Туфлі-оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носити

Чоловічі оксфорди — це вид черевик, має деякі відмінні особливості. Ця взуття — справжня ознака шику і аристократичності з Великобританії. Деякі дослідники стверджують, що спочатку класичні чоловічі оксфорди почали зароджуватися в горах Шотландії, тільки потім потрапивши через якогось шотландського студента в Оксфорд — де удосконалилися і отримали подальше розповсюдження. Перші туфлі-оксфорди носили назву «балморалы» — за назвою самого знаменитого шотландського замку. Але старовинні балморалы — це всього лише «заготовка» для сучасних оксфордів. Зараз вони один від одного докорінно відрізняються.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиТуфлі-оксфорди

Звідки взялися в чоловічому гардеробі оксфорди, заглянемо в історію.

Історія

Раніше — приблизно до середини 17 століття, в чоловічому гардеробі англійців використовувалися виключно чоботи. Чоботи одягали на вихід, а вдома носили кімнатні туфлі. Всі. Варіантів іншого взуття не було. Пов’язано це з тим, що в Середні століття і трохи пізніше англійські вулиці ще не були настільки доглянуті, а в деяких місцях пройти можна було тільки в чоботях. До того ж постійні війни не давали розслабитися, а на війні було прийнято носити за статутом тільки чоботи.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиОксфорди

Туфлі мають таку назву, тому що, як свідчить легенда, були придумані студентами оксфордського університету. Спочатку носили черевики горду назву «оксфордський черевик». Відмінними ознаками перших оксфордів став їх низький порівняно з чобітьми «зростання» і особливі прорізи по боках. Ці прорізи дозволяли легко і швидко надіти і зняти черевик з ноги. Через деякий час порожні розрізи замінили бічній шнурівкою. Поступово черевик ставав ще більш низьким, оголилася кісточка. Так, з чобіт, пройшовши через високі черевики, взуття трансформувалася в сучасні оксфорди. До речі, перші моделі довгий час були тільки коричневі. Ніяка інша колірна гамма не використовувалася.

Історики моди досі ведуть запеклі суперечки з приводу того, де відбувалося подальше перетворення початкової версії оксфордів в сучасний варіант туфель — на території університету або поза його межами. Напевно, зараз це вже не має великого значення, оскільки чудовий результат є, і не важливо, хто це придумав.

Опис

Головна особливість, яка відрізняє оксфорди від інших чоловічих черевиків — особлива шнурівка. Система шнурівки у них — закрита, в той час як інші черевики, наприклад, Дербі, мають відкриту шнурівку.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носити

Туфлі-оксфорди

Назва англійською читається як «oxford shoes». Традиційне визначення оксфордів звучить так: «класичні черевики зі шкіри, мають округлий носок, каблук низький і широкий, шнурівка закритого типу, обов’язковий ознака — декоративна строчка рантом». Передня частина туфель нашивається поверх боковин — берців. Не навпаки.

Головні відмітні ознаки цього взуття:

  • Система шнурівки закритого типу.
  • Дуже низький плоский каблук.
  • Щиколотки відкриті, самі туфлі низькі.

Типи

Чоловічі оксфорди мають кілька різновидів, розглянемо їх детальніше:

Класичні

Ознака класичних або звичайних оксфордів — наявність тільки берців і союзки. На них немає ні перфорації, ні прикрас. Вони мають гранично простий і лаконічний, але в той же час вкрай елегантний дизайн. Чорного кольору класичні оксфорди — номер один для вечірніх виходів у смокінгу, та навіть у поєднанні з джинсами вони надають неформального поряд статус вечірнього одягу — настільки ця взуття елегантна і витончена. Цей варіант оксфродов допустимо надягати за дрес-кодом тільки з шкарпетками.

Для вечірнього виходу особливо добре виглядають чорні оксфорди з лакованої шкіри. Дуже популярна така модель з ніжної шкіри теляти.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиКласичні чорні оксфорди

Кэптои

Ця різновид оксфордів — найпопулярніша з часів винаходу. Тут додається шматок шкіри на носіння туфель. Ці ошатні черевики чудово підійдуть як до класичного костюма, так і до неформального стилю. Вони більш універсальні, ніж звичайні оксфорди. Можна придбати одну пару оксфордів кэптои і доречно виглядати в них і на роботі, і ввечері в ресторані.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиКэптои

Броги

Ця різновид оксфордів має більш гострий носок, ніж інші типи. Деякі дослідники взагалі не відносять чоловічі броги до оксфордам. Але тим не менше цим туфель притаманний один з основних ознак справжніх оксфордів — закрита шнурівка. Броги відрізняються витонченою перфорацією. Бувають виконані в самих різних кольорах, часто зустрічаються в двоколірному виконанні. Зимові черевики такого типу зустрічаються рідко — тільки якщо дуже теплої зими.

Перфорація в брогах має цілком практичне пояснення. Вважається, що робити дірки в своїх черевиках почали шотландські пастухи, які цілими днями блукали по сирій траві. Потрібно було, щоб за ніч взуття висохла і до ранку була вже абсолютно сухою і теплою. Тому для якнайшвидшого її просихання пастухи придумали просвердлювати в черевиках невеликі дірочки, зауваживши, що таким чином швидше випаровується волога.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиБроги

Броги мають витончений мисок у вигляді букви W. В середині 20 століття вони здобули величезну популярність серед англійської знаті завдяки принца Едварда (той самий, який одружився на американці — неаристократке). У свій час принц мав репутацію одного з найбільш елегантних чоловіків нової Англії. Він любив одягати броги на гру в гольф. Цю його звичку швидко запозичили інші представники аристократичних сімейств. Так броги в короткий час здобули популярність і стали вважатися одними з найбільш витончених та елегантних видів взуття. Потім ці черевики, особливо, чорні, і зовсім стали обов’язковим атрибутом класичного костюма британського представника знатного сімейства.

Якщо броги можуть бути перфоровані повністю, то полуброги відрізняються від них тим, що перфорації в них удостоюється лише передня частина туфель — їх носок. Ідеально поєднуються з неформальною і полуформальной одягом з твіду і фланелі.

Оленячі туфлі

Це вид оксфордів білого кольору. Такі черевики шиються з шкури білого оленя. Коштують досить дорого, тому доступні не всім. Їх прийнято надягати влітку на пікніки, морську прогулянку, на гру в гольф. Ідеально поєднуються зі світлими літніми натуральними тканинами — льоном, габардином і т. д. Представники знатних англійських родин вдягають такі туфлі на літні скачки.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиБілі оксфорди

Оксфорди для жінок

Жіночий варіант оксфордів з’явився тільки в 20-х роках 20 століття — збігшись з повальної емансипацією жінок західного півкулі. Їх спочатку називали «оксфордетты». Жінки носили ці черевики тоді виключно як спортивне взуття. І перший час моделі все як на підбір робилися чорні. Ні про яке використання жіночих оксфордів для роботи або на вечірній вихід в ті роки не йшлося.

Згодом до жіночих оксфордам прикріпили невеликий елегантний каблучок, і зараз вони мають статус класичної і дуже елегантного жіночого взуття.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиЖіночі оксфорди

Сучасні варіанти оксфордів

Зараз ці черевики популярні не тільки як класичний офісний варіант. Вони є для дизайнерів ще й відмінним полем для втілення креативних ідей. В даний час оксфорди носять як чоловіки, так і жінки. Їх виконують зі шкіри, замші, фланелі і інших щільних тканин. Навіть парусини.

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиЗамшеві оксфорди

При цьому вони можуть бути виконані практично в будь-якому колірному рішенні, мати прикраси, бути розмальованими, з металізованої шкіри і т. д. Обмежень для фантазій дизайнерів немає.

З чим їх носять

Оксфорди поєднуються з такими предметами одягу, як:

  • Класичні костюми або просто штани
  • Шорти. Тільки не короткі спортивні, а напівдовгі класичні, строгі моделі
  • Жінки чудово можуть поєднувати оксфорди і різні види спідниць
  • В якості верхнього одягу ідеальним напарником для оксфордів є англійська плащ або тренч
  • Джинси

Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиЧоловік в оксфордах
Туфлі оксфорди чоловічі і жіночі, з чим носитиДівчина в оксфордах

Якщо раніше оксфорди вважалися класичної, формальної взуттям, офісним варіантом і одягалися виключно на роботу або ввечері в ресторан, то зараз вони вже стали мати куди менш формальне значення. Сучасні яскраві колірні поєднання, виконання туфель і в замші, і в найніжнішої шкіри, а також поєднання цих матеріалів дозволяють носити оксфорди і в звичайному житті: на зустріч із друзями на пікнік, в подорож і т. д.