Що робити, якщо долоні пітніють: лікування аптечними і домашніми способами

Що робити, якщо долоні пітніють: лікування аптечними і домашніми способамиЗнайоме вам відчуття незручності, коли ви соромитеся доторкнутися до протягнутою для рукостискання руці, коли не можете взятися за поручень в транспорті або повноцінно позайматися на тренажерах – і все через спітнілих долонь?

Ті, хто зіткнувся з проблемою місцевого гіпергідрозу, знають, що якість життя знижується до мінімуму, якщо долоні пітніють постійно. «Що робити?» і «До кого звертатися?» – питання, які хвилюють їх в першу чергу.

Винна хвороба або набір хромосом?

Якщо б раптом у нас перестали функціонувати потові залози, то половина людства вимерла б від перегріву, а друга – від надлишку токсинів в організмі. Так що потіти – це нормально. Як нормально і те, що долоні не повинні брати участь у процесах терморегуляції і виведення токсинів, особливо якщо температура навколишнього середовища не перевищує критичних показників.

Тобто стан, коли долоні пітніють постійно, означає, що на самому справі є патологія, у якої є свої причини:

  • Що робити, якщо долоні пітніють: лікування аптечними і домашніми способамиОбмінні процеси (і потовиділення теж) безпосередньо пов’язані з роботою ендокринної системи. Проблеми зі щитовидною залозою, надниркові залози, діабет та інші захворювання підшлункової залози, стрибки гормонального фону під час дорослішання або клімаксу – все це може стати підставою для подібних напастей.
  • Рідина на поверхні нашого тіла з’являється після отримання потовими залозами сигналу від нервової системи. І якщо спостерігаються збої в її роботі, то вони іноді виявляються в посиленому потовиділенні долонь.
  • Гіпергідроз, локалізований в області долоньок, може бути супутнім симптомом різних захворювань серцево-судинної системи – від ВСД до інфаркту міокарда.
  • Буває і так – начебто з організмом все в порядку, стреси відсутні, підлітковий період давно минув і до клімаксу ще далеко, а долоні все одно потіють. У цьому випадку можна вже говорити вродженої патології, зумовленої генетичним фактором.

Додаткові провокатори місцевої пітливості – стреси, перезбудження, хронічна втома, шкідливі звички.

До кого йти і що робити?

Дерматолог – перший із списку докторів, до якого слід звернутися, якщо ваші долоні пітніють. Що робити, які обстеження потрібно пройти, і які заходи у вашому випадку нададуть найефективніший дію – на ці питання дасть відповіді кваліфікований фахівець.

Не завадять консультації лікарів – ендокринолога, невролога, кардіолога. Адже братися за усунення проблеми, не дізнавшись її витоків, просто безглуздо.

Сучасні методи боротьби за суху шкіру рук варіюються від зовнішніх «примочок» до хірургічних втручань. Кожен з них має недоліки – одні чреваті побічними ефектами, що дія інших обмежено тимчасовими рамками, треті коштують надто дорого. Немає і універсальних засобів, оскільки причини цього фізіологічного нестачі у кожного свої.

Намазати, побризкати, протерти

Що робити, якщо долоні пітніють: лікування аптечними і домашніми способамиЦе перше бажання людини, у якого від хвилювання або без всяких причин пітніють долоні. Зовнішні засоби (мазі, гелі, присипки) на першому місці в списку навіть у фахівців, хоча такі «напівзаходи» усувають тільки наслідок. Але і вони можуть виявитися ефективними у випадках, коли проблема носить тимчасовий характер (наприклад, в перехідному віці).

В якості діючої речовини в таких препаратах використовують танін, гексахлорид алюмінію, формалін. Найпопулярніші косметологічні і фармацевтичні продукти – DRY DRY, Формагель, антиперспіранти Max-F «NoSweat».

Застосування таких засобів потребує обережності, ретельного дотримання інструкції по застосуванню – нерідко вони викликають роздратування на шкірі.

Пігулка від спітнілих долонь

Найпростіший спосіб не можна назвати безпечним, оскільки він передбачає прийом седативних препаратів, антидепресантів, антихолинергиков. Потіти перестають не лише долоні, але побічних ефектів типу сонливості, відсутності чіткості зору та проблем зі стільцем вистачає.

Призначати і контролювати дію препаратів такого типу повинен лікар.

Старі добрі фізіопроцедури

Електричний струм давно і успішно застосовують у медицині. Для того щоб не потіли долоні використовують одну з його методик електрофорезу – іонофорез. Долоні опускають у ванночки з водою, через яку пропускається струм малої потужності – він і блокує роботу потових залоз.

Іноді у воду додають антихолінергічні препарати для посилення ефекту.

Зазвичай курсу з 5-10 сеансів іонофорезу буває достатньо, щоб долоні стали менше пітніти, далі проводять процедури разово, для підтримки ефекту – раз на місяць або частіше.

Така місцева фізіопроцедури відрізняється щадним впливом на організм, але є протипоказання – хронічна серцева недостатність, наявність водія серцевого ритму. Та й допомагає метод не всім.

Ботокс в долоні

Ін’єкції препарату роблять не для того, щоб розгладити лінії на долонях. Просто токсин ботулізму (діюча речовина в його складі), здатний блокувати роботу симпатичних нервів, які подають сигнал до потовиділенню.

Колють ботокс підшкірно, «кроком» в 2 см, визначивши спочатку чіткі межі гіпергідрозу. Місця від уколів можуть повболівати кілька днів.

У ін’єкцій немає протипоказань, ефект триває у середньому півроку, після чого дорогу процедуру можна повторити.

Що потрібно різати?

В крайньому випадку, коли постійно потіють долоні, а ні один з методів не приніс результату, доктора рекомендують вдатися до операції під назвою «симпатектомія». Вона полягає в блокуванні симпатичних нервів хірургічним шляхом – їх перерізають або перетискають кліпсою.

Сучасні методики дозволяють провести операцію з мінімальним травматизмом. Варто лікування дорого, але лікарі обіцяють 98-99% гарантії позбавлення від зайвої вологості на руках.

Є один великий мінус – після операції проблема підвищеної пітливості може «перекинуться» на інші частини тіла.

А що радять в народі?

Є в цій галузі свої «напрацювання» і в народній медицині. В основному поради зводяться до прийняття ванн, притиранию і присыпанию проблемних місць аптечними і домашніми засобами, звужують пори.

  • Що робити, якщо долоні пітніють: лікування аптечними і домашніми способамиДодамо «кисленького». Для протирань кілька разів в день використовувати 2% саліциловий спирт, відвар калини або лимонний сік навпіл з водою, для ванночок розведений 1:5 яблучний оцет, для присыпаний – стовчені кристали борної кислоти.
  • Чай – не тільки всередину. У міцній заварці чорного чаю – великий вміст таніну, який чудово звужує пори. Використовуйте її для протирання долонь.
  • Найвідоміше народний засіб у боротьбі з підвищеною пітливістю – кора дуба. Приготуйте кілька днів поспіль для своїх рук на ніч ванночку з підсушують і доглядають ефектом – столову ложку сировини закладіть в каструльку зі склянкою закипаючого молока, зніміть з плити, накрийте кришкою і настоюйте півгодини. Настій відцідіть, розведіть навпіл з водою і насолоджуйтеся процедурою близько 30 хвилин.

Комплексний підхід та наполегливість обов’язково принесуть результати. І тоді вологість ваших долонь не буде на заваді ні в одній із сфер вашого життя – соціальної, професійної, особистих відносин.