Довгий час вода була єдиним теплоносієм в системах опалення, так як її фізико-хімічні властивості робили її єдиною рідиною, що підходить для цих цілей. Проте відносно недавно популярність придбав автомобільний антифриз, який має ряд незаперечних переваг. Його використання, звичайно, доцільно не завжди (у деяких котлах його використання неприпустимо), але для більшості систем опалення він підходить.

Властивості антифризу і переваги перед водою

Зміст статті

 • 1 Властивості антифризу і переваги перед водою
 • 2 Котли і використання антифризу
 • 3 Види антифризу
 • 4 Відео

Відразу варто сказати про недоліки води як теплоносія:

Вода замерзає вже при температурі 0C° — і це погано

 • Має досить велику температуру замерзання (вона, як відомо, дорівнює 0C°), при якій переходить із одного агрегатного стану в інший (з рідкого в твердий);
 • При замерзанні об’єм рідини (води) збільшується приблизно на 10%-12%, що призводить до поломки опалювальних систем (труби можуть тріснути, почати текти, не пропускати теплоносій далі по системі).
 • Двома перерахованими вище якостями побутової антифриз не має — і в цьому полягають головні переваги перед водою.

  Хороший теплоносій повинен володіти наступними властивостями:

  • переносити максимально можлива кількість тепла в заданий для системи опалення периметр;
  • в’язкість у нього повинна бути мінімальною, оскільки від неї безпосередньо залежить швидкість руху теплоносія в системі опалення (до речі кажучи,найбільш популярні марки в Росії, які використовуються в тому числі і для опалення приміщень — Dixis і Thermotrust);
  • будь теплоносій для дачного будинку повинна по мінімуму взаємодіяти з трубами і радіаторами, інакше може з’явитися корозія (зрозуміло, що вода ніяк не буде відповідати даним критерієм — тут переваги видно навіть неозброєним оком);
  • повинен бути елементарно безпечним (не токсичним і не вибухонебезпечним).

   Порівняння найбільш важливих властивостей води та антифризу

  Природно, що важливим фактором при виборі буде і вартість. Якщо він досить дорогий, то повинен служити тривалий час без заміни. Вода, можна сказати, є повністю безкоштовною, однак і міняти її потрібно регулярно в системі опалення.

  Сам по собі антифриз для людини може бути небезпечний тільки в тому випадку, якщо потрапить у воду, що використовується для пиття і миття.

  Сам процес заміни потребує участі фахівців. Антифриз ж можна використовувати мінімум 8-10 років — ніякої заміни йому не потрібно. Це також буде одним з його переваг, особливо якщо мова йде про експлуатацію заміського будинку, а не квартири або тій же лазні. Є, звичайно, у них і мінуси. Наприклад, потрібні потужні циркуляційні насоси.

  Котли і використання антифризу

  Багато власників дач і приватних будинків задаються питанням: чи можна використовувати антифриз в котлах? Тут відповісти однозначно не можна, так як все залежить від типу котла і його особливостей. Але якщо зважити всі «за і проти» і , правда, на жаль, буде не на боці останнього.

  У яких типах котлів не рекомендується використовувати такий теплоносій (в залежності від схеми роботи котла, матеріалу виготовлення, конструкційних особливостей):

  • електричні;
  • чавунні;
  • двоконтурні.

  Якщо встановлений електричний котел, то використання антифризу його просто «вб’є»

  У чавунних сам обмінник складається з безлічі секцій, через які проходить теплоносій. Він може просто його роз’їсти. В електричних може вийти з ладу ТЕН, що фактично означає його повну поломку. Якщо розглядати двоконтурні котли, незважаючи на те, з допомогою якого палива вони працюють, використання антифризу небажано з тієї причини, що є ймовірність потрапляння в питну воду.

  До речі, багато фахівців вказують ще й на той момент, що якщо батареї і труби в будинку — оцинковані, теплоносій на основі антифризу знищить їх буквально за 6 місяців, так як буде хімічно взаємодіяти з оцинкованим покриттям. Природно, що цього допускати не можна. Найбільш оптимальний варіант використання — звичайні, не оцинковані котли і труби. От і все.
  Стандартна схема системи опалення приватного будинку

  Види антифризу

  Теплоносії для системи опалення класифікуються на такі види, в залежності від своєї хімічної основи:

  • пропиленгликолевые;
  • этиленгликолевые;
  • триэтиленгликолевые.

  Раніше можна було знайти ще й гліцеринові, але сьогодні їх якщо й використовують, то тільки в країнах третього світу — вони просто вибухонебезпечні (хоча народні «умільці» можуть і застосовувати такий — що ж, якщо життя їм не миле, нічого вдіяти не можна).

  Хімічна структура антифризу на основі етиленгліколю

  Найбільш поширений і популярний тип антифризів, що використовується для системи опалення — на основі пропіленгліколю. Його головна перевага — абсолютна безпека для людини. До речі, це єдиний вид антифризу, який можна використовувати в двоконтурних котлах. Якщо він випадково потрапить в питну воду, то з людиною нічого не трапиться.

  Такий можна використовувати при температурі навколишнього середовища до-35C°, а це вже екстремальна температура. Загалом, він нешкідливий, безпечний — ідеальна незамерзаюча рідина, про що свідчать і відгуки людей, які можна прочитати, зайшовши на будь-який форум.

  Этиленгликолевый — найпопулярніший. Правда, ця популярність обумовлена переважно його дешевизною. Випускається він у двох варіантах, в залежності від місцевості використання:

  • для застосування в температурному діапазоні до -30С°;
  • для застосування в температурному діапазоні до -65С°.

  В цілому ж, фахівці не рекомендують його використовувати, незважаючи на привабливу вартість. По-перше, він є не тільки шкідливим для людського здоров’я, але і агресивним у плані взаємодії з іншими середовищами.

  Антифриз, який працює при температурі до -30С° актуальний тільки для районів Крайньої Півночі.

  На більшій частині території РФ буде достатньо антифризу, що працює при температурі до -30С°

  По-друге, якщо розглядати цей варіант антифризу, який може використовуватися при температурах до -65С°, то і привабливість ціни вже не буде така: ціна зросте аж до 10 разів! Загалом, якщо крайньої потреби немає, то його краще не використовувати від гріха подалі.

  Теплоносії на основі триэтиленгликоля використовуються зазвичай на виробничих системах опалення. Їх головна перевага — хімічна стабільність при високих температурах.

  Нагрівати такий теплоносій можна аж до 180C°, причому він практично не змінить своїх фізичних або хімічних властивостей, і не буде вступати в агресивну реакцію з чужорідними середовищами (чавуном, сталлю і так далі). Сенсу його застосування в домашніх умовах просто немає, так що краще вибрати який-небудь інший варіант.

  Закачування антифризу, до речі, відбувається так само, як і звичайної води. Закрита система опалення або відкрита — не має значення, так як затока і закачування відбуваються однаково і там (заміна, заповнення та заправка виробляються аналогічно).

  Зробити це можна і своїми руками (підживлення, правда, системи опалення повинна здійснюватися регулярно). На питання про те, скільки коштує антифриз для систем опалення, відповісти дуже складно: ціна прямо залежить від типу антифризу, його кількості, фізико-хімічних властивостей. Тільки от автомобільний заливати не рекомендують виробники.

  Приклади проектів систем для опалення приватних будинків

  Можна розповісти і маленький секрет: насправді, різниці між автомобільним і побутовим антифризом немає — це лише привід для маркетологів продати останній подорожче. Майте це на увазі, якщо зберетеся зробити покупку — особливо на спеціалізованих будівельних ринках! Краще купувати в магазинах — там товар сертифікований.

  Відео

  Можете подивитися відео, де фахівці дають поради про те, як правильно вибрати антифриз для приватного будинку.