Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

Гастрит у широкому розумінні являє собою запалення слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки, зовнішніх стінок і більш глибоких їх шарів. Ця недуга відомий величезній кількості людей, адже на його поява впливають чинники, різні за природою та характером.

Неправильне харчування, бактерії або шкідливі звички – список значний і великий. Певні симптоми супроводжують кожну з форм цього запалення, доставляючи істотний дискомфорт, погіршуючи якість життя. У більшості випадків, зайняті потоком справ, пацієнти ігнорують симптоми гастриту шлунка, вважаючи за краще лікувати запалення засобами народної медицини або широко рекламованим медикаментів, допускаючи грубу помилку.

Своєчасне звернення і запис на консультацію до гастроентеролога, лікування гастриту, дозволять запобігти перехід у хронічну форму, яка буде супроводжувати невідступно все життя. А також допоможе максимально виключити появу виразкової хвороби, яка може розвиватися на слизовій шлунка, в області дванадцятипалої кишки.

Основна зона ризику – представники сильної статі у віці від 25 до 50. Але це не означає, що від гастриту і виразки не страждають інші категорії громадян. Ця хвороба століття давно не перебірлива в питанні вибору жертви – жінки, діти, представники старшого покоління в зоні ризику не менше. Діагноз гастрит — не вирок, ніж раніше він виявлений, тим менш серйозними будуть наслідки. Отже, які види цієї недуги існують і як розпізнати симптоми і ознаки гастриту? Про що говорить запаморочення, язика та наліт на ньому? Навіщо потрібні фізичні навантаження, дієта? Розберемо докладно і грунтовно.

Зміст статті

 • Види гастриту
 • Кислотність шлунка
 • Симптоми і причини появи гастритів
 • Чим небезпечний наліт на язиці?
 • Дієта, лікування гастриту, загальні рекомендації
 • Фізичні навантаження
 • Які кошти відновлюють флору кишечника?

Види гастриту

Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

 

Кожен з видів ураження слизової має свої причини, що послужили поштовхом до розвитку патології. Вони можуть бути внутрішніми (екзогенними) і зовнішніми (ендогенними), що визначають форму захворювання, відповідні їй симптоми (ознаки).

Основна класифікація за стадії:

 • Гострий гастрит
 • Хронічний гастрит

Гострий гастрит має кілька підвидів:

 • Простий (аліментарний або катаральний). Його поява обумовлена серйозними погрішностями в харчуванні. До нього призводить раціон, в надлишку містить жирну, гостру їжу і суттєве відхилення від правильного температурного режиму (надмірно холодна або гаряча їжа).
 • Ерозивний стає наслідком бактеріального ураження. Бактерія Helicobacter pylori, відкрита австралійськими вченими в 1979 році, після проникнення в організм, інфікує тканини шлунка і дванадцятипалої кишки. Нобелівська премія по праву дісталася цим великим умам, бо як встановлення бактеріальної природи допомогло розробити абсолютно нові, ефективні схеми лікування, встановивши певний стандарт. Якщо при інших видах досить дієти, то у випадку з ерозивним гастритом потрібні більш серйозні заходи, що включають прийом антибактеріальних засобів.
 • Корозійний виникає після отруєння токсичними, отруйними речовинами. Токсикація може статися випадково або при невдалій спробі звести рахунки з життям шляхом прийому згубною для організму рідини. Ознаки ураження шлунка наступають негайно. Втім, дана форма гастриту зустрічається рідко.
 • Хронічний гастрит. Після ігнорування ознак гострого гастриту, самолікування або недостатньої уваги до свого здоров’я, запалення переходить в хронічну стадію.

  На жаль, невтішна статистика говорить про те, що в одній третині випадків порушення коректної роботи органів ШКТ захворювання приймає хронічну форму. Ніжна слизова оболонка шлунка піддається негативному впливу грубої і важкої їжі, наслідків шкідливих звичок або запущена стадія інших форм гастриту або захворювань, пов’язаних з порушенням обмінних процесів або інфекційних захворювань.

  Кислотність шлунка

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  Шлунковий сік, що виробляється для правильної переробки надходить їжі, може володіти різним рівнем кислотності: підвищеною і зниженою. Цей параметр обов’язково повинен бути встановлений при постановці діагнозу, адже лікування буде залежати від показника кислотності.

  Навіть призначається дієта, дотримання якої має особливе значення на шляху до одужання, може бути діаметрально протилежною для пацієнтів із гастритом при підвищеній або зниженій кислотності.

  Для визначення існує ряд тестів, таких як аналіз сечі і гастроскопія. Здати аналіз комфортніше, але результат не буде настільки точним. Видеогастроскопия (фіброгастроскопія) при деякому дискомфорті проведення для пацієнта, дозволяє зрозуміти клінічну картину, надаючи більш докладні дані про стан органів зсередини.

  Завдяки цим дослідженням можна зрозуміти, в якому стані знаходиться поверхню слизової шлунка і дванадцятипалої кишки, присутні виразки, призначити лікування. А також фахівець бере зразок для біопсії, щоб встановити тип кислотності і виключити або підтвердити ураження тканин бактерією Helicobacter pylori, лікувати яку треба трохи інакше.

  Симптоми і причини появи гастритів

  В цілому симптоми кожного з видів можуть перегукуватися, маючи щось спільне між собою, наприклад, наліт на язиці, запаморочення, слабкість і біль. Поява одного або кількох чітко сигналізують про порушення. Їх різниця може бути обумовлена індивідуальними особливостями кожного виду.

  Простий (аліментарний)

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  Перші ознаки гастриту з’являються досить швидко, до них відносяться:

  • Нудота або блювота;
  • Тяжкість після їжі;
  • Порушення випорожнення (діарея);
  • Гострий біль в області шлунка, верхній частині живота;
  • Відрижка;
  • Запаморочення, головний біль;
  • Слабкість;
  • Наліт на язиці.

  До цих загальних ознак може додатися обкладений нальотом язик, підвищене слиновиділення або відчуття сухості в ротовій порожнині. До речі, мова служить своєрідним ідентифікатором внутрішнього стану. У здорової людини язик блідо-рожевого кольору. Допускається невеликий наліт на язиці, він має бути без неприємного запаху, невисокої щільності. Величезна кількість неприємних хвороб супроводжує наліт на язиці, тому потрібно стежить за його станом.

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  Оскільки аліментарний гастрит широко розповсюджений, багато пацієнтів вважають за краще знімати ознаки доступними відомими засобами, в тому числі вдаючись до рецептів народної медицини.

  В першу чергу варто звернути увагу, що ці симптоми лише верхівка айсберга, яка вказує на патологію і зароджується порушення. Як правило, причина криється в неправильному харчуванні, зловживанні алкогольними напоями (із вмістом спирту понад 20%), куріння, надмірне вживання кави або отруєння продуктом, з вичерпаним терміном придатності.

  Деякі сильнодіючі препарати також викликають бурхливу реакцію з боку слизової. У будь-якому разі усунення симптомів недостатньо. Лікування передбачає також дотримання суворої дієти, призначеної лікарем з обов’язковим виконанням всіх приписів.

  Деяким пацієнтам це дається важко. Відмовитися від спокуси з’їсти що-то особливо улюблене, але шкідливий для слизової, буває схоже на героїчному подвигу. У такому випадку, варто задуматися про процеси, які відбуваються на поверхні ніжної слизової. Навіть наліт на мові – тривожний дзвінок і спонукання до дії. Запальні процеси призводять до появи ерозій і виразок, клітини руйнуються, відбувається крововилив. Шлунок втрачає здатність функціонувати належним чином.

  Ерозивний гастрит

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  На перших стадіях з’являються ерозії (руйнування слизової) можуть бути одиничними і локалізованими переважно на зовнішній оболонці. Захоплення нових площ відбувається згідно з розвитком хвороби. В залежності від конкретної ділянки, яка зазнає змін і стадією поширення такий гастрит може підрозділятися на:

  • Гострий ерозивний гастрит, при якому поширення відбувається стрімко, за рахунок чого такий вид вважається найбільш небезпечним.
  • Геморагічний (хронічний) за статистикою є найбільш поширеним. Ерозії мають досить великий розмір (аж до 7 мм.), запалюються внутрішні покриви, з’являється запаморочення.
  • Антральний виникає при попаданні бактерії Helicobacter pylori. Бактерії затишно розташовуються в нижній частині шлунка, викликаючи запалення. При цьому уражені ділянки втрачають здатність до регенерації. Такі мікроорганізми живуть в слизу, іноді не проявляючи себе роками. Люди, які є переносником цієї бактерії можуть жити з нею, не знаючи проблем, але в 15% випадків вона призводить до виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. З’явилася внаслідок життєдіяльності цих організмів виразка може призвести до кровотечі, перфорації (освіта «дірки» в стінці слизової оболонки шлунка, дванадцятипалої кишки). Лікування цієї форми передбачає застосування однієї з схем ерадикації – повного знищення бактерії та слідів її перебування. Після розуміння стану конкретного пацієнта призначають одну з перевірених схем. Прийом антибіотиків повинен супроводжуватися обов’язковим наглядом фахівця, незважаючи на популярність таких препаратів як Кларитроміцин (Коаліціада), Амоксиклав і Амоксицилін. Жінки в період вагітності та лактації повинні відповідально підходити до питання, адже прийом антибіотиків може завдати непоправної шкоди маляті. Багато в чому це зумовлено ризиком прояву стійкості бактерій. Крім того, такі кошти досить сильні і здатні вкрай негативно вплинути на стан мікрофлори кишечника, викликавши серйозне порушення. Точне дозування, грамотне поєднання в конкретній ситуації встановлюється тільки лікарем, з урахуванням отриманих, проаналізованих діагностичних даних. В тому числі, вплив на бактерію супроводжується препаратами, що знижують кислотність, яка може посилити запалення слизової. Омепразол при гастриті часто призначають саме з цією метою, він є одним з найбільш ефективних антисекреторних препаратів, представлених на фармакологічному ринку. Він ефективний при лікуванні запалення та виразки дванадцятипалої кишки, зменшує запалення шлунка. Полегшує симптоми.
  • Рефлюкс гастрит. Стандарт протікання внутрішнього процесу — потрапляння вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок шляхом зворотного викиду. З-за цього виникає набряк, запаморочення, запалення, з’являються виразки, розростаючись з величезною швидкістю. В гіршому випадку тканини шлунка, які були зруйновані за цієї причини, виходять з блювотними масами.

  Симптоми і прояви гастриту

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  Таку форму з первинних скарг пацієнта буває досить важко визначити без додаткового дослідження. Вони багато в чому схожі на загальні ознаки гастриту:

  • Біль у верхній частині шлунка;
  • Печія;
  • З’являється відрижка (кисла, тухла);
  • Порушення стільця;
  • Сухість у роті, гіркота;
  • Блювота (обов’язковий ознака геморагічного гастриту виду);
  • Анемія;
  • Запаморочення;
  • Слабкість;
  • Наліт на язиці.

  Ознаки гострого гастриту проявляються дуже різко. Особливість ерозивного типу в тому, що лікування потребує більше часу в порівнянні з іншими формами.

  Поряд з обов’язковим прийомом препаратів, що знижують кислотність, необхідно застосовувати антацидні засоби (Маалокс, Фосфалюгель, Ренні), препарати, що покращують моторику шлунка і дванадцятипалої кишки (Мотиліум, Церукал), кровоспинні і антихеликобактерные ліки.

  Якщо після прийому антибіотиків з’являються неприємні симптоми дисбактеріозу кишечника, лікарем можуть бути призначені таблетки або порошок для приготування суспензій, щоб сприяти її відновленню, згладжуючи недоліки, які викликає прийом антибіотиків. Дисбактеріоз кишечника – серйозний і частий побічний ефект.

  Хронічний гастрит

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  Запалення слизової може мати серйозні наслідки і перерости на хронічній стадії в гастродуоденіт, що виражається в переході з шлункової на порожнину дванадцятипалої кишки. По суті, постанова такого діагнозу має основу, якої стає синдроми: больовий і синдром диспепсії.

  Причини гастриту хронічної форми:

  • Мікробні (бактерії);
  • Аутоімунні;
  • Поява після операції;
  • Зловживання спиртним;
  • Дія хімічних речовин.

  Симптоми наявності запалення однакові для всіх видів, але існують чіткі розмежування для підвищеної і зниженої кислотності.

  Доповненням до стандартного набору додається наліт на язиці, який має біло-сірий відтінок, а при виразковій хворобі стає більш щільним і розташовується ближче до кореня.

  При первинному огляді лікарі приділяють увагу присутності нальоту на язиці і загальним станом мови. Стан при гастриті викликає (частіше у жінок) поява роздратування, запаморочення і навіть астено-невротичний синдром.

  Чим небезпечний наліт на язиці?

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  Запаморочення, слабкість – не єдині неочевидні симптоми, які рідко пов’язують із запальними процесами слизових органів ШКТ. Мова теж говорить про це, але в числі багатьох інших причин. Наліт в області мови – стандарт наявності внутрішніх процесів. Мова як лакмусовий папірець б’є тривогу, піддаючись утворенню нальоту. Мова здорової людини має суттєві відмінності. Мова хворого гастритом може покритися важко відокремлюваним нальотом з неприємним запахом. Сам по собі мова лікувати немає потреби, як тільки буде усунена головна причина, яка викликає утворення нальоту, мова повернеться в нормальний стан.

  Дієта, лікування гастриту, загальні рекомендації

  Лікування гастриту поєднує два основних напрямки:

  • Дієта.
  • Медикаментозне лікування.

  Лікувати серйозне порушення у відповідності зі своїми висновками і думкою не варто, це чревате наслідками. Дієта повинна дотримуватися навіть в період ремісії (затишшя). Це не тільки результативний метод профілактики, але й підмога призначеної лікарем схеми лікування.

  Дієта при підвищеній кислотності не допускає:

  • Грубої їжі, травмуючої стінки тонкою слизовою (редис, ріпа, м’ясо з прожилками, мюслі)
  • Продуктів, що призводять до підвищеної секреції шлунка, активному виділенню соку (алкоголь, цитрусові соки цих фруктів, кави, гриби, капуста білокачанна, кислі фрукти і ягоди)
  • Відхилення від температурного режиму (нічого понад холодного або гарячого не вживати)
  • Солоні та копчені страви
  • Газовані напої

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  Дієта і лікування гастриту зі зниженою кислотністю не передбачає вживання:

  • Важкі для перетравлювання продукти (жирне м’ясо, копченості, шоколад, кондитерські вироби)
  • Алкоголь і газовані напої
  • Гострі приправи і соуси (кетчуп, майонез)

  Дієта може супроводжуватися прийомом ферментів, поліпшують роботу кишечника і всіх органів ШКТ. Недолік організму в поживних речовинах, викликає слабкість, можна скорегувати складанням збалансованого меню.

  Фізичні навантаження

  Захворювання гастрит, симптоми прояв і лікування

  Лікувати гастрит може бути неприємно і болісно, але мета виправдовує засоби. Це може бути добрим стимулом до розставання з шкідливими звичками і здоровим починанням.

  Фізичні навантаження дозволяються і іноді рекомендуються чоловікам і жінкам. Існує думка, що фізичні навантаження можуть бути не менш ефективними, ніж інші методи лікування.

  Поява неприємних проявів захворювання вимагають відмову від куріння, алкоголю. Набагато приємніше замінити ці шкідливі заняття тренуваннями. До речі, деякі фізичні навантаження розроблені спеціально з розрахунком на прискорення одужання. Запаморочення відступить, сил помітно додасться!

  Які кошти відновлюють флору кишечника?

  На жаль, дієвість антибіотиків має зворотний бік. Після їх прийому порушується мікрофлора кишечника. Проявляються наслідки, що впливають на нормальну роботу кишечника.

  Пристрій кишечника – тонка система, агресивна дія приводить до збоїв функціонування кишечника. Після пройденого курсу необхідно підтримати стан кишечника, простимулювати вироблення корисних бактерій приймаючи спеціальні добавки.

  Призначають пребіотики, пробіотики та додаткові антисептики. До речі, мова при дисбактеріозі кишечника теж обкладений нальотом – прояв побічних ефектів після прийому антибіотиків.