З якого боку знаходиться апендицит та ознаки запалення

Мабуть, немає більш суперечливої органу, що апендикс. Довгий час медики і вчені ведуть палкі дискусії про необхідність апендикса в роботі організму, адже не одне десятиріччя існує думка про її непотрібність. Але чи це так?

Зміст:

 • 1 Загальна інформація про захворювання
 • Гострий апендицит 2
 • 3 Хірургічне лікування
  • 3.1 Проведення оперативного втручання
  • 3.2 Реабілітація пацієнтів
 • 4 Дієта після видалення апендициту

Загальна інформація про захворювання

Апендикс — відросток від 3 до 18 см знаходиться на сліпій кишці. Середній розмір відростка 7 см, а товщина-трохи більше за палець.

З якого боку знаходиться апендицит та ознаки запалення

Апендикс був необхідний нашим пращурам

Деякі вчені стверджують, що апендикс був необхідний людині у давні часи, коли наші предки харчувалися виключно рослинною їжею. Тоді відросток був великих розмірів і відповідав за переробку целюлози.

Як тільки людина навчилася полювати і став вживати м’ясо, необхідність в ньому відпала. Більше того, вони припускають, що в процесі подальшої еволюції відросток остаточно зникне.

Але ці припущення не підтверджують того, що червоподібний відросток не має своїх функцій в роботі організму. Дослідження показують, що в наші дні апендикс продовжує вносити свою лепту у функціонування організму.

Важливість апендикса в організмі:

 • Участь в імунних процесах. Багато судини лімфатичної системи сходяться в апендиксі. У цих судинах знаходяться клітини, що відповідають за розпізнавання бактерій і вірусів. Саме боротьба з чужорідними організмами — одна з частих причин запалення органу.
 • Участь у цілісності мікрофлори. В апендиксі зберігаються корисні бактерії, які в разі розладу або тривалого прийому антибіотиків, відновлюють пошкоджену мікрофлору. Бактерії, що знаходяться в апендиксі, допомагають одні з перших відновити роботу кишечника.
 • Участь у нормальному фізичному та інтелектуальному розвитку. Остаточних результатів як це відбувається, ще немає. Проте дослідження показують, що у дітей, яким видалили відросток відразу після народження, процеси розвиток проходять повільніше, ніж у їх однолітків, що мають апендикс.

Не варто недооцінювати роль апендикса в організмі, адже він як мінімум захищає і допомагає нормально функціонувати кишковому тракту і є допоміжною силою імунітету.

Гострий апендицит

Апендицит — запалення червоподібного відростка (апендикса), що потребує термінового хірургічного втручання. Апендицит вважається найпоширенішим захворюванням черевної порожнини потребують негайної госпіталізації.

Розвивається гострий апендицит стрімко, особливо у молоді і дітей. Часто у таких пацієнтів він «згниває» за добу. Без надання екстреної хірургічної допомоги гній проникає в черевну порожнину і поширюється по всій її місцевості. Якщо протягом трьох діб нічого не зробити, наступають непоправні наслідки у вигляді перитоніту (запалення очеревини), зараження крові, а згодом смерть.

У людей похилого віку гостре запалення апендикса виявляється слабкою симптоматикою, з-за чого часто ставлять неправильний діагноз. У підсумку запізніла хірургічна допомога призводить до тяжких наслідків і довгому одужання.

З якого боку знаходиться апендицит та ознаки запалення

Жінкам часто неправильно діагностують апендицит

З проблемою неправильного діагностування апендициту стикаються найчастіше жінки. Іноді симптоми апендициту «маскуються» під запалення придатків матки, нирок, підшлункової залози, кишкові коліки, гастрит та інші недуги живота.

Ознаки гострого запалення червоподібного відростка проявляються у багатьох по-різному, проте, є загальна клінічна картина, а саме:

 • Біль в животі.
 • Нудота, що призводить до блювоти.
 • Підвищення температури тіла до 38°C.
 • Почастішання пульсу.
 • Симптоми зневоднення (сухість у роті).
 • Занепад сил.
 • Часті позиви до дефекації.

На початковому етапі розвитку запалення при перших виникли болях люди часто сумніваються, що це апендицит і не відразу звертаються за допомогою. Відбувається таке із-за незнання, з якої сторони знаходиться апендицит і нерідко закінчується ускладненнями.

Сам апендикс знаходиться з правого боку очеревини, однак, при нападі біль може локалізуватися по всьому животу.

Починається біль зазвичай під правим подреберьем або навколо пупка, охоплює всю окружність живота і в підсумку зміщується у правий бік, де далі і залишається.

При підозрі на апендицит або виникненні сильних болів не займайтеся самолікуванням, не приймайте знеболюючі препарати — викличте медичну допомогу.

Про гострому апендициті дізнайтеся з запропонованого відео програми Жити Здорово.

Хірургічне лікування

Після надходження пацієнта в хірургічне відділення лікарем визначається точний діагноз. Проводиться первинний огляд, часто для визначення гострого апендициту досить пальпації живота. Призначається ряд обстежень: рентгенограма, УЗД, аналізи крові і сечі. Переконавшись, що у пацієнта апендицит, хірург проводить операцію з видалення червоподібного відростка (апендектомія).

Проведення оперативного втручання

З якого боку знаходиться апендицит та ознаки запалення

Операція з видалення апендициту проводиться двома методами

Проводиться апендектомія двома способами. У більшості випадків вдаються до стандартного методу оперування, він включає в себе місцевий наркоз і видалення воспалившегося відростка через хірургічний розріз. Робиться розріз розміром в середньому 6 см у правій області живота. Метод полягає у виділенні відростка з навколишнього тканини з подальшим його відсікання.

Якщо обстеження показало, що на місці апендикса утворився спайковий процес, то класична операція не проводиться. У такому разі вдаються до іншого типу апендектомії. Відбувається це наступним чином: сліпу кишку до максимуму витягають назовні, апендикс перев’язують біля основи і перетинають. Кінці відростка обробляють йодом, кисетным швом підстава занурюється в сліпу кишку, після чого проводиться поетапне видалення.

При виникли симптоми схожих на апендицит потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Раннє діагностування дозволить провести більш щадний вид оперування, що в подальшому призведе до швидкого одужання.

Реабілітація пацієнтів

Післяопераційна реабілітація багато в чому залежить від стану хворого до процедури, загальних показників здоров’я і віку пацієнта. Діти і хворі із зайвою вагою відновлюються довше.

Після проведення апендектомії пацієнту призначають постільний режим, особливо, важливо дотримуватися його в перші дві доби. На найближчі 12 годин заборонений прийом води і їжі. Якщо після наркозу сильно хочеться пити, то максимум що дозволяється змочити губи водою.

Відновлення після операції триває від 8 до 30 днів, весь цей період пацієнт перебуває в лікарні під наглядом лікарів. Для кожного реабілітація проходить суто індивідуально, все залежить від ступеня занедбаності запалення і можливих ускладнень.

З якого боку знаходиться апендицит та ознаки запалення

Після операції може підвищуватися температура

Іноді після операції з видалення апендикса пацієнта турбує підвищення температури тіла. Часто це дуже тривожний сигнал. Про симптом потрібно негайно повідомити лікаря.

Причини виникнення температури:

 • Інфікування рани.
 • Травма внутрішніх органів під час операції.
 • Зниження імунних сил організму.
 • Як наслідок сильної крововтрати під час процедури видалення.
 • Післяопераційний дренаж.
 • Розвиток запального процесу.

Дієта після видалення апендициту

На час періоду відновлення хворому призначається сувора дієта. В першу добу є не можна взагалі, потім у наступні кілька днів їжа повинна бути рідкою. Харчування дробове і невеликими порціями. Щоб не навантажувати кишечник, тобто слід легку їжу, наприклад, курячий бульйон, овочеве або картопляне пюре, відварений рис і інше.

Слід виключити молочні і містять клітковину продукти. Необхідно робити особливий наголос на кисломолочні знежирені продукти, їх потрібно вживати щодня, щоб допомогти мікрофлорі кишечника прийти в норму після антибіотиків та наркозу.

Відновлення після операції пройде швидше, якщо всі приписи лікуючого лікаря, суворо дотримуватимуться.
Незважаючи на те, що апендикс має свої функції в роботі організму, людям, які його втратили не варто сильно переживати. Потрібно просто більш ретельно берегти себе від можливих отруєнь і зміцнювати імунну систему організму.