Збільшення пахових лімфовузлів у дітей, профілактичні заходи

Одним із частих симптомів, що супроводжують багато захворювань, є збільшення лімфатичних вузлів. Ці органи перешкоджають поширенню інфекції по всьому організму, не дають клітинам, переродившимся у злоякісні, перейти на інші ділянки, беруть участь у формуванні імунітету.

Але часто лімфовузли, зокрема пахова група, самі стають об’єктом впливу різних патогенних факторів. В результаті у них розвивається або запальний процес, або відбувається метастазування злоякісної пухлини. У таких випадках збільшення пахових лімфовузлів стає одним з найважливіших діагностичних ознак.

Зміст:

 • 1 Чому збільшуються лімфовузли в паху
 • 2 Як проявляється і діагностується збільшення пахових лімфовузлів
 • 3 Лікування при збільшення пахових лімфовузлів
 • 4 Особливості пахових лімфаденітів у дітей

Чому збільшуються лімфовузли в паху

Збільшення пахових лімфовузлів у дітей, профілактичні заходи

Як виглядає лімфатична система людини

Пахові лімфатичні вузли розташовані поверхнево, у пахових складках, і їх кількість коливається від 1 до 7. Вони дуже легко прощупуються і нагадують за формою і розміром невелику горошину. При їх збільшенні розмір може досягати до 5 см в діаметрі, і вони стають видні неозброєним оком. При цьому страждає і шкіра над ними, вона набрякає і червоніє, можливе утворення виразок.

Причини збільшення пахових лімфовузлів можна представити у вигляді двох груп. Перша – це вплив всіляких інфекційних агентів, що веде до розвитку запального процесу в тканині лімфовузла. Паховий лімфаденіт, а саме так називається запалення лімфоїдної тканини в пахових областях, може бути викликаний різною мікрофлорою. Найчастіше з пунктату запалення лімфовузла виділяються стафілококи і стрептококи.

Друга група причин – це проникнення по кровоносних і лімфоїдних шляхами в пахові лімфатичні вузли малігнізованих клітин або клітин злоякісного новоутворення. У цих випадках у них відбувається формування метастазів, яке супроводжується збільшенням вузлів.

Всі захворювання, при яких відбувається збільшення пахових лімфовузлів і поява інших клінічних симптомів, представляється так:

Збільшення пахових лімфовузлів у дітей, профілактичні заходи

Визначення причини

 • фурункульоз в області паху і нижніх кінцівок: запалення волосяного фолікула і околофолликулярной сполучної тканини
 • захворювання, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея, трихомоніаз)
 • запальні захворювання шкіри і глибоких тканин нижніх кінцівок (флебіти, тромбофлебіти, бешихове поразки)
 • грибкові захворювання нижніх кінцівок і зовнішніх статевих органів
 • запальний процес зовнішніх статевих органів (вульвіт у жінок, орхіт у чоловіків)
 • туберкульозне ураження лімфоїдної тканини

Збільшення лімфатичних вузлів у паховій області викликається не однією, а відразу кількома причинами. Крім того, наявність яких-небудь супутніх хронічних захворювань або станів зі зниженням імунітету сприяють тому, що лімфаденіт буде протікати більш важко, з ризиком переходу в хронічну стадію.

Як проявляється і діагностується збільшення пахових лімфовузлів

Збільшений лімфатичний вузол стає видимим під шкірою, він виступає під нею як овальне або кругле освіта. Але перша скарга переважної більшості пацієнтів – це не збільшення вузла, який не дуже його турбує, а поява болю. Локалізація лімфовузлів у пахових складках, їх переміщення і натиснення при ходьбі та інших рухах стають головними причинами виникнення больового синдрому.

Збільшення пахових лімфовузлів у дітей, профілактичні заходи

Збільшення пахових лімфовузлів

Хворі також зазначають, що при промацуванні вузли стають менш рухливими і більш щільними, у ряді випадків вони міцно спаяні з шкірою. Слід зауважити, що відсутність болю при значному збільшенні лімфатичних вузлів може стати прогностично несприятливою ознакою. Це може свідчити про розвиток вогнища пухлини у вузлі. Змінюється і стан шкірного покриву; при запаленні видно гіперемія (почервоніння) і набряклість шкіри.

Гострий лімфаденіт маніфестує (починається) завжди яскраво. Лімфатичний вузол різко збільшується в розмірах, стає щільним і різко болючим, над ним може почервоніти не тільки шкіра, але стають видні і червоні смуги, які йдуть від вузла. Це лімфатичні судини, тканина яких також уражається запальним процесом. Якщо вторгнення мікрофлори дуже масоване, то хвороба протікає важко, і лімфоїдна тканина буквально «розплавляється», перетворюється на гнійні маси. Над вузлом порушена цілісність шкіри, утворюється велика виразка, через яку витікають кров і гній.

Інший клінічний симптом лімфаденіту, що відзначається у більшості хворих, – це розвиток інтоксикаційного синдрому. Токсини і пірогенні речовини, що виділяються патогенною мікрофлорою, загиблі власні клітини лімфоїдної тканини – ось головні причини появи інтоксикації. Пацієнти відзначають лихоманку, частіше значне (вище 38 градусів), головний біль, слабкість і нездужання, погіршення або відсутність апетиту.

Збільшення пахових лімфовузлів у дітей, профілактичні заходи

УЗД діагностика

Діагностика збільшення пахових лімфовузлів ґрунтується на уточненні скарг пацієнта і візуальному огляді. Але, так як ця патологія часто вторинна та є причиною інших захворювань, то стає необхідним з’ясувати причину лімфаденітів. Для цього проводиться за індивідуальними показаннями ряд додаткових досліджень. Їх можна представити так:

 • загальний і клінічний аналіз крові
 • бактеріологічний аналіз крові
 • біопсія запалення лімфовузла
 • цитологічне і гістологічне дослідження (дослідження клітин і тканин)
 • рентген ураженої ділянки
 • ультразвукове дослідження прилеглих органів
 • комп’ютерна томографія

Лікування при збільшення пахових лімфовузлів

Якщо підтверджена інфекційна природа патології, то лікування є консервативним і проводиться з допомогою лікарських засобів різної спрямованості. Насамперед призначаються антибактеріальні засоби, переважно широкого спектру дії. Якщо було проведено мікробіологічне дослідження пунктату з лімфовузла, то другим курсом використовується вже відповідний антибіотик вузького спектру.

Збільшення пахових лімфовузлів у дітей, профілактичні заходи

Вибір препаратів

Ось найбільш застосовуються антибіотики при лікуванні лімфаденіту:

 • Вильпрафен
 • Антибіотики з пеніцилінового ряду
 • Азитроміцин
 • Сифлокс
 • Суметролим
 • Септрин

Якщо у пацієнта виражений синдром інтоксикації, то необхідні жарознижуючі засоби (Парацетамол, Аспірин), які одночасно нормалізують температуру тіла і усувають головний біль і болючість в збільшеному лімфовузлі. Хворий повинен дотримуватися спокій, пити більше теплої рідини (чай, сік, морси, компоти), обмежити фізичне навантаження.

Але бувають випадки, коли консервативне лікування малоефективне. Тоді доводиться вдаватися до радикального способу: хірургічного втручання.

Запалений нагноившийся лімфовузол розкривають, видаляють гнійні маси, порожнину сануючих дезінфікуючими розчинами, потім встановлюють дренаж. Після операції необхідно призначення курсу антибактеріальних препаратів.

Збільшення пахових лімфовузлів у дітей, профілактичні заходи

Сік кульбаби

Якщо ступінь збільшення пахових лімфовузлів невелика і немає інтоксикаційного синдрому, то можна скористатися методами народної медицини. Але обов’язково під лікарським контролем. Ось деякі поширені способи:

 • Тканинну серветку просочити свіжовичавленим соком кульбаби. Таку процедуру повторити 2 рази в день три доби. Накласти на збільшений лімфовузол компресом.
 • Свежеразмятые листя перцевої м’яти можна прикладати до ураженої ділянки. Компрес тримати 2 години, повторювати 2 рази на день.
 • Збір з листя материнки, подорожника, м’яти, трави полину і комірника, квітів звіробою, кореня кульбаби, малини гілок. Всі подрібнені компоненти змішати в рівних пропорціях, заварити чай. Настояти. Приймати по склянці 2 рази на день після їжі.

Особливості пахових лімфаденітів у дітей

На першому місці серед причин пахових лімфаденітів у дитячому віці знаходиться проникнення інфекції при травмуванні шкіри нижніх кінцівок, порушення відтоку лімфи, деякі захворювання органів малого тазу. Так як у дітей більше можливість зниження імунітету, то лімфаденіти в переважній своїй більшості є гострими, що протікають з яскравою клінічною картиною.

Лікування збільшених пахових лімфовузлів у дітей, як і у дорослих, має починатися з встановлення і усунення головної причини патології. Використовуються медикаментозні засоби, фізіотерапія, різні мазі і компреси, при необхідності – операція.

Профілактичні заходи при паховому лімфаденіті нескладні і полягають в уважному ставленні до свого здоров’я. Не слід переохолоджуватися, намагатися не травмувати нижні кінцівки, вчасно виявляти венеричні захворювання, не допускати зниження рівня імунітету. Навіть при незначному збільшенні пахових лімфовузлів при тому, що людина здається здоровим, необхідно проконсультуватися у лікаря.