Як видалити сірку з вух в домашніх умовах

Очищення вух за допомогою ватних паличок входить в перелік обов’язкових ваших гігієнічних процедур? Ви не самотні, от тільки така маніпуляція не тільки не обов’язкова – вона потенційно небезпечна. Із статті ви дізнаєтесь як безпечно видалити сірку з вух в домашніх умовах і про поширені способи, які застосовувати не варто.

Вуха унікальні тим, що це самоочисний орган. Якщо залишити їх у спокої, вони благополучно позбудуться від сірки самостійно, без зовнішнього втручання.

Будь-який сторонній предмет, який поміщають в слуховий прохід – це потенційне джерело травм, особливо, якщо шкірочка або хрящі каналу вже пошкоджені. Травма каналу може призвести до витоку рідини з середнього вуха, викликати сильне запаморочення і стати причиною глухоти. У свою чергу, пошкодження шкіри можуть спровокувати попадання інфекції в слуховий канал.

Представляти небезпеку для здоров’я органів слуху можуть такі поширені звички, як:

1. Занадто часта чистка

Як вже згадувалося вище, вуха взагалі не потребують додаткової очистки, тим більше, щоденної.

Вушна сірка, в основному, являє собою мертві клітини шкіри, але також містить і лізоцим (антибактеріальний фермент), жирні кислоти, холестерин, спирти і сквален (органічне з’єднання, необхідне для синтезу стероїдних спиртів в організмі).

Сірка не тільки не небезпечна, вона корисна: забезпечує захист, мастило, притаманні їй і антибактеріальні властивості. В сірці містяться антимікробні пептиди, що запобігають ріст грибків і бактерій. Коли сірчані залози виробляють мало цієї смазкообразной секреції, ризик інфікування слухових каналів зростає.

Зростання шкірного покриву у вухах спрямований назовні, тобто вушна сірка і бруд самостійно переміщується до виходу. Сприяють видаленню сірки та енергійні рухи щелепою (жування, позіхання).

Після того, як згусток сірки досягне зовнішнього вуха, він випадає. Його легко усунути без застосування додаткових інструментів, наприклад, під час водних процедур (душі, миття голови).

Допомогу в очищенні слухового проходу може знадобитися або у випадку, коли канал має особливу форму, що не дозволяє сірці вільно пересуватися назовні, або при утворенні сірчаної пробки.

У звичайній ситуації вуха не потребують допомоги в очищенні. Навпаки, намагаючись витягти сірку, наприклад, ватяними паличками, можна ще глибше проштовхнути її в слуховий прохід і порушити природну систему очищення.

2. Використання ватних паличок

Як видалити сірку з вух в домашніх умовахЦей предмет не призначений для чищення вух, використання паличок здатне пошкодити шкіру або крихкі кістки слухового проходу, привести до розриву барабанної перетинки.

Головка з бавовни може відокремитися і застрягти в вушному каналі, для її вилучення вже точно доведеться вдатися до допомоги фахівця. Використовувати такий інструмент допустимо тільки для чищення зовнішньої третини каналу.

Ще одним ризик застосування ватних паличок – це небезпека того, що під натиском сірка піде глибоко в слуховий прохід, ближче до барабанної перетинки.

По-перше, це не дасть можливості вийти на поверхню, по-друге, зростає небезпека попадання інфекцій, вірусів, грибків і бактерій у внутрішнє вухо (зовнішнього).

Ватні палички впливають дратівливо на ніжну шкіру, можуть стати причиною запалень, подразнення, сухості, а у людей, схильних до алергії, збільшують секрецію гістаміну.

3. Використання гострих предметів

Мало того, що спроба витягти сірку з застосуванням сторонніх предметів проштовхує її ще глибше, блокуючи вушний канал, з’являється додатковий ризик поранитися.

Спроба позбутися від вушної сірки за допомогою голок, шпильок, шпильок, гострих нігтів загрожує порізами і травмами слухового проходу, що загрожують глухотою.

4. Вушні свічки

Являють собою конусоподібний пристрій або свічку, виготовлену з льону або бавовни, просочений парафіном. Предмет міститься у вушний канал, зверху свічка підпалюється.

Вважається, що така процедура допомагає видалити сірку і забруднення з вух. Дим, просуваючись вниз по конструкції (і у зворотному напрямі), потрапляє у вушний канал, створюючи вакуум, витягаючи сірку та іншого «сміття» в порожнину свічки.

Проведення такої процедури бажано довіряти фахівцеві, в іншому разі не виключені опіки (шкіри, волосся, обличчя, вушного каналу), порив барабанної перетинки, травми від капає воску, кровотечі.

5. Промивання з допомогою шприца

Ця процедура може бути безпечною тільки коли після неї не знехтувати повним вилученням води з слухового проходу і якісної сушкою, інакше є ризик отримати «вухом плавця» – з’явиться відчуття переливання води у вусі, шум, зниження слуху.

Видалити воду з слухового проходу можна, прийнявши положення лежачи на боці і зробивши кілька жувальних і ковтальних рухів (щоб вуха енергійно ворушилися при цьому). Піти вода може і по тонкому бавовняному жгутика, вставленого в вухо.

У такій примусової промиванні немає, тому щоб уникнути перерахованих ускладнень, краще цю процедуру не проводитиме.

Як безпечно видалити сірку з вух в домашніх умовах

Як видалити сірку з вух в домашніх умовахКоли барабанна перетинка пошкоджена, рекомендується проводити таку процедуру тільки на прийомі у спеціаліста (отоларинголога). В арсеналі лікаря є і спеціальні відсмоктувачі, і мікроскоп, і різні мініатюрні інструменти, які дозволять зробити це швидко, безболісно і не дадуть інфекції потрапити всередину вуха.

Якщо ж барабанна перетинка в порядку, ніяких больових відчуттів у вухах немає, і потрібно лише трохи допомогти організму позбавитися від сірки і накопичених відходів», можна зробити це в домашніх умовах перекисом водню:

  • для початку – пом’якшити сірку за допомогою пари крапель кокосового або оливкової олії (підійде і чиста вода, фізрозчин, можна проводити процедуру відразу після душу або миття голови);
  • після – використовувати перекис водню (3%) для того щоб вимити сірку з каналів (5 мл на кожне вухо). Може з’явитися легке відчуття печіння, булькання, це нормальна реакція;
  • 5-10 хвилин – і утворення бульбашок припиниться, відчуття печіння вщухне, рідина вийде з слухового проходу (треба підстелити тканина). Повторити процедуру з іншим вухом.

Якщо вушна сірка утворюється в надмірній кількості, провокуючи проблеми зі слухом, запаморочення, шум у вухах, це може бути сигналом нестачі жирів омега-3 в організмі. Варто збільшити споживання сардин, анчоусів, м’яса криля, лосося, доповнювати меню і рослинними джерелами цього виду жирів – гарбузовим насінням, насінням льону, волоськими горіхами, листовими овочами, бобовими.

Якщо накопичення сірки стають причиною виникнення проблем зі слухом або появи больових відчуттів, відразу звертайтеся до фахівця – це той випадок, коли самолікування загрожує непоправною шкодою здоров’ю.

Не травмуйте настільки ніжний і важливий для підтримки нормальної життєдіяльності орган, дозвольте йому самоочищатися. При необхідності використовуйте в домашніх умовах тільки безпечний спосіб видалення сірки з вух.