Однак не всі ми бачимо навколишній світ однаково. Кожен дванадцятий чоловік викривлено сприймає червоні або зелені відтінки кольору. Жінкам у цьому плані пощастило більше: дальтонізм зустрічається тільки у одного з 200. Однак і це ще не все.

Колірні відчуття виникають не тільки завдяки нашій оптичній системі ока, але і при участі зорової пам’яті, творчої уяви та внутрішнього поданням про об’єкт.

У чому ж секрет?

Зміст статті:

 • 1 Класифікація кольору
 • 2 З чого все почалося
  • 2.1 Думку знавців
  • 2.2 Ловити великий куш
   • 2.2.1 Обман зору
   • 2.2.2 Ілюзії в моді
  • 2.3 Новини моди

Класифікація кольору

Один раз запам’ятавши колір певного об’єкта, навіть за умови зміни освітлення, людина буде сприймати його звичним чином як постійний. Наприклад, якщо предмет червоного кольору в різних освещениях бачиться як коричнево-червоного, сірувато-червоним або бордовим, ми звичним чином все одно будемо сприймати його як червоний.

Кольори класифікують як:

 • Важкі або легкі.
 • Сильні або слабкі.
 • Заспокоюють або збуджують.

Важкі кольори (червоний, оранжевий) візуально зменшують розміри об’єкта. На чорному тлі будь-який колір сприймається інтенсивніше.

Французький прапор складається з синьою, червоною, білою смуг. Щоб вони сдалека здавалися однаковими по ширині, на морських суднах пропорції смуг роблять 33:30:37. Велике значення в сприйнятті мають відстань, освітлення і фон. Такі якості кольору враховують в колориметрії, моду, архітектуру та інших областях нашого життя.

Кілька квітів одного сукні

При всій досконалості нашої бінокулярної зорової системи (двома очима), психофізіологія людини створює велику кількість обманів зору – оптичних ілюзій. До речі, в деяких колекціях цього сезону також використовується оптична ілюзія. Читайте у статті: «Весняна колекція жіночого одягу 2015 і знаменитості»

З чого все почалося

Тому думки глядачів іноді розходяться, даючи колірну характеристику об’єкту. Як, наприклад, у випадку зі знаменитим сукнею, коли тисячі людей сперечаються: воно чорне з синім або біле з золотим. Фото предмета жіночого гардеробу в лютому 2015 року розмістила на своїй сторінці співачка Кетлін Макніл з Шотландії, розповівши про суперечку двох друзів з приводу забарвлення.

Перед своїм весіллям ці молоді люди посварилися через колір сукні матері нареченої, приславшей дочки фотографію на мобільний телефон. Наряд бренду Roman коштував 50 фунтів (або близько 77 доларів).

Читачі сторінки Кетлін стали сперечатися про колір, відстоюючи кожен свою правоту. Більшість бачили плаття бежевим, але частина опонентів доводило, що воно синє.

До дискусії долучилися відомі люди: Кім Кардашьян і Джуліанна Мур вважають білим сукню із золотим мереживом, а Каньє Уест, Джеймс Франко і Тейлор Свіфт бачать його синім прикрашеним чорним мереживом. Девід Духовни охарактеризував як синє плаття з зеленим. Опитування знаменитостей організував британський ритейлер Roman Originals Ltd.

Думка знавців

Дізнавшись, що плаття все-таки синьо-чорне, дебати не припинилися. Для вирішення спору журналісти звернулися до фізикам і психологам. Свої пояснення феномену дали психолог Сідар Райенер, нейробіологи Університету Рокфеллера Джон Боргі і Університету штату Вашингтон Джейн Найц. Вчені пояснили, що на даному фото кольору витримані на порозі прикордонного стану і забарвлення сукні залежить від мозкової діяльності.

Сприймаючи зображення сукні, людина на підсвідомому рівні домысливает освітлення і фон. Якщо мозок мимоволі приймає за істину сонячне освітлення, то сукня такій людині здається біло-золотим. Якщо мозок відштовхується від штучного (електричного) освітлення, плаття буде здаватися синьо-чорним.

Зав кафедрою Вищої Нервової Діяльності МДУ професор Олександр Латанов акцентував увагу на явищі праймингу – асоціації з попереднім життєвим досвідом. З цим поняттям пов’язані випадки, коли на перший погляд плаття здалося одного кольору, а пізніше чоловік вирішив, що помилився і змінив свою думку. Однак, важливо, звичайно, перше враження. Професор підкреслив, що він та його колеги-чоловіки бачать плаття золотисто-білим.

Ловити великий куш

Ажіотажем навколо сукні скористалася компанія Roman, випустивши біло-золотий варіант і виставивши його на аукціон. На думку аналітиків-економістів, прибуток компанії за продаж суконь склала понад 500%. Майже все з того, що обговорюють в усьому світі приносить прибуток. До речі, також почали багато говорити про Білоруську тижня моди. Якщо хочете дізнатися, що там було, читайте статтю «Новинки Білоруської тижня моди»

Roman

Бренди Ікеа, Lego, M&Ms, Playstation теж не упустили свій шанс скористатися розкрученої фішкою, випускаючи свою продукцію: пончики та солодощі. Відмінна стаття по темі: «стильного Вбрання кольору синій сапфір»

Вкусняшки

Як бачимо, випадковий знімок виявився дуже цікавою оптичною ілюзією, винятковою рідкістю, за останні 30 років, у науці про кольорі. Але це далеко не перша оптична ілюзія в історії.

Lego

Обман зору

На нерухомих зображеннях нам бачиться обертальний рух, зумовлений грою форми і кольору. Але обидві картинки абсолютно статичні.

Складно не повірити очам, але горизонтальні лінії – паралельні.

На картинці спочатку бачиться дівчина в рожевій сукні і тільки потім усвідомлюєш, що спідниця – це квітка.

Сукня-троянда

Ілюзії в моді

Такі ілюзії часто використовують дизайнери в своїх цілях. Біло-чорне плаття візуально створює пишні форми.

Чию сукня підкреслює фігуру краще?

Забарвлення сумок з серії кінетичного мистецтва створює ілюзію руху. Такий рух завжди віртуально, а не реально. Простір оживає і руйнується плоске сприйняття принта.

Кінетичне мистецтво

Забарвлення плаща в дусі картин Вазарелі – основоположника оп-арту. Ілюзія створює враження, що предмет одягу зроблений з об’ємних геометричних фігур.

Вазарелі ефект

Взуття з «фотографизмами» Вазарелі візуально має ефект вібрації, завдяки особливому розташуванню чорно-білих ліній і штрихів.

Вазарелі ефект

Ілюзії засновані на тому, що мозок прагне сприймається зображення розподілити на фігуру і фон. Це робить наше сприйняття тривимірним.

Поєднання фігури і фону викликають зсув точки сприйняття. Відбувається інверсія: те, що сприймалося раніше як фон, виступає об’єктом. Такі ілюзії служать прикладом двозначності простору.

V — подібний виріз

У світі моди часто використовуються оптичні ілюзії. V-подібне декольте подовжує шию і збільшує груди. Діагональні смужки стройнят силует.

Щоб збільшити обсяг використовують клітку. Для додання округлості форм використовують круги. Хвилястий візерунок підкреслює вигини. Завищена лінія талії подовжить ноги.

Джинси з високою талією

Знаючи такі тонкощі, дизайнери можуть візуально змінювати пропорції фігури: приховувати недоліки і підкреслювати достоїнства, зберігаючи природну індивідуальність і неповторність.