Запор у дитини 6 років, що робити: народні засоби

Запор – досить серйозна проблема, яка може вказувати на наявність патологічного процесу в організмі або неправильний спосіб харчування. Щоб усунути порушення, необхідно знати основні причини його появи і супутні симптоми. Це дозволяє здійснити ефективне і безпечне для дитячого організму лікування.

Зміст:

 • 1 Ознаки запору у дитини
 • 2 Різновиди запорів
 • 3 Запор як симптом хвороби
 • 4 Медикаментозне лікування
 • 5 Народні засоби від запору
 • 6 Профілактика закрепів у дітей

Ознаки запору у дитини

Запором називається порушення функцій органів травної системи, при якому значно знижується частота дефекацій або настає їх повна відсутність. Спорожнення кишечника стає практично неможливим через зміни консистенції калових мас, а також зниження моторики кишечника. Регулярні або хронічні запори можуть виступати як симптом захворювання або бути його наслідком.

Запор у дитини 6 років, що робити: народні засоби

Зміна дефекації

Ознаки запору:

 • Посилене газоутворення
 • Відчуття тяжкості або тиску в кишечнику
 • Болі в животі
 • Тривала відсутність дефекацій
 • Труднощі при дефекациях

У важких випадках запор може супроводжуватися підвищенням температури тіла, нудотою і блювотою, судомами. Сильне здуття живота і неможливість виділення газів вказують на непрохідність кишечника, що є прямим показанням до негайної госпіталізації. Запори в дітей 6 років можуть супроводжуватися погіршенням апетиту, зниженням рухової активності.

Ступінь вираженості симптомів і їх характер може відрізнятися в залежності від причини, що спричинила порушення стільця. При тривалих запорах у дітей може розвинутися калових інтоксикація, при якій відмічається різка втрата ваги, блідість шкіри, поява гнійних висипань на шкірі. Симптомами порушення також є підвищена дратівливість, регулярні головні болі, слабкість в тілі і швидка стомлюваність.

Необхідність викликати лікаря також у тому випадку, якщо в калі у дитини виявлені згустки крові або велику кількість слизу. Така патологія є свідченням гострої кишкової інфекції та представляє серйозну загрозу для дитячого організму.

Важливо пам’ятати про те, що відсутність дефекацій певний часовий проміжок не завжди є ознакою запору. Це пов’язано з тим, що норма виведення калових мас з організму може бути індивідуальною і змінюватися з віком.

В цілому запор є порушенням роботи кишечника, при якому частота дефекацій істотно знижується, що супроводжується зміною консистенції калових мас, і іншими симптомами.

Різновиди запорів

Існують різні види запорів, які відрізняються один від одного механізмом виникнення, причинами розвитку та супутніми факторами. Щоб визначити, що робити при запорі у дитини 6 років, необхідно точно з’ясувати характер порушення.

Запор у дитини 6 років, що робити: народні засоби

Коли мучать болі в животі

Види запорів:

 • Аліментарний. Вважається найбільш поширеним і характеризується легким перебігом. Виникає через неправильне харчування, відсутність у повсякденному раціоні свіжих фруктів і овочів, а також мінеральних солей і вітамінів. Частіше всього зустрічається у дітей, які регулярно вживають солодощі і борошняні продукти.
 • Неврогенный. Розвивається внаслідок зниження частоти скорочень кишечника за порушення нервових центрів регуляції. Виникає, як правило, в тому випадку, якщо людина часто пригнічує звичайні позиви до дефекації, наприклад через відсутність туалету по близькості або з якихось інших причин. Нерідко такі закрепи розвиваються під час поїздок.
 • Гиподинамический. Причина виникнення полягає в низькій фізичній активності. При відсутності постійних рухів порушується нормальна моторика кишечника, що призводить до затяжних запорів. Найчастіше зустрічається у дітей з обмеженими можливостями. Може виникнути в період хвороби при дотриманні тривалого постільного режиму.
 • Механічний. Виникає при зовнішньому впливі на органи шлунково-кишкового тракту. Зокрема, запор може з’явитися з-за механічних травм, при здавлюванні, наявності патологічних новоутворень. У рідкісних випадках механічний закреп розвивається в післяопераційний період із-за утворення рубцевої тканини в кишечнику.
 • Токсичний. Провокується отруєннями важкими металами та іншими хімічними речовинами з токсичними властивостями. Як правило, зустрічається у дітей, що живуть у несприятливих екологічний умовах. Також причиною токсичного запору може бути наявність паразитів в кишечнику.
 • Ендокринний. Така різновид порушення відзначається у дітей, страждаючих від гормональних розладів. Зокрема, ендокринний запор зустрічається при наявності гіпофізарної недостатності, порушення роботи щитовидної залози. У підлітковому віці може відбуватися через гормональної перебудови організму.
 • Медикаментозний. Провокується прийомом певний лікарських препаратів, до складу яких входять речовини, які надають в’яжучу дію на організм. У число таких ліків входять ліки з Аспірином, сечогінні засоби, спазмолітичні препарати.
 • Крім цього, важливо зазначити, що причиною запору може бути кишкова інфекція, сильне зневоднення організму, природжені аномалії розвитку товстої кишки.

  Існують різні види запорів, які відрізняються між собою причинами розвитку та характером перебігу.

  Запор як симптом хвороби

  Порушення стільця рідко виступає в якості самостійного захворювання, і досить часто вказує на патологічний процес. Існує безліч хвороб, при яких запор є основним або другорядним симптомом. Це неодмінно слід враховувати при лікуванні. Важливо також звертати увагу на наявність інших ознак хвороби, які можуть вказувати на розвиток ускладнень або перехід запору в затяжну форму.

  Запор у дитини 6 років, що робити: народні засоби

  Кишкові інфекції

  Хвороби, при яких виникає запор:

  • Кишкові інфекції. Попадання в органи ШКТ патогенних бактерій часто стає причиною розвитку порушення дефекації. На наявність інфекції вказують болі в животі, погіршення апетиту, зниження імунітету, шкірні висипання. При загостренні у дитини може відбуватися блювання, спостерігається слиз в калі.
  • Коліт. При такому захворюванні запалюються тканини слизової оболонки всередині товстої кишки, що в свою чергу впливає на її моторику, погіршує процес всмоктування рідини. Запор при коліті відрізняється тим, що хворому вдається сходити в туалет, проте кількість калу низьке, консистенція щільна. На наявність такої патології також вказує регулярне газоутворення і виділення слизу.
  • Отруєння. При харчової інтоксикації у дитини нерідко виникають запори, що супроводжуються блювотою. Такий стан є небезпечним через те, що воно може мати як гострий характер, так і перейти в хронічну форму. Лікування в домашніх умовах припустимо тільки при легкій формі захворювання. У разі тяжкого отруєння необхідно медична допомога.
  • Виразкова хвороба. Виразка кишки є дефектом слизової оболонки, викликаним впливом певних бактерій. Запор є одним з основних симптомів виразкової хвороби. У дітей захворювання може розвиватися на тлі прийому гормональних препаратів при супутніх захворюваннях органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту.
  • Дисбактеріоз. Розвивається через нестачу корисних бактерій в кишечнику, що призводить до порушення мікрофлори. З-за цього суттєво погіршується всмоктування поживних речовин та рідини з калу, в результаті чого розвивається запор. Як правило, порушення супроводжується симптомами метеоризму. Хвороба може виникнути через неправильне харчування, прийому антибіотиків.

  Запор може виступати в якості симптому різних захворювань кишечника і свідчити про необхідність ретельного лікування і подальшої профілактики.

  Медикаментозне лікування

  Питання про те, що робити при запорі у дитини 6 років актуальне для багатьох сучасних батьків. Існує кілька варіантів лікування недуги, однак найбільш кращим вважається медикаментозна терапія. Для усунення запору використовуються проносні препарати, чия дія спрямована на стимуляцію моторики кишечника.

  Відповідний лікарський засіб призначається спеціалістом в залежності від характеру порушення, чинників, які її спровокували, індивідуальних особливостей пацієнта.

  Прийом проносних препаратів призначається як при короткочасних, так і тривалих запорах, викликаних певними захворюваннями або спровокованими іншими факторами. У разі епізодичних запорів ліки можна використовувати без попередньої консультації у фахівця. У разі, якщо порушення характеризується затяжним характером, необхідно відвідати лікаря для постановки точного діагнозу і вибору найбільш ефективного варіанту терапії.

  Ліки від запору для дітей:

  • Форлакс. Відноситься до групи осмотичних проносних препаратів, основною особливістю яких є безпека для дитячого організму. Ліки випускається у формі порошку для приготування рідкої суспензії. Для усунення запору досить прийому протягом одного дня. У віці 6 років оптимальна доза становить 2-4 пакетики на добу.
  • Прелакс. Основним діючим компонентом є лактулоза, яка є природним для кишечника пребіотиком. Рекомендується до прийому при запорах, викликаних дисбактеріозом і прийомом антибіотиків. Протипоказанням є гіперчутливість до складових компонентів. Може використовуватися для лікування дітей віком від 1 року.
  • Макрогол. Препарат сприяє поліпшенню кишкової перистальтики, збільшує об’єм калових мас, концентрацію рідини в них. Випускається у формі порошку для суспензії. Розрахунок дозування слід здійснювати виходячи з показника маси тіла дитини. Основною перевагою є практично моментальний ефект, відсутність побічних ефектів.
  • Буксопан. Використовується в якості допоміжного засобу при лікуванні кишкової коліки, виразкової хвороби кишечника. Має певні побічні ефекти, а тому не рекомендований до прийому у віці до 3 років. Дозування призначається лікарем індивідуально.
  • Дюфалак. Випускається у формі сиропу для прийому всередину. Основним діючим компонентом є лактулоза. Протипоказаний при гіперчутливості, наявності закрепів, викликаних повною кишковою непрохідністю. Прийом препарату може спровокувати розвиток симптомів метеоризму у перші 2 дні після початку застосування.
  • Лактусан. Проносне на основі лактулози, дія якого спрямована на активізацію кишкової перистальтики, поліпшення мікрофлори кишечника, виведення з організму токсичних речовин. Застосовується при запорах, викликаних прийомом антибіотиків, коліт, кишковою інфекцією, алергією. Випускається у формі сиропу для перорального прийому.
  • Нормазе. Дія препарату направлена на збільшення об’єму вмісту кишечнику і його подальшого виведення з організму. Основним діючим компонентом є Лактулоза. Використовується при будь-яких видах запорів, у тому числі при хронічному перебігу. Може використовуватися в профілактичних цілях.
  • Микролакс. Препарат має місцеву дію, випускається у формі ректальних супозиторій. Сприяє збільшенню кількості рідини в кишечнику за рахунок чого відбувається розрідження калових мас. Рекомендується приймати перед їжею, так як це покращує засвоюваність отриманої їжі і запобігає перевантаження травної системи.

  В цілому для лікування запору у дітей 6 років можуть використовуватися різні проносні препарати.

  Народні засоби від запору

  Засоби нетрадиційної медицини нерідко використовуються для лікування закрепів. Такі способи рекомендується застосовувати тільки при короткочасних запорах у разі відсутності будь-яких ознак ускладнень.

  Народні рецепти від запорів:

  Запор у дитини 6 років, що робити: народні засоби

  Чай від запорів

  • Пюре з огірка. Овочі містять багато рідини і клітковину, яка сприяє поліпшенню роботи кишечника. Для усунення запору рекомендується включити в раціон дитини пюре, виготовлене з 1 великого огірка. Страва не рекомендується змішувати з іншими продуктами харчування.
  • Відвар ромашки. Необхідно змішати 2 ложки висушених квіток ромашки, насіння кропу і кмину. Отриману суміш потрібно заварити окропом і настояти 2 години. Дитині потрібно давати 1-2 ложки настою 3 рази на добу.
  • Чорнослив. Для приготування ліків необхідно залити 0.5 кг чорносливу 3.5 л води. Рідину слід довести до кипіння і протримати на помірному вогні 25 хвилин, після чого самостійно дати охолонути. Після цього слід додати в рідину 50 г кори крушини і 200 г витяжки з плодів шипшини і знову закип’ятити. Отримане ліки необхідно давати дитині перед сном по пів склянки.
  • Сенна. Ця рослина вважається одним з найбільш ефективних натуральних проносних засобів. Необхідно залити 2 ложки трав 600 мл окропу. Після того як ліки охолоне потрібно пити по 3-5 ложок щогодини. Як правило, ефект настає максимум через 10 годин після першого прийому.
  • Висівки. Такий засіб ефективно при лікуванні і для профілактики запорів. Необхідно є 1 чайну ложку на добу, попередньо заварюючи висівки в окропі. Курс лікування з допомогою такого способу триває не менше 10 днів.
  • Рицинова олія. Препарат характеризується м’якою дією на дитячий організм, а тому практично не має побічних ефектів і протипоказань. В порожнині кишечника відбувається розпад рідини на складові компоненти, які активізують роботу кишечника, збільшують кількість калу, сприяючи їх виведенню.
  • Вазелінове масло. Цей засіб використовується для пом’якшення калових мас. Препарат безпечним характеризується складом і не надає будь-яку дію на організм, так як не всмоктується в кров. Сприяє руху вмісту кишечнику, за рахунок чого дефекація стає регулярною.

  Для лікування запорів можуть використовуватися різні народні методи, однак їх застосування дозволяється лише за відсутності затяжної форми розлади або супутніх хронічних захворювань.

  Профілактика закрепів у дітей

  На роботу кишечника впливають різні фактори. Зважаючи на це, при правильному підході, можна істотно знизити ймовірність розвитку захворювання у дитини та запобігти негативні явища, які пов’язані з запором. Для цього повинна виконуватися своєчасна профілактика запору.

  Запор у дитини 6 років, що робити: народні засоби

  Правильне харчування

  Як запобігти запор:

  • Правильне харчування. Незбалансований раціон – одна з основних причин закрепів у дитячому віці. Дитина повинна регулярно вживати фрукти й овочі, каші. При цьому рекомендується знизити споживання мучного та солодкого. Також, ймовірність запору суттєво знижується при зменшенні кількості з’їдених яєць, продуктів, що містять велику кількість білків, м’яса.
  • Рясне питво. Недолік рідини погано впливає на роботу кишечника і нерідко стає причиною порушення стільця. Крім цього, дефіцит води робить калові маси сухими, з-за чого вони значно гірше переміщуються в кишечнику. Оптимальною кількістю рідини для дитини у віці 6-8 років є 1.5-1.8 л в добу.
  • Фізична активність. Відсутність руху призводить до того, що м’язи черевного преса припиняють стимулювати кишкову перистальтику. В результаті цього відбувається зниження тонусу стінок кишечника, що надалі призводить до розвитку проносів. Щоб запобігти недуга, рекомендується щодня проводити з дитиною коротку гімнастику або грати в рухливі ігри.
  • Своєчасне відвідування туалету. Одна з причин запору полягає в тому, що дитина занадто часто стримує позив до дефекації. При цьому порушення часто здобуває затяжний характер. Зважаючи на це, для профілактики необхідно відвідувати туалет без будь-яких затримок.
  • Зміна ліків. Запор – поширений наслідок прийому антибіотиків. Лікування такими препаратами далеко не завжди є оптимальним варіантом, і повинна здійснюватися тільки у випадках крайньої необхідності. В інших випадках слід звернутися до фахівця, щоб він призначив препарати, які не мають настільки виражений негативний вплив на органи ШКТ.
  • Режим дня. Робота кишечника обумовлюється добовим ритмом людини. При його порушенні може відбуватися збій у роботі органу, з-за чого виникають запори. Необхідно щоб дитина вчасно лягав спати і приймав їжу приблизно в однаковий час.
  • Емоційну рівновагу. Регуляція роботи кишечника здійснюється вегетативними центрами нервової системи. При наявності стресових ситуацій можуть відбуваються збої в її роботі, що відбивається на моториці кишечника. Зважаючи на це, для ефективної профілактики запорів слід підтримувати сприятливу емоційну обстановку.

  Правильне виконання заходів профілактики дозволяє істотно знизити частоту запорів і поліпшити роботу органів шлунково-кишкового тракту.

  Затримка стільця у дітей 6 років – поширене порушення, яке може вказувати на захворювання або виступати як самостійна хвороба. Лікування дитини необхідно здійснювати з урахуванням причин розвитку запору, і при виборі засобів медикаментозної терапії неодмінно консультуватися з лікарем.