Кімната, обладнана на горищі, називається мансардою. Її придумали в Парижі ще в 1630 році і актуальність цього архітектурного рішення не втрачено досі, більше того, з урахуванням зростання обсягів заміського будівництва воно постійно застосовується.

Конструкція мансарди повинна працювати як дах

Зміст статті

  • 1 Конструкція мансарди повинна працювати як дах
  • 2 Тонкощі будівництва
  • 3 Ненесучі елементи каркаса мансарди
  • 4 Утеплення мансарди
  • 5 Вікна
  • 6 Балкон
  • 7 Проекти будинків з мансардою
  • 8 Відео

Конструкція мансарди обумовлюється типом самої покрівлі. Історично склалося так, що оптимальний варіант профілю даху для облаштування мансардної кімнати – це так звана ламаний дах. На малюнку показано співвідношення обсягу цього приміщення у випадку з двоскатним і ламаної.

Навіть неозброєним оком видно, що розмір кімнати під ламаним дахом, більше ніж під двоскатним. Також видно, що вона більше за площею, ніж та, яка розташована на першому поверсі, це викликано особливістю конструкції самого будинку. Та й його дещо простіше виготовляти.

Каркас без утеплення мансарди

Спорудження мансардної кімнати увазі під собою, що вона автоматично стає невід’ємною частиною конструкції покрівлі. Тобто бруси, які йдуть на виготовлення стін і стельового перекриття мансарди, беруть на себе навантаження від конструкції покрівлі, роблячи її більш міцною і стійкою.

Для виготовлення мансарди в каркасному будинку необхідно застосовувати ті ж матеріали, які були використані при зведенні основних стін і стельового перекриття першого поверху.

Тобто, якщо для стін застосовувався брус 150х50 мм, то такий же повинен бути використаний при облаштуванні мансардної кімнати.

В якості опор, під стіновий брус використовують лаги стельового перекриття першого поверху. Кріплення здійснюється за допомогою цвяхів або куточка і саморізів по дереву. Як саме кріпити балки вибирає сам забудовник виходячи зі свого досвіду і знань.

Тонкощі будівництва

Ускладнюють життя будівельникам необхідність влаштування вікон, з-за цього доводиться ускладнювати конструкцію покрівлі або використовувати вікна, які призначені для використання в мансарді. Ще один момент, який може ускладнити життя забудовника, це недостатня природна вентиляція, тобто буде необхідно вжити заходів щодо створення примусової вентиляції в мансарді. Крім того, складна покрівля тягне за собою підвищення трудомісткості при облаштуванні тепло – і гідроізоляції. Але всі ці складності переважує привабливий вигляд будинку з мансардним дахом, та й зайва кімната ніколи не завадить.

Ненесучі елементи каркаса мансарди

До ненесущим елементів мансардної кімнати можна віднести ті, які, застосовані для облицювання стін і стелі, а також для тепло – і пароізоляції самої кімнати. У цьому випадку може знадобитися створення додаткового каркаса на вертикально встановлених балках каркаса стін кімнати. Для обробки кімнати зазвичай використовують вагонку, головне, що при її приколачивании неприпустимо попадання в щілини шматочків теплоізоляції.

Утеплення мансарди

Роботи, пов’язані з утепленням мансарди пов’язані з певними труднощами, а саме вона досить трудомістка і складна і деякі забудовники йдуть на порушення порядку робіт, в цілях прискорення робіт.

Товщина утеплювача залежить від того, в якій частині нашої країни будуватися будинок, якщо говорити про середній смузі Росії, то оптимальним буде використання теплоізоляційного мата товщиною 150 мм

Для утеплення даху у цьому випадку підходить такий матеріал, як базальтова вата або її аналог.

Деякі майстри застосовують пінополістирол. На покриття даху підходить будь-який покрівельний матеріал, тільки при цьому треба пам’ятати, що існують матеріали, які будуть вимагати постійного провітрювання, до таких належить металева черепиця та її аналоги. Іншими словами, забудовник повинен буде забезпечити зазор розміром 20-30 мм між металочерепицею і плівкою, що покриває теплоізоляцію.

Пиріг покрівлі

Теоретично при дотриманні всіх тонкощів і якісно виконаній роботі покрівля не повинна пропускати вологу та конденсат не утворюється. Якщо ж при облаштуванні покрівлі були допущені огріхи, то конденсат, що утворився під черепицею, буде осідати на поверхні плівки, яка не дає йому потрапити всередину утеплювача. А через деякий час він просто висохне.

Утеплювач розміщується між крокв і якщо ширина дошки менше товщини теплоізоляційного мату, то можна прибити на крокви додатковий брусок, або закріпити лист гіпсокартону, але в цьому випадку поверхню листа і мата повинні бути розділені спеціальною пароізоляційної папери. Така конструкція буде гарантувати забезпечення нормальної паропроникності, іншими словами, пара, що утворюється в результаті різниці температур кімнати, і внутрішнього шару утеплювача буде осідати на поверхні папера і поступової випаруються. Для забезпечення його випаровування між утеплювачем і шаром гідроізоляції необхідно залишити зазор близько 10-15 мм, по ньому пар буде видалено.

Ще одна маленька деталь, для гарантованого видалення пари бажано, щоб коньок даху був холодний, для цього у фронтоні можна влаштує невеликі оглядові вікна, такий підхід дозволяє уникнути утворення конденсату навіть в сильне похолодання.

Вікна

Для того щоб мансардна кімната мала природне освітлення доцільно влаштувати вікна. Перед тим як прийняти рішення, які вікна і скільки їх треба встановлювати треба пам’ятати про те, що вікно, розташоване на даху, завжди пропускає більше світла.

У випадку з мансардою, одне вікно великого розміру дасть світла дещо менше ніж два маленьких встановлених на невеликій відстані один від одного. Для більшої ефективності доцільно вікна розміщувати якомога вище від підлоги мансардної кімнати, але при цьому необхідно враховувати зростання людини, яка буде жити в цій кімнаті.

При розрахунку площі вікна, можна використовувати емпіричну формулу, тобто виведену на підставі практичного досвіду. Ідеальне співвідношення 1 до 8, тобто при площі кімнати 16 квадратних метрів, площа вікна має становити 2 і більше квадратних метрів.

Вікна в мансарді

Вікна в мансарді розміщуються в просторі між кроквами та їх встановлюють одночасно з покрівлею. Віконна рама може кріпитися безпосередньо до крокв.

У разі якщо розміри вікна менше, ніж ширина кроку крокв, то тоді під нього необхідно виготовити решетування, тобто на крокви набити додаткові бурсья і при необхідності встановити опорний брус. Якщо розмір вікна перевищує ширину кроквяної кроку то можливо або зробити вирізи в кроквах, або встановити обрешітку під вікно, таким чином, як показано на рисунку нижче

Конструктив покрівлі

Балкон

Балконні майданчик для мансарди можна влаштувати кількома способами, з боку фронтону або з боку ската.

Для влаштування балкону з боку покрівлі майстри використовують комбінацію вікно-балкон. Ця конструкція зображена на малюнку нижче. Воно встановлюється по тим же правилам, що і просте вікно.

Вікно-балкон в мансарді

Балкон з боку фронтону може мати кілька виконань, наприклад, стіна фронтону влаштовується на відстані двох–трьох кроків крокв, а на звільненому місці настеляється підлога і врівень зі зрізом покрівлі встановлюють перила.

Балкон під дахом

Якщо є бажання зробити виносний балкон, ще при будівництві міжповерхового перекриття можна винести балки на необхідну довжину. До речі, для підвищення надійності такої конструкції не завадить встановити під неї опорні стовпи, точно так само як показано на малюнку нижче.

Балкон, виносний із загального обсягу будинку

Проекти будинків з мансардою

А це проект будиночка 6 на 4 метри, загальна площа забудови — 24 м2. Загальна площа: 36 м2.

Будинок з мансардним дахом 6х4
План 1 поверху та мансардного поверху

Хочемо Вам запропонувати для вибору декілька варіантів проектів будинків з мансардою.
Наприклад, перший варіант. Будинок 6х6 метрів, загальною площею — 30 м2

Будинок з мансардою та верандою 6х6
Об’єм внутрішньої організації будинку 6х6
Об’єм внутрішньої організації будинку 6х6

А це дуже красивий, економічний і компактні будинок площею забудови 6х9 м2. Загальна площа: 86.86 м2.

Будинок з мансардою та верандою 6х9
Поверховий план будинку з мансардою 6х9

Більше проектів каркасних будинків різною площею дивіться в розділі «Проекти будинків».

Відео

Пропонуємо вам подивитися відео про будівництво будинку з мансардним дахом своїми силами з покроковим фото.