Все про хвороби нігтів, причини і профілактики захворювань.

Нігті

Все про хвороби нігтів, причини і профілактики захворювань.

Все про хвороби нігтів, профілактики хвороб і причини захворювань. Найпоширеніші грибкові і не грибкові захворювання нігтів. Нігті як індикатор здоров’я.

Міцні, здорові і красиві нігті – зовсім не примха, а фізіологічна необхідність, без якої не можливо комфортне самопочуття і повна впевненість в собі. Хвороби нігтів — Ламкість, розшарування і жовтизна пластин можуть бути наслідками внутрішніх деструктивних процесів організму, що є додатковим приводом уважно стежити за станом нігтів і звертати увагу на зміну їх зовнішнього вигляду.

Щоб краще розуміти причини виникнення захворювань нігтів, потрібно розібратися з їх будовою і факторами зростання.

Будова нігтя

Все про хвороби нігтів, причини і профілактики захворювань.

Ніготь – роговичное освіта, покриває тильну частину кінчика пальця. Головна їх функція – захист м’яких тканин від механічних пошкоджень.

Пластина складається з трьох частин:

 • кореня;
 • тіла;
 • краю.

Коренева частина нігтя йде під шкіру, тілом є видима частина пластини, а край – вільна частина, яка виходить за межі кінчика пальця. Нігті ростуть від своїх коренів: поступово подовжуючись, він утворює роговичное покриття, а завдяки кутикули пластина міцно тримається на шкірі.

Кутикула важлива для нігтів і відіграє безпосередню роль у їх розвитку, проте це не зупиняє багатьох регулярно позбавлятися від неї, вважаючи шкірні освіти неестетичними.

Тильна сторона нігтя, що з’єднує пластину з шкірою пальця, називається нігтьове ложе, а його верхня частина – нігтьова лунка, яка на відміну від іншої частини ороговілого покриву має білий колір.

Зростання нігтів

Все про хвороби нігтів, причини і профілактики захворювань.На швидкість росту нігтів і їх якості впливає чимало чинників, визначальним з яких є спадковість: завдяки їй хтось від природи має міцні і жорсткі пластини, а хтось задовольняється повільно зростаючими і слабкими нігтями.

Однак генетичний показник не єдиний визначник якості і швидкості росту нігтьового покриву, на них також впливають:

 • вік;
 • кліматичні умови проживання;
 • людський фактор (раціон харчування, фізична активність, дотримання гігієни і так далі).

У середньому, нігті ростуть на 0,1 – 0,15 мм в день (3-4 мм в місяць), причому на пальцях рук пластини змінюються швидше, ніж на пальцях ніг. Щоб ороговілий шар оновився повністю, зазвичай потрібно близько 6 місяців (для нігтів рук) і близько року (для нігтів на ногах). Але варто пам’ятати, що дані показники не універсальні і можуть коливатися в залежності від вищезазначених індивідуальних чинників.

Як виглядає здоровий ніготь

Все про хвороби нігтів, причини і профілактики захворювань.

 

Здоров’я нігтьової пластини можна визначити лише за трьома показниками:

 • колір – в нормальному стані, поверхню нігтя не сильно відрізняється від тону шкіри, має рожевий відтінок;
 • гладкість – здорові нігті не шорсткі, з легким природним глянцем;
 • структура – рівне, без ущільнень ороговевшее покриття буде свідчити про відсутність порушень.

Якщо один або декілька показників відходять від норми, значить потрібно звернути увагу на здоров’я організму і гігієни рук.

Нігті як індикатор здоров’я

Захворювання, які можна діагностувати за зовнішнім виглядом нігтя:

 • ниркова недостатність – виражені білі і рожеві відтінки пластини;
 • хвороби серця – червоне ложе нігтя;
 • порушення органів дихання – жовті, ущільнені нігті;
 • анемія – біле ложе нігтя;
 • діабет – жовті пластини з блакитним підставою;
 • шкірні хвороби (псоріаз, екзема тощо) –ущільнена структура;
 • захворювання печінки – жовтий колір пластини (також характерний для курців).

Проблеми нігтів

Захворювання нігтів

Лікування і відновлення нігтів

Деструктивні порушення нігтьових пластин бувають:

 • негрибковые;
 • грибкові хвороби.

Досить часто причина вся «хвороби» криється в зовнішніх чинниках:

 • травма – після механічних пошкоджень пластини можуть видозмінюватися, приміром, нерідко з’являються білі плями, які проходять без втручань;
 • частий контакт з водою – якщо на пластинах з’являються тріщини, варто збільшити кількість вітамінів, заліза і цинку в раціоні і не забувати про гумові рукавички для миття посуду та вологого прибирання;
 • взаємодія з хімікатами – як уже було сказано, навіть здійснюючи домашню прибирання, необхідно захищати руки рукавичками.

Догляд за нігтями в домашніх умовах

Види негрибковых хвороб

Атрофія пластини

Витончення нігтя, блідий відтінок. Пластина легко гнеться. Виникає через порушення роботи ендокринної системи, буває хронічним і набутим.

Гіперкератоз

Ущільнення нігтьового ложа, пов’язане з розвитком шкірних захворювань.

Гіпертрофія пластини

Ущільнення пластини, викликане інфекцією.

Лейконіхія

Блідий, мутний відтінок пластини, виникає з-за псоріазу або використання неякісних покриттів.

Меланонихия

Почорніння ороговілого шару, причини: травми або пухлина ложа нігтя.

Онихатрофия

Розшарування, потускнение нігтів, викликане їх недостатнім розвитком, є вродженим порушенням.

Оніхолізисом

Збліднення нігтя з подальшим відшаруванням, буває викликано шкірними захворюваннями, травмами.

Пароніхія

Запалення навколонігтьової валика, викликане інфекційними або алергічними реакціями.

Хромонихия

Пожовтіння пластини, може виникати в силу вікового чинника, хвороб печінки, слабкого кровообігу, неякісної косметики, миючих засобів.

Борозенки на нігтях

Виїмки і поглиблення з’являються з-за неякісного манікюру, при розвитку грибкових інфекцій, анемії, захворювань травлення, авітамінозу, травм.

Врослий ніготь

Вростання нігтя в шкіру відбувається із-за невірно виконаного манікюру, в запущених випадках потрібне хірургічне втручання, щоб уникнути захворювання варто зрізати пластину по прямій, врівень з кінчиком пальця.

Задирки

Авітаміноз, шкідливі звички і недбале виконання манікюру призводять до появи задирок. Обривати і тим більше їх не можна відкушувати. Необхідно обробити місце заусенца антисептиком, а для профілактики використовувати пом’якшувальні і живильні масла.

Ніготь з синцем

При травмі нігтьового ложа кров може поширюватися під пластиною, при даному стані потрібно дотримуватися санітарний догляд і уникати механічного впливу, зокрема натиску на ніготь.

Знебарвлення пластини

Виникає анемії, ослаблення здоров’я, використання неякісних покриттів, куріння.

Підвішений ніготь

Розтріскування біля основи нігтя, викликане інфекцією, неправильним доглядом, висушування кутикули.

Розшарування нігтів

Пластина може розшаровуватися з-за захворювань серцево-судинної, ендокринної систем, нестачі кальцію, неправильного догляду.

Види грибкових хвороб

Поява борозенок, ущільнень, лущення, почервоніння і свербіння може свідчити про наявність грибкових захворювань, які необхідно не зволікаючи діагностувати і лікувати.

Кандидоз нігтьових валиків

Шкіра навколо нігтя червоніє і запалюється. Захворювання буває викликано неякісним манікюром: утворилися поранення і тріщини потрапляє грибок, де розвивається і розмножується.

Лишай

Білі плями, білі або жовті смуги зможуть свідчити про наявність лишаю. Уражена частина нігтя ущільнюється і тьмяніє, захворювання лікується за допомогою спеціальних протигрибкових мазей, призначених спеціалістом.

Панарицій

Запалення тканин, в тому числі, ороговілого шару, може бути викликано пиогенными мікробами, які потрапили в рану і тріщини. Небезпечне захворювання, що вимагає медикаментозного впливу і терапевтичних заходів.

Епідермофітія

Інфекція, що вражає шкіру і ороговілий шар, проявляється у вигляді лущення, запалення та свербежу. Інші характерні ознаки: ущільнення, розпушення, деформація нігтів, зміна відтінку, поява горбків. Вимагає лікарського втручання.

Профілактика захворювань нігтів

Лікування і відновлення нігтів

Як доглядати за нігтями

 

Як би банально це не було, але профілактика – ефективний метод у боротьбі з захворюваннями, що вимагає лише вироблення корисних звичок і дотримання елементарних правил гігієни.

Нехитрі поради для збереження здоров’я нігтів:

 • вогкість і вологість – найкраще середовище для розвитку грибків, тому варто вибирати взуття та одяг для рук і ніг з дихаючих матеріалів, регулярно виконувати гігієнічні процедури, ретельно просушувати взуття, використовувати захисні креми перед тим, як одягнути гумові рукавички;
 • гризти нігті не тільки «не красиво», але і шкідливо – слина людини містить речовини, що перешкоджають зростанню пластин, тому така звичка заважає відростити нігті, крім того, бактерії, що потрапляють з частинками ороговілого шару в шлунок, можуть викликати небезпечні і важковиліковні захворювання ШКТ;
 • щоденне зволоження маслами і кремами збереже здоров’я нігтів і молодість рук – підійдуть живильні масла зародків пшениці, кісточок винограду, плодів оливи, креми з вітаміном Е, протеїном;

Контрастні ванночки для рук

 • рідина для зняття лаку без ацетону м’якше і не робить настільки сильного руйнівного впливу;
 • правильне харчування, достатню кількість білків, вітамінів і мінералів в раціоні позитивно позначиться не тільки на стані нігтів, але і на здоров’я в цілому;
 • вживання необхідної кількості чистої води допоможе уникнути сухості пластини, а також її розшарування, так як поліпшить обмін речовин і транспортування поживних елементів з організму;
 • відмова від шкідливих звичок поліпшить не тільки нігті, але і якість життя;
 • довіряти догляд за нігтями варто тільки майстрам з гідною репутацією, або виконувати його самостійно з дотриманням усіх санітарних норм та гігієнічних аспектів;
 • самолікування – ворог № 1 в питанні здоров’я та краси нігтів, тому при виявленні недоліків пластини, варто проконсультуватися з фахівців і разом з ним вибирати курс лікування і терапії.

Дбайливе ставлення до своїм нігтям і організму в цілому позбавить від неприємних наслідків і зведе до мінімуму шанс розвитку захворювань.

Все про хвороби нігтів, причини і профілактики захворювань.