Укладання керамічної плитки рідко коли обходиться без її підрізування. Іноді потрібно просто зменшити розмір плитки, іноді доводиться підрізати під трубу або кут приміщення і не завжди вдається зробити ідеальний зріз. Кахельна плитка досить крихкий матеріал, який при найменшій помилці так і норовить розколотися. Пропонуємо разом розглянути, як різати кахель так, щоб виходило по можливості з першого разу і з мінімальною кількістю відходів.

Щоб підрізування швів пройшла вдало, необхідно дотримувати ряд правил

Зміст

 • Інструмент для різання кахля
 • Як розрізати кахель
  • Різання кахля по прямій
  • Фігурне різання кахля
  • ? Інструмент для різання кахля

   Для різання кахля застосовують самий різноманітний інструмент. Серед нього можна вибрати той, який найбільш зручний і доступний для кожного:

   1. электроплиткорез, його ще називають верстатом для підрізування плитки або водяний пилою;

   2. коронка (спеціальна насадка для дрилі);

   3. болгарка з алмазним диском;

   4. ручний плиткоріз (кафелеріз);

   5. кусачки для плитки або щипці;

   6. звичайний склоріз;

   7. спеціальна ножівка по кераміці.

   Інструмент, який можна використовувати для різання кахля

   Деякий з цього інструменту, такий як болгарка, склоріз або коронка для дрилі, можна придбати в постійне користування. А ось такий професійний і дорогий інструмент як, наприклад, верстат для різання кахля, можна взяти напрокат.

   ? Як розрізати кахель

   Щоб під час підрізання все пройшло гладко, необхідно знати декілька основних правил.

   По-перше, керамічну плитку слід замочити у воді хвилин на 40 – 50. Робиться це для того, щоб глина стала більш податлива і легше переламывалась.

   По-друге, якщо використовуємо склоріз або ручний верстат для різання кахля, то робимо тільки один глибокий і чіткий розріз. Якщо кілька разів проводити різаком по поверхні плитки, можна отримати багато окремих канавок різної глибини, що в свою чергу лише негативно позначиться на лінії розлому.

   По-третє, підлогову плитку середньої і великої товщини необхідно різати лише верстатом для різання або болгаркою з алмазним кругом. Звичайний склоріз тут мало чим допоможе.

   По-четверте, при необхідності підрізати плитку під труби чи просто зробити в ній отвір використовується спеціальна насадка на дриль.

   По-п’яте, підрізування робимо мінімум в 10 мм від краю плитки. Якщо необхідно зробити тонкий зріз, менше 10 мм, тоді використовуємо спеціальні кусачки.

   ? Різання кахля по прямій

   Розмір приміщення рідко відповідає рівної кількості рядів кахельної плитки, тому найчастіше доводиться підрізати кахель по прямій. Для цього після того, як поклали на місце останній ряд, робимо точний замір від краю плитки до стіни, косяка дверей, укосу і віднімаємо розмір двох швів. Наприклад: до кута стіни 140 мм, товщина хрестика для шва 1,5 мм, у результаті отримуємо 140-(2*1,5)=137 мм. Тепер беремо металеву лінійку, м’який олівець або маркер і, щільно притиснувши лінійку до плитки, намічаємо лінію відрізу. Після чого можна починати різати.

   Важливо! При підрізуванні плитки буває досить багато пилу і осколків, тому її краще проводити в окремому приміщенні, де не страшно смітити.

   Підрізка кахлю склорізом проводиться вручну, при цьому товщина плитки не повинна перевищувати 6 мм

   Підрізаємо плитку за допомогою склоріза. В першу чергу необхідно покласти плитку на абсолютно рівну поверхню і підкласти що-небудь під неї, це може бути шматок картону, ДВП або невеликий аркуш гипсокартона. Тепер беремо склоріз, кількома рухами на краю плитки намічаємо невелику борозенку, після чого, міцно притиснувши роликовий склоріз, проводимо пряму з нанесеної олівцем позначки. Повинна вийти одна, рівна і глибока борозенка. Після цього кладемо під лінію надрізу плитки цвях або інший металевий стрижень і рівномірно натискаємо на краю плитки, поки вона не трісне по лінії надрізу.

   Важливо! Звичайний роликовий склоріз можна використовувати для плитки товщиною не більше 6 мм

   Підрізування швів з використанням ручного верстата — найпоширеніший варіант

   Ручний верстат для підрізування швів – найбільш доступна і ефективна альтернатива ручному стеклорезу. Причин тому кілька. По-перше, підрізування проводиться чітко по прямій, і виходить достатньої глибини борозенка. По-друге, розлом проводиться спеціальними пристосуваннями, що також виключає можливість сколу чи тріщини. По-третє, можна без особливих зусиль підрізати велика кількість плиток. Сам процес підрізування проводиться наступним чином. Розмічену плитку кладемо всередину пристосування, після чого проводимо різаком по наміченої лінії і за допомогою притиску розламуємо плитку по лінії розрізу.

   Електричний плиткоріз — професійне обладнання. Підрізування швів відбувається швидко, точно і чисто

   Професіонали, які заробляють на життя укладанням плитки, використовують електричний плиткоріз. Цей механічний прилад дозволяє різати плитку з високою точністю і швидкістю. До всього іншого, електричний плиткоріз дозволяє різати товсту підлогову плитку. Сам процес дуже простий за рахунок наявності направляючої, на якій можна виставити потрібний розмір зрізу. Намічену плитку кладемо на основу і за допомогою высокооборотистого диска розрізаємо плитку. Безперечною перевагою такого верстата є водяне охолодження диска, що сприяє високій продуктивності та відносній чистоті під час роботи.

   Найдоступніший спосіб різання кахля по прямій — болгаркою з алмазним диском

   Ті, хто не хоче морочитися з ручною різкої плитки, але не має можливості купити професійний верстат, можуть скористатися звичайною болгаркою з алмазним диском. Слід відразу ж зазначити, що цей варіант підрізування дуже курний, і його краще проводити на відкритому повітрі і в респіраторі. До всього іншого, щоб зробити рівний зріз, болгарку треба надійно тримати в руках. Розріз плитки проводиться наступним чином. Плитку укладають на рівну дерев’яну підставу, таке, що потім не шкода викинути, і починаємо різати по наміченій лінії, проводячи від початку до кінця, поступово заглиблюючись. Ні в якому разі не можна різати плитку, почавши з одного краю і повністю прорізавши його, а потім продовжувати різати по наміченій лінії. Так можна тільки зіпсувати плитку.

   ? Фігурне різання кахля

   У процесі укладання плитки виникає необхідність фігурної підрізування, щоб укласти її біля труб або зробити великий отвір для розетки або вимикача. Для цих цілей використовують кусачки для плитки або щипці, балеринку або коронку на дриль. В першу чергу необхідно намітити місце підрізування і можна приступати до справи.

   Щипцями можна підрізати плитку на кілька міліметрів

   Кусачки або щипці використовуємо, коли необхідно відрізати вузьку смужку від плитки або зробити всередині кутовий виріз. Для цього просто потроху відщипуємо плитку, поки не доберемося до наміченої лінії.

   Коронкою з алмазним або іншим напиленням зручно робити отвір в кахлі під трубу або інший круглий предмет

   Для створення рівного отвору в плитці використовуємо коронку або балеринку. Для цього в місці прорізу на плитку наклеюємо папір, кладемо плитку на рівну поверхню, коронку вставляємо в дриль і на малих обертах починаємо свердлити. Балеринки робимо все також.

   Різання кахля – досить проста справа, коли використовується спеціалізований інструмент, але навіть він не гарантує помилок або браку при роботі. Єдиним вірним рішенням буде покупка невеликого запасу плитки для тренування перед тим, як приступати до основної роботи з укладання і підрізування швів.