Мати власний будинок – мрія багатьох росіян. Але далеко не кожен наважується її здійснити, адже купити або побудувати його так дорого. На перший погляд. Адже можна все зробити своїми руками і за досить доступною ціною. Саме це дозволяє сучасна фінська технологія, що набирає популярність в нашій країні. Мова йде про каркасний будинок з OSB плит. Такі дерев’яні будинки екологічно чисті, їх зведення та оздоблення чи обшивка максимально прості. Вони ідеально підходять для північного клімату, не дивлячись на те, що товщина їх стін зовсім не вражає.

Переваги і недоліки плит ОСБ

Зміст статті

 • 1 Переваги та недоліки плит ОСБ
 • 2 Фундамент для будинку з ОСБ
 • 3 Технологія зведення будинку
 • 4 Особливості будівництва з використанням плит ОСБ
 • 5 Відео

Особливість ОСБ панелей в тому, що їх виробляють, пресуючи під дуже високим тиском хвойну тріску. Хвоя – один з кращих деревних будівельних матеріалів, і каркасний будинок з ОСБ панелей набуває багато його позитивні якості.

Особливу роль у технології виробництва відіграє перехресне розташування трісок, завдяки чому плити виходять особливо гнучкими і міцними. Адже тріска сплющується і проникає один в одного. Якщо порівнювати ОСБ плитами з фанери, хоча їх менша товщина кидається в очі, технологія дає їм перевагу перед останніми в стійкості до механічного впливу.

Внутрішнє і зовнішнє пристрій плити ОСБ

Коли мова йде про вибір матеріалу для будівництва будинку, особливо коли проект збираються зводити своїми руками, очевидно велике значення має чітке розуміння всіх переваг і недоліків кожного з них.

Плити ОСБ, незважаючи на меншу товщину, мають більшу механічну стійкість, ніж плити з фанери.

Дерев’яні плити ОСБ мають наступні переваги:

 • Невисока вартість будівництва. Це обумовлено відсутністю необхідності застосовувати дорогу підйомну техніку – одна з причин, чому багато хто вибирає ці плити для зведення своїми руками;
 • Легкість матеріалу. Завдяки в п’ять разів менше в порівнянні з цеглою вазі, навіть досить великий будинок не вимагає складного, дорогого в будівництві фундаменту. Обмеження за типом грунтів, на яких можна будувати, для такого каркасного будови також мінімальні;
 • Вогнестійкість. Не дивлячись на те, що мова йде про натуральному дереві, ОСБ панелі відрізняються високою вогнестійкістю, завдяки як самої технології, так і спеціальної обробки;
 • Вологостійкість. Каркасний будинок з ОСБ можна зводити навіть в самому дощовому регіоні – вологи цей матеріал не боїться. Особливо, якщо його покрити рекомендованої покрівлею;
 • Теплоізоляція. Відмінною особливістю ОСБ є їх здатність зберігати комфортну температуру всередині будівлі, при зовнішніх перепадах від -40 до +40 градусів за Цельсієм. Крім того, всередині себе плити багатьох виробників містять шар теплоізоляції на випадок особливо суворих зим;
 • Проста обробка. Завдяки підкреслено рівній поверхні, обробка, яку вимагають плити, проста і виключає грунтовку. Звичайно, можна зробити своїми руками і її, якщо це передбачає проект, але можна просто обшити.

  Загальна схема пристрою житлового будинку з плит ОСБ

 • Але, звичайно, ідеальних матеріалів в природі не існує і навіть панелі для каркасного будівництва мають ряд недоліків. Але все ж їх не так багато, як переваг:

 • Звукоізоляція. Товщина і особливості технології, звичайно, роблять свою справу – такі плити без застосування спеціальних звукоізоляційних матеріалів легше пропускають звук, ніж багато більш традиційні матеріали. Але все ж, в панельних будинках з цим гірше;
 • Пожежонебезпека. Так, спеціальні просочення істотно знижують рівень горючості, але небезпека хоч і на мінімальному рівні, зберігається – загасити такий будинок може бути складніше;
 • Необхідність точного дотримання принципів зведення. Каркасний будинок з цими плитами дійсно можна легко звести своїми руками, але дуже важливо чітко дотримуватися проект. Адже будівля зводиться подібно конструктору і при точної підгонки якихось елементів можуть виникнути проблеми на подальших етапах.

  Типова схема пристрою каркасного будинку

 • З’ясувавши всі плюси і мінуси матеріалу, можна перейти до особливостей будівництва з його застосуванням. Зокрема, особливостей будівництва найважливішого елемента будь-якого будинку — фундаменту.

  У будинках з плит ОСБ дуже складно влаштувати дійсно якісну звукоізоляцію.

  Фундамент для будинку з ОСБ

  Каркасні будинки, в яких застосовуються подібні плити, настільки легкі, що не вимагають складного фундаменту. Це означає, що завдання, що стосується проектування і зведення їх своїми руками, стає значно простіше.

  Як сили, так і час на створення основи під будову істотно економляться. Якщо ж вибирати, який саме фундамент використовувати, то незалежно від того, яка ґрунт – будувати треба з використанням буронабивних паль.

  Будувати його потрібно так:

 • Пробурити в землі свердловини;
 • Встановити арматуру, попередньо засипавши дно дрібним щебенем;
 • Залити все бетоном;
 • Об’єднати монолітним залізобетонним ростверком.

  Вентиляційний зазор повинен бути присутнім в стіновий плиті обов’язково

 • Ця технологія переважно не просто так — завдяки їй дерево запобігають від негативного впливу грунтової вологи, та й взагалі негативного впливу землі. По-суті, на сьогоднішній день — це найбільш поширена технологія, завдяки своїй універсальності, безпеці і дешевизні.

  Варто відзначити, що перед будівництвом фундаменту потрібно зробити аналіз фізичних характеристик ґрунту. Це дозволить вибрати необхідний тип підстави для дому більш точно. Замовити такий аналіз можна в спеціальних лабораторіях.

  Схема пристрою квроли каркасного будинку

  Технологія зведення будинку

  Коли завершено зведення фундаменту, приходить пора для будівництва основного об’єму будівлі. Як вже зазначалося раніше, зробити буде не дуже важко і своїми руками, завдяки тому, що не потрібні підйомні машини та інші механізми, без яких не обійтися при традиційному будівництві.

  Фундамент потрібно піддати гарної гідроізоляції. Коли це зроблено, починається збірка будинку. Першим етапом буде укладання опорних дощок по периметру основи будови, які повинні точно повторювати його конфігурацію, як її подає проект.

  Схема обчислення відстані між лагами під обшивку ОСБ

  Вибирати дошки потрібно так, щоб їх товщина відповідала ширині пазів плити ОСБ. З’єднувати їх потрібно, використовуючи всередині герметик, а для пазів і кутів – ще і саморізи.

  Далі, в якості вертикальних напрямних використовуються міцні бруси. Коли вибирається їх товщина, то використовується той же принцип, що і з дошками – вона дорівнює ширині пазів ОСБ. Це дозволить останнім увійти урівень. Бруси з’єднують попарно саморізами, якими потрібно кріпити як внутрішню, так і зовнішню сторони. Рекомендований крок становить 15 сантиметрів.

  Особливістю каркасного будинку є те, що при складанні кути будинку формують панелі. Одна кутова плита входить в паз сусідньої. Більше ніяких маніпуляцій не треба. Коли основний обсяг готовий, залишається лише встановити ОСБ для даху та підлоги.

  Порівняльна таблиця видів і особливостей плит ОСБ

  Останні вже і призначені для великих навантажень, їх товщина більше. Вже зверху на них кладуть покрівельний матеріал. І робиться оздоблення, наприклад — обшивка.

  В якості вертикальних напрямних необхідно використовувати міцні дерев’яні бруси.

  Особливості будівництва з використанням плит ОСБ

  Загальні особливості будівництва, коли застосовуються такі панелі, зводяться до кількох простих моментів:

 • OSB відрізняються універсальністю, що дозволяє застосовувати їх на будь-якому етапі будівництва;
 • Матеріал дозволяє звести будинок своїми руками менше, ніж за місяць.
 • Будівництво, по суті, полягає не в зведенні, а в збірці, подібно конструктору. Панелі, з яких збирають будинок, можна робити під проект. Останнє дозволяє уникнути непотрібних витрат через необхідність докуповувати матеріал, що буває при звичайному будівництві;
 • Разом з тим, таке будівництво вимагає точного підходу, дотримання всіма розрахунками;
 • Вага будівлі, який дає товщина матеріалу, дозволяє його зводити навіть на дуже складних грунтах, а фундамент для нього будується швидко і дешевше. Але стрічкове підстава не рекомендується;
 • Для утеплення будинку з ОСБ доволі просто і не вимагає особливих витрат. До того ж, доступні вже утеплені панелі. Вони зберігають потрібну температуру всередині будівлі як взимку, так і влітку;
 • Можна цілком обійтися без грунтовки, адже поверхня ОСБ рівна. Фінішна обробка або обшивка може робитися відразу;
 • Усадка і перекоси — це теж не про дану технологію, якщо дотримуються всі вимоги і обрана правильна товщина.

  Схема кріплення лаг в каркасному будинку

 • Всі вони дуже яскраво характеризують дану технологію, яка з кожним роком стає все популярнішим.

  Відео

  Можете подивитися відео, де фахівці розповідають про те, як побудувати каркасний будинок своїми руками.