Червона Гірка – свято, відомий з часів язичництва. В кінці квітня (цветня) — на початку травня (травника) стародавні жителі Русі зустрічали весну після закінчення суворої зими. Пісні, хороводи, катання яєць з зеленіючих пагорбів, випічка пирогів і караваєв, всенічне гуляння з закликом якнайшвидшого настання весни присвячувалися Богу Сонця Ярилу. Яєчня та інші святкові страви виготовляли круглої форми, символізуючи початок нового кола життя і форму Сонця. Молоді люди святково вдягалися, дівчата вплітали стрічки в коси і виходили на Червону гірку знайомитися з хлопцями. Народне повір’я загрожувало хлопцям, не вийшов на Червону Гірку, конопатую дружину, а дівчатам – самотність до старості. Ті молоді люди, які знайомилися на Червоній гірці і домовлялися про весілля, отримували благословення Ярила на довге і щасливе сімейне життя і благополучне потомство.

Християнські традиції зберегли святкування Червоної Гірки. Йому було відведено перше воскресіння після Пасхи, коли закінчувався 7-тижневий Великий піст із забороною на вінчання. Настала можливість після тривалої перерви здійснити обряд вінчання збирала таку кількість бажаючих повінчатися, що церква не встигала обслужити. Тому щасливчиків, яким пощастило обвінчатися на Червону гірку, обіцяли щасливий шлюб на землі і на небі після весілля тепла і світла. Православні слов’яни в честь святого Фоми називають день Червоної Гірки Фоміним Вдень, а наступний тиждень — Фоміної тижнем. У Фомін день молоді люди домовлялися одружитися, а в Фоміну тиждень вінчалися і грали весілля. У цей тиждень священики насилу встигали повінчати всіх бажаючих.

Розклад коли Червона гірка по роках

Рік Великдень Червона гірка 2016 1 травня 8 травня 2017 16 квітня 23 квітня 2018 8 квітня 15 квітня 2019 28 квітня 5 травня 2020 19 квітня 26 квітня

Весілля на Червону Гірку вважається сприятливою також з економічних умов, т. к. після святкування відкривається широкий фронт польових робіт, тому поява нового молодого члена сім’ї, здатного виконувати роботи на присадибній ділянці завжди вітається. Народне повір’я стверджує, що чим веселіше зіграна весілля на Червону гірку, тим більший буде врожай. На основі сформованих традицій народилося повір’я, що весілля на Червону Гірку ніколи не призводить до розлучення.

Відео:

Традиції і прикмети виробили певні обряди, які молоді люди здійснювали в день Червоної Гірки. Юнаки та дівчата, що бажають одружитися, приходили в гості до молодятам, обвенчавшимся на початку року. Молодята бажали які прийшли до них гостям щастя у подружньому житті і пригощали їх стравами з яєць, що символізують мир, гармонію і красу – крашанками, запеченими в золі яйцями, яєчнею. Незаміжні дівчата прагнули на Червону Гірку раніше інших членів сімей нагодувати вагітну корову і приголубити її, це за повір’ям давало їй надію найближчим часом вийти заміж і завагітніти. Яйце з подвійним жовтком, дісталося на Червону гірку нареченому, обіцяло йому багатства, а дістається нареченій – народження близнюків. На вінчання в храмі на Червону Гірку приходив вбраний чаклун, який вимовляв після обряду обереги від псування і пристріту і побажання любові і достатку. Потім чаклун в хаті молодих креслив пальцем по кутах хрести, а під їх постіль поміщав посуд з травою і заклинаннями щастя. Для краси подружнього життя в цей день в одязі нареченої обов’язково має бути прикраса червоного кольору. На весіллі перед нареченим ставали пари неодружених юнаків і дівчат, вони розбігалися по команді, тих з них, кого наречений ловив першими, за повір’ям раніше інших одружилися. Наречений і наречена ставали в центрі хороводу гостей, які, взявшись за руки, ходили довкола молодих за годинниковою стрілкою і бажали їм любові і щастя. Наприкінці весілля наречена благословляла на заміжжя незаміжніх дівчат, обвиваючи їх стрічкою, витягнутої з своєї коси.

Доброзичливі традиції весілля на Червону Гірку залучають і сучасну молодь, в цей день в ЗАГСах, як правило, найбільші черги, а в храмах найбільшу кількість вінчаються. Впевненість у щасливого подружнього життя при укладенні шлюбу в цей день вселяє і сама природа, в якій все живе пробуджується навесні, сезоном року, що символізує народження і любов.

При випаданні Червоної Гірки на квітень місяць за статистикою майже 50% весіль в ці роки реєструється на Червону Гірку. У найближчі 5 років Червона Гірка припадає на квітень місяць у 2017, 2018 і 2020 роках. Сценарій цих весіль часто будується з урахуванням старовинних традицій. В оформленні весільного торжества переважають червоно-білі кольори стрічок, повітряних кульок та інших аксесуарів, що гармонійно поєднуються із почали зеленіти пейзажем. Викуп нареченої супроводжується традиційними жартівливими примовками її подруг у різнобарвних фартухах. Гостей за банкетним столом пригощають компліментами (карамельними півниками і пиріжками в фатине з червоними бантами). Традиційною атрибутикою для фотосесій є букетики польових квітів, вінки та кошики з пиріжками.

У 2017 р. Червона Гірка припадає на 23 квітня, охочих зіграти весілля на Червону Гірку очікується не так багато, тому що багато хто керуються народним повір’ям, що вийшли заміж в травні місяці будуть мучитися в подружньому житті. Але за православним календарем травень починається не першого, а 14-го травня. Тому бажаючі неодмінно зіграти весілля на Червону Гірку можуть керуватися православним календарем, за яким Червона Гірка припадає на квітень.