим матеріалом, вибір якого залежить від безлічі факторів. Ця процедура потрібна для того, щоб захистити утворену порожнину від поширення карієсу і занесення інфекції.

Пломби можна розділити на тимчасові і постійні. Вище мова йшла про постійних пломб, які встановлюються на роки і десятиліття, і в «носкості» не поступаються тканини людського зуба. Однак є і тимчасові пломби – такі, які встановлюють в діагностичних або лікувальних цілях.

Наприклад, після деяких стоматологічних маніпуляцій пацієнту встановлюють пломбу з миш’яком, яка протягом деякого часу надає знеболюючу дію. Пломба може закривати і інші лікарські речовини, що встановлюються для надання тимчасового ефекту. Або ж буває так, що лікар не впевнений щодо збереження зубного нерва: тоді пацієнтові ставиться пломба і оцінюється наявність хворобливих відчуттів після цієї процедури.

Пломба – тимчасове або постійне штучне утворення, яке встановлюється стоматологом на місце пошкодженої зубної тканини з метою діагностики, лікування чи заміни втраченої частини зуба.

Якими бувають зубні пломби

Матеріал для виготовлення пломби стоматолог підбирає залежно від наявних можливостей клініки (на жаль, державні клініки здебільшого оснащені тільки дешевими матеріалами старого зразка) та фінансового стану клієнта. До характеристикам самого пломбуючого матеріалу відносять довговічність, токсичність, термостійкість, стійкість кольору і багато інші фактори. Розглянемо найбільш популярні в Росії види пломб.

Цементні пломби

Які бувають пломби для зубів: цементні, металеві

Установка цементної пломби

До цементних пломбам відносяться матеріали декількох видів, серед яких найпопулярнішими є силікатні, силікофосфатні і склоіономерні цементи.

Перші дві групи матеріалів є застарілими, проте відносно простими у використанні, і, що головне, дешевими. Економічний фактор у цьому питанні відіграє важливу роль, оскільки із-за своєї дешевизни силікатні і силікофосфатні пломби поширені в державних клініках і по суті є безальтернативним варіантом для будь-якого, хто вирішив скористатися послугами безкоштовної медицини. До недоліків цих пломб відносять низьку естетичність (неприродний колір), недовговічність, практичну неможливість полірування, поява кислого присмаку після установки.

Склоіономерні ж пломби володіють великою кількістю переваг: вони міцно зв’язуються з зубний тканиною, що дозволяє уникнути утворення просвіту між пломбою і зубом, що містять у своєму складі фтор, який захищає навколишнє зубну тканину від вторинного карієсу, їх коефіцієнт термічного розширення близький до зубної тканини, що зменшує вірогідність пошкодження сусідніх зубів.

Однак цей матеріал досить швидко стирається і також володіє низькою естетичністю, чому самостійно практично не використовується. Переважно використання в якості прошарку в «сендвічних» пломбах.

Серед цементних пломб краще всього використання стеклоиономерного матеріалу (відсутність альтернативи). В ідеалі і його необхідно використовувати у складі композитних пломб.

Металеві пломби

Які бувають пломби для зубів: цементні, металеві

Золоті пломби

Металеві, або амальгамний пломби – застарілий матеріал, який в даний момент практично не використовується з ряду причин. Амальгама – це сплав, який складається переважно зі срібла та ртуті. Основною перевагою цього виду пломб є його довговічність (не всі пломби можуть похвалитися терміном служби понад 10 років). Крім того, металеві пломби міцніше і дешевше багатьох інших.

Сучасна стоматологія відмовляється від застосування амальгамний пломб з причини того, що вони мають низьку естетичність (темний колір з металевим блиском), високу теплопровідність, з-за чого є ризик руйнування прилеглої зубної емалі. Крім того, деякі фахівці відзначають ризик мутації бактерій у ротовій порожнині через вміст срібла в складі металевого сплаву.

Металеві пломби можна ставити тільки на задні зуби і тільки при наявності товстої зубний стінки навколо утворилася порожнини. Крім того, пацієнтам з металевими конструкціями в порожнині рота не можна ставити амальгамний пломби щоб уникнути гальванізму. При наявності металевих пломб не можна проводити променеву терапію в щелепно-лицьовій області, так що пацієнтам з ризиком онкологічних захворювань слід думати про вибір матеріалу для пломбування особливо ретельно.

Металеві пломби є застарілим матеріалом, поряд з достоїнствами володіє достатньою кількістю недоліків. На даний момент існують матеріали, набагато більш прийнятні для пломбування зубів.

Композитні пломби

Химеоотверждаемый композит

Композитні пломби вважаються кращим варіантом з недорогих. Ці пломби можуть бути зроблені з різних за складом речовин, але самим популярним видом вважається химеоотверждаемый композит – матеріал з неорганічної речовини і органічною сполучною маси. Естетика цього виду пломб вище, ніж у двох перерахованих вище груп, проте на «зону усмішки» вони все-таки ставлять рідко із-за невідповідності кольору зубної емалі.

Складність установки композитної пломби полягає в багатоетапності роботи з нею. В першу чергу на зубі стравлюють емаль для поліпшення зчеплення з пломбирующим матеріалом. Потім каріозна порожнина зуба покривається бондом – своєрідним «клеєм» для пломби. Потім пломба, нарешті, встановлюється – компоненти маси змішуються лікарем в окремій тарі і закладаються в зуб. Після того, як пломба була поставлена і затверділа, її пришлифовывают і полірують поверхню для кращого цветосохранности.

Светотвердеющий композит
Які бувають пломби для зубів: цементні, металеві

Найбільш поширений вид пломбування

Светотвердеющие композитні пломби поділяються на микрофилы (для передніх зубів), макрофилы (для задніх) і гібриди – для всіх груп зубів. Це одні з найсучасніших матеріалів для пломб. Їх головна відмінність від химеоотверждаемого композиту, що пломба твердне внаслідок світіння на неї полімеризаційною лампою протягом всього лише декількох секунд. Встановлення пломби приблизно така ж, як і для химеоотверждающего композиту, з тією різницею, що кладеться така пломба шарами, кожен з яких «просвічується» лампою.

Пломби з светотвердеющего композиту володіють хорошою довговічністю (не менш 5 років), високою естетичністю, міцністю і можливістю якісної полірування. Цим матеріалом можна реставрувати відколи зубів в «зоні усмішки», і результат буде не відрізняється від справжнього зуба.

Єдиний, мабуть, недолік светотвердеющего композиту – його дорожнеча і необхідність високої кваліфікації лікаря укупі з новим обладнанням.

Композитні пломби з химоотверждаемого композиту – найкращий варіант з бюджетних серед усіх видів пломбування зубів. У свою чергу, светотвердеющий композит має найвищі показники по всіх параметрах, але відрізняється дорожнечею.

Компомерные пломби

Компомерные пломби – ще один із сучасних видів матеріалів для пломбування. Він рідко використовується для самостійної реставрації зуба: головним чином його застосовують для виправлення дрібних дефектів зуба і в якості компонента для «сэндвичного» пломбування. Компомерные пломби володіють всіма перевагами сучасного матеріалу для пломбування: вони довговічні, естетичні, захищають від появи вторинного карієсу. Однак такі пломби досить дорого коштують і матеріал для них є не у всіх клініках.

Компомерные пломби – хороший вибір для корекції дрібних відколів і невеликих каріозних порожнин, однак вони досить дорогі і не підійдуть для повноцінної реставрації зуба.

Зубні вкладки

Які бувають пломби для зубів: цементні, металеві

Готові вкладки

Головна відмінність зубних вкладок від інших видів пломбування – те, що вони виготовляються не безпосередньо в ротовій порожнині пацієнта, а створюються окремо в лабораторії на підставі зліпка зуба. Зубні вкладки роблять з кераміки, яка вражає своїми перевагами відносно інших матеріалів – кераміка найбільше походить на зубну емаль за такими властивостями, як міцність, термостійкість, колір, здатність до светоотражению. Єдиний недолік кераміки – її вартість, порівнянна з вартістю золота.

Кераміка краще для реставрації значних пошкоджень зубів. У разі, якщо зубна тканина вражена значним чином, проте у неї залишається зв’язок з нервом, зубні вкладки – найкраще рішення. Сучасні адгезивні засоби, призначені для «склеювання» зуба з керамічної вкладкою, показують настільки високу ефективність, що відклеювання вкладки від зуба стає практично неможливим.

Вкладки бувають не тільки керамічними, але також композитними і пластмасовими, що дозволяє трохи знизити їх вартість. По суті зубна вкладка є мікропротезом зуба, який дозволяє з точністю відновити колір і форму пошкодженої області.

При використанні вкладки досягається максимальне «зчеплення» з зубом, що виключає його чутливість і перешкоджає подальшому руйнуванню. Крім того, зубна вкладка міцніше будь пломби.

Зубна вкладка на даний момент є кращим варіантом пломбування зубів. Зубні вкладки з кераміки дозволяють повністю відновити зовнішній вигляд зуба, при цьому за своїми властивостями вони практично не відрізняються від зубної тканини.

Основні причини випадіння пломб

Причини випадіння пломб можна в рівній мірі розділити на стоматолога, пацієнта і пломби виробника. Стоматолог може допустити помилку при установці пломби: недостатньо очистити каріозну порожнину, неналежним чином підготувати поверхню зуба або неправильно приготувати склад для встановлення пломби.

У свою чергу, пацієнти нерідко нехтують гігієною ротової порожнини після установки пломби, або ж недбало ставляться до підбору раціону: вживають продукти з підвищеною кислотністю або зловживають насінням, сухариками та іншими твердими продуктами, які помітно знижують довговічність будь-якого матеріалу.

Вина виробника пломби може бути елементарної недобросовісності виробництва (таке трапляється частіше при використанні дешевих матеріалів). Частіше буває так, що лікар-стоматолог просто нехтує особливостями пломбувального матеріалу (не враховує усадку, хімічні впливу, інші чинники) і допускає помилку в ході установки пломби, або не дає належних вказівок по догляду для пацієнта.

Вибирайте для встановлення пломби клініки з хорошою репутацією і достовірної високою кваліфікацією стоматолога, щоб уникнути подібних помилок. У свою чергу, пацієнт повинен нести відповідальність за сумлінне виконання запропонованих йому рекомендацій по догляду за пломбою.