Застуда є вірусним захворюванням. Інфекція передається через верхні дихальні шляхи. Джерело зараження – хвора людина.

Симптоми


Симптоми захворювання у дитини, і у дорослого однакові. Вони можуть проявлятися як всі разом, так і окремо.

Симптоми при застуді:

 • різь в очах і сльозотеча (перші ознаки, що свідчать про те, що у вас застуда);
 • нежить;
 • чхання;
 • біль у горлі;
 • підвищення температури (не перевищує 38,9 градусів) частіше спостерігається у дитини, ніж у дорослої людини;
 • слабкість організму (хвороба супроводжується втомою, сонливістю, занепадом сил, нездужанням);
 • головний біль (частіше всього вона викликана закладеністю носа);
 • осиплість голосу;
 • першіння в горлі (також можуть спостерігатися такі ознаки, як біль у горлі при ковтанні, сильний кашель);
 • незначні збільшення шийних лімфатичних вузлів;
 • зниження апетиту.

Застуда, як і будь-яка хвороба розвивається поступово. На початкових стадіях (у перші два дні) спостерігають такі симптоми, як нездужання і втому. Потім починають з’являтися такі ознаки, як першіння в горлі, нежить. Через пару днів спостерігають кашель.

Що стосується підвищення температури, то при застуді цей симптом частіше спостерігають у дитини, ніж у дорослої людини. Піднімається температура максимум до 38,9 градусів і тримається кілька днів. Збивати її не потрібно.

Причини


Причини, які викликають застуду, у дітей і дорослих однакові.

Чому людина може захворіти на застуду? Причини можуть бути різні:

 • Неправильне харчування. Мабуть, це одна з основних причин, по яких з’являються симптоми застуди. Чому? Це пояснюється тим, що вірус розвивається (з-за чого і з’являються такі ознаки, як нездужання, кашель і так далі) тільки в ослабленому організмі.
 • Найчастіше люди хворіють взимку, весною і пізньою осінню. Чому? Саме в ці періоди раціон включає в себе продукти, які не містять в собі має кількості вітамінів і корисних речовин, які необхідні для підтримки імунітету.

 • Переохолодження. Однак не слід вважати, що, як тільки ви вийшли на вулицю, коли на градуснику мінус, віруси почнуть вас атакують. Чому? На морозі неможливо підхопити вірус, так як він при негативних температурах гине. Неправильний вибір одягу (не по сезону) і різка зміна температури – причини, за якими розвивається хвороба (застуда).
 • Непровітрювані приміщення. Саме в таких приміщеннях, вірус починає активно розвиватися. Чому? У провітрюваній кімнаті, де знаходиться кілька осіб, створюються сприятливі умови для вірусу, який безперешкодно передається повітряно-крапельним шляхом.
 • Присутність в організмі паразитів.
 • Захворювання, які можуть послабити імунітет, наприклад, алергія.
 • Пасивний спосіб життя і недостатня кількість фізичних навантажень – ще одні причини, які сприяють тому, що хвороба почне розвиватися.
 • Стреси і переживання.
 • Причини застуди на губах

  Часом у дитини/дорослого на ранок після сну спостерігають на губах герпес, який не тільки псує зовнішній вигляд, але і сприяє виникненню почуття дискомфорту.

  Існує чимало причин, по яких на губах з’являється застуда. Основна причина, чому на губах герпес виникає – ослаблений імунітет.

  Застуда на губах може проявитися як взимку, так і влітку. Проте найчастіше вона виникає взимку. Чому? Це пояснюється тим, що імунітет людини особливо ослаблений і вражений осінь-взимку, так як саме в цей період людина вживає мало їжі, яка містить у собі необхідну кількість вітамінів і корисних речовин.

  Також застуда на губах може з’явитися і з-за сильних стресів і неправильного харчування, голодувань (коли людина бажає скинути зайву вагу). Куріння і надмірне вживання спиртних напоїв також призводить до появи герпесу на губах.

  При виношуванні малюка (триместри вагітності – 18-22 тиждень), у жінок також може з’явитися на губах герпес.

  При розладі шлунка, критичних днях також можна спостерігати висипання на губах.

  Грип та застуда: в чому різниця?


  Грип – небезпечне для життя захворювання. У дитини, у пенсіонера і вагітної жінки (триместри вагітності найбільш небезпечні – перші 12 тижнів) ризик інфікування/зараження вище, ніж у людей у віці 18-50 років. Чому?

  Це пояснюється тим, що у них (дітей, пенсіонерів) імунітет ослаблений = це сприяє тому, що грип легко «приживається», освоюється і поширюється в організмі.

  Якщо у людини грип, вірус поширюється різко і стрімко. Симптоми проявляються через кілька годин після проникнення інфекції. При застуді, хвороба протікає повільно, перші ознаки з’являться через кілька днів.

  Якщо грип, у людини відразу піднімається температура, з’являється головний біль і ломота в тілі. Перші ознаки при застуді: стомленість, кашель, першіння в горлі.

  Грип супроводжується нудотою і ознобом, а застуда немає. Якщо грип, то кашель з’явиться найближчим часом після підвищення температури і буде супроводжуватися болем у грудях і виділенням мокротиння. При застуді легке покашлювання поступово перетікає в глибокий кашель.

  Болі в м’язах. Такий симптом можна спостерігати у людини, у якого грип. При застуді такий ознака практично не зустрічається.

  Якщо грип, слабкість носить локальний характер (пацієнт практично знесилений), а якщо застуда – слабкість не виражена.

  Людина, якщо у нього грип, не чхає. Такий ознака ставитися тільки до застуди.

  Застуда у дитини, і у дорослого: особливості


  Ознаки і причини застуди у дитини і у дорослої людини однакові. Відмінності в тому, що доросла людина не раз стикався з різними видами бактерій і вірусів, тому з роками його імунітет зміцнів. У дітей він тільки починає формуватися в процесі становлення імунної системи організм часто стикається з новими збудниками застуди.

  Ризик захворювання у дітей більше. Чому? Діти активно спілкуються один з одним (у садок, на ігрових майданчиках, у школах) і часом не дотримуються правил гігієни.

  У більшості випадків, у дітей застуда може бути викликана риновірусами, ентеровірусами та аденовірусами. Також хвороба може почати розвиватися із-за постійно мутіруючої вірусу грипу А.

  У дітей спостерігають хвороба (застуду) два рази в місяць. В рік у дитини може нараховуватися 10-12 повторень епізодів.

  Якщо у дітей застуда — це часта хвороба, то дорослі люди їй вболіваю 1-4 рази за осінньо-зимовий період (викликає хвороба коронавіруси).

  Початок розвитку захворювання і процес протікання у дітей і дорослих відрізняється. Доросла людина хворіє тиждень, при цьому температура може і не підвищитися, а у дитини хвороба протікає важче –кілька діб дітей лихоманить, потім кашель/нежить тривати тижнями.

  У дітей симптоми яскравіше виражені, ніж у дорослих (хвороба протікає м’якше, ніж у дітей).

  У дитини спостерігають ускладнення у вигляді бронхіту, менінгіту, пієлонефриту і пневмонії.

  Лікування


  При застуді, при перших симптомах необхідно дотримуватися постільного режиму і відмовитися від вживання холодної їжі і охолоджувальних напоїв.

  Якщо підвищилася температура до 38,9 градусів, збивати її не слід. Чому? Якщо почнете збивати температуру, організм перестане боротися із збудником. Якщо температура перевалила за 38,9 градусів, використовувати жарознижуючі засоби.

  Коли необхідно звернутися до лікаря?

  Вдатися до допомоги фахівців необхідно, якщо:

  • хворому 60 років або менше 3 років;
  • виник сильний головний біль;
  • лихоманка тривати більше трьох днів;
  • з’явився біль у грудній клітці;
  • сильна, майже нестерпний біль у горлі;
  • з’явилася висипка у вигляді синців.

  При важких (діабет, онкологія, хвороба нирок і так далі) і хронічних захворюваннях слід звернутися в клініку.

  Лікування в домашніх умовах

  Щоб вилікувати захворювання необхідно дотримуватися постільного режиму та вживати якомога більше теплої рідини.

  При лікування допоможуть такі засоби, як:

  • чай з малиною/імбиром;
  • вода з крейдою і лимоном;
  • морси;
  • відвар шипшини;
  • компоти з сухофруктів.

  Щоб вилікувати застуду доведеться відмовитися від смаженої, гострої, жирної і копченої їжі. Для підвищення імунітету і якнайшвидшого одужання підійдуть такі засоби, як полівітаміни і аскорбінова кислота.

  Медикаментозне лікування

  Щоб вилікувати використовують противірусну або антибактеріальний засіб.

  Противірусний засіб – це може бути, як Амізон, так і Циклоферон. Щоб вилікувати застуду підійде також таке противірусний засіб, як Таміфлю/Иммудон.

  Слід зазначити, що противірусний засіб Оциллококцинум не менш ефективно, ніж противірусні ліки для носа Гриппферон. Таке противірусну, як Анаферон також підійде для того, щоб пролікувати застуду.

  Що стосується антибіотиків, то їх призначають у тому випадку, якщо ОРФ ускладнилося або причиною застуди стали шкідливі бактерії. Лікування дихальних шляхів здійснюють, використовуючи такі засоби, як Цефатоксим, Кларитроміцин, Амоксицилін та інші.

  Лікування кашлю

  Щоб пролікувати кашель використовують такі засоби, як

  • Лазолван, Бромгексил (такі засоби використовують для введення мокротиння, коли вона починає відкашлюватися);
  • Дигідрогеноцитратпісля (актуально при сухому кашлі);
  • Терпинкод і Коделак (такі засоби підходять для пригнічення кашльового рефлексу);
  • Каметон, Гексорал, Фарингосепт (ці засоби використовують при болях у горлі).

  Лікування нежиті

  Щоб пролікувати нежить використовують такі засоби, як:

  • Навтизин і Галазолін (допомагають при закладеності носа);
  • Отривин підходить для очищення слизової;
  • Назол Адванс і Піносол допоможуть вивести слиз.

  Народне лікування


  Пролікувати застуду можна також за допомогою народних засобів.

  Лікування з допомогою бузку

  Щоб пролікувати застуду потрібно колір бузку заварити (як звичайний чай). Вживати по пів склянки в день.

  Лікування з допомогою кульбаби

  Щоб вилікувати застуду, потрібно 1 ч. л. суміші кульбаби (стебла, квіти, листя) залити окропом, а потім дати настоятися (близько 30 хвилин). Вживати настій п’ять разів на день після їди по 1 сл. л.

  Лікуємо застуду відваром суниці/малини

  Щоб вилікувати застуду потрібно приготувати відвар ягід (підійде суниця/малина). Вживати після їжі по одній склянці кілька разів в день.

  Лікуємо застуду на губах

  Пролікувати застуду на губах можна з допомогою:

  • звичайної зубної пасти (при появі перших симптомів уражену ділянку слід змастити зубною пастою);
  • льоду (кубик льоду прикладайте до утворився «пухирця»);
  • настойки листя меліси;
  • звичайного чаю;
  • лимона (прикладає до ураженої ділянки пару раз в день).

  Щоб пролікувати застуду на губах також можна використовувати часник і ріпчасту цибулю.