Загальний огляд дитини

Фізичний розвиток. Довжина тіла (від маківки до п’ят) або зростання (з того моменту, коли дитина може стояти) і вагу потрібно вимірювати при кожному відвідуванні. Окружність голови треба вимірювати при кожному відвідуванні до дворічного віку. Темп росту дитини контролюють з використанням центильных кривих росту (соматограмм); оцінка відхилень цих параметрів описана в гол. 269 на стор. 2924.

Артеріальний тиск. Починаючи з трирічного віку ПЕКЛО потрібно регулярно контролювати, використовуючи манжетку відповідного розміру. Ширина гумової частини манжети повинна становити близько 40 % окружності плеча, а її довжина повинна закривати від 80 до 100 % окружності. Якщо підходящої, що задовольняє цим критеріям, манжетки ні, краще використовувати манжетку більшого розміру.

Систолічний і діастолічний тиск дитини вважається нормальним, якщо не виходить за межі 90 центилей; значення кожного центиля варіюють залежно від статі, віку та зросту (центили зростання), так що звернення до центильным таблиць необхідно. Систолічний і діастолічний АТ в межах від 90 до 95 центилей повинно спонукати лікаря до спостереження за дитиною і оцінки факторів ризику гіпертензії. Якщо всі виміряні значення постійно відповідають або вище 95 центилей, слід вважати, що у дитини гіпертензія, і встановити її причину.


Контроль за розвитком здорової дитини

Відвідування здорових дітей спрямовані на забезпечення здорового розвитку дитини під час навчання, проведення профілактичних щеплень, раннє виявлення та лікування захворювань, допомога батькам в оптимізації емоційного та інтелектуального розвитку дитини. Американська педіатрична академія розробила рекомендації щодо спостереження за дітьми, в яких немає значних проблем зі здоров’ям, які ростуть і розвиваються відповідно віку. Ті ж, хто не відповідає цим критеріям, повинні спостерігатися більш часто і інтенсивно. Якщо дитина пізно вперше потрапляє під спостереження або деякі процедури не були проведені у відповідному віці, слід якомога швидше це зробити.

На додаток до физикальному обстеження потрібно оцінити інтелектуальний і соціальний розвиток дитини, а також взаємовідносини з батьками. Про це висновок можна, зібравши детальний анамнез у батьків і дитини, особисто спостерігаючи за поведінкою дитини і навіть іноді звернувшись до зовнішніх джерел інформації, таких як вчителі і люди, які здійснюють догляд за дитиною.

Допологовий патронаж рекомендований для пацієнтів із групи ризику, вперше взятих під нагляд, а також тих, кому потрібна порада. Допологовий патронаж повинен включати профілактичні заходи, збір медичного анамнезу та виявлення факторів ризику, обговорення переваг грудного вигодовування і планованого способу вигодовування згідно з положенням АПА «Допологовий патронаж» (1998).

Після народження потрібно провести огляд новонародженого. Слід заохочувати грудне вигодовування, запропонувати допомогу і дати рекомендації. Кожного новонародженого на грудному вигодовуванні варто оглянути через 48-72 години після виписки з пологового будинку, включаючи оцінку грудного вигодовування та інструкції по вигодовуванню у відповідності з положенням АПА «Грудне вигодовування і використання грудного молока» (1997).

УВАГА: спеціальні біохімічні, імунологічні й ендокринологічні тести зазвичай проводяться за особливими показниками.

Обстеження дітей (крім новонароджених) на вроджені порушення обміну речовин, серповидноклеточную анемію та інше проводяться на розсуд лікаря. Дані рекомендації не є стандартом для надання медичної допомоги. Зміни, прийняті при індивідуальних обставин, допустимі.

Кожна дитина і сім’я унікальні; ці рекомендації підходять для тих дітей, про яких добре дбають батьки, і у дітей немає проявів жодних серйозних проблем зі здоров’ям, які ростуть і розвиваються відповідним чином. Додаткові відвідування можуть бути необхідні, якщо обставини передбачають відхилення від норми.

Ці керівництва узгоджені з Комітетом по загальній практиці та амбулаторної медицині у співпраці з національними комітетами і секціями Американської педіатричної академії (АПА). Комітет підкреслює величезну важливість безперервності у всебічному спостереженні за здоров’ям і необхідність уникати перерв у спостереженні. Взято з: Pediatrics 105 (3): 645-646, 2000.

Очі слід оглядати при кожному відвідуванні, оцінюючи руху (косоокість збіжний або розходиться); відхилення в розмірах очного яблука, що може свідчити про вродженій глаукомі; відмінності в розмірах зіниць, колір райдужки або і те, і інше можуть свідчити про синдром Горнера, травмі, нейробластомі; асиметрія зіниць може бути нормою, а може бути проявом патології ока або внутрішньочерепної патології. Відсутність або перекручення червоного рефлексу вказує на катаракту чи ретинобластому.

Птоз і гемангіома століття погіршують зір і потребують уваги. Діти, народжені у терміні до 32 тижнів гестації, повинні бути оглянуті офтальмологом для виявлення ретинопатії недоношених (див. стор 2951) і порушень рефракції, які зустрічаються часто. До 3-го або 4-го року життя зір перевіряється за таблицями Снеллена або більш новим методом за допомогою апарату. Спеціальні дитячі таблиці переважніше; гострота зору менше 0,2-0,3 вимагає оцінки офтальмологом.

Діагностика карієсу зубів важлива, слід звернутися до стоматолога, якщо у дитини є порожнини в зубах, навіть якщо це тільки тимчасові зуби. Кандидозний стоматит часто зустрічається у маленьких дітей і не завжди є ознакою імунодефіциту.

Серце. Проводиться аускультація, щоб виявити нові шуми або порушення ритму; функціональний шум дме тембру зустрічається часто і вимагає диференційного діагнозу з патологічними шумами. Пальпація верхівкового поштовху може виявити кардіомеґалію; асиметричний пульс на стегнових артеріях може бути ознакою коарктації аорти.

Живіт. Пальпація проводиться при кожному відвідуванні, оскільки багато об’ємні утворення, наприклад пухлина Вільмса та нейробластома, стають доступними пальпації лише з ростом дитини. Часто можна пропальпиро-вать калові маси в лівому нижньому квадранті.

Хребет та кінцівки. Дітей, які вже можуть стояти, потрібно обстежувати для виявлення сколіозу, оцінюючи позу, симетрію плечей і ключиць, нахил тулуба і особливо паравертебральну асиметрію при нахилі вперед. Різна довжина ніг, щільність аддукторів (привідних м’язів), асиметрія відведення або складок ніг або пальпируемый, чутний щиглик головки стегнової кістки, коли вона повертається в вертлужную западину, є ознаками дисплазії кульшового суглоба.

Ступні, повернуті носками всередину, є ознакою приведення м’язів передньої поверхні ноги, повороту більше гомілкової або стегнової кістки. Такі діти потребують лікування, їх потрібно направити до ортопеда.

Огляд геніталій. Всі сексуально активні пацієнти повинні бути обстежені на захворювання, що передаються статевим шляхом; у дівчаток обов’язково проводять обстеження зовнішніх статевих органів. Молодим жінкам у віці від 18 до 21 року потрібно запропонувати пройти гінекологічне обстеження і рутинний тест Папаніколау. Обстеження яєчок і пахове обстеження обов’язкові при кожному відвідуванні для виявлення неопущения яєчок у молодших дітей, об’ємних утворень яєчок у пізньому пубертате, пахової грижі в будь-якому віці.