В косметичному відділі представлено безліч всіляких сонцезахисних кремів, що відрізняються між собою маркою, назвою, а також фактором SPF, кількість якого становить від 4 до 50. А чи всі знають, що означає абревіатура SPF, і від чого залежить вибір того чи іншого засобу? Що має на увазі під собою крем від засмаги з високим ступенем захисту? При чому тут фототипи шкіри і якими вони бувають? Все це і багато іншого дізнаєтеся з цієї статті.

Історична довідка

В даний час в більшій частині земної кулі переважає культ засмаглої шкіри. Зворотна ситуація спостерігається хіба що в азіатських країнах, де як ніколи сильно прагнення мати чисту білу шкіру. А адже ще в минулому столітті у вищих колах існувала думка, що шкірні покриви повинні залишатися недоторканими сонцем, а тому, що таке крем від засмаги з високим ступенем захисту, ніхто і знати не знав і його винахід здалося б недоречним. Широкополі капелюхи, рукавички, закриті вбрання – все це служило для захисту, адже білосніжна шкіра вважалася символом приналежності до вищого суспільства.

А ось початок XX ст. був ознаменований змінами. Вже в 20-е роки Коко Шанель зробила фурор, буквально заразивши всіх любов’ю до засмаги. Після вершки суспільства неодмінно ніжилися під сонечком і мали розкішний бронзовий відтінок шкіри.

З тих самих пір в рази збільшився відсоток захворювань на рак шкіри, а також прискорився процес старіння шкірних покривів. Захоплення сонячними ваннами початок супроводжуватися спробами уникнути опіків та інших негативних наслідків шляхом нанесення спеціальних емульсій або кремів.

Корисні властивості сонця

Контакт з сонячними променями необхідний для здоров’я, краси і чудового настрою:

 • Вітамін Д, що виробляється в організмі при знаходженні на сонці, зміцнює кістки і забезпечує засвоюваність таких важливих мікроелементів, як кальцій і фосфор.
 • Дефіцит ультрафіолетового впливу знижує вироблення колагену, чим провокує раннє утворення зморшок.
 • Промені сонця сприяють синтезу в організмі ендорфінів – гормонів радості, які заряджають оптимізмом і настроєм.

Класифікація типів шкіри

Дерматолога Томасу Фіцпатріку належить авторство фототипологии кольору шкіри.

Згідно вченому, виділяють шість різновидів:

 • Кельтська;
 • Нордична;
 • Середньоєвропейська;
 • Середземноморська;
 • Східна;
 • Африканська.
 • Так власникам кельтського фототипу властиві світла шкіра, пігментація у вигляді веснянок, світлий колір очей, блонд або руде волосся. Такі люди миттєво обгорають, їх шкіра не сприймає загар.

  Трохи темніше щодо кельтів представники нордичного фототипу. Їх волосся мають світлі відтінки, переважно русяве, очі світлі. Шкіра може засмагнути, але в більшості своїй все ж швидко червоніє під палючими променями.

  Наступний фототип – середньоєвропейський представлений шкірою відтінку айворі, відсутністю веснянок, карими, зеленими або блакитними очима, русявим і каштановими локонами. Схильні засмазі, червоніють і отримують опіки тільки в рідкісних винятках.

  На людей середземноморського фототипу добре лягає засмага, а обгоріти майже неможливо. Їх колір очей – карий, горіховий і чорний, як і шевелюра. Шкірні покриви смагляві без веснянок.

  Для східного фототипу характерні очі карого або чорного кольору, чорняве волосся, смуглява шкіра. Такі люди не згорають під сонцем, засмага лягає легко і рівномірно.

  Самий темний фототип – африканський. Колір шкіри, волосся та очей власників даного типу найбільш темного відтінку. Вони в принципі не обгорають.

  Розшифровка SPF

  В залежності від фототипу, ті чи інші люди обгорають за різні часові проміжки. Декому на це потрібно 10 хвилин, на інших почервоніння не з’явиться і через годину. SPF (Sun Protection Factor) – це захисний фактор, що збільшує мінімальну эритемную дозу в певну кількість разів.

  Всі сонцезахисні засоби містять певну кількість компонентів, що створюють бар’єри від проникнення ультрафіолетових променів, їх розсіювання і поглинання шкірою. Тому кошти з показником SPF від 15 до 30 не перешкоджають проникненню сонячних променів, вони лише збільшують час безпечного перебування під сонцем з 20 хвилин на 15 або 30 разів відповідно. Чим більше це число, тим сильніше захист.

  Якщо ви без нанесення на шкіру спеціального складу обгораете за 7 хвилин, то при використанні кошти з показником SPF 5, ви продовжите безпечний період до 35 хвилин. Природно, ці цифри умовні, і насправді все зводиться до індивідуальної реакції.

  Показники SPF поділяються на базовий, середній, високий і інтенсивний рівні захисту:

  • 2-4 – захищають на 50-75% від ультрафіолетового впливу.
  • 4-10 – оберігають шкіру на 85%.
  • 10-20 – зберігають цілісність шкірних покривів на 95%.
  • 20-30 — блокують до 97% ультрафіолетового випромінювання.
  • 30-50 – забезпечують захистом до 99,5%.

  Всі інші обіцянки – лише маркетинговий хід косметичних компаній. Тому немає сенсу переплачувати за необґрунтовано завищений фактор.

  Рівень SPF – найважливіший критерій у процесі вибору крему від засмаги. Враховуйте індивідуальні особливості і те, в яких ситуаціях ви будете використовувати засіб, а не бренд і його популярність.

  Особливості вибору оптимального засобу

  Існує стійка думка, що крем від засмаги з високим ступенем захисту гарантовано вбереже від згубного впливу ультрафіолетових променів. І що чим вище сонцезахисний фактор, тим довше можна перебувати під прямими сонячними променями, без остраху згоріти. Це не зовсім вірне твердження.

  Із збільшенням SPF відсоткове кількість відфільтрованих UVB променів підвищується незначно.

  Для більшості людей підійдуть продукти зі значенням в 30 одиниць, для дитячої та літній шкіри, а також в особливих випадках, при шкірних захворюваннях, після косметичних пілінгів, пластичних операцій краще скористатися SPF50.

  Крем підбирається щодо критеріїв віку, способу життя, стану шкіри та регіонального індексу ультрафіолетового випромінювання, який можна підглянути в розширеному прогнозі погоди.

  Під способом життя розуміється, в першу чергу, ваш час перебування під сонцем. Так, наприклад, мама в декреті, щодня по багато годин гуляє на повітрі, придбає засіб більш інтенсивне, ніж представниця офісної середовища з ранку до вечора просиживающая в приміщенні.

  Після 35 років природний захист шкіри слабшає, а після 50 практично зникає, тому потрібні кошти з більш високим ступенем захисту від сонця, ніж у молодості.

  Максимальний захист обіцяють продукти широкого дії, тобто ті, які захищають від UVA і UVB спектру одночасно. Правда, внесення в рецептуру компонентів, що протистоять UVA, в деякій мірі знижує інтенсивність засмаги. У цій ситуації треба знайти компроміс між здоров’ям і бажаної ступенем засмаглості.

  Про все розповість етикетка

  У складі сонцезахисних засобів містяться протекторні компоненти двох типів:

 • хімічні фільтри, проникаючі в шкірні покриви і перетворюють сонячну енергію в теплову;
 • фізичні екрани, які, залишаючись на поверхні, відбивають промені.
 • Екрани легко віддаляються зі шкіри, тому вважається, що фільтри надійніше.

  Самі фотостабильные і популярні фільтри: авобензон, має мексорил, тиносорб і з’єднання з сімейства бензофенонов. Але деякі, наприклад, параамінобензойна кислота (PABA), визнана небезпечною і онкогенної. Для дітей, людей з чутливою шкірою, схильної до алергічних реакцій, дерматитами, більшою мірою підійдуть засоби з екрануючими речовинами, такими як оксид цинку або діоксид титану, так як не проникають в епідерміс.

  Чудовим доповненням стануть регенеруючі і зволожуючі інгредієнти: пантенол, диметикон, екстракти трав – календули, ромашки, вітамін Е, різні олії ши, жожоба, какао та інших. А ось присутність парабенів, парфумованих віддушок, кислот, а також вітаміну А (ретинолу), навпаки, небажано. Останній, до речі, хоч і вітамін, зовсім не корисний в даному випадку, так як викликає підвищену чутливість шкіри до ультрафіолету.

  За своїми властивостями крем повинен бути стійким до впливу води та поту, а на етикетці вказано через який інтервал часу його необхідно оновлювати.
  Кремоподібні засоби і молочко чудово підійдуть для сухої шкіри, спрей зручний при нанесенні на чоловічу шкіру з волосистими ділянками, а гелі і спиртовмісні засоби сподобаються власникам жирної шкіри.

  Нюанси застосування захисного крему

  Сонячне світло дуже корисний для організму, а помірний, легкий загар візуально зменшує обсяги і освіжає. Чому ж дерматологи і косметологи в один голос твердять: перебування на сонце шкодить, вимовляючи неприємне слово «фотостаріння»? Чи можна уникнути негативних наслідків перебування на сонці і отримати такий бажаний для більшості жінок золотисто-шоколадного відтінку шкіри? Цілком, тільки для цього потрібно вміти користуватися сонцезахисним засобом.

  Особливості зберігання

  Сонцезахисний засіб, навіть з високим ступенем захисту, що потребує регулярного оновлення, тому його беруть з собою на пляж. Часто тюбик крему тривалий час перебувати на відкритому сонці, нагрівається і починає псуватися. В кращому випадку його дія ослабне, в гіршому – з’явиться алергія. Тому потрібно стежити за тим, щоб крем залишався в косметичці, діставати його потрібно перед вживанням і відразу після – ховати. Ідеально, якщо сонцезахисний крем буде постійно перебувати в тіні.

  Не менш важливо дотримання терміну придатності, хоча це відноситься тільки до нерозпечатаній упаковці. Якщо крем залишився з минулого сезону, не дивіться на вказаний термін придатності на упаковці, користуватися ним не можна, доведеться купувати новий. Тому краще всього використовувати тюбик протягом літа і по закінченню сезону викинути.

  Правила використання сонцезахисного крему

  Крем повинен повністю вбратися і почати діяти до виходу з будинку, тому наносити його необхідно за 15-20 хвилин. Перебуваючи на пляжі, наносите крем після купання: ефективність навіть водостійкого крему значно знижується. Сидите на березі – і тоді потрібно оновлювати шар крему кожні пару годин, завдаючи не менше 2-х міліграмів на квадратний сантиметр шкіри, тобто на все тіло потрібно нанести не менше двох столових ложок.

  Аналогічно застосовуються і спреї від сонця, багато людей віддають перевагу саме таку форму, а також емульсії. Принципової різниці немає, можна вибрати будь-який засіб по своєму смаку.

  Медики рекомендують: яке б засіб ви не нанесли на тіло, найбільш чутливі зони – губи, повіки, пігментні плями та інші – змастити твердим стиком SPF50+. Це потужний засіб гарантовано захистить ніжну шкіру від згубного впливу сонця.

  Як ні сумно, але жодний засіб не врятує на 100%. Приймайте додаткові заходи захисту, носити широкополі капелюхи, благо вони знову в моді, доповніть свій образ стильними сонцезахисними окулярами і обмежте час перебування під сонцем в години його підвищеної активності. Ці прописні істини разом з правильно підібраним сонцезахисним кремом збережуть в безпеці шкіру і настрій. В усьому хороша міра. Бережіть себе і шоколадного вам засмаги!