Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактика

Біль в попереку, яка віддає в крижі або ногу, викликана защемлення сідничного нерва. Такий стан дуже часто зустрічається серед вагітних. Наскільки воно небезпечне, піддається ефективному лікуванню?

Зміст

 • Чому відбувається защемлення сідничного нерва при вагітності?
 • Невропатія сідничного нерва: що собою представляє?
 • Причини защемлення сідничного нерва під час вагітності
 • На ранніх строках
 • На пізніх термінах
 • Локалізація болю
 • Болить у попереку
 • Віддає в тазостегновий суглоб
 • Защеміло поперек
 • Защемлення в сідниці
 • Діагностика радилукопатии
 • Лікування
 • Профілактика
 • Корисне відео
 • Чому відбувається защемлення сідничного нерва при вагітності?

  Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактикаКрім набряків, токсикозу та інших неприємних симптомів під час вагітності, багато жінок стикаються з ішіасом.

  Це стан, при якому відбувається защемлення сідничного нерва. Особливо часто це зустрічається в останньому триместрі. Ішіас супроводжується сильним болем і доставляє майбутній мамі багато дискомфорту. Защемлення сідничного нерва піддається лікуванню, однак робити це потрібно вкрай обережно, щоб не завдати шкоди плоду.

  Невропатія сідничного нерва: що собою представляє?

  Цей нерв є одним з найдовших в людському організмі. Він бере свій початок у попереково-крижовому відділі, пролягає по всій довжині ніг і закінчується в області ступень і п’ят. Його запалення супроводжується різким болем у попереку, яка віддає в область сідниць і ноги. Ішіас зустрічається у 80 % вагітних жінок. При існуючому остеохондрозі поперекового відділу хребта ризик на защемлення при вагітності підвищується в кілька разів.

  Причини защемлення сідничного нерва під час вагітності

  Причин для розвитку ішіасу дуже багато. В період виношування малюка в організмі мами відбувається безліч змін, в тому числі і в будові кульшового суглоба, постійно зростаюча матка чинить сильний тиск на поперек, чим і провокує защемлення сідничного нерва.

  На ранніх строках

  У перші місяці вагітності защемлення зустрічається дуже рідко. Причиною такого стану може послужити раніше діагностований остеохондроз попереку, зміщення одного з міжхребцевих дисків або травма хребта.

  Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактикаНерідко ішіас зустрічається серед вагітних з цукровим діабетом або аутоімунними процесами в організмі. Також поштовхом для розвитку ішіасу на ранніх термінах вагітності може сильне нервове напруження або надмірні фізичні навантаження.

  На пізніх термінах

  Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактикаЗащемлення нерва особливо часто зустрічається серед жінок на останніх термінах. Це пов’язано тиском матки на попереково-крижовий відділ. Також причинами для ішіасу можуть послужити:

  • зміна положення дитини. Всім відомо, що з другого триместру малюк стає дуже рухливим, тому під час перевертання він може защемить нерв мами, тим самим завдаючи гострий біль;
  • зміни гормонального фону. По мірі протікання вагітності в організмі жінки зменшується кількість гормону релаксину, який відповідає за розслаблення і розтягування зв’язок у малому тазі;
  • перенесена травма;
  • рясне кровотеча або абсцес в районі малого тазу;
  • велика надбавка у вазі, з-за якої відбувається сильний тиск на сідничний нерв.

  Локалізація болю

  За анатомічною увазі розвитку ішіасу поділяють на 3 основних види:

  • верхній (поперековий відділ);
  • середній (тазостегнова область);
  • нижній (ноги і нижче).

  Від характеру защемлення розрізняється і симптоматика. Больові відчуття мають гострий нападоподібний характер, супроводжується порушенням деяких рефлексом, чутливості і т. д.

  Болить у попереку

  Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактикаГострий напад починається з болю в поперековому відділі, які по мірі наростання віддають в інші відділи хребта.

  На тлі защемлення підвищується м’язовий тон поясниц, з-за цього жінці стає дуже важко знайти зручне положення, порушується сон, вона не може нормально сидіти, стояти і ходити. Біль має колючий характер, супроводжується почервонінням обличчя, підвищення потовиділення. В даному випадку больові відчуття мають двосторонній характер.

  Віддає в тазостегновий суглоб

  При защемленні цього нерва больові відчуття поширюються на тазостегнову область. Вагітній важко сидіти і ходити, в деяких випадках спостерігається м’язова атрофія.

  Защеміло поперек

  Біль має гострий простреливающий характер, відчувається виключно в поперековому відділі, у рідкісних випадках може поширюватися на спину або верхню частину стегна. Нерідко на тлі защемлення сідничного нерва у жінки спостерігаються запори і проблеми з сечовипусканням.

  Защемлення в сідниці

  Супроводжується гострим «прострілом», жінка застигає в певному положенні, змінити його дуже важко. Біль поширюється на ноги і ступні, може відчуватися невелике оніміння або поколювання в кінцівках. Тривалість такого нападу може становити від декількох хвилин до декількох днів.

  Діагностика радилукопатии

  Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактикаДуже часто вагітні приймають радикулопатию за звичайний радикуліт.

  Однак защемлення набагато небезпечніше, так як загрожує викиднем, порушенням роботи органів ШКТ і т. д.

  Тому при перших проявах неприємних ознак необхідно негайно звертатися до лікаря.

  У якості діагностики фахівець проведе зовнішній огляд пацієнтки, досліджується ступінь м’язового болю і порушення рухових функцій. Для цього використовують такі методики:

  • рентгенодіагностика;
  • КТ або МРТ.

  Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактикаОдноразове проведення таких процедур не заподіє шкоди для плода, але дозволить виявити конкретне місце защемлення нерва і підібрати ефективну схему лікування.

  Лікування

  При гострому нападі жінці необхідно забезпечити максимальний спокій, покласти в горизонтальне положення і дати місцевий спазмолітик для зняття сильного болю. Комплексне лікування защемлення включає в себе:

 • Використання зовнішніх медикаментозних препаратів. Сюди належать мазі або гелі на основі диклофенаку, які допомагають зняти больові відчуття і запалення. Також лікар може призначити препарати з групи міорелаксантів (для розслаблення спазмованих м’язів). Основу комплексної терапії становить прийом Мидокалма в таблетках, комплекс вітамінів Ст. В якості протизапального препарату лікарі часто призначають супозиторії ректальні Диклофенак, вони допомагають швидко позбутися від больових відчуттів і купірувати запалення.
 • Для купірування нападу болю вагітної виписують Но-шпу, вона абсолютно безпечна для плода.Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактика
 • Лікувальний масаж. Проводиться виключно досвідченим фахівцем. Якісний масаж допомагає зняти м’язову напругу і усунути больові відчуття при защемленні нерва. Варто відзначити, що в гострий період проводити масаж категорично заборонено.
 • Фізіопроцедури. Включають в себе гарячі і холодні компреси на поперек, УВЧ, електрофорез і т. д. Кількість сеансів підбирається лікарем індивідуально, виходячи зі ступеня защемлення сідничного нерва.
 • Мануальна терапія. Включає в себе вплив на певні точки, таким чином, відбувається розслаблення м’язів, симптоми защемлення проходять. Процедуру виконує мануальний терапевт, самолікування під час вагітності категорично протипоказано.
 • Лікувальна фізкультура. Існують спеціальні вправи, які допомагають розслабити м’язи спини і позбутися від неприємних симптомів. Їх можна виконувати самостійно вдома.
 • Носіння зручного взуття, яка допомагає правильно визначити навантаження на спину.
 • Обов’язковою умовою позитивного результату лікування ішіасу є підбір ортопедичного матраца, на якому спить майбутня мама. Завдяки правильній конструкції навантаження на спину розподіляється правильно. У період гострої симптоматики жінці рекомендують перебувати більше в горизонтальному положенні, тому матрац повинен бути максимально жорстким. Тривалість лікувальної терапії визначається індивідуально, не варто розраховувати на миттєве полегшення. В середньому для лікування защемлення може знадобитися від 7 до 10 днів.

  Профілактика

  Защемлення сідничного нерва при вагітності на ранніх або пізніх термінах: симптоми, патологічні або фізіологічні причини, лікування та профілактикаЗащемлення нерва крижово-поперекового відділу завдає жінці багато дискомфорту і несе загрозу для нормального перебігу вагітності. Тому для профілактики такого захворювання фахівці дають такі рекомендації:

  • ведення здорового способу життя;
  • мінімізація фізичних навантажень;
  • відвідування занять для вагітних (йога, басейн тощо);
  • запобігання можливих травм;
  • використання ортопедичного матраца і спеціальної подушки для вагітних, які допомагають зайняти зручне положення під час сну.

  При перших неприємних симптомів не варто затягувати зі зверненням до фахівця. В іншому випадку, підвищується ризик розвитку небажаних ускладнень.

  В період вагітності жінки дуже часто стикаються з ішіасом — защемлення сідничного нерва. Цей стан супроводжується гострим приступом болю, обмеженням у рухах і іншими неприємними симптомами. Гострий напад може тривати кілька хвилин або навіть днів. При своєчасному зверненні до лікаря вагітною підбирають ефективну схему лікування і допомагають позбавитися від цієї проблеми.

  Корисне відео