Будинку в стилі шале вже беруть своє походження від будинків нормандських селян, що проживали на півночі Франції, в Нормандії приблизно в XIV-XV століттях. Зазвичай коли складається проект, будинок шале проектується як одноповерховий, проте будівництво будинку в стилі шале може припускати і наявність двох і навіть більше поверхів. Рідко зустрічаються чисто дерев’яні будинки в стилі шале, але зазвичай вони об’єднані: нижні частини будинку — дерев’яні, верхні — кам’яні.

Особливості стилю шале

Зміст статті

 • 1 Особливості стилю шале
 • 2 Особливості будинків шале з цегли і дерева
 • 3 Облаштування фундаменту
 • 4 Утеплення будинку
 • 5 Облаштування інтер’єру будинку
 • 6 Відео
 • 7 Фотогалерея
  • 7.1 Будинку
 • 8 Внутрішній інтер’єр

Головні особливості, якими володіють будинку в стилі шале можна визначити наступним чином:

З бруса в будинках шале зазвичай будується другий поверх або мансардна частина, якщо будинок одноповерховий

 • Усі будівлі — комбіновані. Проект і будівництво припускають обов’язкову наявність нижнього кам’яного блоку, а ось уже другий поверх (або просто верхня частина будинку, якщо він одноповерховий) буде складатися з дерева. Під кам’яним низом може передбачатись не тільки натуральний природний камінь, але і цегла, піноблоки, бетон і все що завгодно, окрім дерева, звичайно. Ще раз варто нагадати, що повністю дерев’яний будинок в стилі шале бути не може апріорі. До речі, у тій же Норвегії, на французьких і швейцарських гірськолижних курортах проекти будинків передбачають будівництво низу з натурального каменю, а верхи — з клеєного бруса. Взагалі, вдома шале з клеєного бруса сьогодні вкрай популярні в Західній Європі;
 • Якщо в Росії, Україні, інших слов’янських країнах прийнято будувати досить масивну дах з кутом нахилу 35°-40°, то шале не передбачає подібного. Дах там завжди двосхилий, вона йде з великим виносом і закриває собою балкон. До речі, наявність відкритого балкона в такому будинку — обов’язкова умова. Причому балкони там не як в наших багатоповерхівках — максимум 6м2, а величезні, які більше нагадують тераси. Загалом, скласти проект будинку в стилі шале, а тим більше здійснити його будівництво — справа клопітна. Цікаво, що будинку в стилі шале зазвичай будуються з гаражем, хоча можуть бути і винятки, звичайно.
 • Дерев’яні частини будинку не контактують з землею, так як перше поверх, як вже зазначалося вище, передбачає будівництво з використанням виключно каменю і подібних йому матеріалів. У випадку з російськими умовами, оптимальним варіантом буде використання традиційної цегли. Піноблоки (газобетонні блоки та інші — суть одне і те ж) використовувати не рекомендується через їх недовговічність.

  Приклад проекту будинку в стилі шале

Особливості будинків шале з цегли і дерева

Вище вже зазначалося, що проект будинку шале зазвичай передбачає використання кам’яного низу і дерев’яного верху. Але краще всього для нижньої частини будинку використовувати саме цегла.

У чому полягатимуть переваги такого будинку:

Зазвичай такі будинки припускають наявність великої тераси

 • Цегла — матеріал абсолютно негорючий. Саме тому в описуваних будинках його використовувати і краще всього. Хто-небудь замислювався над тим, чому на гірськолижних курортах стоять саме такі будинки? Справа в тому, що на першому поверсі там завжди встановлюється камінь або піч. Якщо мова йде саме про постійне житло, то камін допоможе мало: тут потрібен котел. Так от, у разі, коли проект будинку шале з гаражем мав на увазі перший поверх з цегли, на першому поверсі вогонь цілком може бути відкритим, без необхідності додаткового захисту. Матеріал — цегляний, а дерев’яні будинки не допускають, щоб в них на перших поверхах хтось міг використовувати відкрите полум’я;
 • Довговічність. Повністю дерев’яні будинки припускають, що їх вінець буде безпосередньо стикатися з землею: грибок, цвіль, гниль, волога, само собою зрозуміло, присутніми будуть теж. В шале такого апріорі бути не може: дерево стикається тільки з каменем, тобто, безпосередньо з другою частиною будинку, а не з землею. Тому про цвілі і інших неприємних наслідків можна буде просто забути.

При будівництві будинків шале можна відмовитися від дорогих високих фундаментів, як у випадку з дерев’яними будинками: цегла та інші види подібних будівельних матеріалів чудово утримують вологу.

Теоретично, якщо брати в розрахунок вартість будівельних матеріалів (без супутніх витрат), то перевагою шале з цегли та дерева можна назвати ще й економічність. Чому?

Приклад плану першого поверху будинку в стилі шале

Просто повністю цегляний будинок, звичайно, обійдеться набагато дорожче, ніж комбінований. До того ж, в шале можна зробити справжню терасу (без неї цей стиль взагалі не може бути таким).

А от витрати на будівництво даху і покрівельне покриття будуть вже значними — це треба визнати. До речі, в Альпах в якості покрівельного матеріалу зазвичай використовують або традиційну черепицю (справжню, а не з профлиста), або дранку. Обидва ці матеріалу досить важкі, тому несучу частину даху в будь-якому випадку доведеться додатково зміцнювати.

Робочий проект одноповерхового житлового будинку в стилі шале

Облаштування фундаменту

Будівництво описуваного будинку передбачає наступні етапи:

 • Складається проект будинку;
 • Зводиться фундамент;
 • Перший поверх завжди зводиться з камнеподобного матеріалу (інакше це вже не стиль шале, а просто будинок);
 • Зводяться перекриття стін першого поверху;
 • Зводиться другий поверх (зазвичай використовується профільований або клеєний брус, але варіанти можуть бути різними);
 • Будується перекриття другого поверху, робиться випуск для тераси, встановлюється покрівля.

  Пристрій традиційного фундаменту для будинків в стилі шале

 • Повністю розбирати кожен етап будівництва не варто: будь комбінований будинок буде будуватися в точності так само, як і звичайний. Найголовніше, що стосується виключно стилю шале: тут особливу увагу потрібно приділити фундаменту і утеплення. Ось про це і варто розповісти більш докладно.

  Для описуваних будинків використовується два типи фундаменту:

 • стрічковий;
 • плитковий.
 • Враховуючи кліматичні умови Росії краще віддати перевагу саме стрічкового фундаменту, так як він банально більш міцний. Зазвичай використовується стрічковий монолітний фундамент.

  Приклад пристрою стрічкового фундаменту

  Робити його армованим зовсім необов’язково: будинок тільки на половину складається з каменю, друга його частина набагато легша.

  Водостоки в будинок шале практично ніколи не передбачаються, коли складаються проекти: враховуючи, що дах двосхилий, має винос, вода буде просто зливатися з неї, не потрапляючи на сам будинок і не руйнуючи його зсередини.

  Єдине, що необхідно враховувати при зведенні фундаменту — це те, що він обов’язково повинен бути заглиблений. Згідно російським інженерним нормам (які практично повністю відповідають ще старим радянським), глибина залягання фундаменту для житлового будови повинна бути мінімум на 0,5 метра.

  Малюнок сучасного шале з внутрішнім інтер’єром

  У випадку з комбінованими будинками, глибина залягання повинна становити мінімум 1,5 метра. Це обов’язкова умова, ігнорувати яке ні в якому разі не можна.

  Утеплення будинку

  Утеплення стін практично завжди виконується за так званою технологією «вентильований фасад». Що потрібно знати при утепленні цегляної кладки:

  Фасад будинку — вентильований

  • вся цегляна кладка утеплюється теплоізоляційним матеріалом зовні;
  • утеплювач прошивається наскрізь, разом зі стіною (для цього використовуються спеціальні дюбелі, призначені саме для цегли, так що перед покупкою на будівельному ринку про це треба обов’язково уточнити у продавця заздалегідь);
  • зовні утеплювач закріплюється за допомогою дифузійної мембрани;
  • зверху утеплювача залишається зазор (у будівництві він отримав назву повітряного вентиляційного зазору);
  • зовні кріпиться дуже міцна декоративна обшивка.

   Приклад схеми утеплення фасаду будинку

  При бажанні, замість обшивки можна використовувати облицювальна цегла. Відразу варто сказати, що облицювальна цегла повинен бути по товщині як мінімум на чверть (максимум — на третину) від основного цегли, який використовувався при будівництві. Така облицювання зробить утеплення будинку ще більш ефективною.

  У комбінованих будинках використовувати вентильований фасад потрібно обов’язково: будь кам’яна споруда повинна «дихати», інакше наявність грибків, цвілі і інших неприємних «сюрпризів» буде забезпечено вже після 3-4 місяців після початку експлуатації будинку.

  Якщо будівля одноповерхова (наприклад, в цокольній частині знаходиться гараж, а житлова частина — тільки на другому поверсі), то облицювальна цегла можна не використовувати: буде достатньо простий декоративної обшивки найпростішими оздоблювальними матеріалами.

  В будинку шале не допускається попадання водяної пари на утеплювач

  Взагалі, що стосується утеплення такого будинку, тут треба враховувати те, за якою технологією зводився другий поверх і які матеріали для його зведення припускав технічний проект:

  Брус — оптимальний варіант для шале

 • Проекти за каркасною технологією. Її зазвичай використовують у Західній Європі, так як такі будинки — енергоефективні та теплозберігаючі. Тут головне, щоб утеплювач був повністю ізольований від водяної пари;
 • Нестроганный брус. Головною його перевагою є те, що зовнішня обробка може бути фактично будь-хто. А в якості утеплювача ідеально підійде вже описаний вище «вентильований фасад»;
 • Оциліндровані колоди. Для альпійських шале їх використання нехарактерно, а ось для російської зодчество — так. Тільки колоди необхідно дуже добре законопатити. З точки зору енергоефективності такі будинки не дуже хороші. Зате красиво!;
 • Клеєний брус. Самий елітний, дорогий варіант. Утеплювати другий поверх з клеєного бруса можна також з використанням технології вентильованого фасаду.
 • Облаштування інтер’єру будинку

  Головна особливість внутрішнього інтер’єру будинків у подібному стилі — натуральність і природність. Наприклад, всі дерев’яні балки, частини будинку залишаються такими ж, як вони були і при будівництві.

  Інтер’єр в шале повинен підкреслювати природність і затишок

  Єдине: їх можна пофарбувати лаком або морилкою будь-якого кольору. В інтер’єрі прийнято використовувати елементи декорування з природного або натурального каменю.

  Що таке класичний інтер’єр шале? На першому поверсі в центрі зазвичай розміщується килимок у вигляді шкури тварини (а ще краще, якщо ця шкура буде справжньою). В кутку вішається, як у справжнього мисливця, голова оленя або іншої тварини.

  В камінній частині робиться своєрідне панно з каменів. Головне, щоб не було «циганщини». По суті, інтер’єр повинен бути схожий на такий собі мисливський будиночок, згубився десь біля південного схилу гори Монблан. Ніяких яскравих кольорів бути не повинно категорично. Інакше весь сенс спорудження такого будинку буде зведений до нуля.

  Яскраві кольори допускається використовувати тільки для оббивки меблів

  Меблі оббивається зазвичай нефарбованим текстилем. Ідеальним варіантом буде трохи грубувате мішкувате сукно (якщо хтось пам’ятає «Злочин і покарання», то там одна з героїнь використовувала драдедамовый хустку — ось як раз така тканина як драдедам і буде ідеальним варіантом для оббивки).

  Щоб урізноманітнити інтер’єр в плані кольору можна використовувати приглушені коричневі, темно-бордові кольори, пурпурний колір також цілком допускається. Що стосується меблів, то на цьому ніяких особливо суворих правил немає: можна використовувати все що завгодно, навіть саму незвичайну і яскраву меблі від сучасних дизайнерів.

  Відео

  Можете подивитися відео, де докладно розповідається про будинках шале і про нюанси їх будівництва.

  Фотогалерея

  Вдома

  Внутрішній інтер’єр